Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Události

Vojáci Severní Koreje bojují v Sýrii?

Datum přidání 30.03.2016    Rubrika rubrika: Události     komentáře 2 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Ruská tisková agentura TASS přinesla zprávu o zapojení vojáků Severní Koreje do války v Sýrii. Je nasazení severokorejských vojáků v Sýrii skutečně reálné?

Foto: Severokorejská armáda na přehlídce v Pchjongjangu; ilustrační foto / Uri Tours; CC BY-SA 2.0

Foto: Severokorejská armáda na přehlídce v Pchjongjangu; ilustrační foto / Uri Tours; CC BY-SA 2.0

 

Severokorejští vojáci v Sýrii?

Pět roků trvající občanská válka v Sýrii se postupně stala vysoce mezinárodním vojenským konfliktem. Podle The Washington Post v Sýrii působí bojovníci z téměř 90 zemí světa. Přímo v Sýrii se vojensky otevřeně angažuje Rusko, Írán, libanonský Hizballáh, Spojené státy, Velká Británie, Francie, Izrael, Jordánsko, Turecko nebo Saudská Arábie (formou poradců). Další stovky bojovníků pocházejí z Čečny nebo Iráku.


O nasazení severokorejských vojáků informovala ruská agentura TASS, která citovala Asaad az-Zoubiho, vedoucího Vysokého vyjednávacího výboru (High Negotiations Committee) - ten sdružuje 36 opozičních skupin podporovaných Saudskou Arábii. az-Zoubi vede mírová jednání v Ženevě.


“Severokorejské jednotky Chalma-1 a Chalma-7 jsou zde,” uvedl Asaad az-Zoubi minulé úterý bez dalších podrobností. Podle az-Zoubiho syrskou vládu kromě íránských jednotek podporují také bojovníci z Afghánistánu.


Není to poprvé, kdy se objevily informace o působení vojáků Severní Koreje v Sýrii. V roce 2013 ředitel londýnské organizace SOHR (Syrian Observatory for Human Rights) Rami Abdulrahman řekl saudskému deníku Al-Sharq al-Awsat, že malá skupina severokorejských vojáků působí v Sýrii. Důstojníci měli syrské armádě poskytovat poradenské služby v logistice a plánování misí.


“Přesné číslo důstojníků není známo, ale je zde určitě 11 až 15 severokorejských důstojníků, většina z nich mluví arabsky,” uvedl v roce 2013 Abdulrahman. O rok později Abdulrahman uvedl, že Severní Korea pomáhá Sýrii vylepšovat raketové kapacity.


Informace o nasazení vojáků Severní Koreje není snadné prokázat - neexistují žádné oficiální fotky, videa. Avšak vojenská spolupráce mezi Severní Koreou a Sýrii není z historického hlediska nijak výjmečná.

 

Historická tradice

V letech 1967 až 1973, během syrsko-izraelských válek, pomáhala Severní Korea budovat Sýrii protivzdušnou obranu a poskytovala poradce. Podle Josepha Bermudeze, analytika z Americko-korejského institutu (USA-Korea Institute) na John Hopkins School, Severní Korea navíc Sýrii pomáhala budovat tajný jaderný reaktor u městečka Al Kibar, který byl zničen při izraelském náletu v roce 2007.

 

Severní Korea za poslední dekády poslala do Sýrie řadu zbraní, včetně obrněných transportérů, protitankových zbraní nebo dělostřelectva. V 70. až 80. letech Severní Korea pomáhala vylepšit stovky syrských tanků T-54 a T-55.

 

Ani přítomnost severokorejských vojáků v Sýrii není ničím novým. Podle deníku The Diplomat, odolávající se na zjištění Americko-korejského institutu, Pchjongjang vyslal během arabsko-izraleských válek v roce 1967 do Sýrie 25 pilotů, v roce 1973 30 pilotů a v letech 1975 až 1976 40 pilotů a 75 instruktorů.

 

V 80. letech měly v Sýrii působit severokorejské speciální jednotky, které trénovaly syrské vojáky v protipovstaleckém boji. “V letech 1984 až 1986 bylo do Sýrie posláno 50 severokorejských instruktorů a v roce 1990 30 instruktorů,” cituje The Diplomat analýzu Americko-korejského institutu.


Twitter: Údajná fotka severokorejského vojáka ve službách syrské armády. / Twitter

 

“I když nemohu potvrdit tyto zprávy (o nasazení vojáků Severní Koreje - pozn. red.),” říká Bermudez, ”není to mimo zvyklosti Severní Koreje, která v historii poskytovala malé síly na podporu režimů při krizích v Africe.”


“Vojenská kooperace mezi těmito dvěma zeměmi, včetně přítomnosti pozemních sil Severní Koreje, by bylo v souladu s jejich vzájemnými vztahy,” potvrzuje Andrea Berger z londýnského institutu RUSI (Royal United Services Institute).


Ne každý ale je o nasazení vojáků Severní Koreje v Sýrii přesvědčen. Philip Smyth, výzkumný pracovník na University of Maryland, který studuje skupiny spřízněné se syrským režimem, říká, že korejští bojovníci jsou často zaměňování s hazárskými bojovníky (afghánské etnikum), kteří vyznávají šíitský islám a bojují po boku syrského režimu.

 

Jaký může být důvod nasazení vojáků Severní Koreje v Sýrii? Důvodem jsou peníze - Severní Korea často poskytuje své vojáky a vojenské vědomosti do zahraničí, aby získala přístup k zahraniční měně nebo ropě. Severokorejští vojáci tak jsou v Sýrii de facto žoldáci, kteří svůj žold (ať už v podobě peněz nebo ropy) posílají do Pchjongjangu.


Na okraj je také nutno zmínit informace o možném nasazení kubánských vojáků v Sýrii. Zprávu přinesla americká bulvární televizní stanice Fox News, která citovala report institutu pro americko-kubánské studie ICCAS (Institute for Cuban and Cuban-American Studies). Zprávy o nasazení kubánských vojáků však posléze “kategoricky” popřela jak Havana, tak i mluvčí Bílého domu Josh Earnest.


Dlužno však podotknout, že Sýrie a Kuba jednají v současné době na vládní úrovni. Oficiální syrská tisková agentura SANA před několika dny napsala, že Sýrie a Kuba hledají “mechanismy k posílení společné spolupráce mezi oběma zeměmi, a to zejména v lékařských, ekonomických a obchodních odvětvích.” Za tímto účelem se několik dní nazpět setkal syrský premiér Wael al-Halaqi a kubánský velvyslanec v Sýrii Rogerio Manuel Santana Rodriguez.

 

Zdroj: The Diplomat, The Washington Post, TASS

Udělte článku metály:

Počet metálů: 1 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Ultramarinus Datum: 04.04.2016 Čas: 08:36

Když tam čeří vodu lidi z 90 států, tak proč ne z Koreje. Obzvlášť, když mohou tak své zemi vydělat a ještě získat reálné bojové zkušenosti. Narozdíl od zbytku jejich armády, která bojovala naposledy před 50 lety. Kamikaze komando útoky na civilní jihokorejské obyvatelstvo nepočítaje.

avatar
Left Datum: 30.03.2016 Čas: 18:54

To admin: Tak v našem pojetí je sice Fox News bulvární, ale vzhledem k všeobecnému fungování médií v USA je to docela mainstream. Je to tam prostě nastavené jinak a nelze to takhle jednoduše zařadit.

...nicméně informace v článku jsou zajímavé :)

arr