Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

Shadow Hawk – bezpilotní letadla se vyzbrojují

Datum přidání 01.05.2012    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Nejznámějším představitelem bojových bezpilotních letadel je zřejmě typ MQ-1 Predator. Jde však o poměrně velký a těžký letoun (512 kg) vhodný jen ke „strategickým“ útokům ze středních výšek. Poslední válečné konflikty ukázaly nedocenitelnost bezpilotních bojových strojů. Avšak bojové akce v městském prostředí a přepady spojeneckých vojáků ukázaly potřebu menšího ozbrojeného letounu. Prvním takovým představitelem je  RQ-7 Shadow, který právě v těchto dnech uskutečnil svůj první testovací útok na pozemní cíl.

RQ-7 Shadow

Foto: RQ-7 Shadow je se svými výkony a rozměry předurčen pro operace z předsunutých základen / Wikipedia, Autor: MarsRover

 

Bezpilotní letoun RQ-7 Shadow je poměrně malý stroj, alespoň vzhledem k MQ-1 Predator. Při rozpětí křídel 4,3 m a délce 3,4 m je jeho prázdná hmotnost pouze 84 kg. Motor o výkonu 28 kW pak dovolí letounu nést užitečné zatížení o hmotnosti až 86 kg.

 

Právě nízký výkon a malé rozměry menších bezpilotních letounů, kategorie RQ-7 Shadow, jsou hlavní překážkou k jejich vyzbrojení. Stroj nenese jen samotné rakety, ale musí mít i odpovídající sledovací a naváděcí zařízení, dodatečnou elektroniku a také dostatečně výkonný zdroj elektrické energie.

 

Jak se říká:“pokrok nezastavíš“ a u zbraní to platí dvojnásob. Americká armáda nyní testuje speciálně upravený RQ-7 Shadow se zesílenou konstrukcí křídel, který může nově na dvou závěsnících nést malé 70mm střely AKWS II s laserovou naváděcí hlavicí (13,6 kg) a střely Spike (neplést s izraelskou protitankovou střelou) také s laserovou naváděcí soustavou (pouze 2,7 kg).

RQ-7 Shadow

Foto: Přímý zásah! Fotografie zachycuje okamžik před dopadem rakety na cíl / Lockheed Martin

 

Vývoj pokračuje podle plánu. Před pár dny byl dokonce proveden první zbraňový test. RQ-7 Shadow z výšky 1,5 km vystřelil raketu s laserovým naváděním (typ neznámý) a úspěšně zasáhl cíl, a to s přesností 20 centimetrů od středu naváděcího paprsku.

 

Výhody malých ozbrojených bezpilotních letounů jsou jasné. RQ-7 Shadow může startovat z krátkých vzletových ploch nebo z mobilních odpalovacích ramp. Jeho domovská základna nebo startovací rampa tak může být na předsunutých základnách s nízkou úrovní logistického zabezpečení.

 

Letoun v případě potřeby může prakticky okamžitě vzlétnout a plnit bojové úkoly při obraně základny nebo napadených vojáků – ať už v otevřeném terénu nebo v městském prostředí. Precizně naváděné zbraně s malou ničivou silou pak můžou bezpečně zlikvidovat útočníky při nízkém riziku „vedlejších“ škod.

Zdroj: Wikipedia, Lockheed Marin

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr