Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

SHOT Show 2014: Revolverová brokovnice Six12

Datum přidání 20.01.2014    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 3 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Crye Precision, známý výrobce taktického příslušenství, se pustil do výroby zbraní. Na výstavě SHOT Show 2014 představil brokovnici Six12 s revolverovým zásobníkem. Brokovnici lze používat samostatně, nebo jako podvěšenou pod útočnou puškou.

Foto: Brokovnice Six12 pod puškou AR-15. / Crye Precision

Foto: Brokovnice Six12 pod puškou AR-15. / Crye Precision

 

Revolverová brokovnice je určená především pro speciální jednotky a to za účelem překonávání překážek – nejčastější dveří a oken. Typickým příkladem je odstřelování zámků a pantů dveří/oken. K tomu účelu se v současné době využívá nejčastěji krátká pumpovací brokovnice bez pažby. Voják po odstřelení pantů a zámku odkládá brokovnici (často je uchycená na elastické gumě) a bere si zpět svou hlavní zbraň.

 

V poslední době se objevilo několik konstrukcí, kombinující brokovnici a útočnou pušku. Důvodem je odstranění hluchého místa mezi odstřelem zámku a výměny zbraně. Crye Precision celý koncept dále rozvíjí ve specializované revolverové brokovnici Six12.

 

Foto: Brokovnice Six12 pod puškou AR-15. / Crye Precision

Foto: Brokovnice Six12 jako samostatná zbraň. / Crye Precision

 

Základem Six12 je revolverový zásobník na šest nábojů. Výměna zásobníků je velmi rychlá a lze tak rychle měnit různé typy nábojů – od nesmrtících, přes brokové až po výbušné.

 

Six12 také odbourává jeden zásadní problém pumpovacích brokovnic – nutnost po každém výstřelu natáhnout předpažbí. Naproti tomu Six12 střílí automaticky, bez zbytečné časové prodlevy. Šetří se tak drahocenné zlomky sekundy při překonávání překážek. Podvěšené provedení brokovnice Six12 je navíc velmi kompaktní, lehké a výrazně nepřesahuje rozměry útočné pušky.

 

Video: Brokovnice Six12 na výstavě SHOT Show 2014. / YouTube

 

Crye Precision připravila i samostatnou verzi brokovnice, která připomíná futuristickou Pancor Jackhammer. Brokovnice Six12 jako samostatná zbraň bude dostupná také na civilním trhu. Podle blogu The Firearm Blog budou k dispozici tři délky hlavně – 318 mm, 457 mm a 559 mm.

 

Zajímavostí je, že vývojáři Six12 dříve pracovali ve firmě Magpul při vývoji útočné pušky Masada, později známé jako Bushmaster ACR/Remington. V současné době existuje brokovnice Six12 jen v podobě několika prototypů. Případní zájemci z armády a policie se dočkají brokovnice Six12 na konci letošního roku.

 

Zdroj: Crye Precision

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
A.M. Datum: 20.01.2014 Čas: 15:56

aj mne sa to páči, viem si predstaviť, že by som to mal na útočnej puške a v CQB operácii v zmenšených alebo úzkych priestoroch by som používal túto brokovnicu skrz lepší zastavovací účinok, rozhodne je to super vecička :)

avatar
mu7705 Datum: 20.01.2014 Čas: 15:42

Mě se to zase velice líbí. Ta základní myšlenka s náročnou výměnou zbraně je pomerně dobrá. Není to tak, že by se tedy na tom tým zadrhnul, ale to, že je tento člen týmu schopen okamžitě přejít do střelby z pušky je asi pozitivní. Význam to má velice omezený pro policejní zásahové jednotky a také pro speciální jednotky a případně jednotky zaměřené primárně na CQB. Pro normálního vojáka je to jen mrtvá hmotnost s minimálním využitím. Nějaké hromadné zavádění bych nečekal, ale svůj segment zákazníků si to najde. Rozhodně rozšíření nebude tak široké jako u granátometů.

avatar
Adanedhel Datum: 20.01.2014 Čas: 15:14

Což o to, vypadá to pěkně, a o síle nemám nejmenší pochyby, ale trend, jak se na původní lehké pušky M16/M4 ( a nejen ty) přidává a věší čím dál tím víc příslušenství je mi docela proti mysli. Ale jak říkám, vypadá to nádherně a sílu to mít jistě bude.

arr