Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Severní Korea – bezzubý jaderný tygr?

Datum přidání 16.05.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 1 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Severní Korea sama sebe ráda staví do pozice světové jaderné mocnosti. Podle vysokého amerického důstojníka, však jaderná síla Severní Koreje je jen na papíře. Podle zpravodajských informací, které důstojník citoval, Severokorejci ještě nemají dostatečně malé jaderné hlavice použitelné pro balistické rakety.

Severní Korea raketa

Foto: Severokorejská raketa Unha-3 / Wikipedia

 

Severní Korea oznámila, že při svém posledním únorovém jaderném testu použila „miniaturizovanou a lehčí“ jadernou hlavici. Test přišel dva měsíce potom, co Severokorejci úspěšně vypustili svou první družici. Má se však za to, že šlo ve skutečnosti o test vojenské balistické rakety.

 

„Nevěřím, že mají schopnost miniaturizace jaderné hlavice, umístit ji na vrchol rakety, úspěšně ji odpálit, vypořádat se s návratem hlavice do atmosféry a zasáhnout cíl,“ řekl vysoký armádní úředník, který si nepřál být jmenován. „Nemyslím si, že jsou schopni dát celé dílo dohromady.“


Jeho prohlášení je ale poněkud v rozporu s dřívější zprávou americké vojenské rozvědky Defense Intelligence Agency, která upozorňuje na možný pokrok Severokorejců v miniaturizaci jaderných zbraní.

 

Každopádně, i kdyby se Severní Koreji podařilo dostatečně miniaturizovat jaderné hlavice, jejich síla bude pravděpodobně násobně menší než síla jaderných bomb v Hirošimě a Nagasaki. Poslední Severokorejská zkouška jaderné zbraně vykazovala sílu 6 kt, tedy 2,5x menší než měla americká jaderná bomba Little Boy, jenž explodovala roku 1945 v Hirošimě. Podle odhadů má Severní Korea dostatek štěpného materiálu pro výrobu 4 až 6 jaderných bomb.

 

Jaderné hrozby ze Severní Koreje však vedou k nebezpečnému vývoji v Jižní Koreji. Někteří političtí jestřábi v Soulu volají po spuštění jihokorejského vojenského jaderného programu jako protiváhu k tomu severokorejskému. Připomeňme, že ze stejných nebo podobných důvodů zaznívají hlasy o vývoji vlastních jaderných zbraní také v Japonsku.

 

Podle nejmenovaného amerického úředníka však stroje B-52 a B-2, přítomné v Jižní Koreji, představují dostatečný jaderný odstrašující arzenál. „Nemyslím se, že Jižní Korea potřebuje získat vlastní jadernou kapacitu,“ řekl a dodal, že takový krok přináší "hodně, hodně, hodně zodpovědnosti".


Zdroj: Defence Talk

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.9 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Plech Datum: 16.05.2013 Čas: 19:03

Myslím si, že Severní Korea si je plně vědoma toho, že použití jaderných zbraní by byl ve velkém měřítku bezvýznamný a pro Koreu samotnou devastující. Nemyslím si, že by byli tak hloupí a nechali zničit svůj režim, který tak vyzdvihují do nebes.
Jediný význam těchto zbraní je čistě a jen pro vyjednávání lepších pozic vůči okolnímu světu.

arr