Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Vojáci Severní Koreje bojují v Sýrii?

Datum přidání 30.03.2016    Rubrika rubrika: Události     komentáře 2 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Ruská tisková agentura TASS přinesla zprávu o zapojení vojáků Severní Koreje do války v Sýrii. Je nasazení severokorejských vojáků v Sýrii skutečně reálné?

Foto: Severokorejská armáda na přehlídce v Pchjongjangu; ilustrační foto / Uri Tours; CC BY-SA 2.0

Foto: Severokorejská armáda na přehlídce v Pchjongjangu; ilustrační foto / Uri Tours; CC BY-SA 2.0

 

Severokorejští vojáci v Sýrii?

Pět roků trvající občanská válka v Sýrii se postupně stala vysoce mezinárodním vojenským konfliktem. Podle The Washington Post v Sýrii působí bojovníci z téměř 90 zemí světa. Přímo v Sýrii se vojensky otevřeně angažuje Rusko, Írán, libanonský Hizballáh, Spojené státy, Velká Británie, Francie, Izrael, Jordánsko, Turecko nebo Saudská Arábie (formou poradců). Další stovky bojovníků pocházejí z Čečny nebo Iráku.


O nasazení severokorejských vojáků informovala ruská agentura TASS, která citovala Asaad az-Zoubiho, vedoucího Vysokého vyjednávacího výboru (High Negotiations Committee) - ten sdružuje 36 opozičních skupin podporovaných Saudskou Arábii. az-Zoubi vede mírová jednání v Ženevě.


“Severokorejské jednotky Chalma-1 a Chalma-7 jsou zde,” uvedl Asaad az-Zoubi minulé úterý bez dalších podrobností. Podle az-Zoubiho syrskou vládu kromě íránských jednotek podporují také bojovníci z Afghánistánu.


Není to poprvé, kdy se objevily informace o působení vojáků Severní Koreje v Sýrii. V roce 2013 ředitel londýnské organizace SOHR (Syrian Observatory for Human Rights) Rami Abdulrahman řekl saudskému deníku Al-Sharq al-Awsat, že malá skupina severokorejských vojáků působí v Sýrii. Důstojníci měli syrské armádě poskytovat poradenské služby v logistice a plánování misí.


“Přesné číslo důstojníků není známo, ale je zde určitě 11 až 15 severokorejských důstojníků, většina z nich mluví arabsky,” uvedl v roce 2013 Abdulrahman. O rok později Abdulrahman uvedl, že Severní Korea pomáhá Sýrii vylepšovat raketové kapacity.


Informace o nasazení vojáků Severní Koreje není snadné prokázat - neexistují žádné oficiální fotky, videa. Avšak vojenská spolupráce mezi Severní Koreou a Sýrii není z historického hlediska nijak výjmečná.

 

Historická tradice

V letech 1967 až 1973, během syrsko-izraelských válek, pomáhala Severní Korea budovat Sýrii protivzdušnou obranu a poskytovala poradce. Podle Josepha Bermudeze, analytika z Americko-korejského institutu (USA-Korea Institute) na John Hopkins School, Severní Korea navíc Sýrii pomáhala budovat tajný jaderný reaktor u městečka Al Kibar, který byl zničen při izraelském náletu v roce 2007.

 

Severní Korea za poslední dekády poslala do Sýrie řadu zbraní, včetně obrněných transportérů, protitankových zbraní nebo dělostřelectva. V 70. až 80. letech Severní Korea pomáhala vylepšit stovky syrských tanků T-54 a T-55.

 

Ani přítomnost severokorejských vojáků v Sýrii není ničím novým. Podle deníku The Diplomat, odolávající se na zjištění Americko-korejského institutu, Pchjongjang vyslal během arabsko-izraleských válek v roce 1967 do Sýrie 25 pilotů, v roce 1973 30 pilotů a v letech 1975 až 1976 40 pilotů a 75 instruktorů.

 

V 80. letech měly v Sýrii působit severokorejské speciální jednotky, které trénovaly syrské vojáky v protipovstaleckém boji. “V letech 1984 až 1986 bylo do Sýrie posláno 50 severokorejských instruktorů a v roce 1990 30 instruktorů,” cituje The Diplomat analýzu Americko-korejského institutu.


Twitter: Údajná fotka severokorejského vojáka ve službách syrské armády. / Twitter

 

“I když nemohu potvrdit tyto zprávy (o nasazení vojáků Severní Koreje - pozn. red.),” říká Bermudez, ”není to mimo zvyklosti Severní Koreje, která v historii poskytovala malé síly na podporu režimů při krizích v Africe.”


“Vojenská kooperace mezi těmito dvěma zeměmi, včetně přítomnosti pozemních sil Severní Koreje, by bylo v souladu s jejich vzájemnými vztahy,” potvrzuje Andrea Berger z londýnského institutu RUSI (Royal United Services Institute).


Ne každý ale je o nasazení vojáků Severní Koreje v Sýrii přesvědčen. Philip Smyth, výzkumný pracovník na University of Maryland, který studuje skupiny spřízněné se syrským režimem, říká, že korejští bojovníci jsou často zaměňování s hazárskými bojovníky (afghánské etnikum), kteří vyznávají šíitský islám a bojují po boku syrského režimu.

 

Jaký může být důvod nasazení vojáků Severní Koreje v Sýrii? Důvodem jsou peníze - Severní Korea často poskytuje své vojáky a vojenské vědomosti do zahraničí, aby získala přístup k zahraniční měně nebo ropě. Severokorejští vojáci tak jsou v Sýrii de facto žoldáci, kteří svůj žold (ať už v podobě peněz nebo ropy) posílají do Pchjongjangu.


Na okraj je také nutno zmínit informace o možném nasazení kubánských vojáků v Sýrii. Zprávu přinesla americká bulvární televizní stanice Fox News, která citovala report institutu pro americko-kubánské studie ICCAS (Institute for Cuban and Cuban-American Studies). Zprávy o nasazení kubánských vojáků však posléze “kategoricky” popřela jak Havana, tak i mluvčí Bílého domu Josh Earnest.


Dlužno však podotknout, že Sýrie a Kuba jednají v současné době na vládní úrovni. Oficiální syrská tisková agentura SANA před několika dny napsala, že Sýrie a Kuba hledají “mechanismy k posílení společné spolupráce mezi oběma zeměmi, a to zejména v lékařských, ekonomických a obchodních odvětvích.” Za tímto účelem se několik dní nazpět setkal syrský premiér Wael al-Halaqi a kubánský velvyslanec v Sýrii Rogerio Manuel Santana Rodriguez.

 

Zdroj: The Diplomat, The Washington Post, TASS

Udělte článku metály:

Počet metálů: 1 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Ultramarinus Datum: 04.04.2016 Čas: 08:36

Když tam čeří vodu lidi z 90 států, tak proč ne z Koreje. Obzvlášť, když mohou tak své zemi vydělat a ještě získat reálné bojové zkušenosti. Narozdíl od zbytku jejich armády, která bojovala naposledy před 50 lety. Kamikaze komando útoky na civilní jihokorejské obyvatelstvo nepočítaje.

avatar
Left Datum: 30.03.2016 Čas: 18:54

To admin: Tak v našem pojetí je sice Fox News bulvární, ale vzhledem k všeobecnému fungování médií v USA je to docela mainstream. Je to tam prostě nastavené jinak a nelze to takhle jednoduše zařadit.

...nicméně informace v článku jsou zajímavé :)

arr