Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Námořní technika

Saudská Arábie nakoupí desítky německých bojových lodí

Datum přidání 11.02.2013    Rubrika rubrika: Námořní technika     komentáře 6 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Podle nedělního vydání německého deníku Bild se chystá další obří vojenský kontrakt mezi Německem a Saudskou Arábií. Saudové chtějí nakoupit za 1,5 miliardy euro několik desítek německých rychlých patrolovacích lodí. Nyní se čeká na schválení prodeje německou federální bezpečnostní radou. Současně se však ozývají kritické hlasy proti prodeji německé vojenské techniky do nestabilních oblastí Středního východu.

FPB 41

Foto: Německo hodlá Saudské Arábii prodat několik desítek patrolovacích lodí. Na obrázku typ FPB 41 / Lürssen

 

Lodě pro Saudskou Arábii mají vyrobit loděnice Lürssen se sídlem v Brémách. Zda však k prodeji skutečně dojde, rozhodne až federální bezpečnostní rada Německa, jíž předsedá kancléřka Angela Merkelová. Rada musí rozhodovat o každém vývozu německé vojenské techniky do zahraničí.

 

Zatím není jasné, o jaký přesný typ lodí půjde, ale cena za patrolovací lodě nabízených firmou Lürssen se pohybuje kolem 10 - 25 miliónů euro za jednotku. V případě podepsání kontraktu dostanou Saudové první lodě do dvou let.

 

Obchod je však citlivou záležitostí, zejména proto, že za 8 měsíců se blíží volby v Německu a de facto tak už začala předvolební kampaň. Thomas Oppermann, vedoucí opozičních Sociálních demokratů samozřejmě nevynechal možnost vládu kritizovat: "Vláda chce podle všeho totálně vyzbrojit Saudskou Arábii a vůbec se nepoučila z veřejných protestů proti dodávkám zbraní do této země." Kritika se opírá především o fakt, že podle Human Rights Watch (HRW) Saudská Arábie trvale porušuje základní lidská práva.

 

Připomeňme, že Německo v posledních letech dosahuje značných úspěchů v prodeji vojenské techniky do Saudské Arábie. Jde především o prodej až 800 tanků Leopard II nebo kontrakt na dodávku vozidel Dingo za 100 milionů dolarů. Navíc německý deník Der Spegel avizoval velký zájem Němců prodat zemím Perského zálivu obrněné transportéry BOXER.

 

Předseda Levicové strany Jan van Aken má k dodávkám německých zbraní jasný postoj: "Je třeba zastavit veškerý export zbraní do Saudské Arábie." Otázka však je, jak zákaz vývozu německých zbraní komukoliv pomůže. Němci přijdou o miliardy euro a tisíce pracovních míst, na druhou stranu Saudové zbraně bez jakýchkoliv problémů nakoupí jinde. Rusko nebo Čína se jistě otázkou lidských práv v Saudské Arábii příliš trápit nebudou.

 

Zdroj: DW.DE

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
David Datum: 17.02.2013 Čas: 07:56

Tak Irán financuje jak Hizballáh, tak i Hammás (samozřejmě, různě se to vyvíjí) a nijak se tím netají. Oproti tomu SAE, ale i Saúdská Arábie ani jedno hnutí oficiálně nepodporuje. Právě to je podle mne zásadní rozdíl. Ale je mi jasné, že může být i ekonomická a organizační podpora z celé řady polooficiálních zdrojů. Je třeba si také uvědomit, že vlády v těchto zemích nejsou v západním stylu a právě těch polooficiálních kanálů je nesmírně mnoho

avatar
bark Datum: 15.02.2013 Čas: 18:42

Írán nefinancuje Hamás, ale Hizballáh. Hamás je offspinem bývalého Al Fatahu a jsou to sunnité. Mj. jsou podporováni finančně z Emirátů a z Turecka - k velké nelibosti Izraele.

A vlády v SA a SAE se oficiální podporou - nejen finanční - svým souvěrců netají. Dokonce ani přímou vojenskou ne. V Libyi, Sýrii a předtím v Bosně bylo zajato nebo zabito mnoho Saudů. Ze SAE je zvlášť aktivní Katar.

Bin Ladin - přesněji jeho rodina - je jednou z velice vlivných a bohatých saudsjých rodin a konexemi ve Státech. Cheney a J.W.Bush měli na hlavě tunu másla.

Saudští princové veřejně podporují vahábistické madrasy - a nejen finančně. Někteří je studovali. Jde o státní doktrinu. Jejich Úřad pro podporu víry a potírání rouhačství je velice efektivní organizace...ve stylu SAVAK.

Ve skutečnosti podporujeme líhně teroristů a extrémního islamismu. Proti těmto režimům je Muslimské bratrstvo něco jako Mírové sbory.

avatar
David Datum: 13.02.2013 Čas: 14:16

Tak on je v tom dosti zásadní rozdíl. I v Saúdské Arábii se najde celá řada lidí - a to velice bohatých - kteří podporují mezinárodní terorismus. Ale to jsou jednotlivci, soukromé osoby. I stát jako takový se někde chová trochu neprozíravě - viz třebas podpora libyjských a syrských povstalců, což považuji za krátkozraké. Ale oproti tomu Írán jako stát podporuje celou řadu teroristických organizací, financuje Hammás a další organizace, které se k terorismu často otevřeně hlásí. Saúdskou Arábii lze kritizovat za stav lidských práv atd.,ale přesto je ta země na prozápadních pozicích, to je důležité.
Také je chybou vnímat jak sunity, tak šíity jako jednolité tábory. Samozřejmě, základní principy jsou jasné, ale rozdíly jsou třeba jako u křesťanství, kde existuje celá řada církví a směrů.
A co se těch dodávek zbraní týče, pokud je nedodají Němci, velice rádi je dodají Francouzi, na které dnes tlačí ekonomická krize, rádo je dodá Rusko (již před časem byl předběžně uzavřen kontrakt na T-90, S-300 a další systémy, celý ten kontakt je záhadný a nejspíš nebyl naplněn, ale Rusové by do toho jistě šli), své výrobky nabízí i Turecko, Čína a další. Takže tyhle věci je třeba brát spíš s rozvahou a já osobně bych rozhodně byl pro dodávky zbraňových systémů

avatar
bark Datum: 12.02.2013 Čas: 18:21

Ondřej Lacina - nevím, jaký vidíte rozdíl mezi šíitskými a sunnitským radikály. Saudská Arábie je domovem vahábismu a Bin Ladina :). Právě ona - a Emiráty - podporují muslimské sunnitské teroristy, kde se podíváte.

Šíité mají jen smůlu v tom, že momentálně jsou vládnoucím náboženstvím v Íránu (a ten financuje Hizballáh) a v Sýrii - což jsou státy, které nejsou "našimi parchanty". To je jediný rozdíl.

Ale co Hamas ? Talibanské hnutí v Afghánistánu ? Al-Kajda ? Co nynější stav v Libyi a Mali ? Co UCK a Kosovo a Bosna ? Co Čečna ? To jsou sunnité - a s bohatými dary od našich "přátel".

Kdyby naopak Západ vtrhl do SA, SAE a Pákistánu, bylo by o 99% teroristů na světě méně. Hasíme plameny - ty jsou vidět, ale nehasíme zdroj požáru.

avatar
Standa Datum: 11.02.2013 Čas: 21:57

Tak tak, pokud je nedovezou Němci, tak je doveze někdo jiný. A Saudská Arábie je jediná země v regionu, která dokáže konkurovat Íránu. Je to regionální ochránce sunny proti shia, společně s Tureckem, ale to musí udržovat vojenské kapacity i vůči Řecku na druhé straně.

avatar
Ondřej Lacina Datum: 11.02.2013 Čas: 20:04

Saudská Arábie (jako žádná země blízkého východu) sice nedodržuje lidská práva, ale nechápu proč by to mělo znemožňovat dovoz vojenské techniky? V arabských zemích tomu stejně nikdy nebude jinak. Navíc M1 Abrams, F-15 Eagle nebo AH-64 Apache se tam taky rozhodně nedovezly v době když se tam lidská práva dodržovala a nikoho to netrápilo. Naopak Saudskou Arábii beru jako jednu z mála stabilních zemí toho regionu, tak by se měla její pozice udržovat a jak jinak než dovozem kvalitní vojenské techniky. Navíc když bude mít taková země takové vojenské prostředky (Typhoon, Leopard 2 a jiná plánovaná či zařazovaná moderní technika) aby si mohla svoje např. rafinerie ubránit sama, tak v budoucnu nebude muset žádat např. USA o pomoc a tím by nemuseli "míroví štváči" fňukat nad další případnou vojenskou pomocí.

arr