Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Seznam amerických zbraní pro Saúdskou Arábii

Datum přidání 30.05.2017    Rubrika rubrika: Události     komentáře 27 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Saúdská Arábie během následující dekády plánuje nakoupit americké zbraně za 350 miliard dolarů - prozatím jsou podepsány zakázky za 110 miliard dolarů. Saúdská Arábie získá ze Spojených států i špičkové protiletadlové a protiraketové systémy dlouhého dosahu THAAD.

Foto: Testovací odpal antirakety systému THAAD na Havaji (2013); větší foto / Public Domain

 

“Tento balík obranných systémů a služeb podporuje dlouhodobou bezpečnost Saúdské Arábie a oblasti Perského zálivu v souvislosti s neblahým íránským vlivem a hrozbami souvisejícími s Íránem. Kromě toho posiluje schopnost Království zajistit vlastní bezpečnost a dále přispívá k protiteroristickým operacím v celém regionu a snižuje zátěž amerických vojenských sil,” stojí v tiskovém prohlášení amerického ministerstva obrany.

 

V článku Konflikt v Jemenu – krize a kontroverze americké podpory Saúdské Arábie jsme si popsali politické pozadí obchodu, dnes se podíváme na konkrétní americké zbraně, které Saúdové nakoupí.

 

Dlužno dodat, že podobné obří kontrakty nejsou v americko-saúdských vztazích výjimkou. Za osmileté období prezidenta Baracka Obamy Saúdové nakoupili americké zbraně za 115 miliard dolarů, mimo jiné tanky M1A2S Abrams a víceúčelové stíhačky F-15SA Strike Eagles.

 

Hlavní podíl na nových dodávkách získají američtí zbrojní giganti Lockheed Martin, Boeing a Raytheon. Lockheed Martin dodá Saúdům zbraňové systémy, vybavení a služby za 28 miliard dolarů, firmy Raytheon a Boeing svůj podíl neuvedly.

 

Neexistuje žádný oficiální seznam prodávaných zbraní - blog Foxtrot Alpha ale získal z ministerstva zahraničí odkaz (nabídkové a přejímací listy; LOA), kde lze získat základní přehled o prodávaných zbraních v rámci vládního Programu pro vojenské prodeje do zahraničí FMS (Foreign Military Sales). Kromě prodej zbraní skrz FMS, který musí schválit americký Kongres, Saúdové nakoupí zbraně, vybavení a služby také přímo od amerických firem - tedy bez nutného schválení Kongresu.

 

Podle zaslaného odkazu Saúdská Arábie mimo jiné nakoupí 153 starších tanků M1A1/A2 - z toho 133 projde modernizací na saúdskou verzi M1A2S. Zbývajících 20 tanků nahradí tanky ztracené v bojích, pravděpodobně v Jemenu. S tanky Saúdové nakupují také obrněná vyprošťovací vozidla M88A1/A2 Hercules.

 

Společně s dalším vybavením, výcvikem a podporou Saúdové za posílení svého tankového vojska zaplatí Washingtonu 1,5 miliardy dolarů. 

 

Video: CH-47F Chinook dokáže v podvěsu přepravit 7 t nákladu na vzdálenost cca 100 km. / YouTube

 

Společně s tanky Saúdové získají 153 těžkých kulometů M2 ráže 12,7 mm, 266 kulometů M240 ráže 7,62 mm, 153 kouřových granátometů M250, 169 termovizních pozorovacích přístrojů pro řidiče tanků Abrams AN/VAS-5 DVE-A, 133 brýlí pro noční vidění AN/PVS-7B, atd.

 

Saúdské vrtulníkové letectvo získá posilu v podobě 48 nejnovějších dopravních vrtulníků CH-47F Chinook.

 

Součástí dodávky je i 112 turbo-hřídelových motorů T55-GA-714A (pro vrtulníky plus 16 náhradních), 58 protiraketových přehledových a výstražných přijímačů AN/AAR-57 nebo 48 kulometů M240H ráže 7,62 mm. Za vrtulníky, vybavení a další spojené služby Saúdové pošlou do Washingtonu 3,5 miliardy dolarů.

 

Chinook kromě tříčlenné posádky unese až 33 vojáků. Vrtulník pohání dva motory 55-GA-714A, které stroji dovolí cestovat rychlostí téměř 300 km/h.

 

Kromě toho Lockheed Martin se saúdskou firmou Taqnia (mimo prodej FMS) založí společný podnik v Saúdské Arábii, kde bude smontováno 150 vrtulníků S-70 Black Hawk (komerční verze UH-60 BlackHawk) pro saúdskou vládu. Montáž vrtulníků je součástí ambiciozního saúdského programu Vision 2030, který si klade za cíl zmenšit závislost Saúdské Arábie na vývozu ropy a soustředit se na vývoj a výrobu produktů s vysokou přidanou hodnotou.

 

Saúdové mají rovněž zájem o nákup protilodních a protiponorkových letounů Boeing P-8 Poseidon. Bližší detaily ale nejsou známy.

 

Foto: MMSC (Multi-Mission Surface Combatant); větší foto / Lockheed Martin

 

Rijád dále získá systémy protivzdušné obrany (PVO) Patriot PAC-3.  Nejkontroverznější je ale prodej špičkových systémů PVO dlouhého dosahu THAAD (Terminal High Altitude Area Defense). THAAD ničí balistické rakety krátkého, středního a dlouhého dosahu v jejich sestupné fázi. Dálkový dosah antiraket systému THAAD je 200 km a výškový 150 km.

 

Detaily o saúdském nákupu systému THAAD nejsou prozatím známy. Jedná baterie THAAD, kromě radarů a kompletů řízení a velení, obsahuje šest odpalovacích vozidel s osmi antiraketami. Americká armáda plánuje za jednu baterii THAAD utratit 800 milionů dolarů.

 

Rijád má rovněž zájem o čtyři americké fregaty MMSC (Multi-Mission Surface Combatant), které vycházejí z lodí LCS (Littorial Combat Ship) třídy Freedom. Dosah lodí MMSC je 9260 km a cestovní rychlost 55 km/h.

 

MMSC jsou vybaveny námořním dělem OTO Melara ráže 76 mm a raketovými systémy pro boj s letadly, plavidly i ponorkami protivníka.

 

Pro lodě Saúdové nakoupí 48 protilodních střel RGM-84 Harpoon, 532 střel PVO RIM-162, 188 střel PVO RIM-116C a také celkově pět systémů (jeden náhradní) PVO velmi krátkého dosahu ráže 20 mm SeaRAM (CIWS, použitelné i proti lodím). 

 

Zdroj: Foxtrot Alpha

Udělte článku metály:

Počet metálů: 1 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Nesher Datum: 08.06.2017 Čas: 12:26

rasto12
O těch zbrojních "obchodech" z dob ČSSR opravdu mnoho nevíte, to bylo ztrátové téměř vždy. Např. jeden z velkých prvních obchodů, který po puči v roce 48 bolševici uskutečnili, byla slavná dohoda s Egyptem, kdy ČSR dodala tanky, letadla, děla atd. v ohromných počtech, přičemž část dodávek pocházela ze SSSR a ČSR za to Rusům normálně musela zaplatit. Egypt pak celou ohromnou dodávku splácel v surové bavlně. Vzhledem k tomu, že tolik bavlny nebyla schopna ČSR zpracovat, tak ji většinu vrhla na trh, následkem toho trh s bavlnou prudce poklesl (převis nabídky nad poptávkou) a celý ten obchod byl ztrátový.
Nebo další případ, dodávky zbraní na Kubu v 60 letech, částečně formou daru, částečně placené dodávkami nekvalitních zemědělských výrobků.
Nebo o obchody ani nešlo, ČSR ty zbraně dodávala různým levicovým teroristům či vládám zdarma (FLN, OOP, Etiopie....)
Jinak, Izrael o dodávkách do SA ví a nemívá s tím problém, budete se divit, ale Izrael nepovažuje SA a celý arabsko-sunnitský blok za větší problém, na rozdíl od Íránu. Jak se SA , tak i SAE má neoficiální kontakty a dohody. Tedy pokud bude Írán bojovat proxy války s Araby, tak Izrael s tím bude jen spokojen.

Nedy
Možná si přečtěte co jsem napsal, v tamním regionu si nevyberete, tam nejsou hodní a zlí, jen zlí a zlí. A vůbec nejde o náboženství, ale moc a vliv mezi dvěma bloky, které jsou jeden za 18 a druhý bez dvou za 20. A do toho samozřejmě vstupují další hráči se svými zájmy (Rusko, Turecko, USA...). V současné době tam běží dvě proxy války, jedna v Sýrii, kterou krom zcela nešťastné a neadekvátní reakce Assada a jeho lidí na protesty syrských občanů zcela jistě vyvolal zájem arabského bloku na odstavení syrského režimu (coby spojence Íránu) od moci a Jemen, kde zase vládnoucí proarabský režim chce pomocích svých šíitských spojenců odstranit Írán. V obou případech to mělo za následek intervenci (Íránu v Sýrii a Arabskou v Jemenu).

avatar
nedy68 Datum: 08.06.2017 Čas: 11:43

Nesher - Asad není svatoušek, ale ani Hitler. Takových režimů co se nemazli s oponenty je víc. Ale v Sýrii byl klid. Klasicky se udělala, vycvičila, vyzbrojila a dovezla "Opozice" a začal boj. A myslet si, že když padne Asadův režim že tam bude klid a mír? A demokracie? To vidím třeba v Lybii.

A preventivně píšu nejsem agent Ruska ani Sputniku.

avatar
rasto12 Datum: 05.06.2017 Čas: 01:28

"Nesher" neviem kam patríte, ale ak USA odobria ten zbrojný balíček pre SA , tak to bude šupa. Bude to pre región značné pozdvižení - Izrael, Irán...Izrael sa tvári,že je nad vecou ,ale toto ho môže prekvapiť a on nemá v regióne spojencov. Irán je v pohode nepriateľ sa nemení, len troška ustupuje.

avatar
rasto12 Datum: 05.06.2017 Čas: 01:13

"Možná by tu mohli místní internacionální socialisté neboli komouši něco povyprávět o tom, kam tehdejší ČSSR vyvážela zbraně, kolik dluhů po těch Moskvou řízených akcích zůstalo a kdo nakonec celou tu naivní srandu na vývoz bolševických revolucí do zemí třetího světa zaplatil."

Bože to urážanie. Viete čo napr. robila spoločnosť Koospol ? Niekto nakúpil zbrane,ale za to odobral poľnohospodárske stroje a iné civilné produkty. Kto to zaplatil ? Oni , až na prelome 80. rokov vznikol dlh a my sme si ho nedali vyplatiť, lebo sme nevedeli ako , nastala zmena politiky. Príklad - RF uznalo voči SR dlh. Mal byť minutý na ciklotrónonvé centrum, likvidáciu odpadu, z hliníka, modernizáciu PVO, ....nič ..chopili sa toho borci a minuli všetko na pár vozidiel a chabú opravu Mig-29. A to isté bol záväzok voči Líbyi .

Kde ČSSR vyvážalo len tak bez spetného efektu ako dnes napr. USA do Izraela, Egypta...

avatar
ImreSVK Datum: 02.06.2017 Čas: 10:32

pre dusan, 31.05.2017 o 16:20

Odporúčam si občas prečítať niečo aj "z druhej strany barikády". Nie je všetko v Izraeli čierno - biele, tak ako sa tu snažíte prezentovať.

Podobný postoj mal aj istý liberálny americký novinár Hunter Stuart, ktorý navštívil Izrael v roku 2015. Ten svoj "propalestínsky" postoj zmenil akonáhle sa stretol osobne s týmito ľuďmi. Jeho skrátený preložený článok nájdete v časopise ISSN: 1211-2917, ročník 23, číslo Březen 2017, str. 16 - 18.
Originál článok v The Jerusalem Post nájdete tuším tu: http://www.jpost.com/Jerusalem-Report/A-view-from-the-frontlines-480829
Ďalšie články na zamyslenie ohľadom Izraela nájdete v archíve časopisu Slovo z Jeruzalema na tomto linku: http://www.icej.cz/lang_cs/clanek/23/26/

PS: môžem odporúčať jednu knihu na zamyslenie priamo od "palestínčana" Tass Saada: Sloužil jsem Arafatovi (ISBN: 9788090586307).

Všetkým prajem pokojný deň.

avatar
Grull Datum: 01.06.2017 Čas: 11:52

Charlie - Nebo druhá varianta, udělat náš stát tak bohatý, abychom si mohli koupit co chcem :-)

Zbylo pod Kašperkama ještě nějaký zlato? V Jáchymově uran nebo co ten kopec plnej lithia? Neříkejte, že by na tom stát nemohl něco trhnout :-P

Co tak poslat pana Presidenta na výlet na jih do tepla? Třeba by udal nějaký Alky nebo Téčka ze skladů?
Dáme vám 3 Téčka a vy nám jednoho Abramse :-))

avatar
Charlie Datum: 01.06.2017 Čas: 08:01

Jen tak mimochodem: tady (v Evropě) se dělá kvůli každýmu nákupu techniky, kterej neprošel deseti kolama supertransparentních výběrovek, hrozný haló, a Američanům stačí, aby jejich prezident zajel do SA, tam místnímu mocipánovi řekne "potřebuju spravit schodek, co kdybys něco koupil" a bez nějaký výběrovky se nakupujou tanky, lodě, rakety...

Proč tohle kurva neumí evropský státy, dojet do nějaký bohatý prdele a natlačit tam naší techniku? Nebo fakt potřebujeme, aby evropský zbrojovky regulérně porazily všechnu konkurenci a my z toho měli dobrej pocit? Tohle hraní na poslední spravedlivý nás stojí trochu moc na můj vkus. A jestli se někde v nějakým velbloudistánu místňáci rozhodnou, že si navzájem podřežou krky, tak dobře, je to jejich volba, já bychjim ty kudly klidně prodal.

Mimochodem - tenhle prodej celkem určitě srazí jednotkovou cenu pro vlastní armádu (hlavně u THAADů a munice) a zároveň umožní zbavit se starých zásob, které vážou finance (ty repasované tanky jsou fakt výhra).

Jinak k vývoji situace na střením východě: Saudi začínají vystrkovat růžky, te´d zkusili něco v Jemenu, kde dostali tak trochu přes prsty, nevadí, peněz je (zatím) dost, ztráty doplníme, bude následovat období konsolidace, dky se bodou (nebo taky ne) zapracovávat zkušenosti a uvidíme, co z toho bude pak, jestli se rozjede další dobrodružství (ať už proxy, nebo plnotučnej konflikt)... každopádně určitě se budou doma chtít zbavit těch největších raikálů a horkejch hlav, takže je zase někam vyšlou, ať tam dělaj bordel.

avatar
Strategist Datum: 31.05.2017 Čas: 22:00

cejkis: jenom bych rád objasnil, proč je celé youtube plné zásahů TOW, protože ti povstalci to mají nařízené že každou vystřelenou raketu musí mít nahranou, kvůli nějaké inventuře, jinak více méně souhlasím s tím co napsal Nesher, můj osobní postoj je takový, že Saudi si dělají něco v Jemenu a Iran si dělá něco v Sýrii, takže já to beru jako 1:1

avatar
cejkis Datum: 31.05.2017 Čas: 21:23

Nesher, díky za skvělý komentář.

Opravdu nehledám dobré a zlé a už vůbec nesdílím názor, že USA je symbolem dobra a Rusko symbolem zla či naopak. Světem hýbou zájmy globálních finančníků, kteří platí volební kampaně.

avatar
Nesher Datum: 31.05.2017 Čas: 21:14

Cejkis
Váš problém je, že v tomto regionu hledáte hodné a zlé. Tam nic takového není, syrské vládní síly a jejich iránští či libanonští spojenci vraždí lidi zcela stejně jako různé prosaudské či vím já jaké další skupiny. Tam si prostě nevyberete.
Navíc označovat relativně liberální (na arabské poměry) marocký režim za líheň teroristů je přinejmenším přehnané.
To co se teď děje v na blízkém východě je (byť si uvědomuji, že paralely s evropskou historií kulhají na obě nohy) počátek místní verze 30. leté války, tj. mocenský konflikt, pod rouškou náboženského sporu, o budoucí uspořádání regionu mezi arabským blokem vedeným Saudskou Arábií a Iránem s jeho spojenci. Plus, jako ostatně téměř všude a vždy do toho vstupují další hráči se svými zájmy (Turecko, Rusko, USA.......). Prostě žádný hodný Asad podporovaný ochráncem konzervativních hodnot Voloďou Putinem a zlá FSA podporovaná fanatiky z řad vládnoucích arabských dynastií a imperialistickou juntou v USA, či naopak. To podle toho zda dáváte přednost Sputniku a Russia Today nebo Washington Post a Wall Street Journal, ale stará dobrá proxy válka v níž jde o peníze a moc až v první řadě.

avatar
cejkis Datum: 31.05.2017 Čas: 21:09

Strategist
THAAD je schválen pro Jižní Koreu ba co více, dokonce již funkční a předmětem sporů s Čínou. Japonsko dalo přednost Aegis.

avatar
cejkis Datum: 31.05.2017 Čas: 21:06

baraka
Balík munice o kterém píšete je jiný seznam. Je to předešlá dodávka podepsaná Obamou.

avatar
cejkis Datum: 31.05.2017 Čas: 21:04

Pro dokreslení tragikomické světové situace se Saudy doplním na odlehčení tématu, že tato země předsedá Radě pro lidská práva při OSN čehož pravidelně zenužívá v Syrském konfliktu. A jako poslední hit je hlasování OSN včetně ČR, které přiřklo předsednictví komise pro lidská práva žen Saudům ačkoliv tato muslimská země zakazuje ženám i řídit automobil.

OSN je nástorojem globalistů. A mezi globalisty patří Saudská královská rodina.

avatar
otecko Datum: 31.05.2017 Čas: 20:58

SA je odporná monarchie s nejdrsnější formou islámu. A to, co provádí v Jemenu už i OSN nazývá genocidou... není žádné ospravedlnění pro jejich ostudné angažmá v této zemi, stejně jako v Syrii.

avatar
cejkis Datum: 31.05.2017 Čas: 20:29

Nesher, Strategist, Luky

Můj komentář je provokující do té míry než se začnete koukat na věc v dlouhodobém horizontu.

Fakt, že Saudové, Katar, Izrael, Turecko, USA, EU platí, mentorují a vyzbrojují fanatické islamisty či nájemné žoldáky v rámci operace na svržení Asada je znám již léta. Mimochodem výborně pokryté mediální krytí v podobě SOHR a WhiteHelmets.

Zejména Saudové nakupují po celém světě. V Sýrii jsou zbraně z Chorvatska, Srbska, Číny, ČR, Francie a USA. Zejména Saudy dodané americké střely TOW do rukou islamistů zaplnily youtube a zastavily nejden vládní postup. A to je prosím zbraň podléhající vývozní licenci.

Fragaty a PVO potvrzené za Trumpa jak píšete nejsou určeny FSA a jiným umírněným uřezávačům hlav. Jsou totiž určeny pro boj v Jemenu, kde Saudové přišli o mnoho techniky a kde se boje zvrhávají v souboj Saudů s Íránem. Není to tak dávno co Hutiové trefili střelou Točka saudskou základnu a zabili desítky Saudů.

Mohu ještě připomenout Obamou podepsané dodávky tanků do islámského Maroka, které je rovněž líhní džihádistů.Z tohoto kroku bylo Alžírsko a Thajsko "nadšeno". Ještě mohu připomenout tanečky Obamy s Egyptem, kde za vlády Muslimského bratrstva Obama chtěl dodávat zbraně a podepsal. Po éře Muslimského bratrstva dodávkám vystavil ban.

A jsem rád, že souvislost výbuchů ve Vrběticích se zametáním "chybějící" munice napadla i někoho jiného.

arr