Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Německo nechce dodávat zbraně Saúdské Arábii?

Datum přidání 03.02.2015    Rubrika rubrika: Události     komentáře 13 komentářů    autor autor: Ivo Horváth

Německá média spekulují o zastavení německého exportu zbraní do Saudské Arábie kvůli podpoře islamistů a z důvodu porušování lidských práv. Němci se přitom ale podílejí i na výcviku saudskoarabských ozbrojených složek.

Foto: Saudská Arábie projevuje zájem o špičkové německé obrněné vozidlo Puma. / Rheinmetall

Foto: Saudská Arábie projevuje zájem o špičkové německé obrněné vozidlo Puma. / Rheinmetall

 

Němečtí představitelé koncem ledna odmítli potvrdit či vyvrátit zprávy, které se objevily v německém listu Bild am Sonntag ohledně zmrazení německého exportu zbraní do Saudské Arábie. Zastavení zbrojních dodávek údajně mělo souviset s porušováním lidských práv na straně arabského státu.


Export měl zastavit německý bezpečnostní výbor, kterému předsedá spolková kancléřka Angela Merkelová. Mluvčí spolkové vlády mluvčí Steffen Seibert se nicméně odmítl k mediálním domněnkám vyjádřit.


V bezpečnostním výboru kromě kancléřky zasedají ministři německých silových resortů. Rozhodnutí výboru se přitom berou jako neveřejná a obvykle nejsou předmětem veřejných výstupů vládních představitelů ani jejich tiskových oddělení.


Jediné, co byl vládní mluvčí ochoten prozradit, byl fakt, že jednotlivé případy exportu jsou posuzovány na individuální bázi. Siebert také během tiskové konference novinářům potvrdil zprávu ohledně německých policistů, kteří mají školit své saudskoarabské kolegy – příslušníky pohraniční policie.


Deset německých policejních důstojníků aktuálně působí z tohoto důvodu přímo v Saudské Arábii.


Německo je v současnosti třetím největším světovým exportérem zbraní a výroba zbraní zaměstnává v Německu 80 000 lidí. Oblíbenou německou vojenskou komoditou v Saudské Arábii přitom jsou například útočné pušky.

 

Saudská Arábie projevuje také zájem o stovky německých tanků Leopard 2. Podle dostupných informací například v roce 2013 Německo vyvezlo do Saudské Arábie zbraně, jejichž hodnota odpovídá částce 360 mil. euro.

 

Saudská Arábie, resp. části jejich bezpečnostních a politických složek, je však dlouhodobě podezříváná z porušování lidských práv nebo dokonce z podpory Islámského státu.


Německá média se snažila kontaktovat významné německé zbrojovky, aby zjistila, do jaké míry se k exportu do Saudské Arábie hlásí a do jaké míry je pro ně tento export významný.


Například představitelé jedné z největších zbrojních firem – společnosti Rheinmetall nejprve export popřeli. Poté společnost uvedla, že vývoz do Saudské Arábie není klíčový a potvrdila, že například v roce 2013 měla skutečně příjmy ze zakázek z uvedeného arabského státu.

 

Mezi novinky posledního desetiletí z produkce Rheinmetallu patří bojová vozidla pěchoty Fuchs, Puma, víceúčelový obrněný transportér Boxer nebo hlavní bojový tank Leopard 2. Společnost však vyrábí celou škálu zbraňových systémů, od bojových věží až po elektro-optické a elektronické přístroje.  

 

Zdroj: Reuters

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
KOLT Datum: 06.02.2015 Čas: 09:48

pjek: Todomatch psal o podpoře Iránu, ne Iráku. A Irán skutečně není málo ortodoxní ani fanatický. Rusko ho podporovalo i v době, kdy tento stát veřejně vyhlašoval, že Izrael má být zničen.

avatar
pjek Datum: 06.02.2015 Čas: 09:27

->Todomatch: Irácká ortodoxie? Sunitská či Šiítská? Máte za to, že ortodoxní znamená fanatický? Ortodoxní = pravověrný, to je vše. Saudský wahabismus v míře fanatismu překonává téměř vše v islámském světě a přitom jeho vyznavači hojně svou "pravou víru" porušují. Hovorka11 ve shodě s realitou konstatuje, že Rusko podporuje ty, kdo potlačují teror pod jakoukoli vlajkou. Mimochodem, pro jakoukoli stabilizaci v oblasti je nezbytné eliminovat uměle vzniklý a islám pouze jako kabát využívající IS i militatní takfíristy a podpořit vzdělané vrstvy v Sýrii hájící sekulární a náboženský tolerantní Asadovu vládu. O Sýrii se vede mnohaletý boj, dnes již čistě v zastoupení.

avatar
Todomatch Datum: 05.02.2015 Čas: 21:04

Mám tomu pane hovorko11 rozumět tak, že Rusko podporuje vojensky islámské země? Jak tedy může současně platiti, že Rusko dodává nejmodernší zbraně jedné z nejortodoxnějších muslimských zemí Íránu a současně je to hráz proti islámu? Přesně tohle je v případě SA vyčítáno USA a to SA nemá nakročeno k atomovým zbraním a je z říše snů, že by jim v něčem takovém USA pomáhaly. Rusko s podobnou podporou v Íránu problém nemá a vy zjevně také ne. Jenom připomínám, že je to země, kde 98% lidí jsou muslimové.

avatar
David Datum: 05.02.2015 Čas: 13:53

K tomu srovnáni se Sýrií a Libyí. V Lybii byla občanská válka se spoustou civilních obětí. Sýrie byla, resp. je zhruba totéž. Zato v Saúdské Arábii je relativně klid. Takže to srovnání je tak trochu mimo.
Podotýkám, že ani já příliš nesouhlasím s politikou Západu vůči Sýrii či Libyi. Ale snad třeba i proto by se západní státy měly trochu poučit.

avatar
logik Datum: 04.02.2015 Čas: 11:50

Kozlus: A proč je úplně stejně nezvládl Asad?

avatar
Airbus Datum: 04.02.2015 Čas: 10:49

Ono, všechno je to „taky“ politika, ale taky ropa, plyn a prachy za zbraně. Popravdě řečeno, osvobozování národů od tyranů západní cestou se moc to nedaří. Kde v posledních letech zasáhl západ, tam se to střílí. Ať už vezmu Afghánistán, Irák, Somálsko, Egypt, Libye, Sírie nebo Ukrajina. Ono jedna věc je nějaký režim odstranit (i když třeba není pro západ úplně komfortní) a druhá nějaký jiný nastolit. To se v podstatě nepovedlo nikde. A SA je arabský stát a ať se to někomu líbí nebo ne a ti by nejraději viděli Izraelce nahrnutý ve Středozemním moři. A jak je vidět, otočit se to může hodně rychle. A zničit BMP-1 nebo německou Pumu je trochu rozdíl. Tak proč jim to dodávat?

avatar
Charlie Datum: 04.02.2015 Čas: 07:51

Ad Lybie: tady je nutné uvědomit si, že Američané a Kaddáfí se nikdy obzvlášť nemilovali a USA mu nikdy nezapomněla Delfinárium a Lockerbie. Kaddáfí si zase moc dobře pamatoval, jak mu Amíci ve středomoří ničili jeho drahý hračky a pak bombardování Tripoli a Benghází (ve kterém přišel o adoptivní dceru).

Tady je zajímavé, jak proradné dokáží být evropské státy, ty se v posledních letech s Lybií paktovaly, Kaddáfí se zval na různá státnická setkání, pořásalo se pravicemi - a pak svorně bombardovalo. Motiv USA je mi jasný, ale proč se do té kampaně zapojila Francie mi uniká. Jediné, co mě napadá, je nutnost neztratit postavení a tvář v EU (Když bombardují všichni, my budeme taky! A víc!).

To že kampaň uvedla zemi do chaosu je celkem zjevné, jestli by ale lybijská armáda stačila na potlačení protestů je dnes už jen teorie.

Se sýrií je to v bledě modrém to samé, dlohou dobu byla nejzarputilejší nepřítel Izraele, který podporoval množství teroristických hnutí, významný satelit SSSR na středním východě...

avatar
Kozlus Datum: 03.02.2015 Čas: 21:36

Pavel1:
Tak takovouhle snusku blbosti jsem uz dlouho necetl. Kaddafi by ty svoje mirumilovne protestujici celkem bez problemu zvladl, kdyby mu nekdo nezacal mazat jednotky letadlama. Pokud si vzpominam, tak mela byt jen prosazena a dodrzovana bezletova zona. A co se stalo? Letecke bombardovani pozic vladnich jednotek! Na nejakou rezoluci OSN vsichni kaslou a slavnej zapad si dela, co chce. Ta podpora opozice se opravdu povedla. Podivjte se, co se tam ze strany opozice delo a co se tam deje ted. Ten stat mel jednu z nejvyssich zivotnich urovni v oblasti a stejne tak obcanske svobody. SA a SAE jsou ve srovnani s tim totality nejhrubsiho zrna!

avatar
Pavel1 Datum: 03.02.2015 Čas: 21:17

Kozlus: "..se zlikvidovala Libye.." Co je to za blábol?? Libyi zlikvidoval kaddáfí. Totální občanská válka, která hrozila stejným krvavým masakrem jako teď můžeme sledovat v Sýrii a která přiměla západ zasáhnout v Libyi, se zcela určitě nedá srovnat se situací v Saudské Arábii.

avatar
Deadog Datum: 03.02.2015 Čas: 20:42

Cele je to politika, je to podle me jen nejaka forma natlaku na SA, aby se trochu vice zacla angazovat v regionu a vyuzila svuj vliv, mozna prostredky k boji proti tamnim hrozbam.
SA ma sice moderni a velkou armadu, ale sou to takovi mamanci, kdo vi co se stane az se IS rozhodne jit na Jih

avatar
Kozlus Datum: 03.02.2015 Čas: 15:38

David: To je vsechno pekne, ale ocividne se prehlizi, ze ze stejnych duvodu (jako v clanku) se zlikvidovala Libye a byla v planu i Syrie.

avatar
Superme Datum: 03.02.2015 Čas: 14:57

Pokud je to pravda, tak velký palec nahoru pro Německo! :)

avatar
David Datum: 03.02.2015 Čas: 13:39

Nemyslím si, že by Saúdská Arábie byla ideálním státem, především co se týká občanských práv a svobod. Ale takový je prostě celý tamní region, má určitou kulturní tradici, která se vyvíjela po celá staletí, nikdo ji nepředělá. Saúdská Arábie přitom realizuje více méně prozápadní politiku. Ne zcela ideální spojenec je přitom lepší než protivník. Proto je chybou nedodat zbraně státu, který je zjevně potřebuje.
Onen zájem Saúdú o německé zbraně je navíc dlouhodobý, německé zbraně tam mají prostě velmi dobrou pověst. Saúdská Arábie potřebuje nové tanky a BVP - tedy přesně to, co SRN může nabídnout

arr