Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

Samopal CZ SCORPION EVO 3 A1

Datum přidání 26.03.2012    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 5 komentářů    autor autor: Luboš Bláha

Minulý rok spatřil světlo světa nový uherskobrodský samopal CZ SCORPION EVO 3 A1. Přestože se nový samopal jménem hlásí ke slavné tradici originálních automatických zbraní Škorpion z počátku 60. let minulého století, společné s nimi má jenom místo výroby. Nový model představuje vysoce moderní adaptaci klasické samopalové koncepce a vyniká konstrukční i technologickou jednoduchostí, propracovanou ergonomií a nanejvýš atraktivními uživatelskými vlastnostmi.

Scorpion EVO 3

Foto: Český samopal CZ SCORPION EVO 3 A1 s 30 raným zásobníkem / www.czub.cz

 O nové verzi

Jméno Škorpión je neodmyslitelně spojeno s originálními kompaktními samopaly, které dnešní Česká zbrojovka a.s. vyráběla dvě desetiletí v celkovém počtu bezmála 200 000 kusů pro potřeby ČSSR i pro export. Nevýhodou základního modelu vz.61 byl málo výkonný náboj 7,65 mm Browning, vyžádaný československým ministerstvem vnitra, původním hlavním zákazníkem.

 

Od druhé poloviny 90. let se společnost pokusila využít potencionál Škorpionu a přepracovat ho na výkonnější ráži. Nejdále se dostal vývoj samopalu v ráži 9 mm  Luger, který byl v roce 2003 pod označením CZ SKORPION 9x19 v malém počtu uveden na trh.

 

Přes bezkonkurenčně malé rozměry, snadné ovládání a vysokou přesnost se ,,devítkový´´ Škorpion nepodařilo výrobně zjednodušit, což společnost přimělo k poohlédnutí se po modernější a jednodušší zbrani stejné kategorie.

Scorpion Foto 1: První generace – Škorpion vz.61 / www.skorpion-galerie.wz.cz

Foto 2: Druhá generace – Scorpion 9x19 / www.skorpion-galerie.wz.cz

Slovenské kořeny

Mezitím se v roce 2001 objevily informace o partě tří slovenských nadšenců, kteří se pustili do vývoje nového samopalu LAUGO, jenž si přes improvizovanou podobu prvních vzorků vysloužila uznání odborníků za promyšlenost a jednoduchost. Společnost CZUB projevila zájem o slovenský projekt poprvé v roce 2004, ale záhy se ukázalo, že prototyp zatím zdaleka nesplňuje mimořádně přísné podmínky, jimiž se společnost při konstrukci pro ozbrojené složky řídí.

 

Toto zjištění bylo pro slovenské konstruktéry impulzem k dalšímu vývoji a tak mohla být v lednu 2007 podepsána dohoda o převzetí trenčínské zbraně Českou zbrojovkou a.s. (samopal byl dokončen přibližně z 60 %).

 

V Uherském Brodě pokračoval vývoj a dolaďování designu, ergonomie a nové ramenní opěry pod dohledem Jána Lučanského, zatímco problematiku výrobních materiálů, dokumentaci a technologii měl na starosti Jaroslav Červík.

 

Scorpion EVO 3Foto: Jedna z prvních verzí CZ SCORPION EVO 3 A1 se sklopenou pažbou / www.altileri.blogspot.com

 

V roce 2009 se zbraň dočkala první veřejné prezentace na veletrhu IDET v Brně. Vedle konstrukce se během roku 2009 ladil také název nové zbraně, který se nakonec ustálil do současné podoby CZ SCORPION EVO 3 A1 (EVO 3 znamená, že jde o třetí generaci Škorpiónu). Písmeno,,A“ vyjadřuje, že se jedná o automatickou verzi, ,,S“ před číslem bude mít samonabíjecí verze pro civilní trh.

 

CZ SCORPION EVO 3 A1 je lehká automatická zbraň jednotlivce ráže 9x19 mm (9 mm Luger), která může střílet jednotlivými ranami, třírannými dávkami a v plně automatickém režimu. Režim střelby se volí oboustrannou páčkou/manuální pojistkou na bocích pouzdra spouštědla, jednotlivé pozice jsou označeny horizontálními piktogramy.

 

Díky použití odolného polymeru do konstrukce zbraně samopal váží bez zásobníku 2,77 kg. Ani při hojném použití polymerových dílů v praxi nehrozí jejich přehřívání. Praktické zkoušky ukázaly, že nový samopal dokáže vystřílet 600 ran v kuse bez jakéhokoliv poškození.

 

Scorpion EVO 3Foto: CZ SCORPION EVO 3 A1 s menším 20-ranným zásobníkem / www.armyrecognition.com

Nejrychlejší demontáž a perfektní ergonomie

Koncepce zbraně je založena na originální myšlence, která se dokonce dočkala patentové ochrany. Vtip spočívá v odnímatelné m pouzdru spouštědla, která je branou do útrob samopalu. Demontáž i montáž trvá jen několik málo sekund a pohodlně ji zvládne i nezkušený uživatel. SCORPION dokonce díky tomu vážně aspiruje na titul samopalu s nejrychlejší demontáží a zpětnou montáží na světě!

 

To samé platí o ergonomii. Nový Škorpion je po ergonomické stránce výrobek, který těžko hledá srovnání. Perfektně padne do ruky, zacílení je naprosto přirozené, všechny ovládací prvky jsou právě tam, kde je střelec potřebuje mít. Díky šikovnému vyvážení, plastovému nárazníku v zadní části vodícího trnu a odpalování z přední polohy závorníku je navíc CZ SCORPION EVO 3 A1 i při relativně vysoké kadenci snadno kontrolovatelný ve všech režimech střelby, včetně opravdu dlouhých, třicetiraných dávek. 

 

CZ SCORPION EVO 3 A1 má integrované úchyty pro poutka standardizovaných tříbodových nebo jednobodových nosných popruhů. Ke zbrani se dodávají transparentní plastové dvouřadé zásobníky s dvouřadým vyústěním o kapacitě 20 a 30 nábojů. Na zbraň můžeme připevnit tlumič hluku výstřelu,  svítilny, laserové značkovače, taktické rukojeti, kolimátory apod.

 

Scorpion EVO 3Foto: Hráče airsoftu určitě potěší zpráva, že firma ASG za pomocí CZUB vytvořili airsoftové provedení této zbraně. / www.strikeup.ru

Nadějné vyhlídky

Až do jara 2010 se mělo za to, že Česká zbrojovka a.s. Svým novým samopalem, míří především na zahraniční trhy. O to větší bylo překvapení, když na jaře roku 2010 Ministerstvo obrany ČR u České zbrojovky objednalo 572 zbraní jednotlivce CZ SCORPION EVO 3 A1 ráže 9x19 mm s příslušenstvím a municí.

 

Tyto samopaly jsou určeny Hradní stráži, která má kromě reprezentačních úkolů na starosti zajišťování ostrahy a obrany sídel prezidenta ČR a jeho hostů. S takovou referencí se šance nového samopalu na úspěch samozřejmě podstatně zvyšuje. O nový samopal už delší dobu projevují zájem další a další bezpečnostní organizace a instituce v ČR i v zahraničí. Nová zbraň představuje vysoce zajímavou alternativu k dosud dominujícím zbraním HK.

 

Zdroje: www.altileri.blogspot.com, www.czub.cz, www.strikeup.ru, www.armyrecognition.com, www.skorpion-galerie.wz.cz, www.streleckarevue.cz

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Serža Datum: 03.07.2015 Čas: 13:10

tak bych aktualizoval - nějaké kompíky už se vyskytly:
http://serzovo.wordpress.com/2015/07/03/kompenztor-pro-cz-scorpion-evo3/

avatar
Petr Vykoukal Datum: 05.11.2012 Čas: 11:59

ta zbraň mne zaujala už na idetu... akorát nechápu, proč nemůže používat stejný zásobník jako pistole phantom. mám samopal, mám pistoli - proč různé zásobníky, když mám stejný náboj?

avatar
Serža Datum: 24.07.2012 Čas: 11:42

mám tu civilní verzi (S1) a poznatky bych po cca 1000 vystřílených ranách shrnul následovně:
přesnost super
zpětný ráz a chování při střelbě - nic extra, ale v normě
spoušť pro střelnici dost tuhá, pro OS v akci asi akorát
rozborka/sborka geniálně jednoduchá, jen pak při čištění je dost "zákoutí", kam se blbě dostává
ovládání:
vypouštění zásobníku je super! jen mi trochu chybí výraznější rozpoznání, že je zásobník dobře zacvaknutý (nějaké slyšitelnější cvaknutí nebo tak něco)
vypouštění závěru OK
napínací páka mohla být trochu delší, v rychlosti se někdy stane, že mi ruka v rukavici sklouzne
pojistka někomu vadí, já jsem si na ní zvykl (ale trvalo to) a teď mi už vlastně vyhovuje :-)
pažba super, délková nastavitelnost v mezích potřeby
plnění zásobníků - jde v pohodě, ale občas se stane, že tak při 27-28 náboji se pružina "zasekne" a další náboj tam nechce - stačí zásobníkem klepnout a uvolní se to
doufám, že někdo udělá nějaký šikovný kompenzátor
no a mířidla si tam každý dá, jaký chce, tak k tomu asi nemá smysl se vyjadřovat...
http://serzovo.wordpress.com/2012/02/29/cz-scorpion-evo3-s1-vyladeno/

avatar
vlado mraz Datum: 28.03.2012 Čas: 13:50

akoze cesy klobuk dole tato zbran je nieco riadne nove od tej starej verzy je toto uplne delo.

avatar
Z1 Datum: 26.03.2012 Čas: 08:58

ja len ci to nebude "co kus to unikat" ale inak super hracka, dorbe sa z nej striela

arr