TACTICAL PRO

Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Letecká technika

Shadow Hawk – bezpilotní letadla se vyzbrojují

Datum přidání 01.05.2012    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Nejznámějším představitelem bojových bezpilotních letadel je zřejmě typ MQ-1 Predator. Jde však o poměrně velký a těžký letoun (512 kg) vhodný jen ke „strategickým“ útokům ze středních výšek. Poslední válečné konflikty ukázaly nedocenitelnost bezpilotních bojových strojů. Avšak bojové akce v městském prostředí a přepady spojeneckých vojáků ukázaly potřebu menšího ozbrojeného letounu. Prvním takovým představitelem je  RQ-7 Shadow, který právě v těchto dnech uskutečnil svůj první testovací útok na pozemní cíl.

RQ-7 Shadow

Foto: RQ-7 Shadow je se svými výkony a rozměry předurčen pro operace z předsunutých základen / Wikipedia, Autor: MarsRover

 

Bezpilotní letoun RQ-7 Shadow je poměrně malý stroj, alespoň vzhledem k MQ-1 Predator. Při rozpětí křídel 4,3 m a délce 3,4 m je jeho prázdná hmotnost pouze 84 kg. Motor o výkonu 28 kW pak dovolí letounu nést užitečné zatížení o hmotnosti až 86 kg.

 

Právě nízký výkon a malé rozměry menších bezpilotních letounů, kategorie RQ-7 Shadow, jsou hlavní překážkou k jejich vyzbrojení. Stroj nenese jen samotné rakety, ale musí mít i odpovídající sledovací a naváděcí zařízení, dodatečnou elektroniku a také dostatečně výkonný zdroj elektrické energie.

 

Jak se říká:“pokrok nezastavíš“ a u zbraní to platí dvojnásob. Americká armáda nyní testuje speciálně upravený RQ-7 Shadow se zesílenou konstrukcí křídel, který může nově na dvou závěsnících nést malé 70mm střely AKWS II s laserovou naváděcí hlavicí (13,6 kg) a střely Spike (neplést s izraelskou protitankovou střelou) také s laserovou naváděcí soustavou (pouze 2,7 kg).

RQ-7 Shadow

Foto: Přímý zásah! Fotografie zachycuje okamžik před dopadem rakety na cíl / Lockheed Martin

 

Vývoj pokračuje podle plánu. Před pár dny byl dokonce proveden první zbraňový test. RQ-7 Shadow z výšky 1,5 km vystřelil raketu s laserovým naváděním (typ neznámý) a úspěšně zasáhl cíl, a to s přesností 20 centimetrů od středu naváděcího paprsku.

 

Výhody malých ozbrojených bezpilotních letounů jsou jasné. RQ-7 Shadow může startovat z krátkých vzletových ploch nebo z mobilních odpalovacích ramp. Jeho domovská základna nebo startovací rampa tak může být na předsunutých základnách s nízkou úrovní logistického zabezpečení.

 

Letoun v případě potřeby může prakticky okamžitě vzlétnout a plnit bojové úkoly při obraně základny nebo napadených vojáků – ať už v otevřeném terénu nebo v městském prostředí. Precizně naváděné zbraně s malou ničivou silou pak můžou bezpečně zlikvidovat útočníky při nízkém riziku „vedlejších“ škod.

Zdroj: Wikipedia, Lockheed Marin

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr