Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Protiraketové dilema Saúdské Arábie: S-400 nebo THAAD?

Datum přidání 13.10.2017    Rubrika rubrika: Události     komentáře 40 komentářů    autor autor: Michael Myklín

Historicky první návštěva saúdskoarabského krále v Moskvě byla velkou diplomatickou událostí sama o sobě. O to větším překvapením bylo oznámení o zahájení vyjednávání o nákupu ruských kompletů protivzdušné obrany (PVO) S-400 Triumf a další vojenské techniky v hodnotě zhruba 3 miliardy dolarů. Týden na to Spojené státy posvětily prodej protiraketového systému THAAD do Saúdské Arábie odhadem za 15 miliard dolarů.

Foto: Testovací odpal antirakety systému THAAD na Havaji (2013); větší foto / Public Domain


S-400 kryje záda Patriotům

Saúdskoarabský král Salmán bin Abd al-Azíz do Moskvy dorazil ve společnosti doprovodu čítajícího 1500 lidí, včetně zástupců státní zbrojařské Saúdskoarabské vojensko-průmyslové společnosti (SAMI) založené v květnu tohoto roku. Ti se zástupci ruské společnosti Rosoboronexport podepsali memorandum o prodeji protitankových řízených střel (PTŘS) Kornet-EM, raketometů TOS-1A Buratino a automatických granátometů AGS-30.


Podle tiskového prohlášení SAMI byla také podepsána smlouva (mimo memorandum) na licenční výrobu útočných pušek AK-103 a munice 7,62×39 mm přímo v SA. Tato dohoda se zdá být jedinou jistou, zatímco o prodejích techniky zmíněné v memorandu se stále ještě jedná.


Součástí memoranda byl i systém PVO Almaz-Antey S-400 Triumf. To bylo pro většinu pozorovatelů překvapením ze dvou hlavních důvodů. Prvním je téměř absence dosavadních zbrojních obchodů Rijádu a Moskvy (kromě pušek AK-103), která byla ve světle saúdsko-amerického spojenectví pochopitelná. Posun od několika tisíc útočných pušek k nákupu za 3 miliardy dolarů je tedy nezanedbatelný.


Druhým důvodem je skutečnost, že SA již provozuje americký systém PVO Patriot ve verzích PAC-2 a PAC-3 a je téměř jisté, že ani USA a ani Ruská federace nepodpoří integraci svých kompletů PVO s cizími – tedy Patriot a S-400.


Rijád bude mít tedy dva nezávislé systémy PVO bez možnosti efektivní koordinace jejich nasazení. Odpovědí by mohlo být poskytnutí S-400 jednotkám Národní gardy, která je zcela nezávislá na zbytku saudských ozbrojených sil. Vzhledem k rozloze (a prostředkům) SA tedy nejde o kritický problém, ale půjde o značně nepraktickou situaci.   


O položkách obsažených v memorandu budou oba státy ještě jednat a nic tedy ještě není jisté. Odhadovaná celková hodnota nákupu, včetně nespecifikovaného počtu jednotek S-400, by se podle ruských novin Kommersant měla pohybovat kolem 3 miliard dolarů (65,5 miliardy Kč).


Technologický transfer v ceně

Memorandum nepředpokládá pouze nákup, ale především místní produkci a transfer technologií, které SA pomohou naplnit jeden z cílů stanovených v jejich strategickém dokumentu Saudi Vision 2030. V něm deklarují záměr do roku 2030 omezit import zbraňových systémů a techniky o 50 % skrze rozvoj vlastního zbrojního průmyslu.


Zbrojní průmysl SA má na kontě zatím například obrněné vozidlo Al-Fahd, obrněný transportér Al-Masmak a poté licenční výrobu lehkých palných zbraní (H&K MP5 a G3) nebo komponentů do zahraniční techniky (například pro F-15SA). Snížit zbrojní import o 50 % do roku 2030 se vzhledem k saudským zkušenostem jeví jako velmi ambiciózní.


Kromě S-400 s technologickým transferem zbylých položek nebude problém, jelikož jde většinou o letité systémy. Citlivou položkou je však PTŘS Kornet-EM, která byla do výzbroje zavedena teprve v roce 2012, nicméně své zákazníky si již našla v Alžírsku nebo Bahrajnu.


Miliarda sem, miliarda tam

Náhlý saudský zájem o ruské zbraně sice přišel nečekaně, ale v kontextu posledních několika let vlastně nejde o nic tak výjimečného, jelikož Rijád patří mezi největší importéry zbraní na světě a nebojí se experimentovat s dodavateli.


Navíc pro státy Perského zálivu je nákup zbraní nejlepším způsobem, jak posilovat strategické zahraničně-politické vztahy s dalšími státy nebo jednoduše navazovat nová spojenectví. To ale platí obecně pro jakékoliv strategické zbraňové obchody kdekoliv na světě. 


Mezi lety 2012-2016 SIPRI (Stockholm International Peace Research Institute) SA označil za druhého největšího importéra zbraní na světě, hned po Indii.


Hlavním dodavatelem byly ve zmíněném období USA (52% podíl) a Spojené království (27 %) a poté následuje řada menších dodavatelů jako Španělsko (4 %), Francie (4 %), Německo (1,8 %), Kanada (2 %) a Švýcarsko (2 %). Několika procentové podíly se mohou zdát zanedbatelné, ale vzhledem k tomu, že celková hodnota importu zbraní SA mezi lety 2012-2016 činila podle SIPRI 11,7 miliardy dolarů (255,6 miliardy Kč), i dvě procenta znamenají 117 milionů dolarů (2,5 miliardy Kč).


Tempo tak intenzivních nákupů si Rijád může dovolit díky vysokému rozpočtu na obranu. V roce 2016 šlo o čtvrtý nejvyšší rozpočet na obranu, hned po Rusku 63,7 miliard dolarů (1,4 bilionu Kč), což podle SIPRI činilo 10 % HDP.

 

Video: S-400 / YouTube


S-400: praktické rozhodnutí nebo nákladný rozmar

Důvodem ke zbrojení je nejen obava z íránského jaderného programu a balistických střel, ale také saudská vojenská intervence z Jemenu. Právě z Jemenu na saudské území létají balistické střely odpalované hutijskými rebel, kteří jsou podporováni Íránem – a Írán je zase podporován Ruskem.

 

Je otázka, zda o S-400 Rijád stojí z důvodu případných nespokojeností s výkony Patriotů (nebo s podporou americké strany) nebo jak bylo uvedeno výše, jednoduše kvůli posílení strategického spojenectví s Ruskem a poslání silného varovného vzkazu do USANejnovější interceptory PAC-3 MSE mají proti balistickým střelám dosah 35 km a PAC-2 až 160 km proti letounům.  


S-400 může nabídnout delší dosah proti letounům a pravděpodobně o něco málo vyšší dosah proti balistickým střelám, ale vzhledem k tomu, že nejnovější interceptor 40N6 s dosahem 400 km byl zaveden teprve v roce 2015, k exportu budou k dispozici méně výkonné střely s dosahem 40-250 km proti letounům.


S-400 by však znamenal výrazné zvýšení vzdálenosti, na kterou lze cíl detekovat, jelikož disponuje silnějším radarem než komplet Patriot.  


Rusko je také o něco více ochotné, když dojde na technologický transfer a místní produkci, než USA. S uvedením nového systému S-500 Prometheus je možné, že se Moskva za správnou cenu nechá přesvědčit a část produkce S-400 převede do SA.


Na rozdíl od kompletu Patriot však jeho ruský protějšek postrádá bojové zkušenosti. Zatímco americké interceptory sestřelovaly irácké balistické střely už během operace Pouštní bouře, S-400 nikdo v akci neviděl a jeho schopnosti existují jen na papíře.


Další nevýhodou je již zmíněná absence integrace S-400 a Patriot a existence dvou nezávislých integrovaných systémů PVO tvořenými ruskými bateriemi S-400 a americkými PAC-2, PAC-3 a v budoucnu možná systémem THAAD.

 

Video: Test kompletu THAAD na Aljašce. / YouTube


Americká odpověď a THAAD

Zájem Rijádu o systém PVO S-400 Triumf zvedl řadu obočí především ve Washingtonu. Nelze potvrdit, zda šlo o náhodné načasování či úmysl, ale pár dní po návštěvě saudského krále v Moskvě americké ministerstvo zahraničí schválilo prodej protiraketového systému THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) do SA.


THAAD je určen pro ničení balistických raket krátkého, středního a dlouhého dosahu mimo zemskou atmosféru v jejich terminální fázi letu. Dálkový dosah antiraket systému THAAD je 200 km a výškový 150 km. Cena potenciálního nákupu by se pohybovala kolem 15 miliard dolarů (327,7 miliardy Kč).


Pokud se SA rozhodne pro nákup protiraketových kompletů THAAD, hlavní hodnota PVO systému S-400 by spočívala v případném technologickém transferu nebo v technických detailech, na které se inženýři amerického letectva těší už teď.


Saúdský zájem o S-400 a další ruské zbraně se může zdát překvapivý, ale pro saúdsko-americké spojenectví to v krátkodobém až střednědobém horizontu pravděpodobně znamená jen málo. USA budou nadále hlavním dodavatelem zbraní pro SA, a i když se pro Rusko možná otevře nový trh, jeho podíl na něm bude marginální.


Zdroj: Quwa, DoD Buzz, SIPRI, Janes

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.2 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Clanek Datum: 16.10.2017 Čas: 10:35

Transfer technologii
Marne premyslim jaky uzitek k obrane statu by mel pro SA transfer technologii neceho tak sofistifikovaneho jako Patriot nebo S400. To neni hracka kterou by dokonce ani technologicke spicky na svete (USA/Cina/Rusko) umeli vyrabet nejak rychle. At premyslim jak premyslim tak i v pripade lokalniho konfliktu s regionalnim konkurentem Iranem, tak pri konfliktu s USA by SA zustala odkazana na to co ma v ten ktery moment vyrobeny / pripraveny. To nebude kampan na dlouhe roky, ale smrst v zacatku ktere by prave zarizeni urcene na vyrobu podobnych systemu byli prvni na seznamu.
Jediny duvod proc by SA mohla mit zajem o ziskani knowhow k S400 je dle me reciprocni obchod treba s Cinou, ktera by SA na oplatku dodala neco co by se hodilo zase ji.

avatar
Poutnik Datum: 15.10.2017 Čas: 15:23

Sokrates: Vim ale proste nedalo mi to. Chapu historicke zkušenosti Čechu s Ruskem a chapu tu fobii a že některi jedinci ztraceji schopnost kriticky uvažovat když dojde na Rusko. Rusove co šmejdi na webech to vidi a maji pocit křivdy, odporu a tak trolli. Pokud teda nejsou placene vladou což vubec nevylučuju :D P.S. Oni opravdu svoji zem milujou a jsou hrdi na svou armadu jako Ameřičani narozdil od Evropy ktera vnima svoji armadu jako neco co je na přitež.


p. Grohmann: Rusove jsou velmi tvrdohlavy narod zvlašt pokud se jedna o jejich narodni citeni.

stepan: Vyvoj S-500 jede na plne obratky ale je daleko od zavedeni. Saudi jsou dost bohati na to aby si mohli dovolit provozovat oba systemy. Když Allah bude chtit tak se trefi :D

PavolR: Nemusi hrat prvni ligu jim staci ze budou hrat druhou ligu a hlavne budou mit lepši než Iran a Turecko. Možno to kupuji prave kuli tomu ze to chtěji i Turci nebo je to jeden z dalšich duvodu.

avatar
flanker.jirka Datum: 14.10.2017 Čas: 13:18

Možná se SA snaží být z dobře z více stranami, rusové s turky konkurují na blízkém východě USA, de facto se pořád řeší "povedená" invaze do Iráku a její následky. Mít systémy od více zdrojů se vyplatí, již z důvodu možných zadních vrátek v těchto systémech.
S 400 je evolucí S 300 než světoborný systém, který by nikdo neznal. Může mít výhodu ve vojákuvzdornosti oproti Patriotům, technicky na tom ručníkáři na světě moc dobře nejsou.

Grohman: Vaše "glosa" je nic moc, to že saudové financovali "umírněnou opozici" v Syrii a frontu an nusra je fakt a to co provádí v Jemenu zrovna tak. Druhou stranou mince je to, že ekonomická zbrojařská lobby (de facto korupce) všude na světě pořád krmí konflikty zbraněmi a municí, a to i ze západních demokracií, když to nejde přímo, tak se najde nějaký nekřesťnaský překupní, který s pravdou a láskou problém nemá. Ale to by bylo spíše na debatu do politicko výchovné světnice s panem Horáčkem, o tom kdo a jak by měl mít dohled nad exportem zbraní, zda privátní firmy nebo skutečně odpovědný stát. (proč se CSG nikde před exportem houfnic nikde neplácala po zádech a nedělala si reklamu tím, že vyváží houfnice v ruské ráži do Izraele?)

avatar
KOLT Datum: 14.10.2017 Čas: 10:07

Pravděpodobnost, že by se zrovinka Saudi vyšvihli nad Čínu se dle mého názoru limitně blíží nule.

avatar
PavolR Datum: 14.10.2017 Čas: 07:45

Alstratt:
Jasné, že sa ani Turci ani Saudi s S-400 a od nich odvodenými vlastnými systémami nebudú chytať na svetovú špičku Izrael-Rusko-USA, ale môže ich to v horizonte niekoľkých nasledujúcich rokov vyšvihnúť hoci aj do prvej päťky, ešte aj pred Čínu.

avatar
Alstratt Datum: 13.10.2017 Čas: 21:33

Na trolly je dobra obrana - ignorovat co pisou. Ale vsak kdyz to rusove prodaji saudum tak to nemusi hned znamenat ze maji neco lepsiho hned nasaditelne, spis jen S400 osekaji a pak ho prodaji ne?

avatar
KOLT Datum: 13.10.2017 Čas: 20:55

Nebo nemá peníze ;-) A nebo prostě obojí.

avatar
stepan Datum: 13.10.2017 Čas: 19:35

Tady se v prvni rade jedna o politicky tah a mocenske zajmy v pozadi (ktere jsou pro bezne lidi skryte) a ne o techniku jako takovou. Nevim, jestli si muzou Saudi dovolit provozovat tolik ruznych technik (jenom zaskoleni bude trvat leta), spise hadam ze ne. A to ze Rus prodava S400 i Saudum znamena jen to, ze jiz ma neco lepsiho.

avatar
Sokrates Datum: 13.10.2017 Čas: 17:47

Poutnik/Shania: Páni, veľká chyba. Celé mesiace, stále znova a znova, máte možnosť sa presvedčiť, že ten blbeček je len tupý troll a nemieni s Vami diskutovať.
Reakciou na neho len prilievate vodu na jeho mlyn. Ak sa ho chcete zbaviť, prestaňte s ním diskutovať. Chlapca to prestane časom baviť. A možno si nájde priateľku alebo zavolá na pivo nejakého chudáka, ktorý bude ochotný ho počúvať a prestane sa odbavovať na fórach.
Treba len nechať psíka ešte párkrát zabrechať, karavána aj tak pôjde ďalej. :-)

avatar
Jan Grohmann Datum: 13.10.2017 Čas: 17:05

Vemte na vědomí, že Fakta je pravděpodobně profesionální ruský troll, který neustále mění IP adresy a už si vytvořil minimálně 50 nových e-mailů a přihlašovacích jmen. Nemůžeme se ho zbavit.

avatar
Shania Datum: 13.10.2017 Čas: 16:52

Ffakta01: nepředpokládám, že si z toho něco vezmeš.. ale důvod proč to byla 10% úspěšnost (dosaď si jakékoliv jiné číslo, protože je to blbost)

Protože nasazená verze patriotu měla rakety určené proti letadlům, křižujícím střelám atd a ne proti balistickým raketám. Rakety neměli problém cíl zasáhnout, ale to mělo často za následek rozlomení balistické rakety a ne totální zničení (a trosky ti někam musí spadnout...) a nebo její vychýlení z trajektorie...

Tohle si vyžádalo vývoj nových druhů hlavic jako HTK (hit to kill), kde zásah vede k totální destrukci cíle a nebo směrové hlavice, které mají nižší učiněnost. Hádej kterou hlavici používají ruské systémy...

avatar
PavolR Datum: 13.10.2017 Čas: 16:22

Marthy:
Lenže Poliaci nedisponujú know-how na postavenie F-16 alebo čohokoľvek podobného. Pracujú s tým čo dostanú. Kto naproti tomu disponuje technológiami, ten môže tieto technológie využiť na postavenie kompletne vlastného systému, do ktorého mu už pôvodný výrobca nemôže hovoriť - presne to chcú napríklad Turci.
Keby mali Saudi všetko potrebné, stačilo by im už iba zamestnať ďalších odborníkov zo zahraničia a hotovo - výrobné kapacity už budú vybudované.

avatar
Marthy Datum: 13.10.2017 Čas: 16:01

PavolR-klíčový pro moderní PV systémy je software-a nemyslím že by Rusko nebo USA byly tak neopatrní aby ho pro Saudy zcela odhalily-i kdyby se ty systémy stavěli v SA,tak tam prostě zkompletují systém z dílů vyrobených v Rusku nebo USA,a software nainstalují odborníci výrobců kompletu.A do klíčových prvků softwaru nebudou mít vůbec přístup.To je dnes běžná praxe.
Vzpomínám na případ kdy Poláci kupovali v USA letouny F-16,v Polských zprávách se řešilo to že Poláci nemají přístup k softwaru letounů,nemohou tam nic měnit,ani "okounět".Určitě to bude stejné i pro jiné sofistikované systémy,zbrojní firmy si jen tak nenechají vyfouknout roky,nebo dokonce desítky let vývoje.

avatar
Poutnik Datum: 13.10.2017 Čas: 15:50

Ffakta01: Tenhle web čtu docela dlouho a nevšiml jsem si že by p. Grohman njak vyznamne stranil někomu. Da se řict že tenhle web je pro mě nejobjektivnejši co jsem viděl na netu. Jak podotkl p. Grohman nejsou dobre a špatne strany jen geopoliticky zajem a zpusob prosazovani zajmu. Podle mě jednoduše studenou valku vyhralo USA a Rusko se za Jelcina uplne rozložilo a USA bylo spokojene. Ted za Putina se zveda a USA je znepokojene a snaži se ho srazit zpatky na kolena.

avatar
stronger.p Datum: 13.10.2017 Čas: 15:49

@Klimesov : Zajímavé je na tom to, že to většinou píšou jedni a ti samí lidé :D :D :D

Nejsem vztahovačný :D a v tomto případě ani nemám důvod, jen jsem chtěl vědět, kteří diskutující změnili názor, jak politik po volbách....

arr