Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Sebevražedný atentátník zabil v Afghánistánu 41 lidí

Datum přidání 29.10.2012    Rubrika rubrika: Události     komentáře 7 komentářů    autor autor: Mohammad Ranjbar

Čtyřicet jedna lidí zemřelo a 56 dalších bylo zraněno při sebevražedném útoku před mešitou v hlavním městě provincie Faryab Maimana. Členové bezpečnostních složek, civilisté, včetně dětí zahynuli při útoku v 9:30 ráno místního času před vchodem do mešity, když se věřící připravovali k modlitbě na počest Velkého svátku (Íd al-adhá).

Faryab

Foto: Mezi obětmi pátečního útoku byly bohužel i děti / Autor

 

Oficiální policejní místa mluví o tom, že útočník odpálil nálož kolem členů bezpečnostních složek, když policejní šéf a ostatní členové policejního sboru odcházeli po modlitbě z mešity.

 

Jeden ze zraněných policistů řekl: “Právě jsme opouštěli mešitu, když nás oslovil muž oblečený v policejní uniformě. Mysleli jsme, že to je náš kolega, ale najednou odpálil svou nálož.“

 

Zatím se nikdo nepřihlásil k odpovědnosti za útok ve městě Maimana. Podle ministr vnitra Afghánistánu však všechny důkazy ukazují na to, že akce byla připravena tálibánskými povstalci.

 

Afghánský prezident Hámid Karzaj navštívil severní provincii Faryab, kde proběhl zmiňovaný páteční krvavý útok. Prezident Krazaj útok odsoudil a vyjádřil soustrast pozůstalým rodinám.

 


Video: POZOR! POTENCIÁLNĚ DRASTICKÉ ZÁBĚRY! Video zachycující situaci bezprostředně po výbuchu / YouTube

 

Vláda Afghánistánu pomůže rodinám obětí a vyplní jejich potřeby“ řekl prezident Karzaj na shromáždění v kanceláři gubernátora provincie. Dodal také, že vláda Afghánistánu poskytne půdu rodinám obětí a zajistí bezplatné vzdělání pro jejich děti. Karzaj promluvil také k dítěti, které při pátečním útoku ztratilo šest členů své rodiny: „Buď si jistý, že budeš mít dostatek jídla a bezplatné vzdělání, to je povinnost afghánské vlády.“

 

Sliby však nebyly přijaty některými účastníky setkání, kteří kritizovali prezidenta Hámida Krazajího. Jeden účastník setkání se zeptal Karazjího:“Jestliže sloužíš lidem, proč propouštíš povstalce z vězení, kteří pak dělají takové tragédie.“ Karzaj přijal kritiku a uznal, že dotyčný má pravdu.

Připomeňme, že na začátku září Hámid Karzaj propustil na znamení dobré vůle při příležitosti 93. výročí nezávislosti Afghánistánu na 1000 vězňů, včetně povstalců z věznice Pul-i-Charkhi. V blízké budoucnosti má být propuštěno dalších 2 000 vězňů.  Redakce AN

Útok způsobil rozsáhle reakce nejen v Afghánistánu, ale i v zahraničí. Mise OSN v Afghánistánu odsoudila útok a požaduje pečlivé vyšetření útoku. Ekmeleddin Ihsanoglu, hlavní sekretář Organizace pro islámskou spolupráci (OIC), útok rovněž odsoudil a nazval ho šokujícím.

 

Zdroje: Pajhwok,  BBC8AM

 

Originální článek: Faryab suicide bombing killed 41people

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Ondřej Lacina Datum: 30.10.2012 Čas: 19:20

Jarda P. : Asi tak.. Afghánci nejsou Američani, ti strčej ocas mezi nohy a budou kejvat na obě strany. Holt komu není rady, tomu není ani pomoci. Ať si to tam vežerou sami, když si nevážej pomoci.

avatar
Jarda P. Datum: 30.10.2012 Čas: 13:55

Spíš přibylo 500 lidí, kteří se budou bát něco udělat, protože by mohli dopadnout stejně a naopak se stanou vydíratelní a ubyde lidí, kteří by si chtěli vyrovnat účty. Smrt vyvolává strach ze smrti a o to jde.

avatar
Márty Datum: 30.10.2012 Čas: 12:07

Čím více umře normálních afgáncú,tím více bude Taliban nenáviděn. Je to smutné ,ale díky smrti cca 50 lidí přibylo dalších 500 kteří s Talibanem budou chtít srovnat ůčty.

avatar
Jarda P. Datum: 30.10.2012 Čas: 11:45

Nejde o získání sympatií. Jde o zastrašování opozice.

avatar
Muerte Datum: 30.10.2012 Čas: 11:30

To už je jako ve filmu Four Lions. Vražděnim před mešitou si ale rebelové moc sympatií nezískají.

avatar
Deadog Datum: 30.10.2012 Čas: 10:46

moc to zjednodusujes i ti mrtvi byli muslimove ,kazdopadne doufam ze uz nikdo nebude tvrdit ze Taliban je particka bojujici proti okupaci Afganu zlymi zapadnimi jednotkami ,sou to obycejni vrazi

avatar
Tomáš Datum: 30.10.2012 Čas: 09:23

ISLÁM JE MÍR !!!

arr