TACTICAL PRO

Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Vojenská výstroj

Sebedestrukční zařízení pro vojáky

Datum přidání 30.01.2013    Rubrika rubrika: Vojenská výstroj     komentáře 9 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Moderního vojáka si už nedokážeme představit bez komunikačních prostředků, GPS, brýlí pro noční vidění nebo příručního počítače, kde má nahrané všechny důležité informace. Všechny tyto přístroje a nástroje pomáhají získávat technologickou převahu nad protivníkem. Co se však stane, pokud protivník vojáka zajme, nebo se jinak dostane k citlivým a klíčovým elektronickým přístrojům a zpravodajským datům ukrytých na pevném disku?

americký voják

Foto: Dobrý sluha, špatný pán. Nemluvíme o ohni, ale o moderních elektronických přístrojích / US Army

 

Klasickým příkladem zneužití může být odcizení brýlí pro noční vidění. Ty dávají uživatelům obrovskou výhodu nad méně technologicky vyspělým protivníkem. Zneužity mohou být také data z pevných disků a nakonec, pokud se elektronické komponenty dostanou dále, mou také posloužit v průmyslové a vojenské špionáži.  

 

Americká agentura pro pokročilé obranné technologie DARPA je si vědoma obrovského rizika, které můžou způsobit moderní elektronické systémy a elektronická data v nesprávných rukou. Spustila proto program VAPR (Vanishing Programmable Resources), jehož cílem je vytvořit jednoduché autodestrukční zařízení schopné fyzicky zničit klíčové elektronické součásti a především počítačová data na pevných discích.

 

Pokud si někteří z vás představili závěrečnou scénu z filmu Predátor, musíme vás zklamat. Autodestrukce nebude provedena nějakou explozí ale speciálním roztokem ukrytým v kapsli. Pokud bude hrozit zneužití elektronických přístrojů nebo pokud budeme chtít důležité elektronické součásti a data s jakéhokoliv důvodu bezpečně zničit, dáme povel k roztržení kapsle. Roztok se z kapsle vylije a bezpečně zničí (roztaví) klíčové elektronické obvody a součástky.

 

Elektronické komponenty se zabudovaným autodestrukčním mechanismem se nijak nebudou odlišovat od běžné elektroniky. Funkčně budou stejné, ale budou mechanicky a konstrukčně citlivější,  aby bylo možno provést jejich bezpečné a rychlé zničení.

 

"Každodenně prodávaná komerční elektronika je velmi trvanlivá a vydrží skoro věčně," říká Alicia Jackson, jeden z programových manažeru DARPA. Podle jejich slov se DARPA snaží vyvinout elektronické součástky, které budou funkční jen po určitou dobu, budou schopny zničit se po přijetí autodestrukčního signálu a budou moci fungovat jen v určitém teplotním rozsahu a prostředí. Elektronika založená na technologii VARP tak může například fungovat v mírném klimatu Evropy, ale už ne v pouštích s vysokou teplotou.

 

DARPA stojí teprve na začátku vývoje. Klíčové bude vyvinout sebedestrukční kapsle a senzory prostředí (teploty, vlhkosti apod.), které budou schopny komunikovat s uživatelem a na povel provést autodestrukci příslušných elektronických součástek.

 

Zdroj: Armed International

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
kopapaka Datum: 06.02.2013 Čas: 20:12

Pro ty, co se zasmáli, v článku zmiňovanou elektronika je určitě myšlená podle vojenských norem - BĚŽNÁ KOMERČNÍ má průměrnou dobu do poruchy dva roky a dva dny...

avatar
Paxan Datum: 01.02.2013 Čas: 11:56

Nemělo by stačit dát každému zařízení jedinečný identifikátor a ty povolovat, či zakazovat? Díky integrované GPS by neměl být problém zjistit, že dané zařízení je mimo vojáka v rukou opfor..

avatar
Stinsfire Datum: 31.01.2013 Čas: 15:44

Když jsem četl ten trochu bulvární článek tak jsem si vážně představil pořádnej výbuch. :D

Tangalang: v té větě je důležité slovo "například" :P

avatar
Keldor Datum: 31.01.2013 Čas: 12:51

Tato technologie je naprosto klíčová pro další rozvoj fungovaní Takzvaných vojáků budoucnosti. V otevřené strukuře sdělovaní informací která tyto vojaky bude podporovat by pak v boji proti stejně sofistikovaným vojaku byla sztrata jediného "tabletu" byla hotovou katastrofou.

avatar
Martin Datum: 30.01.2013 Čas: 20:01

"Každodenně prodávaná komerční elektronika je velmi trvanlivá a vydrží skoro věčně"
Viem že to moc nesúvisí s témou,ale tomuto výroku som sa schuti zasmial.

avatar
Tanglang Datum: 30.01.2013 Čas: 19:42

"Elektronika založená na technologii VARP tak může například fungovat v mírném klimatu Evropy, ale už ne v pouštích s vysokou teplotou."
To je sice moc pěkné, ale v dohledné době se nějaký konflikt v Evropě nepředpokládá, to spíše v nějakých pouštních oblastech Blízkého Východu nebo přinejhorším Afriky. Nabízí se otázka, jestli je to vůbec k něčemu dobré.

avatar
martin Datum: 30.01.2013 Čas: 17:45

no nevim nevim. životnost zařízení pájených ekologickou bezolovnatou pájkou rozhodně není věčná, navíc v bojovém nasazení. nějaký kapacitor, který vygeneruje masivní přepětí by asi byl jistější než kapsle.

avatar
martin Datum: 30.01.2013 Čas: 17:45

no nevim nevim. životnost zařízení pájených ekologickou bezolovnatou pájkou rozhodně není věčná, navíc v bojovém nasazení. nějaký kapacitor, který vygeneruje masivní přepětí by asi byl jistější než kapsle.

avatar
Matej Szekeres Datum: 30.01.2013 Čas: 17:16

Nedokážem si pomôcť, ale znie to ako technológia ktorá prinesia viac škody ako úžitku. Takto ostentatívne provokovať pána Murphyho sa jednoducho nemôže vyplatiť. A veta "Podle jejich slov se DARPA snaží vyvinout elektronické součástky, které budou funkční jen po určitou dobu" znie skôr ako zle ospravedlnený budget cut než ako snaha o pokrok.

arr