Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Napětí roste: Saudská Arábie nepomůže Libanonu

Datum přidání 08.03.2016    Rubrika rubrika: Události     komentáře 5 komentářů    autor autor: Václav Kopecký

Saudská Arábie (SA) oznámila zastavení projektu na podporu libanonské armády a libanonských bezpečnostních složek v celkové výši tří miliard amerických dolarů. Změna postoje SA je nečekanou ránou jak pro Bejrút, tak pro francouzské zbrojařské společnosti, které měly dodávky výzbroje zajišťovat.

Foto: Výcvik libanonské armády; ilustrační foto / Lebanese Armed Forces 

 

Saudská Arábie couvá

Podle původního plánu měl Libanon získat z Francie zbraně a vojenské vybavení v celkové hodnotě tří miliard amerických dolarů. Dodávka zahrnovala mimo jiné samohybné houfnice CAESAR ráže 155 mm, 200 obrněných vozidel Sherpa Light a VAB Mk3, vrtulníky Airbus H215M Cougar a hlídkové čluny FS 56 Combattante III. 


V rámci plánovaného kontraktu měly francouzské společnosti zajišťovat sedmiletý trénink pro libanonskou armádu a poskytovat deset let servisní služby pro dodanou techniku.


Během měsíce se však situace změnila a grant byl zrušen. Nicméně část techniky z celého kontraktu už byla do Libanonu dodána v březnu loňského roku. Jednalo se o munici, náhradní díly, bezpilotní stroje a protitankové střely MILAN.


Zrušení vojenské pomoci Bejrútu se z největší pravděpodobností příliš nedotkne dalšího jednomiliardového grantu v rámci něhož byly pořízeny mimo jiné letouny Super Tucano. Většina objednané techniky financované z tohoto kontraktu byla již podle všech informací proplacena a v případné odstoupení od smlouvy hrozí SA nemalé penále.


Zcela odlišná situace je však v případě třímiliardové pomoci. Naprostá většina financí dosud utracena nebyla, neboť hlavní část grantu směřovala na nákup hlídkových člunů, helikoptér a radarů.


Situaci libanonské armády krach dodávek výrazněji neohrozí. Avšak slibované posílení vojenských kapacit Libanonu se odsouvá na neurčito, nebo se do hry musí zapojit další strana.

 

Francouzské zbrojovky zkrátka nepřijdou

Zrušení kontraktu se zprvu jevilo jako velmi nepříjemná zpráva pro francouzské zbrojní podniky, které si od něj slibovaly dlouhodobé zisky plynoucí jak ze samotného prodeje techniky, tak z plánované údržby a výcviku libanonského personálu.


Pro francouzské zbrojní společnosti byly dodávky do Libanonu také vítanou možností jak posílit své postavení na trzích Blízkého východu.

 

Jakmile SA oznámila zrušení vojenské pomoci, začala Paříž situaci urychleně řešit. Podle informací panarabského deníku al-Hajat do Rajádu vyslala Jérôma Bonnafonda, ředitele odboru Severní Afriky a Blízkého východu z ministerstva zahraničí, jehož doprovázel jeden z náměstků francouzského ministra obrany Jean-Yves Le Driana.


Situace byla nakonec vyřešena pro Francii velmi příznivě. Francouzské zbrojařské společnosti o zakázky nepřijdou, jen místo Libanonu zamíří do Saudské Arábie. Zda SA nakoupí tutéž techniku jako byla určená pro Libanon, nebo dojde v změnám, dosud není jasné.

 

Mapa: Libanon leží na strategické poloze u Sýrie. / Google Maps


Saudská Arábie nevěří Libanonu...

Saudové oficiálně důvod ke zrušení vojenské pomoci neuvedli. Každopádně existují minimálně dva důvody, proč k němu došlo. Prvním je nespokojenost SA s politickým vývojem v Libanonu. SA je dlouhodobě znepokojená slabostí bejrútské vlády a její neschopností odzbrojit Íránem podporované hnutí Hizballáh.


Zapojení jednotek Hizballáhu do syrské války na straně prezidenta Bašára Asada je v SA vnímáno jako hrozba, neboť Hizballáh tvoří hlavního spojence damašského režimu v boji proti sunnitským povstalcům, kteří jsou z velké části podporováni právě SA a dalšími zeměmi Perského zálivu.


Zrušení vojenské pomoci je mnohými analytiky vykládáno jako projev ztráty důvěry SA k libanonské vládě, které není schopná plně ovládat libanonské území a je de facto nucena ustupovat Hizballáhu.


... a padají ceny ropy

Druhým důvodem vedoucím ke zrušení vojenské pomoci jsou finance. SA vede nákladnou válku v Jemenu, která se pomalu stává „saudským Vietnamem, či Afghánistánem".


Nízké ceny ropy nedokáží kompenzovat ztráty saudské armády v Jemenu a proto SA raději investuje do posílení své vlastní armády. Investice do libanonské bezpečnosti se v současné době může Saudům jevit jako podřadný problém.


Nakonec posílení libanonských bezpečnostních složek jen těžko povede k posílení Bejrútu na úkor Hizballáhu. Ten naopak svým působením v Sýrii sílí, jeho vojáci se stávají zkušenějšími a pokud se pro něj situace bude vyvíjet nadále pozitivně, je jisté, že Hizballáh vyjde ze syrského konfliktu silnější než dříve.


Rijád si tento jev dobře uvědomuje a je možné, že Libanon už „odepsal" a nehodlá investovat v zemi, která se pravděpodobně v budoucnu postaví na stranu Íránu. Zrušení vojenské pomoci tak může sloužit jako varování pro dosavadní saudské spojence, kteří uvažují o zlepšování vztahů s Teheránem, nebo se snaží více se odpoutat od vlivu SA.


Zrušení zbrojních grantů je tak jen další ukázkou napjatých vztahů mezi blízkovýchodními zeměmi, do nichž se stále ostřeji promítá sílící saudsko-íránské soupeření.

 

Zdroj: DefenseNews

Udělte článku metály:

Počet metálů: 0 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
peter123x Datum: 09.03.2016 Čas: 00:59

Neviem co riesite. Rusi tiez predali nejake zbrane Saudskej Arabii, hoci nie tolko ako zapad. Ked ide o kontrakty a peniaze moralka ide bokom, tak to chodi. Pre zapad maju obchody zo SA navyse aj ine vyhody. To co Saudskej Arabii zaplati na rope, mu saudi vratia cez nakup ich zbrani. Hotovy ringispir.

avatar
fenri Datum: 08.03.2016 Čas: 19:43

RiMr71 - ale no tak, co je odporného na tom, když chalífa francouzské socialistické arabské republiky předá metál kolegovy z arabského džihádistického království?

avatar
RiMr71 Datum: 08.03.2016 Čas: 19:15

...francouzský pragmatismus je sice velmi účelný, leč skutečně odporný..

avatar
crusader Datum: 08.03.2016 Čas: 17:50

palo satko
Ne, to se pleteš, princ přece Čestnou legii dostal za "úsilí v boji proti terorismu a extremismu", asi právě za boj proti "teroristům" v Jemenu (nebo že by za posilování wahhábismu ve Francii?)
To o těch zbraních bude nějaká prokremelská propaganda :-)

No je vidět, že i země, která má ropu za hubičku, nebude schopná udržet nízkou cenu donekonečna (a navíc ani finanční rezervy nejsou nevyčerpatelné).

avatar
palo satko Datum: 08.03.2016 Čas: 11:06

tak preto Hollande zavesil princovi čestnu legiu? Biznis "kvete" a svet si odplul. Kurna to mame ale spojencov. :)
http://www.theguardian.com/world/2016/mar/07/france-awards-legion-dhonneur-to-saudi-prince-for-terror-fight

arr