Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

Saudská Arábie kupuje 300 bitevních dronů z Číny

Datum přidání 22.03.2017    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 9 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Podle čínské státní tiskové agentury Xinhua Saudská Arábie nakoupí 300 bitevních dronů Wing Loong II (Pterodactyl II) od čínské firmy CAIG (Chengdu Aircraft Industry Group). Stroje svými rozměry a posláním odpovídají americkým dronům MQ-9 Reaper. Dodávka je součástí širší saúdsko-čínské spolupráce ve výši 65 miliard dolarů.

Foto: Čínský bitevní dron Wing Loong II aka Pterodactyl II; větší fotoXinhua 

 

Saúdský král Salamán a čínský prezident Si Ťin-pching podepsali v úvodu zmíněnou multimilardovou dohodu ve čtvrtek v saúdském Rijádu. Dohoda zahrnuje vše od energetiky, přes finance, vojenskou spolupráci až po kosmický průmysl. Celkově má jít o 35 samostatných projektů.

 

„Čína a islámské země se dlouhou dobu vzájemně respektují a spolupracují způsobem výhodným pro obě strany. Vytvořily model mírového soužití rozdílných kultur,“ uvedl při setkání s králem čínský prezident Si Ťin-pching.


Sílící intenzitu saúdsko-čínských vztahů dokazuje nákup 300 bitevních dronů Wing Loong II Saúdským královským letectvem RSAF (Royal Saudi Air Force).


Cena zakázky dosahuje podle čínských médií (i s kompletním zázemím) 10 miliard dolarů. Jedná se o největší zbrojní kontrakt v historii Číny a také světový rekord v jednorázovém nákupu vojenských bezpilotních letadel.


Informace ze zmiňovaných čínských médií se objevily například na ruském blogu BMPD, což je neoficiální blog moskevského Centra pro analýzu strategií a technologii (CAST).


Saudská Arábie, podle čínských médií (nejedná se však o oficiální informaci), zaplatila za jeden dron Wing Loong II osm milionů dolarů, cena za jeden dron MQ-9 Reaper (cena pouze a jen za letadlo) je zhruba 17 milionů dolarů.


Čína v podstatě od nuly buduje obří flotilu bojových bezpilotních dronů. Další desítky milionů dolarů si tak vyžádá budování masivního provozního a výcvikového zázemí, řídicí stanice, velitelské/komunikační struktury, atd. atd.


Pro porovnání - americký Kongres schválil v roce 2013 prodej 16 MQ-9 do Francie (včetně kompletního pozemního zabezpečení, náhradních dílů, výcviku) za 1,5 miliardy dolarů.


Firma CAIG představila dron Wing Long II poprvé v listopadu 2016 na čínské výstavě Air Show China. Předchůdce Wing Loong I (max vzletová hmotnost 1150 kg) byl dodán do řady afrických a blízkovýchodních zemí včetně Číny, Kazachstánu, Nigérie, Egypta a Spojených Arabských Emirátů.  Wing Long I poprvé vzlétl v roce 2007.

 

Video: Wing Long II (Yi-Long 2) / YouTube


Wing Loong II má rozpětí křídel 20 m a měří na délku 11 m, maximální vzletová hmotnost je 4200 kg. Jde tedy o stejné rozměry, jako má MQ-9 Reaper jen s tím rozdílem, že maximální vzletová hmotnost MQ-9 je 4760 kg.


Wing Long II pohání motor o výkonu 447 kW a maximální nosnost je 600 kg (Sohu) Typický bojový náklad dronu tak tvoří dvě pumy o hmotnosti 2x250 kg. Podle jiných zdrojů je ale nosnost Wing Long II pouze 400 kg (IHS Janes), případně 480 kg (CCTV+).


Maximální rychlost čínského dronu je 370 km/h a dostup 9000 m (Reaper 440 km/h a dostup 15 000 m). Vytrvalost je udávaná 20 h (bez zbraní a nákladu; podle některých zdrojů 32 h). Dodejme, že jde o neoficiální údaje z čínských médií - oficiální technické údaje o Wing Long II na stránkách CAIG nenajdeme.


Wing Long II pravděpodobně nedosahuje kvalit amerického dronu MQ-9 Reaper (zejména v úrovni avioniky, senzorů a zbraňových systémů). Nicméně Wing Long II potvrzuje rostoucí kvalitu čínského leteckého průmyslu a také schopnost Číny konkurovat se svými produkty na trzích, které byly dříve doménou Spojených států nebo Ruska.


Saúdové nákupem rovněž poslali jasný politický signál do Spojených států - v případě neochoty Američanů dodávat zbraně, se Sadská Arábie podívá po méně “moralizujícím” obchodím partnerovi.

 

Zdroj: USA Today, Army Recognition, Baidu,

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Pepos Datum: 25.03.2017 Čas: 18:30

Neviem čo je na tom čudné - bezpilotne lietadla vyrábajú hlavne USA a Izrael (obaja sú špička ,ale...) no oni SA nepredajú bojové bezpilotné lietadlá iba ak tak prieskumné.
Ak niekto videl videá z vojny v Jemene tak potom vie prečo hneď 300(straty SA a koalície sú tam vysoké).

avatar
tom75 Datum: 24.03.2017 Čas: 16:09

Hm a to sem pozvanej v jemenu na veselku tak to asi radsi zustanu doma

avatar
RiMr71 Datum: 24.03.2017 Čas: 15:54

To Kusa - Jo takhlééé to mají! :) Tak to jo! :)

Skutečně by mě zajímalo, jak by si čínská armáda vedla v nějakém větším nasazení v Jemenu, Sýrii atd... ne že bych si to přál, jen by mě to zajímalo... :)

avatar
lorgarius Datum: 23.03.2017 Čas: 19:22

pani skor si myslim, ze 300ks bude rozvrhnutych do nejakeho casoveho obdobia povedzme 10rokov, kedy prve kusy uz mozno budu vyradzovane. predsa len zivotnost dronov v pustnom prostredi so znacnym vykivom dennej a nocnej teploty bude zrejme dost obmedzena. ale kde chcu saudi zohnat povedzme 20 - 50 dobre zaskolenych pozemnych timov na ich riadenie/servisovanie? 300bojovych dronov je impozantny plan, ak si dobre pamatam USA maju "len" 100 - 150 predatorov.

avatar
Kusa Datum: 23.03.2017 Čas: 16:19

Právě proto jich kupují 300 to jim v této kombinaci faktorů (viz. RiMr71) zajistí 2 měsíce intenzivních bojů.

avatar
RiMr71 Datum: 23.03.2017 Čas: 13:33

...ó jé - kombinace čínských "optimalizací" (čti kvality) a muslimského "když Alláh chce, tak to zařídí"... moc bych z toho na větvi nebyl...
Podívejte co "dokáží" v Jemenu s moderní a ověřenou technikou. Jak jim to asi půjde s čínskými v podstatě prototypy?

avatar
PavolR Datum: 23.03.2017 Čas: 12:41

stetula:
Možno aby ukázali Iránu, že si tých S300 aj tak nekúpili dostatok. :)

avatar
stetula Datum: 23.03.2017 Čas: 11:43

Lorgarius,
je to druhá výrobní série s určitými zdokonaleními. chápu , že chtějí mít bezpilotní útočné drony i to že je kvůli ceně koupí v číně , ale co proboha nechápu k čemu jim bude 300 kusů ?!?!

to chtějí rozpoutat válku proti celé zeměkouli ?

avatar
lorgarius Datum: 23.03.2017 Čas: 10:51

chapem dobre, ze objednali nieco co je este len v stadiu prototypu?
Mozno som prehliadol, citam clanok na telefone, je tam aj nejaky casovy plan v ktorom bude tych 300dronov dodanych?

arr