Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Námořní technika

SIMBAD-BC – raketová obrana bojových lodí

Datum přidání 20.02.2013    Rubrika rubrika: Námořní technika     komentáře 2 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Evropská společnost MBDA informovala o prodeji prvních kusů námořního raketového obranného systému SIMBAD-RC. Jde o dálkově ovládanou zbraňovou stanici vybavenou francouzskými raketami Mistral. SIMBAD-RC je určen především proti vzdušným hrozbám, ale i proti rychle manévrujícím lodím.

SIMBAD-RC

Foto: SIMBAD-RC / MBDA

 

Zajímavé je, že objednávka přišla už v době, kdy SIMBAD-RC je ještě ve vývoji a existují pouze prototypy. Výrobce je na detaily prodeje skoupý, ví se ale, že zbraňové stanice budou umístěny na patrolovacích lodích – dvě na každé jednotce. Jméno zákazníka není známé, ale s největší pravděpodobností to bude někdo z oblastí Perského zálivu. Možná půjde dokonce o Saudskou Arábii, která před nedávnem objednala z Německa několik desítek patrolovacích lodí.

 

SIMBAD-RC je následovníkem původního raketového systému SIMBAD. Ten byl na lodích určen pro blízkou obranu proti letadlům, vrtulníkům, protilodním střelám a lodím. Využíval stabilizované ručně ovládané plošiny.

 

Video: Původní systém SIMBAD na francouzském bojovém plavidle / YouTube


Původní SIMBAD byl vybaven dvěma řízenými střelami Mistral s dosahem přes 5 kilometrů. Střela Mistral je 1,86 metrů dlouhá raketa s bojovou hlavicí vážící 3 kg. Na cíl se navádí pomocí infračervené kamery umístěné v přídi.

 

SIMBAD-RC (RC- Remote control) je vlastně dálkově ovládanou verzí systému SIMBAD. Obsahuje ve dvou osách stabilizovanou, dálkově ovládanou, odpalovací plošinu se dvěma střelami Mistral. Věž váží 350 kilogramů a je vybavena denní kamerou se širokým zorným polem a infračerveným senzorem. Firma MBDA věž také navrhla s ohledem na nízkou radarovou odrazivost, aby zbraňová stanice mohla být umístěna na lodích s charakteristikou „stealth“.

 

SIMBAD-RC

Foto: Ovládací pult i samotná dálkově ovládaná stanice SIMBAD-RC jsou opravdu lehké a kompaktní / MBDA


Hlavní výhodou SIMBAD-RC je, že operátor zbraňové stanice sedí ukrytý uvnitř lodi, tedy skryt před palbou protivníka a nepříznivými klimatickými podmínkami. Ovládací pult obsahuje jen vyvýšené otočné křeslo a dotykovou obrazovku. Pult zabírá minimum místa a váží méně než 100 kg, lze ho tak umístit prakticky kdekoliv na loď. V případě zájmu pult může být vybaven softwarem pro automatické rozpoznávání a sledování cílů.

 

Zdroj: Naval-technology, Wikipedia

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
David Khol Datum: 20.02.2013 Čas: 14:35

Už původní varianta Simbadu měla zajímavé výsledky - a to i v protiraketové obraně, která je vzhledem k schopnostem dnešních protilodních raket hodně obtížná. A tahle nová verze je tedy ještě lepší - nu, hodně zajímavé. Škoda jen, že ČR nemá také válečné námořnictvo

avatar
Ultramarinus Datum: 20.02.2013 Čas: 13:47

Proti asymetrickym problemum na vode a v blizkem vzdusnem prostoru to vypada pomerne uzitecne.

arr