Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Severní Korea provedla test atomové bomby

Datum přidání 13.02.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 25 komentářů    autor autor: Ctirad Sviták

Severní Korea zřejmě provedla včera ráno místního času v pořadí již třetí podzemní test své atomové bomby. Signalizují to podzemní otřesy o síle 4,9 stupně Richterovy stupnice, které zaznamenaly přístroje Geologické služby Spojených států (USGS), určené k měření seismické aktivity, na území Severní Koreje.

Severní Korea

Foto: Armáda Severní Koreje, ilustrační foto / AP


Agentura Reuters s odvoláním na Geologickou službu Spojených států uvedla, že epicentrum otřesů bylo lokalizováno v oblasti vojenského polygonu, na němž Severní Korea provedla dva své předchozí nukleární testy v letech 2006 a 2009.

 

Proti tomu, že by se mohlo jednat o přirozené zemětřesení, přitom podle této agentury svědčí jak skutečnost, že se epicentrum nalézalo v hloubce maximálně jednoho kilometru pod zemským povrchem, tak i skutečnost, že Severní Korea neleží v seizmicky aktivní oblasti.

 

Existuje velká pravděpodobnost, že Severní Korea provedla jaderný test,“ řekl dnes ráno podle listu The Guardian agentuře AP seizmolog z jihokorejského Institutu geologických věd a nerostných zdrojů.

 

Foto: Test byl proveden zhruba 80 kilometrů jihovýchodně od města Čchongdžin. Bližší informace o testu i pozici všech severokorejských jaderných zkoušek najdete na stránce EarthQuake - Report / Google Maps

 

 „V tuto chvíli je třeba počkat na další údaje a analýzy, aby bylo možné bezpečně říct, zda šlo o jaderný test,“ řekl agentuře Reuters výkonný tajemník Organizace smlouvy o všeobecném zákazu jaderných zkoušek (CTBTO) Tibor Tóth. „Pokud se podezření potvrdí, bude to představovat jasnou hrozbu pro mezinárodní mír a bezpečnost,“ dodal.

 

Severokorejská vláda skutečnost, že by se chystala provést test své atomové bomby, podobně jako v předchozích případech, v minulých dnech popírala. Na svých oficiálních internetových stránkách v minulých dnech zveřejnila prohlášení, že: „USA a nepřátelské síly dělají ukvapené závěry, že plánujeme třetí jaderný test.“ Informoval o tom dnes ve svém anglo-jazyčném internetovém vydání jihokorejský deník The Chosunilbo.

 

Tento list dále s odvoláním na mluvčí amerického ministerstva zahraničí Victorii Nulandovou dále uvedl, že americká vláda v minulých dnech zcela nevyloučila možnost vojenské reakce Spojených států na případný nový severokorejský jaderný test.

 

Minulý čtvrtek totiž Nulandová na tiskové konferenci na otázku, jestli v takovém případě americká vláda zvažuje i možnost preventivního úderu proti Severní Koreji uvedla, že i takováto varianta je ve hře.

 

List The Chosunilbo nicméně současně napsal, že pravděpodobnější je demonstrace síly vůči Pchjongjangu v podobě společného rozsáhlého americko-jihokorejského vojenského cvičení na Korejském poloostrově. A také nějaká forma námořní blokády severokorejského režimu.

 

Zdroj: Reuters, Guardian, The Chosunilbo

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
RiMr71 Datum: 07.01.2016 Čas: 13:21

Údajně do bomby "přimíchali" trochu vodíku a bác, je z toho vodíkovka. Ale pořád šlo o štěpení a nikoliv o slučování (fůzi), takže to (s pravděpodobností blížící se jistotě - shodují se na tom západní i východní zdroje) byla "jen" klasická atomovka...
Nas*ali i číňáky..

Nedá mi to, ale velmi mi to připomíná ten nedávno zmiňovaný ruský "robotický" útok na nějaký kopec, samozřejmě "první na světě".
Prostě to Rádio Jerevan stále funguje..

avatar
Luky Datum: 07.01.2016 Čas: 12:45

Český tisk píše, že včera Severokorejci odpálili malou vodíkovou bombu. Na západě se dohadují, že to byla "jen" atomovka. Kde je pravda?

avatar
waggon Datum: 14.02.2013 Čas: 12:17

Jarda P.: jen tu humanitarni pomoc z JK, USA a Jap. bych na lehkou vahu nebral

avatar
Jarda P. Datum: 14.02.2013 Čas: 11:43

Sranda je, že o nás na západě kdysi psali, že tu máme tak velký hlad, že žereme vlastní děti. Takže ty zprávy, že se tam lidi z hladu požírají bych bral s rezervou.

avatar
Muerte Datum: 14.02.2013 Čas: 11:14

Největší problém dnešních vojenských operací je právě to, že po rychlém vojenském vítězství se tak nějak nedaří nastolit nějakou normální situaci. Tohle by mělo být velmi dobře připraveno. Mělo by být naprosto jasné a připravené, co se severokorejci. Ideálně by to chtělo nějakou čínsko - americko - jihokorejskou operaci. Ale to vzhledem k mezinárodní situaci a situaci v Číně nepřichází v úvahu. Smůla pro obyčejné severokorejce.

avatar
Deadog Datum: 14.02.2013 Čas: 09:47

Podle me neni spravne nechat umrit 20 milionu lidi hladem a nic s tim neudelat kdyz to jde .V prvni rade by se melo vtrhnout do toho obrovskeho koncentraku a ty lidi zachranit ,potom se muze premyslet o tom co s nema . Veskera humanitarni pomoc co se tam ted posila akorat krmi armadu a podporuje rezim . AT uz se v minulosti stalo cokoli , ted je v moci svetovych vlad to zmenit. Proc to odkladat ,radeji ted dokud nemaji jeste plne vyvinute balisticke nosice a male zasoby ATzbrani ne ?Ten problem se sam nevyresi ,bude se jen dale prohlubovat . Stejne jako napr. v Syrii ,kde se vyckava tak dlouho ,ze je z toho akorat jeste vetsi a neprehlednejsi bordel s daleko vice ryziky nez na zacatku.

avatar
Argonaut Datum: 13.02.2013 Čas: 21:11

Zajímavé je sledovat chování ČLR ke KLDR. Po nástupu Kim čong una si ČLR slibovala větší příklon ke své politice. Svojí prvotní otevřenou politiku demonstrovala ekonomickou a humanitární pomocí, včetně snah o iniciaci ekonomických změn v KLDR. Tím spíš bylo pro ní rozčarování, že se Un, zcela proti předpokladům, otočil zády k pomocné ruce ze strany ČLR. Nástup Si ťin Pchinga nepochybně nepovede k radikálním změnám v zahraniční politice ČLR. "Zlobivé dítě" v podobě KLDR, resp. nevypočitatelného Una, ČLR přestává bavit a od tolerování/nevšímání si situace v KLDR přechází ČLR v kritický přístup vůči KLDR. Socio-ekonomická situace v KLDR je hrozbou rovněž pro ČLR. Jaderný/raketový program KLDR přidělává ČLR vrásky na čele. To potvrdilo i radikální postavení se na stranu ostatní světových mocností, které zcela jasně odsoudily poslední jaderný test.

Ačkoliv ČLR v rámci zahraničních vztahů tradičně přistupovala k vyjednávání bilaterálně, v případě současné situace v KLDR vyzývá k multilaterálnímu řešení. Skýtá se otázka: bude využita nastavená situace, kdy je ČLR (po dlouhé době) otevřena ostatním státům (RB OSN) a dojde ke konsensu ohledně řešení situace na Korejském poloostrově? V zájmu ČLR je stabilita a klid na korejsko-čínských hranicích v době, kdy své teritoriální zájmy prosazuje v Jihočínském moři, případně v územních "tahanicích" o "symbolické" souostroví Senkaku. Nepotvrdí se opět jen to, že ČLR jako světová mocnost postrádá prvek soft power (slovy Davida Shambaugha)?

avatar
vanhouten Datum: 13.02.2013 Čas: 16:44

info k obrazku: Jihovychodne od mesta co je na mape, je more pokud se nepletu :)

avatar
vanhouten Datum: 13.02.2013 Čas: 16:42

no pokud vylozene nebude hrozit ze by hodili atomovku na JK, japonsko nebo dokonce USA, tak se do nich vojensky nikdo angazovat nebude. proc? jednoduse proto, ze co by z toho meli? pres 20 milionu napul mrtvol s totalne vymytyma mozkama. tam nez by to nekdo dal dohromady tak by to trvalo pekelne dlouho. navic kdyby nejaky uder na SK byl, tak kdo vi co by v tu chvili byl schopny mlady pubertalni Kim vymyslet. zkuste si domyslet co by se stalo kdybyste dali do ruky pubertakovi atomovku.

avatar
liberal shark Datum: 13.02.2013 Čas: 15:06

Válku bych SK rozhodně nevyhlašoval. Přesně na to její komunističtí pohlaváři čekají jako na smilování, aby nasměrovali svoje hladové občany na vnějšího nepřítele. SK armáda by asi byla rychle poražena, ale co s těmi miliony severních korejců, naprosto nepoužitelnými v normální společnosti ? Takže jediné reálné opatření je důsledně skončit s dodávkami potravin a počkat, až se to sesype samo.

avatar
David Datum: 13.02.2013 Čas: 14:26

Nějaký vojenský zákrok by podle mne byl hodně problematický. Vždyť i co se týče konvenčních systémů, je severokorejská armáda poměrně silná, disponuje celou řadou zajímavých systémů (tanky Pook-pong - ho, děla Koksan atd). Především ale je to armáda hodně zfanatizovaná, ta dlouholetá ideologická výchova udělala své - bylo by chybou tu armádu srovnávat třeba s iráckou a považovat ji za obra na hliněných nohou. Nedosahuje technologické úrovně armády jihokorejské - ale rozhodně by to nebyla válka na čtrnáct dnů. Byl by to naopak hodně tvrdý střet, zapojila by se do toho nějak Čína a možná i další státy. To by byl přece konflikt, který by ovlivnil celý region a celý svět - i proto se toho všichni tolik bojí. A co se týče těch jaderných zbraní - je jasné, že by byly použity jako poslední zbraň v zoufalství. A i kdyby to bylo jen několik náloží, několik raket, následky by asi byly šílené

avatar
Standa Datum: 13.02.2013 Čas: 14:20

Lentak37: Já to nastudovaný docela mám a když si zhodnotím konflikt v 50 letech, tak partizánský boj by dnes asi opravdu moc nehrozil. Většinou se jednotky KLDR vzdali, ti kteří se nechtěli vzdát, tak bojovali přímo se sebevražedným fanatismem. Co jsem četl, tak přepadů ze zálohy moc nebylo, byla to čistě frontová záležitost. A doktrýna se od té doby moc nezměnila.

Deadog: Tak KLDR by to prohrála vcelku rychle...se domnívám už jen kvůli neschopnosti dodávat materiál a zálohy na frontu. Ale tak by mě zajímalo, co by Jižní Korea asi dělala s milionama rachetických lidí, kteří nedokážou myslet vlastní hlavou. Spojení Koreje dnes není moc v zájmu té Jižní. Problém je v tom, že tam už to došlo do fáze, kdy nejmenší zlo je tam nechat a občas jim tam ten pytel mouky přes dráty hodit.

avatar
wladis Datum: 13.02.2013 Čas: 12:53

k tomu Afganistanu co riesite: v roku 2014 planuju stiahnut vojsko, co myslite kolko bude trvat partizanom - talibanu, nazvite si ich ako chcete, kym sa dostanu zas k moci ? rok ? dva ? :D ... asi tak ich porazili.

A to ze severna korea ma jadrove zbrane zaruci skor mier nez vojnu,...

avatar
Sunakashi Datum: 13.02.2013 Čas: 12:42

Deadog: CO ZE?? ze si s partizanskym bojem poradili v Iraku a Afghanistanu no to si delas srandu ne???? z obou zemi tahnou jak spraskani psy...dokonce pakistan ted propousti nebo chce propustit vsechny Talibance a by se to vubec nekam posunulo a ty napises tohle.....

avatar
lentak37 Datum: 13.02.2013 Čas: 12:01

Deadog odporúčam ti naštudovať korejskúkonflikt 1950-53, zistíš tam prečo je taká nevraživosť severokorejského štátu voči USA. Práveže by si sa čudoval, čiby nehrozil partiznánsky boj.

arr