Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

Samopaly Scorpion EVO 3A1 pro Egypt

Datum přidání 28.05.2013    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 24 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Před časem proběhla médií zpráva o obří dodávce 50 000 kusů pistolí CZ 75 P-07 Duty do Egypta. Česká zbrojovka však v Egyptě boduje dál. Na letošním IDETu představitelé České zbrojovky oznámili, že Egypťané nakoupili také nové samopaly Scorpion EVO 3A1.

Scorpion EVO 3A1 Egypt

Foto: Súdánští policisté se samopaly Scorpion EVO 3A1 v egyptském výcvikovém středisku. Zdá se, že policisté mají na stehenním pouzdru i pistole CZ 75 P-07 Duty / altair.com.pl


Generální ředitel České zbrojovky Lubomír Kovařík na IDETu nejprve potvrdil dodávku 50 000 kusů pistolí CZ 75 P-07 Duty do Egypta. Smlouva byla mezi Českou zbrojovkou a Egyptem uzavřena již v prosinci 2012, první pistole pak do Egypta dorazily na začátku letošního roku. Celá dodávka má být dokončená do konce roku.

 

Lubomír Kovařík ale následně potvrdil další velká egyptský kontrakt - dodávku několika set samopalů Scorpion EVO 3A1. Jak je z obrázku vidno, dodávky samopalů do Egypta již nějakou dobu běží.

 

Podle respektovaného vojenského blogu The Firearms Blog má Česká zbrojovka údajně do Egypta dodat i útočné pušky CZ 805 BREN A1. Tuto zprávu ale nemůžeme potvrdit z druhého zdroje.

 

Scorpion EVO 3A1 Egypt

Foto: Scorpion EVO 3A1 s tlumičem, kolimátorem ZD-RD (Meopta) a zdvojeným zásobníkem / CZUB

 

Česká zbrojovka se však kromě Egyptu také soustředí na Irák, kde je na spadnutí obří zbrojní kontrakt. Iráčané chtějí pro svou armádu a polici nakoupit nové útočné pušky, odstřelovací pušky a pistole. Podmínkou je také vybudování školícího a výcvikového střediska, kde se budou iráčtí vojáci přeškolovat na nové zbraně.

 

Ač nová puška CZ 805 BREN vzbuzuje jisté kontroverze, na samopal Scorpion EVO 3A1 je slyšet zatím jen chválu. Padly také hlasy, že nový „škorpion“ může být nástupcem moderního, ale již poněkud konstrukčně staršího německého samopalu MP5.

 

Historie samopalu Scorpion EVO 3A1 sahá až ke slovenskému projektu LAUGO. Zbraň vyvinul slovenský konstruktér Ján Lučanský společně s Ing. Petrom Tvrdým a Františkom Gašparíkom. O zbraň již v roce 2004 projevila zájem Česká zbrojovka, která nakonec v roce 2007 projekt převzala pod svá křídla.

 

Video: Scorpion EVO 3A1 v akci / YouTube

 

Nový samopal vyniká především nízkou váhou, perfektní ergonomii a pohodlnou střelbou. Zbraň je kromě hlavně a vnitřního palebného mechanismu vyrobená z odolného plastu. Díky chytrému řešení je navíc rozborka a zborka doslova otázkou několika sekund.

 

Česká zbrojovka vyrobila minulý rok 180 000 pistolí, letos to má být právě o 50 000 více. „Tento rok počítáme, že vyrobíme 230 tisíc kusů, což bude náš rekord minimálně od devadesátých let. Díky tomu se nám naskytnou další příležitosti investovat do nových technologií,“ řekl obchodní ředitel firmy Ladislav Britaňák v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

 

Zdroj: The Firearm Blog, Altair

 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Zbrojir Datum: 29.06.2013 Čas: 23:22

CZ Scorpion EVO 3A1 bylo v Policii ČR oficiálně testováno, pokud mám dobré informace, tak zkoušející útvary měly k samopalu mnoho výhrad.

Zbraně ráže 9x19 nejsou v době, kdy si prakticky každý zločinec či aktivní střelec snadno sežene balistickou vestu, vojenskou útočnou pušku (vz. 58, AKM, AR15) či její samonabíjecí verzi, dostatečně účinným prostředkem. Oproti pistoli přináší pouze větší přesnost, nikoli však větší účinek. Řešením jsou kompaktní útočné pušky či PDW. Mj. G36C i MP7A1 jsou výrazně levnější než MP5.

avatar
Ondra Datum: 29.06.2013 Čas: 22:30

Abych na to reagoval. Musím uznat, že CZUB má tendenci s velkou reklamou vrhat na trh výrobky, které nejsou zcela hotové. Na druhé straně já osobně považuji nový Scorpion za výrobek s největším potenciálem ze všech nových služebních zbraní, které v poslední době uvedla CZUB na trh. Ve třídě útočných pušek je docela těsno a na poli služebních a off duty pistolí je opravdu hodně nadupaná konkurence. Osobně vidím nový Scorpion jako standardní zbraň u základních policejních útvarů a možná i některých vojenských. Je to jasně z důvodu zhruba poloviční ceny oproti(nenastrojené) HK MP5. Pokud se budeme bavit konkrétně o policejních útvarech, kde již bylo provedeno přezbrojení na Hecklery, není důvod přezbrojovat na Scorpion, protože Hecklery mají před sebou ještě mnoho let služby. Až budou tyto samopaly odstřílené, potom se můžeme bavit, jestli koupit Scorpion nebo něco jiného, ale to hned tak nenastane. Na druhou stranu jako dozbrojení základních policejních útvarů(z finančních důvodů) bych v tom neviděl problém. Osobně to vidím tak, že HK MP5 je zbraň pro intenzivně cvičeného profíka a Scorpion pro ten zbytek. Možná tím někoho nakrknu, ale policista, který ze samopalu vystřelí 50 ran za rok stejně nedokáže ocenit výhody MP 5ky a nový Scorpion mu bohatě postačuje. Samozřejmě za splnění podmínek solidní spolehlivosti a životnosti. Naproti tomu u policie v poslední době existuje určitá tendence dozbrojit zbraněmi typu PDW, takže uvidíme, jak to dopadne.

avatar
Jirka Datum: 14.06.2013 Čas: 17:21

Ačkoli se přikláním k názoru, že CZ Scorpion EVO 3A1 je nejméně problémovou zbraní z „produktové ofenzívy“ CZUB (PHANTOM, DUTY, BREN, EVO), nemohu souhlasit s nekriticky pozitivním hodnocením. Když samopaly EVO podrobíte komplexnímu srovnání s renomovanou konkurencí, ve stávající podobě neobstojí.

EVO, ač převzatá konstrukce, vykazuje tradiční znaky produkce CZUB, tedy na trh je nejprve s velkou slávou uvedena nedostatečně odzkoušená zbraň, u které se v provozu postupně projevují různé konstrukční a výrobní vady, jež vyžadují neustálé změny (vychytávání vad za provozu).

Samopaly CZ Scorpion EVO 3 A1 byly do výzbroje MO zavedeny na základě usnesení vlády č. 1443 z roku 2009, přitom ještě v roce 2013 probíhá odstraňování mnoha podstatných nedostatků. Aby mohly samopaly EVO při komplexním srovnání skutečně konkurovat renomovaným výrobkům s dynamickým závěrem, bude třeba vykonat ještě mnoho práce a realizovat řadu podstatných změn.

V ČR byl samopal EVO doposud vždy do výzbroje státních složek zaveden bez jakýchkoli komparačních zkoušek, a to direktivním rozhodnutím shora….

Na Heckler a Koch MP5 EVO zjevně nemá. HaK je podstatně kultivovanější, přesnější, má mnohem vyšší provozní spolehlivost, předpoklady k výrazně vyšší celkové životnosti (s rezervou nad 50 tisíc ran), v praxi je prověřený, nemá žádnou podstatnou slabinu a na trhu k němu existuje i nesmírně široká škála příslušenství a doplňků. Prostě samopal pro nejnáročnější zákazníky. Přesvědčte příslušníky speciálních jednotek, aby vrátily HaK MP5 a vyměnily je za EVO.

avatar
Ondra Datum: 31.05.2013 Čas: 12:59

Pokud bych měl hodnotit nový samopal Scorpion Evo3, tak osobně si myslím, že je to velmi povedená zbraň ve své třídě a i cena mi přijde přiměřená. Zpětný ráz samozřejmě je mnohem silnější než je u HK MP5, což je dáno neuzamčeným poměrně hmotným závěrem. Ale vzhledem k tomu, že se bavíme o náboji 9mm Luger, začnete to jako nepříjemné vnímat až v rámci stovek výstřelů. Mimochodem full auto verze pro AČR je navíc vybavená gumovou botkou. Ergonomie z mého pohledu dobrá, přiznám se, že váhu neřeším. Co bych vytknul, je z mého pohledu "divný" tvar spodku rukojeti. Taky bych vyměnil standardní mířidla, což je ale pouze otázka peněz. Zpětný ráz je sice silnější, ale zbraň je dobře ovladatelná, střílí se mi z toho prostě dobře. Pokud nebudu řešit drobnosti, nemám, co bych zbrani zásadního vytýkal. Osobně by mě zajímala životnost zbraně a spolehlivost s různými typy munice(nemám možnost vyzkoušet). Uvádím, že z HK jsem vystřílel tisíce ran, ze Scorpiona stovky. Toto je pouze můj názor, nikomu to nevnucuji.

avatar
Jan Grohmann Datum: 31.05.2013 Čas: 09:42

Jinak, zde ještě jedno video z výstavy SHOT Show 2013. Člověk na videu je ze "škoripóna" také nadšen... http://www.youtube.com/watch?v=Sr1lyZPYXSE

avatar
Pavel Datum: 31.05.2013 Čas: 09:36

Názor ti neberu, v misích jsem nebyl, ale třeba zrovna AK-74 seřízlou trubku nemá ( http://www.whq-forum.de/cms/uploads/pics/ak-74-06.jpg ) a. třeba tohle na Sa-58 ( http://files.gunexpert.cz/200003260-e497fe591d/DSC_0706.JPG ) malé otvory nejsou.
Navíc úsťové brzdy má každá výkonnější odstřelovací puška a tam taky hrozí ucpání blátem a pod.

Ale že není kompenzátor, nebo tlumič plamene u ráže 9x19mm mě nepřekvapuje, právě kvůli malému výkonu.

avatar
Vladimír Datum: 29.05.2013 Čas: 23:15

Pavel: bojové jednotky nepoužívají kompíky (s výjimkou toho "useknutýho" na AK) protože malé díry na kompíku se snadno ucpou (pád do bláta, třeba).... a následný výstřel může vést k poškození zbraně

avatar
plingr Datum: 29.05.2013 Čas: 20:23

to máš pravdu ale oni píší : "Nový samopal vyniká především nízkou váhou "

avatar
Pavel Datum: 29.05.2013 Čas: 19:58

Přednost vyšší hmotnosti je větší stabilita a nižší zpětný ráz. Připouštím ale , že kvalitní kompenzátor tuto "výhodu" dost stírá.

avatar
plingr Datum: 29.05.2013 Čas: 18:10

Ze škorpiona ( jen semi) 200 z mp5 bohužel nic .Chápu ze každý systém má + a - ,ale váha mezi + u škorpiona prostě nepatří .Zpětný ráz posuzuji z pohledu mechaniky proto jsem tam napsal "věřím" a ne jsem si jistý.

avatar
zap Datum: 29.05.2013 Čas: 17:40

Nechci se do toho moc motat, ale jak tu ctu ty namitky proti vaze (plinger?) tak bych si dovolil pripomenout - kazde (dobre) technicke receni je KOMPROMIS. To znamena ucelnost a vaha ale take slozitost a cena. Zadale, zbran je svou definici smrtici nastroj; kdo zaruci, ze nebude pouzita i k uderu ci vystavena velmi tvrdemu zachazeni?

Jestli tomu dobre rozumim, tak HK prestala laskovat se 'sofistikovanym' polo-uzamykanim ve prospech primeho zpetneho razu a vysledek vubec nebyl spatny. To co vidim na videu je skvele kdyz ne primo dech-berouci.

Dnes se ve svete nikdo nezabira nejakou zvlastni slozitosti v samopalech pistolove raze. Musime ale priznat, ze proti Bergmannu z r.1918 je to znacny pokrok (I kdyz munice je ta sama).

avatar
zap Datum: 29.05.2013 Čas: 17:28

No dobre, gratulace k slovensko-ceskemu uspechu!
Jen mala otazka: kde je konkurence? Ne MP-5, ale UMP. Vedlo se ji prece tak dobre.

avatar
Serža Datum: 29.05.2013 Čas: 16:55

plingr: kolik z nich máš odstříleno (MP5/EVO3), že se cítíš být natolik zkušený, abys to hodnotil?

avatar
Jakub Mares Datum: 29.05.2013 Čas: 16:28

Stejnak ta Ceska zbrojovka se zakazkama moc nejak nevychlouba. Dodala nove zbrane Vezenske sluzbe a zadnej clanek o tom. Psalo se ze Scorpionu dodala uz nekolika zajemcum v radech tisicu a taky nic, az tedka tu Indii prezentovala.

avatar
plingr Datum: 29.05.2013 Čas: 15:56

kdyby 30 let za 3 roky mu bude 50 ,ale hlavně věřím tomu že mp5 s polo uzamčeným závěrem bude daleko kultivovanější při střelbě než evo, porovnaní s ump je na místě případně tmp 1,3kg ,apc9 2,4,kriss 2,5 ale ty mají věčinou uzamikání

arr