Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

První samohybné minomety Rak pro polskou armádou

Datum přidání 03.07.2017    Rubrika rubrika: Události     komentáře 21 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Polská 17. mechanizována brigáda získala prvních osm samohybných minometů Rak ráže 120 mm a čtyři velitelská vozidla AWD. Podle polských médií je Rak nejmodernější samohybný minomet na světě.

Foto: Minomet Rak / polská armáda, štábní seržant Lukasz Kermel

 

17. mechanizovaná brigáda (11. obrněná divize) patří mezi nejlépe vybavené jednotky polské armády. Ve výzbroji najdeme kolová bojová vozidla pěchoty (BVP) Rosomak, samohybné houfnice DANA, čtyřkoloky Quad Arctic Cat 400 nebo jednotky protivzdušné obrany s komplety Grom a ZU-23-2 Hibneryt.

 

Nové minomety Rak na kolové platformě Rosomak (M120K; Moździerz 120 Kolowy) budou součástí rotního modulu palebné podpory. Modul bude organicky začleněn přímo do mechanizovaných praporů postavených kolem BVP Rosomak.

 

Díky začlenění minometů Rak výrazně vzroste bojový potenciál mechanizovaných jednotek polské armády postavených kolem kolových BVP. Minomet Rak dokáže při rychlosti střelby 8 ran za minutu až na vzdálenost 10 km poskytovat palebnou podporu vlastním BVP a sesednuvším vojákům.

 

Minomet Rak je plně automaticky nabíjená zbraň, a to v libovolném náměru i odměru hlavně. Hlaveň není třeba ustavovat do nabíjecí polohy jako u jiných samohybných minometů (např. NEMO) - věž minometu Rak se natáčí s obsluhou i se zásobníkem munice, který je umístěn do zádi věže.

 

Jeden modul palebné podpory získá osm minometů Rak (ve dvou četách po čtyřech vozidlech) a čtyři velitelská vozidla AWD (platforma Rosomak). Celkově tedy polská armáda počítá s nákupem 64 minometů Rak a 32 velitelských vozidel AWD za 968 milionů zlotých (5,97 miliardy Kč).

 

Počítá se rovněž s nákupem (avšak v oddělených programech) vozidel AWR pro návodčí palby minometů, muničních vozidel nebo dílenských a podpůrných vozidel.

 

AWR (dvě až čtyři na rotu) na podvozku taktického vozidla Zubr 4x4 vyniká sledovacím radarem a optoelektronickým  pouzdrem (den/noc/termovize) na výsuvném stožáru. V modulu najdeme také tři až čtyři zásobovací vozidla AWA (Jelcz 8×8), jedno dílenské AWRU (Jelcz 6×6) a jedno vozidlo podpory (Jelcz 6×6).

 

Přiřazení samohybných minometů k jednotkám postavených kolem BVP Rosomak je jen začátek zvyšování bojového potenciálu polských mechanizovaných jednotek. V budoucnu se počítá s nákupem dalších 64 minometů Rak na pásovém podvozku (M120G; Moździerz 120 Gasienicowy).

 

Video: Předání prvních minometů Rak 17. mechanizované brigádě. / YouTube

 

M120G využije pásovou platformu nového polského pásového BVP (zřejmě polské výroby). Minomety Rak verze M120G budou rovněž organizovány do rotních modulů palebné podpory a organicky přiřazeny k praporům postavených kolem nových pásových BVP.

 

Každá polská mechanizovaná brigáda, ať už postavená na kolovém BVP Rosomak nebo novém pásovém BVP, získá také jednotku dělostřelecké podpory. Pro brigády postavené kolem BVP Rosmak se počítá jak s modernizací samohybných houfnic DANA, tak s nákupem nových houfnic Kryl na kolovém podvozku.

 

Mechanizované jednotky postavené na pásovém podvozku (nyní ještě BVP-1) již postupně získávají samohybné houfnice Krab na pásovém podvozku. Dlužno dodat, že houfnice budou organizovány také do samotných jednotek podřízených přímo velení divize.

 

Náš severní soused rovněž plánuje nákup raketometů Homar. Avšak na rozdíl od minometů Rak, které budou podřízeny velení praporů, houfnice Kryl, DANA, a Krab a raketomety Homar budou podřízeny velení brigády nebo divize.

 

Dodejme, že Armáda ČR má pouze několik kusů samohybných minometů PRAM u 72. mechanizovaného praporu a samohybné houfnice DANA u samostatného 13. dělostřeleckého pluku.

 

Zdroj: Defence24

 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Tecka Datum: 07.07.2017 Čas: 13:10

AWR ma byc na kto Rosomak.wersja bazowa. Wiecej o programie RAK na : http://dziennikzbrojny.pl/aktualnosci/news,1,10601,aktualnosci-z-polski,stan-realizacji-programu-pozyskania-kmo-rak

avatar
Flader Datum: 05.07.2017 Čas: 21:06

Vidím, že niesom jediný koho napadlo presne to isté :D

avatar
PavolR Datum: 05.07.2017 Čas: 18:50

peterLuk:
Ja som o tom uvažoval, ale nemám na to žiaľ vôbec žiaden vplyv. :-D

Je tu niekoľko vcelku zásadných problémov. V prvom rade, že pôvodný pram/s bol postavený na predĺženej korbe bvp, ktorý sa u nás sériovo vyrábal. Dnes sa u nás nič podobné nevyrába a niekdajšie bvp-čka budú vyraďované, tak na aký zahraničný podvozok to aplikovať?
V Česku je Pandur, ale mali by záujem o pram? Bez toho by nemalo zmysel zaobstarať korbu Pandura, predĺžiť ju a vyrobiť prototyp.
My na Slovensku máme niekdajšieho výrobcu Pram/s, no nevieme ešte aké vozidlo zavedieme v OSSR + máme zavedený 98mm mínomet, čiže by to chcelo niekdajšiu konštrukciu prispôsobiť tomuto kalibru (na druhej strane by kvôli počtu vezenej munície možno nebolo treba predlžovať korbu).

avatar
peterLuk Datum: 05.07.2017 Čas: 18:29

Na viacerých miestach som čítal chválu na mínomety PRAM, čo ma osobne celkom prekvapilo. Len teoreticky, nebolo b možné (a lepšie, než nakupovať zo zahraničia) obnoviť výrobu a vývoj Pramu a posadiť ho na podvozok Panduru? Neuvažoval o tom niekto?

avatar
Talvi Datum: 04.07.2017 Čas: 20:30

Mossback :

Ano, při pečlivějším pohledu je to černá. Děkuji za info.

avatar
Karlos73 Datum: 04.07.2017 Čas: 09:35

Poliaci, rozmýšľali dopredu. Rak mohol vzniknúť aj vďaka tomu, že išli do platformy - Rosomak (Patria AMV). Kvalitný podvozok 8x8, ktorý to umožňuje...

avatar
Mossback Datum: 04.07.2017 Čas: 08:24

Talvi
Znak CO je modrý trojúhelník v oranžovém kruhu - to, co mají Poláci na vojenské technice je "Oznaczenia priorytetu drogowego", tj. označení práva přednostní jízdy - černý trojúhelník v oranžovém kruhu.

avatar
Nesher Datum: 03.07.2017 Čas: 23:03

strikehawk
To je asi to poslední co by se Polákům dalo vyčítat, ostatně Rusové to dělali a dělají také a v mnohem větší míře.
Navíc, nevypadá to, že by jim to nějak extra vadilo.

avatar
Nesher Datum: 03.07.2017 Čas: 23:03

strikehawk
To je asi to poslední co by se Polákům dalo vyčítat, ostatně Rusové to dělali a dělají také a v mnohem větší míře.
Navíc, nevypadá to, že by jim to nějak extra vadilo.

avatar
strikehawk Datum: 03.07.2017 Čas: 22:37

Polsko bezlicencne okopirovalo původní rusky nabijeci systém a rázem je z toho nejlepší samohybný minomet na světě?
Ale no tak........když už bezostysne kopiruji tak měli okopírovat i laserem navadeny projektil Kitolov

avatar
Tecka Datum: 03.07.2017 Čas: 19:24

Nie chce wprowadzić w błąd o ile pamietam to były zmiany w hydraulice rosomaka pod wieże RAKA. Przeszedł testy i jest ok.na filmie widać ,ze siada może nie włączyli hydrauliki na jazdę po asfalcie . Ciekawe spostrzeżenie

avatar
Reedys Datum: 03.07.2017 Čas: 19:15

to Flader:
taky mi to tak připadá. Ty vozidla bez věže dobrý, ale s tou věží to vypadá nějak nahnuté dozadu + munici to má všechnu na levé straně (i vzadu u dveří). Bohužel jsem nenašel žádné video jízdy, ale celkem by mě zajímalo jak to jezdí v terénu.

avatar
Tecka Datum: 03.07.2017 Čas: 19:15

AWR Żubr z AMZ Kutno nie przeszedł testów w terenie i ma byc inny nośnik . Mozliwe,ze Rosomak 4x4 ,lub cos nowego .

avatar
Talvi Datum: 03.07.2017 Čas: 18:45

Nelze než severním bráchům poblahopřát k pořízení smysluplných strojů z vlastní produkce, to u nás díky chybám z dřívějška nejspíš nehrozí pěkných pár let. Hm, bodejť by neseděly na zadku, ta věž s laufem asi dost váží. Zaujalo mě, že vozidla jednoznačně bojová mají znak CO- víte někdo proč? Já sloužil v Kutné Hoře u 1. pluku CO a bylo nám řečeno, že dle mezinárodních dohod jednotky CO nesmějí mít jiné zbraně než samopaly - tenkrát samozřejmě vz. 58 a pistole.

avatar
stirling Datum: 03.07.2017 Čas: 17:27

Jo RAK vypadá dobře a pokud i tak opravdu funguje a bude to za slušnou cenu tak proč ho nehodit i na naše podvozky.
Rosomák osazený RAK asi už neplave, když demontovali vlno lam a znatelně sedí na zadku. U nás se pořád, řeší aby každý pandur plaval....

arr