Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Severní Korea vs. stíhačka F-22A Raptor

Datum přidání 01.04.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 30 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Armáda Spojených států poslala na Korejský poloostrov další svou chloubu – "stealth" stíhačky F-22A Raptor. Společně se strategickými bombardéry B-2 Spirit mají v rámci cvičení Foal Eagle demonstrovat odhodlání Spojených států bránit Jižní Koreu před případným útokem ze strany Severní Koreje.

F-22 Raptor

Foto: F-22 Raptor / Wikipedia

 

Neviditelné stíhačky F-22A Raptor přilétají na Korejský poloostrov na pozadí soustavných "siláckých řečí" severokorejských představitelů. Tk kupříkladu v sobotu oznámila severokorejská tisková agentura KCNA, že Severní Korea vstoupila s Jižní Koreou do válečného stavu.

 

Jihokorejská a americká vláda však prohlášení Severokorejců bagatelizovaly. Technicky vzato: obě země se nacházejí ve válečném stavu od roku 1953, kdy byla přijata dohoda o ukončení bojů. Nebyla však přijata mírová smlouva, jež dle mezinárodního práva formálně ukončuje válečný konflikt a nastoluje mír.

 

F-22 Raptor KadenaFoto: Stíhačky F-22A Raptor na základně Kadena na Okinawě / Kadena Air Base

 

K příletu stíhaček F-22A Raptor a nejnovějším "rétorickým cvičením" KLDR americká armáda sdělila: "(Severní Korea)…nedosáhne ničeho vyhrožováním nebo provokacemi, které ji budou jen nadále izolovat a budou podkopávat mezinárodní úsilí o zajištění míru a stability v severovýchodní Asii."

 

Americká armáda však neoznámila počet stíhaček F-22A Raptor, jež na Korejský poloostrov vyslala. Jsou to ovšem letouny z okinawské letecké základy Kadena, kde sídlí 18. křídlo amerického letectva U.S. Air Force.

 

F-22 RaptorFoto: Schéma výzbroje F-22 Raptor / U.S. Air Force

 

F-22A Raptor je letoun 5. genereace a bez nadsázky taktéž nejdokonalejší stíhač současnosti. Jeho primárním úkolem je získat absolutní vzdušnou nadvládu, ale má rovněž kapacitu pro útoky na pozemní cíle.

 

Raptor v boji s letouny protivníka spoléhá na svou výzbroj uvnitř trupu: může to být 4–6 střel středního doletu v hlavní zbraňové šachtě a dvě střely krátkého doletu v postranních šachtách. Pro blízký manévrový boj má též k dispozici 20mm kanon M61A2 Vulcan.

 

Video: "Duch" a "Dravci" se blíží k cíli. / YouTube

 

V případě potlačené protivzdušné obrany nebo při kontaktu se slabším protivníkem disponuje F-22A Raptor i čtyřmi závěsnými body pod křídly. Na závěsníky lze podvěsit až čtyři externí palivové nádrže a osm střel středního doletu. Konstrukce umožňuje umístit i dvě střely na jeden závěsník, anebo dvě střely přímo na palivovou nádrž.

 

Zdroj: Reuters


Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.2 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
hovorka11 Datum: 12.04.2013 Čas: 23:17

Zajímavé video s vystřelením rakety z T50 a porovnáním parametrů s F22:

http://www.youtube.com/watch?v=uy80ygM-luA

avatar
hovorka11 Datum: 12.04.2013 Čas: 22:36

Nová modernizace F22 :

http://www.atmonline.cz/news/2013/duben/120413a.htm

avatar
Kuba Datum: 07.04.2013 Čas: 13:04

Odborníci to možná píšou , ale nečtou : The final airframe shaping remains unknown, and changes may arise through the development cycle, to improve aerodynamic performance, operational characteristics, and LO/VLO performance;
The state of Russian Radar Absorbent Materials (RAM), Radar Absorbent Structures (RAS) and radar absorbent coatings technology is not well understood in the West;
The state of Russian technologies for sensor aperture (radar, EO, passive RF) structural mode RCS reduction is not well understood in the West;
The state of Russian technologies for RCS flare spot reduction, in areas such as navigation/communications antennas, seals, panel joins, drain apertures, cooling vents, and fasteners is not well understood in the West.

avatar
R. Datum: 06.04.2013 Čas: 16:47

Promin ale ty zas ALR-94 přeceňuješ, T-50 možná zachytí až ve chvíli kdy bude uzamčen a bude na něj odpálena raketa. Údaje můžou být utajeny ale při znalosti součástkové základny 90. let a fyziky se dá odhadnout, že to není žádný zázrak - jako je to možná úžasný pokrokový systém - ale né nějaký božský nepřekonatelný systém, jak zde naznačuješ. Kromě toho to není, že T-50 bude mít OECS místo radaru nebo RWS.
Pokud se pro T-50 vyvyjí 4 optoelktronické systémy, docela unikátní Sh-121 a revoluční No-61 tak že budou chtít minimálně překonat ALR-94 svými pasivními systémy?
(Navíc letadlo plní i jiné poslání než jenom souboj s jiným, například ničení pozemních cílů a tam se určitě OECS hodí.)

avatar
JaM Datum: 06.04.2013 Čas: 14:13

R: Opticke a Optoelektronicke systemy maju obmedzney dosah koli zakriveniu zeme a atmosferickym vplyvom na 50km... naproti tomu pasivny ALR-94 dokaze detekovat akekolvek elektronicke vyzarovanie na vzdialenost 320nm ci vacsiu (skutocny dosah je utajeny)

avatar
R. Datum: 04.04.2013 Čas: 23:15

Něco k optoelektronickým systémům na letounu T-50:
Produkt 101KS-V - optický radarový systém na čumáku
Produkt 101KS-N - optoelektronický systém na vyhledávání, zaměřování a td..
Produkt 101KS-U - optoelektronický systém pro poskytnutí informací o situaci na bojišti pilotovi
Produkt 101KS-O - optoelktronický obranný automatický systém

avatar
Coffin Corner Datum: 04.04.2013 Čas: 21:35

Co se týče datalinku, který tady nadhodil Sabre.
F-22 nemá problémy se svým data linkem IFDL, jako takovým. Problém je, že tenhle systém je tak unikátní a uzavřený, že se volá po implementaci Link 16 MIL-STD aby Raptory mohly působit v rámci mezinárodních operací a být alespoň trochu použitelné. Jenže to by zahrnovalo konstrukční zásahy do draku, takže po softwarové úpravě mohou zatím Raptory Link 16 přijímat, ale ne vysílat.
Ještě horší je to s integrací moderního datalinku MADL, které využívají B-2 a F-35, ten není zatím v plánu vůbec.

avatar
hovorka11 Datum: 04.04.2013 Čas: 19:51

Ještě v tomto odkazu je porovnáván F 35 s SU 35. Kde nevychází F 35 moc dobře. SU je zcela vyrovnaným soupeřem v otevřeném souboji. U F 35 se šetřilo oproti F22 na ceně senzorů a australané brečí po nevyráběných F22, které zatím nemají rovnocenou konkurenci. Jsou tam znázorněny dosahy radarů a střel.

http://www.ausairpower.net/APA-JSF-Analysis.html

"Dostupnost ruských BVR rakety s velmi moderními infračervených o azyl a heatseeking adaptace na plochu Sams obrany jako HQ-2 a SA-6B představuje situaci, kdy by JSF být zaměstnána ve slušné vzdálenosti, i přes jeho zamýšlené dobré X-band stealth schopnosti . Suchoj Su-27/30 bojovníci by mohla být vektorováno do palebné pozice, aniž by museli rozsvítit své X-band radary, nebo Sam lokality cued v podobné módě."

avatar
hovorka11 Datum: 04.04.2013 Čas: 19:32

Kuba:
Tady je odkaz na radarovou zachytitelnost SU 50 v různých radarových pásmech, úhlech zachycení a možnostech doladění v porovnání s F22, F35 a J20. Zajímavé je kladné hodnocení J20 a kritika nepovedeného F35. F22 je zatím neviditelností na tom nejlépe.

http://www.ausairpower.net/APA-2012-03.html

Tady zase máte posouzení radarů Su 35S versus Super Hornet

http://www.ausairpower.net/APA-Flanker-Radars.html

Odkazy na hodnocení leteckých zbraňových systémů, (kteří zpracovávají odborníci) je na titulní straně výběru a zahrnuje především ruskou a americkou techniku.

http://www.ausairpower.net/index.html

avatar
Kuba Datum: 02.04.2013 Čas: 23:11

hovorka11: Informace jsou to zajímavé , ale například přesné údaje o dosazích radarů , případném zjištění a zaměření stejně tak RCS jsou celkem dost utajované rovněž relevantnost údajů, které jsou udávány před prvním vzletem prototypu je dost sporná . Přál bych si spíš tomuto http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=341&t=4174 podobné zpracování...

avatar
hovorka11 Datum: 02.04.2013 Čas: 20:35

Doplňuji neviditelnost:
Dle rozboru australského článku bude mít SU 50 větší viditelnost oproti F22 díky větší tepelné stopě a jinak řešenému sání. To je daň zřejmě kvůli výkonům a obratnosti. Zajímavé je i posouzení neschopnosti F 35 v budoucím vzdušném souboji. Kopíruji googlovský překlad i s chybami:

V podstatě, to je smrtící hra mezi stealth, hbitost, senzory a rakety. Od přední čtvrti Raptor je 0,0001 m2 Radar Cross Section (RCS) a Lightning II je 0.001 m2 dělat je obtížný cíle. Flanker-E Plus, zatímco mají sníženou radarový podpis, má před sebou ještě zbytkovou RCS asi 2 m2, tak, že F-22A a F-35 bude vidět Su-35-1 daleko za jejich raketové odpalovací. SU-35-1 bojů Zobraz F-22A na radaru, ale můžete najít F-35 je 0,01 m2 spodní stranu a zadní RCS. AIM-120D je v pořádku raketa, ale Su-35-1 má jemnější obranu, takže střela zabije pravděpodobnosti je pravděpodobné, že bude nízká. Když ven raket, může F-22 Raptor uniknout. F-35 Lightning II nemůže.

Více pravděpodobný budoucí scénář je, že Boris bude zakázán z následných konferencí leteckých bojových, takže se musíme spolehnout na více konvenčními vzduchovými analýz bojových operací. Pokud se pohneme kupředu, jen pár let, řekněme do roku 2017, a PAK-FA je v provozu, je zásadní změnu v bojových střetnutích vzduchu.

"Předpokládejme, že Rusové nejsou zcela zvládnout stealth na stupni F-22A, ale řídit RCS 0,01 m2 ze všech hledisek. F-22A je APG-77 bude detekovat PAK-FA při ~ 40 nm a F -35 je APG-81 na ~ 30 nm. Pasivní elektronické sledování by se mohla zvýšit detekční rozsah, ale to stále ještě rakety dlouhého doletu záběry problematické, protože stopování závisí na soupeře vyzařováním, které inteligentní protivníci budou snažit nedělat.
Pak-FA radar lze očekávat, že bude zlepšení na IRBIS-E, takže na přední o aspektech může detekovat F-22A na ~ 15 námořních mil a F-35 na ~ 28 námořních mil a od boku a zezadu aspekty, F-22A na ~ 43 námořních mil a F-35 u ~ 51 námořních mil.

Infračervené senzory jsou další oblastí růstu v letecké bitvě. Každý boj vzduchová tryska má nevyhnutelné infračervené - převod petrolej na strčení na ohromných sazeb to dělá. Stávající OLS-35, vyvinuté pro Su-35BM, je připočítán s možností detekovat "Fighter typu 'cílové hlavu od 27 námořních mil, a zezadu na zhruba 50 námořních mil, přes 90 ° sektor. Používá konvenční detektor technologie, a poskytuje podobný výkon na Eurofighter Typhoon Pirate senzoru infračerveného. Je pravděpodobné, PAK-FA bude mít infračervený podpis řízení, jak je to na návrhy YF-23A, B-2A a F-22A, ale ne na F-35.

Zdroj:

http://www.ausairpower.net/APA-NOTAM-300309-1.html

avatar
hovorka11 Datum: 02.04.2013 Čas: 20:21

SU 50 bude zřejmě jedním z nejvíce hlídaných vojenských projektů v Rusku. Proto se domnívám, že na rozdíl od skepse západních odborníků, že bude operačně nasazován až po roce 2020 bych to viděl o pár let dříve. SU 50 je proti F22 univerzálnější a zřejmě větší obratností a menší neviditelností. Dostane výkonnější motory a bude zřejmě nesrovnatelně levnější na rozdíl od laboratorních F35.
Hodnocení vlastností T50 vs F22 australským vojenským webem:

http://www.ausairpower.net/APA-2010-01.html

Sériová výroba letounu PAK-FA má být zahájena po roce 2015. Už po roce 2012 však ruské ministerstvo obrany plánuje nakoupit prvních 10 letadel nulté série. Dalších 60 strojů první série pak hodlá objednat po roce 2015.

http://www.letectvi.cz/letectvi/Article73958.html

avatar
RiMr Datum: 02.04.2013 Čas: 19:36

...a kolik že těch božských T-50 je už seriově vyrobeno? Kolik letek je jimi už vyzbrojeno?

avatar
JaM Datum: 02.04.2013 Čas: 18:42

Sabre: Neviem presne o akych problemoch s datalinkom hovoris, kazdopadne to ze F-22 mozu komunikovat len medzi sebou sa tykalo skor toho ze ostatne lietadla neboli schopne pracovat s datami v rezime v akom pracuje F-22 - takze nejde o problem F-22 ale skor o problem ostatnych strojov.

R: Co sa tyka vyspelosti stroja, vela ludi si neuvedomuje co vsetko F-22 nesie na palube.. napr pasivny ALR-94 ktory dokaze zachytavat akekolvek ziarenie a umoznuje F-22 fungovat kompletne pasivne, aj vypracovanie odpalu rakiet. To je jeden z dovodou preco F-22 zatial nedostala EODAS IR system - skratka ALR-94 ho dokaze uspesne nahradit, pricom nema nevyhody IR systemu, ktore su obmedzene atmosferou na maximalny dosah cca 40km.. pocas poslednych cvicnych subojoch s Francuzskymi Rafale boli F-22 schopne fungovat s vypnutymi radarmi a zostrelovat Rafaly bez najmensich problemov, co prinutilo Francuzov vypnut vlastne radary, no ani to im velmi nepomohlo (ALR-94 vie zachytavat akekolvek vyzarovanie) nie nadarmo schopnosti ALR-94 su jedno z najlepsie utajovanych tajomstiev.

avatar
bark Datum: 02.04.2013 Čas: 18:26

o, já hodnotím osobně F-22 velice kladně, nicméně na případném korejském bojišti asi k ničemu moc nebude, jde on o *prodloužení penisu* , stejně jako B-2. Případná 2.korejská válka bude opět o pěchotě a ohromné vlně uprchlíků - směrem na jih. Ti vyžerou Soul za pár hodin.

Hlavní údernou silou KLDR je pěchota a dělostřelecké systémy, letectvo je podružné. Korejská republika má obecně daleko modernější armádu, ale také o dost menší. 28tis. amerických vojáků při těch počtech nejsou žádný argument a většina letecké podpory z americké strany proti pozemním silám KLDR by byla závislá na Kadeně v Japonsku.

Navíc by případná válka znamenala i při případném vítězství ekonomickou katastrofu. Čína by se možná pokusila uloupnout kus severní Koreje jako nárazníkové pásmo. Rusové zřejmě podpoří Korejskou republiku - ekonomické zájmy. I kdyby Korejská republika zvítězila, vítězství bude - zvláštní. Hlavně pro Korejce.

Ale pořád hovoříte o Američanech...jenže pro prvních několik dní války bude rozhodující kvalita a možnosti armády Korejské republiky na zemi a případně na moři - vždyť obrana takového Soulu je za současné situace téměř nereálná.
Letecké útoky, se kterými pořád operujete, budou možné až proti rozvinutým jednotkám KLDR. Preventivně není útočit na koho - jen systém tunelů a opevnění v nástupních prostorech se vymyká konvenční letecké kampani, v samotné KLDR za bombardování moc cílů nestojí.
Bombardovat nástupní prostory ani nebude míst smysl - v době útoku už budou prázdné.

A zopakovat Inčon také nebude jednoduché, když vhodné síly trčí v Iráku a Afghánistánu - a ani je není jak dopravit.

Takže posuzovat případnou 2.korejskou válku z pohledu leteckých sil je nesmysl. Jedině, že by se po několika úderech zhroutil režim KLDR - a vítězství je naše ! A deset milionů hladových Korejců zaplaví jih, aniž by potřebovali zbraně...Nemyslím, že na tohle je kdokoliv připraven. Tohle nelze vyhrát.
Jediným vítězstvím by bylo vojensky KLDR porazit, ale zároveň neprodyšně uzavřít hranice. Vy opravdu věříte tomu, že by se to povedlo ?

arr