Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8x8 CZ se představil na Dnech NATO

Datum přidání 16.09.2017    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 61 komentářů    autor autor: Tisková zpráva

Na tradiční akci Dny NATO a Vzdušných sil Armády České republiky, která se konala o tomto víkendu na Letišti Leoše Janáčka Ostrava, společnost Tatra Defence Vehicle (TDV) oficiálně představila samohybný minomet na podvozku obrněného vozidla Pandur II 8x8 CZ. Tento prostředek palebné podpory společnost TDV patřící do holdingu Czechoslovak Group aktivně nabízí Armádě České republiky i dalším potenciálním zájemcům.

Foto: Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8x8 CZ na Dnech NATO. / TDV


Jedním z důležitých a nejzajímavějších exponátů na Dnech NATO z hlediska chystaných vyzbrojovacích projektů AČR byl samohybný minomet (ShM) Pandur II 8x8 CZ vybavený zbraní Soltam Cardom ráže 120 mm. Už v době, kdy se jednalo o prvních dodávkách více než dvou stovek obrněných vozidel Pandur II pro AČR, uvažovala armáda o téměř dvou desítkách verzí a mezi nimi i o provedení samohybný minomet.

  

Ovšem nakonec do výzbroje AČR putovalo jen 107 pandurů v pouhých šesti verzích, na další včetně samohybného minometu se kvůli nedostatku finančních prostředků nedostalo. Protože česká armáda do budoucna ve svých plánech rozvoje s pořízením samohybných minometů se zbraní ráže 120 mm stále počítá, její zástupci si ShM Pandur II 8x8 CZ během sobotní prezentace na Dnech NATO velmi pozorně prohlédli a získali podrobné informace i takticko-technická data.

 

Dnes má armáda ve své výzbroji pouze 8 kusů samohybných minometů vz. 85 PRAM-S na prodloužené pásové platformě BVP-1, které doplňuje 85 tažených 120 mm minometů vz. 82 PRAM-L. Samohybné minomety na pancéřované platformě tedy nadále citelně chybějí. Společnost Tatra Defence Vehicle v této souvislosti nabízí řešení v podobě 120 mm ShM Pandur II 8x8 CZ.

 

TDV vlastní licenci na výrobu i opravy vozidel Pandur II od General Dynamics European Land Systems, která zahrnuje i práva na výrobu již vyvinuté minometné verze s instalovanou zbraní Soltam Cardom. TDV má k dispozici jak vozidla kompletně hotová, tak i výrobně rozpracovaná, dodávky pro armádu by tak mohly proběhnout ve velmi krátkém čase. Dalším pro armádu zajímavým faktorem může být cena, která by byla výrazně nižší oproti rozpočtu, se kterým česká armáda počítala na pořízení minometných pandurů před více než 10 lety.

 

ShM Pandur II 8x8 CZ využívá zavedenou kolovou platformu Pandur II, která je už ve výzbroji Armády České republiky, a tudíž disponuje i stejnou mobilitou a ochranou posádky. Balistická odolnost samohybného minometu dosahuje úrovně 2/3 a protiminová pak úrovně 2a (STANAG 4569). Samohybný minomet ShM Pandur II 8x8 CZ určený pro palebnou podporu pozemních sil, představuje evropskou obdobu amerického samohybného minometu M1129 Mortar Carrier na podvozku obrněného vozidla Stryker, který má ve výzbroji americká armáda, a který prověřila bojová nasazení v Iráku i Afghánistánu.

 

ShM Pandur II 8x8 CZ je vybaven úsťově nabíjeným zákluzovým minometem Soltam Cardom ráže 120 mm. Minomet je umístěn na podlaze vozidla a posádka palbu vede skrz otevřené střešní příklopy. Náměr zbraně dosahuje hodnot 40°až 85°, odměr činí 360°. Rychlost střelby dosahuje 16 ran za minutu a vozidlo pojme až 50 minometných granátů. Zbraň může pracovat v manuálním i automatickém režimu, díky modernímu systému řízení palby a snadné manipulaci se zbraní je možné zahájit střelbu z minometu již 30 sekund po zastavení vozidla.

 

Osádku tvoří velitel, řidič, střelec a nabíječ. ShM Pandur II 8x8 CZ může vést palbu 120 mm minometnými granáty, jež jsou zavedeny ve výzbroji AČR, ale také všemi druhy granátů ráže 120 mm standardu NATO, včetně typů s přídavným raketovým pohonem anebo s koncovým navedením. Samohybný minomet je vybaven také vrhačem dýmových granátů ráže 76 mm a navijákem o tažné síle 8 t, může být vyzbrojen i těžkým kulometem.

 

Díky powerpacku s motorem o výkonu 340 kW a automatickou převodovkou s hydrodynamickým retardérem dosahuje samohybný minomet maximální rychlosti 110 km/h, dojezd činí až 600 km. Podvozek disponuje nezávislým zavěšením kol s centrálním dohušťováním, je vybaven pohonem všech náprav, z nichž první dvě jsou řiditelné, automatickými uzávěrkami diferenciálů i brzdou zatáčení pro zmenšení poloměru otáčení.


Udělte článku metály:

Počet metálů: 4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
petres Datum: 19.09.2017 Čas: 11:36

Uvedu zde, co je veřejně dostupné z produkce MO v oblasti rozvoje minometů v AČR:

CZECH MORTARS PRESENT & FUTURE
https://www.futuremortars.com/UploadedFiles/presentations/19155.007/Martin%20Sufajzl.pdf
což je přehled dostupných minometu (ne úplně všech, spíše výběr typických představitelů) srovnání jejich parametrů a termíny předpokládaného rozvoje, které souhlasí následujícím materiálem:

Registr smluv
https://smlouvy.gov.cz/smlouva/2100870
ROZMIN - - Návrh technického rozvoje minometů v AČR po roce 2020
Zajímavá je příloha https://smlouvy.gov.cz/smlouva/soubor/2960210/170124410%20p%C5%99%C3%ADlohy.pdf

avatar
MALI Datum: 19.09.2017 Čas: 10:54

To semtam:
OK, asi jsem něco přehlédl, takže se Vám tímto omlouvám... v podstatě s Vámi
takto souhlasím.

To tomas.kotnour:
To mechanizované nabíjení pro Cardom 10 vyvinula a dělá Eslait - rakouská dceřinná společnost Elbitu. Je to už ve srovnání s tím Cardomem, co TDV nabízí AČR pokrok. Ale Cardom 10 není v TDV nabízeném Panduru (to je jen poznámka na okraj) - zde by byl nutný nějaký menší dovývoj (podle toho, co o tom vím, tak do dánské armády to teprve má být zavedeno - ale v nejbližší době). Otázkou bude, co všechno má CSG legislativně k dispozici (zatím se ví jen o té kopii zástavby do Strykeru, čili ústím manuálně nabíjený minomet) a co budou ochotni AČR nabídnout. Hmotnost sestavy CARDOM 10 se bude pohybovat někde mezi úsťově nabíjeným Cardomem a Cobrou (asi blíž Kobře), ale Cobra má o 1 km větší dostřel. Kdyby to bylo na mě, a chtěl by se mechanizovaně nabíjený bezvěžový minomet, tak já bych raději preferoval Cobru.

avatar
Rase Datum: 19.09.2017 Čas: 10:52

V Indonésii si už zvládli Pandur II od CSG, přestavět na vozidlo palebné podpory. Korbu osadili belgickou věží Cockerill CT-CV 105, no nevypadá to zle. Nevypadá ani tak přetíženě, jako polský Rosomak s minometem RAK, ale klidně to může být i tím, že nemá naloženou munici. Bylo by fajn, pokud by se takto upravený Pandur II dostal na IDET 2018. Není to žádná novinka, v rakousku to zkoušeli už dávno, ale i tak.

avatar
semtam Datum: 19.09.2017 Čas: 09:11

MALI

Radši opravím, aby jste to špatně nepochopil, i když v minulých příspěvcích to zaznělo.

"Proto jsem dále psal, že armáda se musí rozhodnout, kolik typů bude chtít provozovat minometů na kolových a pásových platformách a dovolit si vyjádřit názor :)"

avatar
semtam Datum: 19.09.2017 Čas: 08:51

MALI

Je to překvapivě Pandur jako nosič minometu. Poté co jste nebyl online to dokonce v mém příspěvku zaznělo, ale nebylo to směřované přímo na vás, tak jste si toho asi nevšimnul. Navíc jsem to i více konkretizoval.

Ohledně zámyslu AČR požadovat vzdušnou přepravu není nic nového, aura expedičních operací je v plánování dost nasáklá. Proto jsem to i zmínil, a dal důvod proč si myslím, že reálná potřeba vzdušné přepravy nemá pro nás moc valný smysl. Nyní se pohled na struktury armád mění z expedičních na teritoriální i když ještě mnoho vody uplyne, než se to prolije.

Taktické nasazení věžových kompletů jsem již nakousl také v jednom příspěvku, když jste nebyl online. Sice tento případ(y) moc nezapadají do úkolů 4.brn a tím pádem jejich taktického nasazení v rámci 4.brn. Je pravdou, že u 4.brn věžový minomet není nutný, protože 4.brn v době války má jiné úkoly než být na "frontové linii" a v jejím případě je spíše výhodou rychlost palby, což umožňují minomety tažené/vezené

Proto jsem dále psal, že armáda se musí rozhodnout, kolik bude chtít provozovat minometů na kolových a pásových platformách a dovolit si vyjádřit názor :)

A nyní k BVP, to, že pásová platfoma s minometem nebude určitě do roku 2025 k dispozici je myslím dosti známé a zde to již několikrát zaznělo... A myslím, že není nutné to neustále opakovat. Z logiky věci mi vyplývá, že nákupem BVP to spíše začíná než končí (myšleno různé verze na základě pásové platformy).
Navíc pokud se nemýlím (když tak mne opravte) se teprve rozjíždí studie ohledně rozvoje minometů u AČR. Titus či Tatra 8x8 jsou prozatím jen možnosti. Osobně obě zmíněné možnosti nevidím jako šťastné.

avatar
tomas.kotnour Datum: 18.09.2017 Čas: 23:47

MALI nesledoval jste nákup minometů pro Dánsko? Nemá CARDOM 10 už taky automatické nabíjení nad hlavní tak jako COBRA?

http://www.doppeladler.com/forum/viewtopic.php?p=53559&sid=5a0d591c91a85d2f960a38807d257456#p53559

avatar
MALI Datum: 18.09.2017 Čas: 23:15

To Rase:
...aha, tak to se tím vysvětlilo. No Já bych viděl jako v reálných podmínkách optimální, mít na tom Panduru Cobru (neboť jsem něco zaslechl, že ten polský RAK není zcela úplně bez technických problémů, ale bližší podrobnosti zatím nevím...), ale i když by tam byl ten Cardom, bylo by to určitě lepší, než současný stav (nejde jen o samotnou zbraň). Shodujeme se v tom, že bude záležet na ceně.

To Cenzor:
120 mm ShM na Wieselu je velice šikovná mašinka, která se mi sice technicky líbí, ale nelíbí se mi na ní menší kadence daná principem nabíjení a omezený manévr palbou, což ve výsledku snižuje efektivitu palebného působení. Pokud bychom chtěli zajistit například palebnou efektivitu Cobry (nebo i toho jednoduchého Cardomu), potřebovali bychom takových mašinek dvojnásobný počet, než zatím plánujeme a bylo by také dobré, aby jsme v AČR neměli další podvozek (už vůbec ne pásový u kolové 4.brn) - takže bychom těch Pandurů potřebovali dvojnásobek, což by se nám hodně prodražilo.

avatar
Rase Datum: 18.09.2017 Čas: 21:58

MALI:
měl jsem namysli spíš jen ideového nástupce minometu PRAM-S, tedy z dnešního pohledu něco mezi skříňovým a věžovým minometem, podobně s důrazem na cenu, vzniká Mjölner. Ten jsem vlastně měl i na mysli jako vzor :) Zadeklovaný automatický minomet v korbě. Uznávám ale že je to moc divoký nápad a tedy i drahý - podobně skončila většina českých projektů. Ideálně, pokud by s něčím podobným přišel někdo mimo ČR. Jsem zvědavý, kolik bude stát Mjölner a jak bude řešený. Levný by mohla být i samotná zbraňová část polského minometu RAK, zapracovaná do korby Panduru (ne věž).

Představený minometný Pandur od CSG beru jako nejlevnější řešení už z toho důvodu, že se jedná o užitečné využití nepotřebných portugalských podvozků. Mohly by tedy být za bezkonkurenční cenu. Pokud vojákům nevadí mít otevřený prostor, proč ne. Jak říkám, tohle je opravdu jen o poměru cena / kvalita - pořád ale lepší než nic.

avatar
Cenzor Datum: 18.09.2017 Čas: 21:39

Charlie:

Ano, možnost přímé střelby mají, cca na 1km. To není o moc dál, než kam dosáhne Garl Gustav a 30mm kanon je na tuto vzdálenost dostatečně efektivní. Z toho mi vychází, že přímá střelba minometu na takto krátkou vzdálenost nic závratného nepřinese.

Zásobu to má 27min oproti 50ti u tohoto panduru, ale má to 5t, což je míň než např Iveco...

avatar
Charlie Datum: 18.09.2017 Čas: 20:37

strikehawk:
cituji: "CSG nabízí hodně málo muziky za velkou spoustu peněz. Technické řešení Panduru se Soltam Cardon je vzhledem k současně zavedenému řešení krokem zpět. "

Tak předně nevíme, kolik si CSG za tuhle věcičku účtuje, tak nechápu, jak ste přišel že to je málo muziky za hodně peněz.

No a vzhledem k tomu, že brnka má teď zavedeny tažené minomety na tatrách, tak nechápu, v čem je to krok zpět?!?

MALI: jo, já vím že šakal je od Excaliburů, což je CSG, to byl někdo jinej kdo to zmotal :D

Cenzor: pokud je mi známo, jak RAK, tak i AMOS a NEMO nají schopnost přímé střelby. Mimochodem zjistěte si, jaká je vezená zásoba v tom bundeswehráckým vozítku a porovnejte to s počty munice, který se naskládají do Panduru nebo PRAMu...

Za mě: PRAM-S je skvělej minomet, na tehdejší dobu pokud jde o zbraňovou část naprostá špička, na kterou se západ ještě 15 let nezmotal. Co se týče SŘP tak už to tak slavný nejni, ale zas nic co by bylo neřešitelný. JENŽE ty podniky, který to vyráběly a vyvinuly jsou v jiným státě a defacto zanikly a už přes dvacet let nic podobnýho nevyvinuly - ti konstruktéři jsou dávno v důchodu nebo dělaj něco jinýho. Vývoj následovníka, i kdyby se na PRAM navázalo, by stál spoustu času a peněz a není jistota, jestli bychom dostali něco kvalitativně na úrovni už existujících typů. Navíc ta koncepce má svoje plusy i mínusy, není to boží zázrak, jen kvalitně vyvinutej kus zbraňovýho systému s pozemskýma parametrama. Takže tady si myslím že nám ujel vlak a zrovna v oblasti výroby a hlavně vývoje těžký obrněný techniky sme mimo hru...

avatar
Cenzor Datum: 18.09.2017 Čas: 19:31

Myslím, že kouzlo minometu je v jeho jednoduchosti a přitom značné efektivnosti. Ta jednoduchost by se měla zachovat i u samohybné verze.

Když už drahý věžový palebný prostředek, tak by to mělo být něco univerzálnějšího než pouhý minomet s možností přímé palby ne krátkou vzdálenost..ta přidaná hodnota je velmi nízká. Spíš lehkou houfnici použitelnou jako minomet. Zkrátka něco jako Nona.

Za mě nedostižný samohybný minomet v poměru cena-výkon je toto:

https://www.youtube.com/watch?v=Qln3hVoe8qA

5t, 70kW, chráněná posádka ... no není to krása :-)

avatar
MALI Datum: 18.09.2017 Čas: 18:09

Delší dobu jsem nebyl on-line, jak vidím, diskuze se hodně rozproudila, ale poněkud jednostranně. Sice už jsem svoje včera napsal, ale nedá mi to, abych ještě nezareagoval.

To Charlie: k problematice Šakal:
- Šakal je od CSG, protože jak Rase správně podotkl je původem z Excaliburarmy (závod Šternberk); je to na první pohled zvenku hezká modernizace BVP - a to je tak všechno, protože technicky je to jedním slovem paskvil. Jediné jeho pozitivum je to, že po zjištění výsledků jeho zkoušek se v AČR rozhodlo o nákupu nových BVP. Ať už si vezmeme přetížený podvozek, kde se při jízdě v terénu ohýbaly některé prvky, s neuspokojivou dynamikou jízdy, omezená protiminová odolnost (ale z toho podvozku se víc nevymačká), nebo věž na úrovni začátku 90-tých let.
To Charlie k problematice minometů - souhlas.

To Rase:
Rase, přehled o vojenské technice máte výborný, ale ty závěry Vám pokulhávají.... Možná jsem ten Váš poslední příspěvek pochopil špatně, ale vyšlo mi z něj, že se zamýšlíte nad vývojem PRAM-S s možností jeho integrace do podvozku Pandur a pásového BVP. K tomu: PRAM_S vyvinula KOTA Trenčín, vyráběn byl tuším V PPS Detva. Ani jeden z těchto subjektů už to nyní nezopakuje (není kdo). A v ČR žádná taková firma není a ani nikdy nebyla. Proto ani nemusíme počítat, kolik by to vlastně stálo (myslím ten vývoj rozpočítaný do dodávek sériové výroby) a kdy bychom měli výsledek. Takže bych Vám doporučil: "zase zpátky na Zem".
K tomu samonabíjecímu minometu s Vámi souhlasím (stále stojím za RUAG COBRA) jde však o to, že ten na Panduru zatím není, jeho zástavba by se musela vyvinout, i když to by asi nebyl v ČR problém (ale byly by to zase ty tři až čtyři roky). Půjde o to, zda si AČR do té doby počká, nebo zda bude chtít okamžité řešení. A samosebou - půjde také o pořizovací cenu.
Nicméně, v žádném případě si nemyslím, že tento CSG nabízený ShM je šrot.

To semtam, 17.09.2017, 22:59:
Nezlobte se na mne, ale mohl by jste uvést konkrétní typ podvozku (abych si zase něco špatně nevyvodil - jako s tou výrobou kanónu BVP v ČR)?
Myslím si, že váš předpoklad o operačním zasazení ShM v zahraničních operacích neodpovídá zámyslu AČR (upozorňuji Vás, že tento můj názor nevznikl na základě pohledu z okna). Vzdušná přeprava je tedy naopak podstatná.
V mém předešlém příspěvku jsem vás chtěl navést k zamyšlení nad taktickým použitím minometů (konkrétně těch věžových), ne nad operačním zasazením minometů... Krátce ke zbytku:
ohledně začlenění ShM do organizace AČR jsem zde již včera psal (nebudu to přepisovat), dovoluji si ještě nesouhlasit s vaším názorem, že při nákupu nových pásových vozidel pro 7.mb se nemusí šetřit, a dovoluji si upozornit, že v těch současných 210 pásových podvozcích žádné podvozky pro ShM nejsou. Netvrdím, že pro 7.mb by měl být jako podvozek ShM Pandur, ale vypadá to spíš na jiný kolový podvozek - mohl by to být Titus, ale možná také Tatra 8x8. A pokud bychom chtěli uvažovat o novém pásovém podvozku ShM na bázi nového BVP, tak to reálně nebude dříve, než po roce 2025.

Neadresně:
Nejsem zrovna členem fanklubu CSG, dokonce bych řekl "nemám je rád", ale tuto nabídku 120 mm ShM na podvozku Pandur bych jim nevyčítal. Jde sice nikoli o nové, ale v členské armádě NATO dostatečně ověřené systémové řešení, se kterým je uživatel (US ARMY) spokojen. Nevidím důvod, proč by neměl vyhovovat AČR. Samozřejmě, že když si tady budete hrát na hvězdné války, tak ho jednoduše "strháte", ale zapomínáte na jedno - na omezený armádní rozpočet a na všechno, co se z něj má pořizovat. Mimochodem, když to má být nehorázně předražená zakázka, tak kolik si za něj CSG počítá? Ví to tady někdo, nebo jsou to jen dohady? Odpovím si sám - jsou to jen ničím nepodložené (s odpuštěním) "kecy". Počkejme si na reálnou nabídku a pak můžeme srovnávat.

avatar
tryskac Datum: 18.09.2017 Čas: 17:40

to Rase: moja domnienka je, ze ten minomet mjolner bude vychadzat prave z PRAMu. Vyrobky kostrukty, co sa minometov tyka su charakteristicke svojou robustnostou (z toho vyplyvajucim vyssim dostrelom) - vykupene vyssou hmotnosti, vid 98mm vz.98. Tiez netreba zanedbat vyssiu tepelnu odolnost tazkej hlavne pri dlhodobejsej strelbe. Pre lafetaciu na podvozok su to vhodne vlastnosti, kedy vlastna hmotnost nie je taka podstatna.

V inej diskusii bol spomenuty navrh rozvoja OSSR s vyhladom do r2030. Boli tam spomenute aj cvicne lietadla aj narast poctu hufnic o 7ks.Ja by som to dal do kontextu spoluprace, kedy je vhodne mat zavedeny exportny artikel aj vo vlastenej armede. Ked sa budu raz obmienat stare L39 za nove L39NG, urcite bude na stole otazka, co za to. Delostrelectvo je prave ta oblast, kde ma SR co ponuknut, vid aj spominaa zakazka od BAe. Inak BAe ma so SR dobru spolupracu.

vid.

https://openiazoch.zoznam.sk/cl/170331/Vyvoj-Martin-predstavil-mobilny-system-velenia-a-riadenia-pre-svedsku-armadu

avatar
Rase Datum: 18.09.2017 Čas: 16:22

strikehawk:
Šakal je v podstatě od CSG, nabízeli ho tehdy ještě u Excalibur Army, později CSG.

avatar
Rase Datum: 18.09.2017 Čas: 16:07

souhlasím se semtam, pokud jednotný minomet pro Pandur, BVP a třeba Titus, tak pokud to má být bezvěžový minomet, tak ať se alespoň jedná o minomet s automatickým nabíjením. Možnost vytažení z vozidla mi nepřijde moc smysluplná, přeci jen dnes se všechny armády snaží o co nejvyšší mobilnost, tak pro se jí vzdávat. Začíná se mi líbit i PRAM-S, který alespoň nevystavuje osádku vnějším vlivům. Tak by se asi dalo navázat i tímto směrem a vyvinout verzi kompatibilní s municí NATO. I pro Pandur mi to přijde jako vhodnější řešení a pro BVP minimum, pod které bych nešel.

arr