Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

S Hizballáhem v zádech: Libanon získá americká BVP Bradley

Datum přidání 16.08.2017    Rubrika rubrika: Události     komentáře 13 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americká armáda daruje Libanonu 36 špičkových bojových vozidel pěchoty (BVP) Bradley M2A2 v hodnotě 100 milionů dolarů. Darování takto pokročilých zbrojních systémů ukazuje na sílící vztahy mezi Washingtonem a Bejrútem. Dodejme, že nad značnou části Libanonu i libanonské společnosti má kontrolu íránská teroristická organizace Hizballáh.

Foto: Do Libanonu připlula první BVP Bradley M2A2 / US Army

 

Americká vojenská pomoc Libanonu

Prvních osm vozidel Bradley se vylodilo z komerční nákladní lodě do přístavu v Bejrútu 14. srpna. Vozidla Bradley jsou součástí širší vojenské pomoci Washingtonu Bejrútu, který kromě problémů s Hizballáhem bojuje na svých hranicích s Islámským státem (IS) a dalšími militantními skupinami.

 

"Jsme tady v přístavu Bejrút, abychom si připomněli dodávku bojových vozidel M2A2 Bradley. Jedná se o úplně první vozidla z celkové dodávky 32 Bradleyů, které budou dodány v dalších měsících," uvedla americká velvyslankyně v Libanonu Elizabeth Richard.

 

"Tato pomoc libanonským ozbrojeným silám představuje investici v hodnotě přes 100 milionů dolarů. Poskytne libanonským ozbrojeným silám nové možnosti k ochraně Libanonu, ochraně hranic a boji proti teroristům," dodala.

 

Podle velvyslankyně nyní vojáci libanonské armády procházejí intenzivním výcvikem, aby dokázali plně ovládnout a využit možnosti špičkových vozidel Bradley.

 

V posledních 12 měsících USA poskytly zdarma libanonské armádě následující vybavení:
 + 40 ks houfnic M198 ráže 155 mm
 + 50 ks obrněných vozidel humvee
 + Militarizovaná turbovrtulová dopravní letadla Cessna schopná odpalovat střely Hellfire
 + 55 ks minometů
 + 50 ks automatických granátometů Mk-19
 + 1100 ks kulometů, včetně 800 ks kulometů ráže 12,7 mm
 + 4000 ks pušek M4
 + 500 000 ks nábojů
 + 320 ks přístrojů pro noční vidění a termovizní zaměřovače
 + 360 ks zabezpečených rádiových stanic

 

"Americká podpora pro Libanon je založená na společných zájmech amerického lidu a libanonského národa. Naše podpora je založená na zásadě, že sdílíme stejné cíle stability a bezpečnosti v této zemi a sdílíme názor, že libanonské ozbrojené síly musí udržovat své oprávněné místo, jako jediný poskytovatel bezpečnosti a stability libanonskému lidu," uzavřela svou řeč velvyslankyně Richard.

 

Video: M2 Bradley v akci / YouTube

 

Dodaná vozidla M2M2 Bradley nejsou nová, ale poskytují výrazně větší možnosti (palebná síla, ochrana, senzory) než současné obrněné transportéry M113A2/A3, které tvoří většinu výzbroje libanonské armády. Vozidla M113 jsou většinou vybavená kulomety, ale libanonská armáda část z nich upravilana jako nosiče sovětských dvojhlavňových 23mm automatických kanónů ZU-23-2 a protitankových řízených střel (PTŘS) TOW.

 

Naproti tomu M2M2 Bradley jsou vybavena 25mm automatickým kanónem, spřaženým kulometem ráže 7,62 mm a kontejnerem pro dvojici PTŘS TOW. Samozřejmě balistická ochrana a zejména bohaté senzorové vybavení, které dramaticky zvyšuje situační povědomí posádky a její schopnost najít, rozpoznat a identifikovat cíl, násobně převyšují možnosti jednoduchých M113.

 

M2M2 Bradley dramatický zlepší schopnost libanonské armády kontrolovat své hranice ve dne i v noci. Bohaté senzorové a komunikační vybavení také umožní navádět a koordinovat palbu vlastního dělostřelectva a letectva.

 

Video: Libanonský transportér M113 a vozidlo Humvee odpalují PTŘS TOW. / YouTube

 

Libanon v kleštích v Libanonu

V současné době čelí libanonská armáda především hrozbě Islámskému státu (IS) a organizaci Hayat Tahrir al-Šam (bývalá al-Nusra a další menší skupiny) - tyto dvě skupiny dokonce v roce 2014 krátce převzaly kontrolu nad libanonským městem Arsal.

 

V červenci 2017 Libanon zahájil svou nejnovější ofenzívu do pohoří Kalamun, zaměřenou proti IS a Hayat Tahrir al-Šam. Po výcviku se tak posádky s BVP Bradley pravděpodobně zapojí do bojů v této hornaté oblasti.

 

Dodejme, že proti IS a dalším militantním skupinám bojuje také Hizballáh, který si chce zajistit syrský zásobovací koridor, přes který pašuje zbraně pro svůj boj proti Izraeli. Nicméně proti Hizballáhu (alespoň oficiálně) "bojuje" i libanonská armáda.

 

Navzdory tomu, že působí ve stejné oblasti, libanonští vojenští představitelé trvají na tom, že nekomunikují svou ofenzívu proti IS v Kalamunu ani se sýrskou arabskou armádou, ani s Hizballáhem.

 

"Libanon je na frontě v boji proti IS, al-Káidě a Hizballáhu", řekl Trump libanonskému premiérovi Saadovi Haririovi na společné tiskové konferenci v Bílém domě dne 25. července 2017. "Hizballáh je hrozba pro libanonský stát, libanonský národ a celý region. "

 

Problém však je, že teroristická organizace Hizballáh je součástí libanonské demokraticky zvolené vlády a má podporu velké části libanonské veřejnosti.

 

Foto: Libanonští vojáci miří do pohoří Kalamun proti IS. / Lebanese Army

 

Americká angažovanost

Spojené státy si udržují aktivní vztahy s Libanonem od roku 2007, kdy do země vyslaly malou jednotku speciálních sil, aby pomohla libanonské armádě se vypořádat s palestinskou militantní skupinou Fatah al-Islam. Obdobný kontingent amerických speciálních sil pomáhá i nyní libanonské armádě v boji proti IS.

 

V zemi se trvale nachází malé velitelství amerických speciálních sil, které zajišťuje výcvik a poradenství libanonským speciálním jednotkám. Nedávno americké letectvo začalo v USA s výcvikem libanonských pilotů, kteří létají na turbovrtulových bitevních letadlech A-29 Super Tucano.

 

Poskytování pokročilých zbraní, jako je Bradley, ukazuje na oboustrannou důvěru a také na velkou aktivitu amerických zpravodajských služeb v Libanonu, které musí zajistit, aby se americké špičkové zbraně nedostaly do nepovolených rukou - rozhodně ne do skupin bojujících proti Izraeli.

 

Administrativa Donalda Trumpa zesílila boj proti terorismu na celém Středním východě a v severní Africe. Podobná podpora libanonské armády tak bude pravděpodobně pokračovat i v blízké budoucnosti.

 

Zdroj: Drive

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
logik Datum: 18.08.2017 Čas: 13:03

gangut:
Zaměňuješ dvě věci - Hizbaláh jako hnutí a Hizbaláh jako libanonskou politickou stranu. Libanonská politická strana je bezpochyby libanonská a označovat ji za iránskou by už mimo asi bylo (byť je pod íránským "velením", což se o tvej afgánskejch mudžahedínech nedalo říci ani v 80tých letech, natož teď, kdy je platěj rusové).

Hizballáh jako celá organizace je daleko širší a není zdaleka limitovaná na libanon. Působí v Sýrii, působí v Palestině, působí v Iráku, .... Takže kdybychom byli přesní, tak by měl být správný název blízkovýchodní. A tady fakt nevidím problém ji nazývat podle státu, kde funguje její "velení". Je to stejně nepřesné, jako jakékoli jiné "přesné" tvrzení o situaci na blízkém východě.

Když vezmu paralelu, tak za studené války tak se celá východní evropa označovala za sovětský blok, protože všichni poslouchali sověty. Označení Hizbaláhu za Iránský je třeba chápat v tomto smyslu.

avatar
gangut Datum: 18.08.2017 Čas: 12:44

royal
Obhajujete neobhájitelné. Máte asi ten správny politický pohľad a držíte ideovú líniu strany.Ako kolega logik.Hizballah je libanonské hnutie, politická strana, ak chcete teroristická organizácia.. Autor mohol použiť výraz libanonský, šítsky ale použil nezmyselný výraz iránsky. Odkiaľ má akú podporu neviem ani ja a ani vy. Afganských mudzahedínov tiež označujeme americký?

avatar
royal Datum: 18.08.2017 Čas: 11:54

Gangut: Hizballáh působí hlavně v Libanonu, ale největší podporu (finanční, materiální) má z Íránu

avatar
gangut Datum: 18.08.2017 Čas: 10:16

logik
Z Vašeho imbecilného komentára vidno, že máte prehľad. Ale to že Hizballáh rozhodne nie je IRÁNSKA teroristická organizácia sa dočítate nielen na sputniku ale aj na iných, politicky korektných médiách. Z Libanonu do Iránu je to predsalen trochu ďaleko.

avatar
logik Datum: 17.08.2017 Čas: 14:28

gangut: jo, teroristická. Teda na sputniku se to nedočteš, to je pravda.

Nemluvě o jeho roli v sýrii, kde bychom se asi pohádali, tak Hizbaláh vcelku otevřeně podporuje (nebo jsou přímo jeho součástí) teroristické organizace, které dělají útok na Izraelské civilisty. Což je přesně to, co dělá terorismus terorismem.

Nehledě na ideologii Hizbaláhu, kterej otevřeně tvrdí, že chce zničit izrael, je otevřeně rasistický (antisemitský) atd.... Takže pokud bys pochyboval o tom teroristický, tak zločinecký zcela jistě.

Pokud chceš vědět nějaké konkrétní teroristické akce Hizbaláhu, tak např. útok 2012 v Burgasu.

avatar
GAVL Datum: 16.08.2017 Čas: 18:37

Každému co mu náleží. Libanon je v jiné "rabatové" skupině než my. Nemá absolutně smysl vytvářet úvahy o tom , že bychom měli stejné podmínky při nákupu té či oné techniky jako kdokoli jiný.

avatar
gangut Datum: 16.08.2017 Čas: 17:57

íránská teroristická organizace Hizballáh.??????

avatar
Flader Datum: 16.08.2017 Čas: 17:49

Keď už takto dobročinne rozdávajú techniku, nevymenili by aj nám kus za kus naše BVP? :D

avatar
Nesher Datum: 16.08.2017 Čas: 16:26

Rase
Takto se to sčítat nedá, těch 50 mld Kč je maximální odhadovaná cena za životní cyklus, nikoliv jen za samotnou akvizici BVP. Můj odhad ohledně samotné akvizice je cca na úrovni 30-35 mld.

avatar
cejkis Datum: 16.08.2017 Čas: 16:21

Na zahraniční politice US se nic nemění. Je to stále dokola. Jsou schopni zásobovat a mentorovat kdejakou opici, kterou využijí jako své proxy a posléze ji nahradí a ideálně ještě zničí novou proxy armádou.

Krvavá taškařice o tom, kdo dodá plyn z Perského zálivu do EU pokračuje. Zásadním mezníkem konfliktu je vstup Ruska na scénu a hájení jeho dominantního postavení na evropském trhu s plynem. V první části šlo o to zabránit výstavbě plynovodu z Perského zálivu, napříč Sýrií a Tureckem. Koalice zemí, která tento projekt vymymslela a rozhodla se zničit poslední překážku v cestě a sice Asada, který byl a stále je loajální Rusku. Poté, co se Rusku a Sýrii podařilo přerušit v Aleppu plynovou trasu se celý projekt zhroutil. US si našlo novou proxy armádu v podobě Kurdů a hodilo FSA přes palubu. Kurdové v severním Iráku a Sýrii obývají značené množství ropných a plynových polí. K exportu do EU je ovšem nutné mít plynovod skrze Turecko. Modří už vědí, proč se zde odehrál pokus o puč, proč Turecko sestřelilo ruský stroj a posléze vše vypadalo jako připravená scénka. Otázkou je, zda rozkaz k této scénce nevydal Američan. Snaha znepřátelit Turecko a Rusko posléze gradovala zavražděním ruského velvyslance. I to Rusko skouslo a obnovilo spolupráci s Tureckem. Aktuálně tedy US/kurdský plyn nemá trasu do EU neboť Erdogan hraje s Ruskem. Existuje jedna alternativa a tou je rozpad Turecka. Mapa v odkazu napoví

https://twitter.com/A_Ozkok/status/897181053529575424

avatar
Rase Datum: 16.08.2017 Čas: 16:05

lukus:
To máme víc jak 3 mil. dolarů za vozidlo - tedy cca 70 mil.Kč za vozidlo, což je hodně slušná cena a vypadají i málo jetě, viz fotka. AČR potřebuje 210 vozidel, což v tomto poměru vychází na cca 15 mld. Musíme ale připočítat cenu za vybudování zázemí (minimálně x2) a přestavbu vozidel na specializované verze. Sice to není 50 mld. jak MO počítá, ale málo to taky není. Navíc tohle jsou jetá vozidla a Bradley už není úplně světová špička. Cena je to ale opravdu zajímavá.

avatar
lukus Datum: 16.08.2017 Čas: 14:23

Všimli jste si taky té ceny za ks? Za tuto cenu by jsme to mohli vzít taky. A kolik bude stát obdobne ifv pro AČR? (jasné že je tam servis, školení a opravy), ale aby to nebylo násobně dražší. To by museli vypravit plný kamion krabic s vínem

avatar
karloscz Datum: 16.08.2017 Čas: 14:14

Ta pravá sranda začne, až na sebe budou z opačných stran čumět Bradley a Merkava. Odcházím na terapii do Globusu, tam je svět ještě v pořádku...

arr