Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Scipio se dvoří slovenské armádě

Datum přidání 29.06.2015    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 151 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Minulý týden Polská zbrojní skupina (Polska Grupa Zbrojeniowa) ve slovenském výcvikovém prostoru Záhoří předvedla nové polsko-slovenské kolové bojové vozidlo pěchoty Scipio. Nový stroj je primárně nabízen slovenské armádě jako náhrada za vyřazené transportéry OT-64 SKOT.

Foto: Kolové bojové vozidlo pěchoty Scipio; větší foto / PGZ

Foto: Kolové bojové vozidlo pěchoty Scipio; větší foto / PGZ

 

Kolové bojové vozidlo pěchoty Scipio veřejnost poprvé spatřila na letošní vojenské výstavě IDET 2015 v Brně. Základ stroje tvoří polská kolová platforma Rosomak (8x8) a dálkově ovládaná bojová věž Turra 30 od slovenské společnosti EVPÚ.


Věž Turra 30 původně vznikala pro vozidlo Šakal, hloubkově modernizované slovensko-české bojové vozidlo pěchoty BVP-1/2. Vozidlo Šakal se uchází o místo v české a slovenské armádě. Obě armády však zvažují další možnosti modernizace pásových bojových vozidel, včetně nákupu zcela nových strojů západní provenience.


Během prezentace ve výcvikovém prostoru Záhoří vozidlo Scipio prokazovalo své schopnosti jízdy v terénu i bojové možnosti. Vozidlo střílelo ze svého 30mm kanónu a 7,62mm kulometu na terče až do vzdálenosti 2000 m, v pohybu i klidu. Prezentace se zúčastnili přední zástupci slovenské armády a zbrojního průmyslu.


Polská zbrojní skupina (PGZ) vlastní kompletní práva na licenční výrobu finských vozidel AMV od firmy Patria, v Polsku známých jako Rosomak. Polský průmysl provedl na vozidle konstrukční změny a, podle tiskové zprávy PGZ, více než 200 vylepšení. PGZ nyní usiluje o export vozidla Rosomak na další trhy.


„Při tak rozsáhlých aktivitách se nemůžeme spoléhat pouze na smlouvy domácích zákazníků, tedy ministerstva obrany, ministerstva vnitra a jiných útvarů. Je tedy přirozené, že cílíme na zahraniční trhy," uvedl Wojciech Dąbrowski, generální ředitel PGZ. „Naše inovace změnily vozidlo a učinily ho jedním z nejlepších vozů ve své třídě, které můžete na světových trzích potkat."


V současné době není známo, zda a v jakém počtu Slovensko vozidla Scipio skutečně nakoupí. Počáteční objednávka se odhaduje na 30 kusů. Slovenská armáda poptává přibližně 100 nových klových transportérů a kolových bojových vozidel pěchoty.


Blíží informace přinesou až jednání mezi slovenskými ministrem obrany Martinem Glváčem a polským místopředsedou vlády Tomaszem Siemoniakiem. Zda Slovensko nakoupí polská vozidla přímo, rozhodne především rozsah zapojení slovenského průmyslu do programu. Pokud nebude polská nabídka pro Slovensko dostatečně zajímavá, vypíše se klasické výběrové řízení.


Prodej vozidel Rosomak je součástí širší strategie polské vlády. V jejím rámci se bude polská armáda šířeji angažovat v podpoře prodeje polských zbraní nejbližším sousedům. Součástí polské strategii jsou také výhodné půjčky na nákup polských zbraní.


Podle generála Wlodzimierza Nowaka, ředitel odboru politiky vyzbrojování na polském ministerstvu obrany, Polsko sleduje strategií tří cíle – posílit domácí zbrojní průmysl, dosáhnout nižší ceny zbraní díky výrobě větších sérií pro domácí i zahraniční zájemce a posílit vojenské schopnosti sousedů, čímž se posílí bezpečnost Polska.


Připomeňme, že vhodný produkt vlastní také česká společnost Excalibur Army. Na začátku roku 2015 Excalibur Army uzavřela dohodu o spolupráci s nadnárodním koncernem General Dynamics European Land Systems. V rámci této spolupráce společnost Excalibur Army získala exkluzivní právo na propagaci, prodej a údržbu rodiny obrněných vozidel Pandur II 8x8 v České republice a dalších vybraných trzích ve východní Evropě a Asii.

 

Zdroj: RzecpospolitaPGZ

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
belkin Datum: 09.07.2015 Čas: 17:16

stirling souhlas

avatar
stirling Datum: 09.07.2015 Čas: 17:06

Navíc někdo udává pouze minimum, takže ve skutečnosti je odolnost vyšší. Fyzika ale je jasná pokud je to podobně těžké rozdíl musí být malé. Možná s nějakou hi-tech technologií by to šlo, ale to by byla také úplně jiná cena.

avatar
belkin Datum: 09.07.2015 Čas: 15:13

Niko:Od toho jsou diskuze,náhodou to bylo poučné,já si taky myslem že level 4 vydrží víc a ono prd.

avatar
niko Datum: 09.07.2015 Čas: 15:04

Ok. berem.

avatar
belkin Datum: 09.07.2015 Čas: 14:52

Pěkně vysvětleno: STANAG 4569 Annex A - Lukáš Visingr
Tj. 30 mm kanon rosfláká všechno, dodatečná ochrana je pouze kvůli těžším kulometům a rpg. Naprosto zbytečné porovnání Pandur Rosomak ( pravdu má jura)

avatar
belkin Datum: 09.07.2015 Čas: 14:35

Tak co sem našel já: Level 4 - 14,5 x 114 mm ap kinetická, Level 4a protiminová, kola, 4b protiminová střed korby.
Level 5 kinetická 25 mm apdst

avatar
niko Datum: 09.07.2015 Čas: 14:02

Pre pana jana Jura99 vidim, ze mi neveris ked som pisal, ze som googloval 4 hodiny. Samozrejme, ze som si pozrel tabulku STANAG 4569. A tak isto ako ty, som aj ja nasiel, ze na wikipedii a ani na naj prilozenych linkoch neexistuje kategoria IV +. Iba Kategorie IV a a b. No to neznamena, ze ked to neje na wiki, ze to fakt neexistuje. A tiez to nevysvetluje to, co tymto pomenovanim myslel vyrobca. Cize stale nemame udaj o tom, co tym chcel basnik rici.

avatar
Jura99 Datum: 09.07.2015 Čas: 13:27

niko: nejlíp bys udělal, do specifikace STANAG 4569 se podívat. Zjistíš, že level 4+ vůbec neexistuje a level 5 odolá 25mm, takže i ten hypotetický 4+ by logicky nebyl lepší. Odolnost věže u otevřené koncepce Samson na Panduru je též nejspíš nepotřebný parametr.

avatar
belkin Datum: 09.07.2015 Čas: 11:27

Dvě cca stejně velká a těžká vozidla (verze pro afghanistan) budou mít přibližně i stejnou odolnost. Pokud by to tak nebylo,muselo by mít jedno z vozidel výrazně horší a stejně těžké pancéřování ( asi z olova) což je přece blbost.

avatar
niko Datum: 09.07.2015 Čas: 11:26

stirling vobec nie. Pravdu povediac googlujem tu po tom uz 4 hodiny a prechadzam vsetko co sa da. Ten link som tu hodil, kedze porovnava rosomaka s pandurom. Faktom ale je, ze na nete si mozes vybrat asi 85 % stranok pise, ze Rosomak v afganskej verzii ziskal opät odolnost voci 30 mm granatom. 10 % pise nepresne blbosti o celkovej odolnosti pomiesane Rosomak a Rosomak M1 niekde medzi 3 a 4 a jedine jeden link z defenceforumindia, kde pise jeden diskuter, ze STANAG IV+ znamena, ze je to zvysena odolnost voci RPG. Takze pravdu povediac si kazdy nieco najde.
Podla mna je realita asi takato: STANAG 4 korba, STANAG 4+ celo a veza. Ci STANAG IV+ znamena, ze je odolny voci 30 mm granatom, alebo ze je to zvysena odolnost voci RPG neviem potvrdit.

avatar
stirling Datum: 09.07.2015 Čas: 11:15

niko: a myslíš, že tento zdroj je opravdu správný? bereš jeden článek jako by to byla oficiální zpráva.
Já když jsem se tu hádal, že ta věž stojí za starou bačkoru "musel" dokládat info o tom co vlastně vše má věž u pandura tak jsem šel zkopíroval oficiální info z webu mo a ty sem házíš jako argument odkaz na nějaký článek....

avatar
niko Datum: 09.07.2015 Čas: 11:06

Inak snazil som sa vypatrat, ci ten udaj o odolnosti voci 30 mm je fakt prebraty z Patrie, alebo plati. No marne.Faktom ale je, ze celny pancier na Rosomakovy, ktory je odolny voci 14,5 mm AP v zaklade je vyditelne este zosilneny o pridavne pancierovanie.

avatar
niko Datum: 09.07.2015 Čas: 10:05

Rosomak ma vo verzii M1 celny pancier a pancier veze o sile STANAG IV+ nie STANAG IV. Teda odolava 30 mm municii. Zbytok je o sile STANAG IV.
vid.: http://www.onwar.eu/tag/rosomak/

Cize Rosomak ma oproti Pandurovy II vyhodu silnejsieho celneho a vezoveho panciera. Inak odolnost voci 14,5 mm - celo a 7,62 mm boky v zakladnej verzii bez pridavneho pancierovania maju aj Strikery, BTR 90, atd.. Zda sa, ze to nie je nic vynimocne, skor standard.

avatar
Jura99 Datum: 09.07.2015 Čas: 09:49

niko: pokud se nepletu tak Pandur ve verzi M1 pro Afghánistán má přídavnou keramiku na Stanag level IV a Rosomak, který má v základu čelo Stanag IV, má doplněné na level IV i zbytek vozidla, takže odolnost by u obou měla být stejná. Odolnost 30mm má originální Patria.

avatar
niko Datum: 09.07.2015 Čas: 09:11

to Jura99: Ano myslel som tie darovane od USA. Nikde som netvrdil, ze ich OS SR kupila.

Inak Rosomak, podla informacii, ktore sa mi za posledny cas podarilo vygooglit v afganskej verzii odolava: celny pancier 30 mm strela APFSDS, boky 14,5 mm strela AP, spodok 10 kg TNT. RPG siete by mali zachytavat do 65 % striel.
Cize 20 mm strele na celny pancier by Rosomak teoreticky odolal.

Aka je odolnost Pandura II po doplneni pridavneho pancierovania ? Niekde som pocul, ze dookola 14,5 mm a z dola 6 kg TNT. Sedi to ?

arr