Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Ruční protitankové zbraně Dynamit Nobel Defence pro Armádu ČR

Záměr České republiky modernizovat portfolio ... Více

Letecká technika

Saudská Arábie kupuje 300 bitevních dronů z Číny

Datum přidání 22.03.2017    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 9 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Podle čínské státní tiskové agentury Xinhua Saudská Arábie nakoupí 300 bitevních dronů Wing Loong II (Pterodactyl II) od čínské firmy CAIG (Chengdu Aircraft Industry Group). Stroje svými rozměry a posláním odpovídají americkým dronům MQ-9 Reaper. Dodávka je součástí širší saúdsko-čínské spolupráce ve výši 65 miliard dolarů.

Foto: Čínský bitevní dron Wing Loong II aka Pterodactyl II; větší fotoXinhua 

 

Saúdský král Salamán a čínský prezident Si Ťin-pching podepsali v úvodu zmíněnou multimilardovou dohodu ve čtvrtek v saúdském Rijádu. Dohoda zahrnuje vše od energetiky, přes finance, vojenskou spolupráci až po kosmický průmysl. Celkově má jít o 35 samostatných projektů.

 

„Čína a islámské země se dlouhou dobu vzájemně respektují a spolupracují způsobem výhodným pro obě strany. Vytvořily model mírového soužití rozdílných kultur,“ uvedl při setkání s králem čínský prezident Si Ťin-pching.


Sílící intenzitu saúdsko-čínských vztahů dokazuje nákup 300 bitevních dronů Wing Loong II Saúdským královským letectvem RSAF (Royal Saudi Air Force).


Cena zakázky dosahuje podle čínských médií (i s kompletním zázemím) 10 miliard dolarů. Jedná se o největší zbrojní kontrakt v historii Číny a také světový rekord v jednorázovém nákupu vojenských bezpilotních letadel.


Informace ze zmiňovaných čínských médií se objevily například na ruském blogu BMPD, což je neoficiální blog moskevského Centra pro analýzu strategií a technologii (CAST).


Saudská Arábie, podle čínských médií (nejedná se však o oficiální informaci), zaplatila za jeden dron Wing Loong II osm milionů dolarů, cena za jeden dron MQ-9 Reaper (cena pouze a jen za letadlo) je zhruba 17 milionů dolarů.


Čína v podstatě od nuly buduje obří flotilu bojových bezpilotních dronů. Další desítky milionů dolarů si tak vyžádá budování masivního provozního a výcvikového zázemí, řídicí stanice, velitelské/komunikační struktury, atd. atd.


Pro porovnání - americký Kongres schválil v roce 2013 prodej 16 MQ-9 do Francie (včetně kompletního pozemního zabezpečení, náhradních dílů, výcviku) za 1,5 miliardy dolarů.


Firma CAIG představila dron Wing Long II poprvé v listopadu 2016 na čínské výstavě Air Show China. Předchůdce Wing Loong I (max vzletová hmotnost 1150 kg) byl dodán do řady afrických a blízkovýchodních zemí včetně Číny, Kazachstánu, Nigérie, Egypta a Spojených Arabských Emirátů.  Wing Long I poprvé vzlétl v roce 2007.

 

Video: Wing Long II (Yi-Long 2) / YouTube


Wing Loong II má rozpětí křídel 20 m a měří na délku 11 m, maximální vzletová hmotnost je 4200 kg. Jde tedy o stejné rozměry, jako má MQ-9 Reaper jen s tím rozdílem, že maximální vzletová hmotnost MQ-9 je 4760 kg.


Wing Long II pohání motor o výkonu 447 kW a maximální nosnost je 600 kg (Sohu) Typický bojový náklad dronu tak tvoří dvě pumy o hmotnosti 2x250 kg. Podle jiných zdrojů je ale nosnost Wing Long II pouze 400 kg (IHS Janes), případně 480 kg (CCTV+).


Maximální rychlost čínského dronu je 370 km/h a dostup 9000 m (Reaper 440 km/h a dostup 15 000 m). Vytrvalost je udávaná 20 h (bez zbraní a nákladu; podle některých zdrojů 32 h). Dodejme, že jde o neoficiální údaje z čínských médií - oficiální technické údaje o Wing Long II na stránkách CAIG nenajdeme.


Wing Long II pravděpodobně nedosahuje kvalit amerického dronu MQ-9 Reaper (zejména v úrovni avioniky, senzorů a zbraňových systémů). Nicméně Wing Long II potvrzuje rostoucí kvalitu čínského leteckého průmyslu a také schopnost Číny konkurovat se svými produkty na trzích, které byly dříve doménou Spojených států nebo Ruska.


Saúdové nákupem rovněž poslali jasný politický signál do Spojených států - v případě neochoty Američanů dodávat zbraně, se Sadská Arábie podívá po méně “moralizujícím” obchodím partnerovi.

 

Zdroj: USA Today, Army Recognition, Baidu,

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Pepos Datum: 25.03.2017 Čas: 18:30

Neviem čo je na tom čudné - bezpilotne lietadla vyrábajú hlavne USA a Izrael (obaja sú špička ,ale...) no oni SA nepredajú bojové bezpilotné lietadlá iba ak tak prieskumné.
Ak niekto videl videá z vojny v Jemene tak potom vie prečo hneď 300(straty SA a koalície sú tam vysoké).

avatar
tom75 Datum: 24.03.2017 Čas: 16:09

Hm a to sem pozvanej v jemenu na veselku tak to asi radsi zustanu doma

avatar
RiMr71 Datum: 24.03.2017 Čas: 15:54

To Kusa - Jo takhlééé to mají! :) Tak to jo! :)

Skutečně by mě zajímalo, jak by si čínská armáda vedla v nějakém větším nasazení v Jemenu, Sýrii atd... ne že bych si to přál, jen by mě to zajímalo... :)

avatar
lorgarius Datum: 23.03.2017 Čas: 19:22

pani skor si myslim, ze 300ks bude rozvrhnutych do nejakeho casoveho obdobia povedzme 10rokov, kedy prve kusy uz mozno budu vyradzovane. predsa len zivotnost dronov v pustnom prostredi so znacnym vykivom dennej a nocnej teploty bude zrejme dost obmedzena. ale kde chcu saudi zohnat povedzme 20 - 50 dobre zaskolenych pozemnych timov na ich riadenie/servisovanie? 300bojovych dronov je impozantny plan, ak si dobre pamatam USA maju "len" 100 - 150 predatorov.

avatar
Kusa Datum: 23.03.2017 Čas: 16:19

Právě proto jich kupují 300 to jim v této kombinaci faktorů (viz. RiMr71) zajistí 2 měsíce intenzivních bojů.

avatar
RiMr71 Datum: 23.03.2017 Čas: 13:33

...ó jé - kombinace čínských "optimalizací" (čti kvality) a muslimského "když Alláh chce, tak to zařídí"... moc bych z toho na větvi nebyl...
Podívejte co "dokáží" v Jemenu s moderní a ověřenou technikou. Jak jim to asi půjde s čínskými v podstatě prototypy?

avatar
PavolR Datum: 23.03.2017 Čas: 12:41

stetula:
Možno aby ukázali Iránu, že si tých S300 aj tak nekúpili dostatok. :)

avatar
stetula Datum: 23.03.2017 Čas: 11:43

Lorgarius,
je to druhá výrobní série s určitými zdokonaleními. chápu , že chtějí mít bezpilotní útočné drony i to že je kvůli ceně koupí v číně , ale co proboha nechápu k čemu jim bude 300 kusů ?!?!

to chtějí rozpoutat válku proti celé zeměkouli ?

avatar
lorgarius Datum: 23.03.2017 Čas: 10:51

chapem dobre, ze objednali nieco co je este len v stadiu prototypu?
Mozno som prehliadol, citam clanok na telefone, je tam aj nejaky casovy plan v ktorom bude tych 300dronov dodanych?

arr