Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výstroj

Sebedestrukční zařízení pro vojáky

Datum přidání 30.01.2013    Rubrika rubrika: Vojenská výstroj     komentáře 9 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Moderního vojáka si už nedokážeme představit bez komunikačních prostředků, GPS, brýlí pro noční vidění nebo příručního počítače, kde má nahrané všechny důležité informace. Všechny tyto přístroje a nástroje pomáhají získávat technologickou převahu nad protivníkem. Co se však stane, pokud protivník vojáka zajme, nebo se jinak dostane k citlivým a klíčovým elektronickým přístrojům a zpravodajským datům ukrytých na pevném disku?

americký voják

Foto: Dobrý sluha, špatný pán. Nemluvíme o ohni, ale o moderních elektronických přístrojích / US Army

 

Klasickým příkladem zneužití může být odcizení brýlí pro noční vidění. Ty dávají uživatelům obrovskou výhodu nad méně technologicky vyspělým protivníkem. Zneužity mohou být také data z pevných disků a nakonec, pokud se elektronické komponenty dostanou dále, mou také posloužit v průmyslové a vojenské špionáži.  

 

Americká agentura pro pokročilé obranné technologie DARPA je si vědoma obrovského rizika, které můžou způsobit moderní elektronické systémy a elektronická data v nesprávných rukou. Spustila proto program VAPR (Vanishing Programmable Resources), jehož cílem je vytvořit jednoduché autodestrukční zařízení schopné fyzicky zničit klíčové elektronické součásti a především počítačová data na pevných discích.

 

Pokud si někteří z vás představili závěrečnou scénu z filmu Predátor, musíme vás zklamat. Autodestrukce nebude provedena nějakou explozí ale speciálním roztokem ukrytým v kapsli. Pokud bude hrozit zneužití elektronických přístrojů nebo pokud budeme chtít důležité elektronické součásti a data s jakéhokoliv důvodu bezpečně zničit, dáme povel k roztržení kapsle. Roztok se z kapsle vylije a bezpečně zničí (roztaví) klíčové elektronické obvody a součástky.

 

Elektronické komponenty se zabudovaným autodestrukčním mechanismem se nijak nebudou odlišovat od běžné elektroniky. Funkčně budou stejné, ale budou mechanicky a konstrukčně citlivější,  aby bylo možno provést jejich bezpečné a rychlé zničení.

 

"Každodenně prodávaná komerční elektronika je velmi trvanlivá a vydrží skoro věčně," říká Alicia Jackson, jeden z programových manažeru DARPA. Podle jejich slov se DARPA snaží vyvinout elektronické součástky, které budou funkční jen po určitou dobu, budou schopny zničit se po přijetí autodestrukčního signálu a budou moci fungovat jen v určitém teplotním rozsahu a prostředí. Elektronika založená na technologii VARP tak může například fungovat v mírném klimatu Evropy, ale už ne v pouštích s vysokou teplotou.

 

DARPA stojí teprve na začátku vývoje. Klíčové bude vyvinout sebedestrukční kapsle a senzory prostředí (teploty, vlhkosti apod.), které budou schopny komunikovat s uživatelem a na povel provést autodestrukci příslušných elektronických součástek.

 

Zdroj: Armed International

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
kopapaka Datum: 06.02.2013 Čas: 20:12

Pro ty, co se zasmáli, v článku zmiňovanou elektronika je určitě myšlená podle vojenských norem - BĚŽNÁ KOMERČNÍ má průměrnou dobu do poruchy dva roky a dva dny...

avatar
Paxan Datum: 01.02.2013 Čas: 11:56

Nemělo by stačit dát každému zařízení jedinečný identifikátor a ty povolovat, či zakazovat? Díky integrované GPS by neměl být problém zjistit, že dané zařízení je mimo vojáka v rukou opfor..

avatar
Stinsfire Datum: 31.01.2013 Čas: 15:44

Když jsem četl ten trochu bulvární článek tak jsem si vážně představil pořádnej výbuch. :D

Tangalang: v té větě je důležité slovo "například" :P

avatar
Keldor Datum: 31.01.2013 Čas: 12:51

Tato technologie je naprosto klíčová pro další rozvoj fungovaní Takzvaných vojáků budoucnosti. V otevřené strukuře sdělovaní informací která tyto vojaky bude podporovat by pak v boji proti stejně sofistikovaným vojaku byla sztrata jediného "tabletu" byla hotovou katastrofou.

avatar
Martin Datum: 30.01.2013 Čas: 20:01

"Každodenně prodávaná komerční elektronika je velmi trvanlivá a vydrží skoro věčně"
Viem že to moc nesúvisí s témou,ale tomuto výroku som sa schuti zasmial.

avatar
Tanglang Datum: 30.01.2013 Čas: 19:42

"Elektronika založená na technologii VARP tak může například fungovat v mírném klimatu Evropy, ale už ne v pouštích s vysokou teplotou."
To je sice moc pěkné, ale v dohledné době se nějaký konflikt v Evropě nepředpokládá, to spíše v nějakých pouštních oblastech Blízkého Východu nebo přinejhorším Afriky. Nabízí se otázka, jestli je to vůbec k něčemu dobré.

avatar
martin Datum: 30.01.2013 Čas: 17:45

no nevim nevim. životnost zařízení pájených ekologickou bezolovnatou pájkou rozhodně není věčná, navíc v bojovém nasazení. nějaký kapacitor, který vygeneruje masivní přepětí by asi byl jistější než kapsle.

avatar
martin Datum: 30.01.2013 Čas: 17:45

no nevim nevim. životnost zařízení pájených ekologickou bezolovnatou pájkou rozhodně není věčná, navíc v bojovém nasazení. nějaký kapacitor, který vygeneruje masivní přepětí by asi byl jistější než kapsle.

avatar
Matej Szekeres Datum: 30.01.2013 Čas: 17:16

Nedokážem si pomôcť, ale znie to ako technológia ktorá prinesia viac škody ako úžitku. Takto ostentatívne provokovať pána Murphyho sa jednoducho nemôže vyplatiť. A veta "Podle jejich slov se DARPA snaží vyvinout elektronické součástky, které budou funkční jen po určitou dobu" znie skôr ako zle ospravedlnený budget cut než ako snaha o pokrok.

arr