Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

Shrike VTOL - bezpilotní mini letadlo s kolmým startem

Datum přidání 04.10.2011    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Současné malé průzkumné bezpilotní letadla (např. Raven) mají jednu velkou nevýhodu. Nedokážou se zastavit ve vzduchu nebo na zemi a dlouhodobě sledovat konkrétní oblast. Společnost AeroVironment představila řešení, které tento neduh odstraňuje. Její čtyř-vrtulové letadélko Shrike (Ťuhýk) VTOL dokáže kolmě startovat, viset ve vzduchu nebo přistát v nepřátelském území a dlouhodobě přinášet obrazové informace z cílové oblasti. Na rozdíl od letadel může Shrike VTOL dosednout na okraj střech a sledovat dění na ulici, snést se k zaparkovanému vozidlu nebo vlétnout skrze okno přímo do budovy.

Shrike VTOL

Foto: Shrike VTOL / AeroVirnoment

 

Projekt Shrike VTOL byl iniciován a podpořen částkou 5 miliónu dolarů agenturou pro výzkum pokročilých obraných projektů - neboli zkráceně DARPA. Za méně než jeden rok od prvního zadání představila společnost AeroVirnoment první funkční prototypy.

 

Stroj spadá do nové kategorie „Skrytého, Nehybného a Pozorovacího“ (SP2S) bezpilotního průzkumného prostředku - neboli takového systému, který může ze stejné pozice dodávat dlouhodobě obrazový záznam.

 

Podle Toma Heringa, viceprezidenta a obchodního ředitele AeroVironment, může Shrike VTOL po dosednutí na zem, střechy domu, okenní římsu či jinou pevnou pozici, poskytnou až několik hodin záznamu.

„Náš nový Shrike VTOL je navržen pro uspokojení potřeb po malém, lehkém, vznášejícím se letadle, které poskytuje jedinečné možnosti sledování nedostupné u aktuálních řešení.“

Baterie v letadle stačí na 40 minutový let. Při maximální rychlosti 55 km/h se tak letadélko může dostat do oblastí mnoho kilometrů vzdálených.

 

Díky kompaktním rozměrům a váze pouze 2,5 kg se Shrike VTOL vejde do standardního batohu a je tedy přenositelný jedním mužem. Stroj se ovládá pomocí ručního data terminálu (Common Ground Control System), který je kompatibilní s bezpilotními stroji Raven.

 

Vzpomínáte, jak jsme v článku o malých průzkumných robotech psali, že zájmové oblasti budou koordinovaně prozkoumávat jak pozemní, tak i vzdušné bezpilotní stroje? Shrike VTOL je důkaz, že taková doba již přichází.

 

Zdroj: AeroVirnoment

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr