Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Námořní technika

SIMBAD-BC – raketová obrana bojových lodí

Datum přidání 20.02.2013    Rubrika rubrika: Námořní technika     komentáře 2 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Evropská společnost MBDA informovala o prodeji prvních kusů námořního raketového obranného systému SIMBAD-RC. Jde o dálkově ovládanou zbraňovou stanici vybavenou francouzskými raketami Mistral. SIMBAD-RC je určen především proti vzdušným hrozbám, ale i proti rychle manévrujícím lodím.

SIMBAD-RC

Foto: SIMBAD-RC / MBDA

 

Zajímavé je, že objednávka přišla už v době, kdy SIMBAD-RC je ještě ve vývoji a existují pouze prototypy. Výrobce je na detaily prodeje skoupý, ví se ale, že zbraňové stanice budou umístěny na patrolovacích lodích – dvě na každé jednotce. Jméno zákazníka není známé, ale s největší pravděpodobností to bude někdo z oblastí Perského zálivu. Možná půjde dokonce o Saudskou Arábii, která před nedávnem objednala z Německa několik desítek patrolovacích lodí.

 

SIMBAD-RC je následovníkem původního raketového systému SIMBAD. Ten byl na lodích určen pro blízkou obranu proti letadlům, vrtulníkům, protilodním střelám a lodím. Využíval stabilizované ručně ovládané plošiny.

 

Video: Původní systém SIMBAD na francouzském bojovém plavidle / YouTube


Původní SIMBAD byl vybaven dvěma řízenými střelami Mistral s dosahem přes 5 kilometrů. Střela Mistral je 1,86 metrů dlouhá raketa s bojovou hlavicí vážící 3 kg. Na cíl se navádí pomocí infračervené kamery umístěné v přídi.

 

SIMBAD-RC (RC- Remote control) je vlastně dálkově ovládanou verzí systému SIMBAD. Obsahuje ve dvou osách stabilizovanou, dálkově ovládanou, odpalovací plošinu se dvěma střelami Mistral. Věž váží 350 kilogramů a je vybavena denní kamerou se širokým zorným polem a infračerveným senzorem. Firma MBDA věž také navrhla s ohledem na nízkou radarovou odrazivost, aby zbraňová stanice mohla být umístěna na lodích s charakteristikou „stealth“.

 

SIMBAD-RC

Foto: Ovládací pult i samotná dálkově ovládaná stanice SIMBAD-RC jsou opravdu lehké a kompaktní / MBDA


Hlavní výhodou SIMBAD-RC je, že operátor zbraňové stanice sedí ukrytý uvnitř lodi, tedy skryt před palbou protivníka a nepříznivými klimatickými podmínkami. Ovládací pult obsahuje jen vyvýšené otočné křeslo a dotykovou obrazovku. Pult zabírá minimum místa a váží méně než 100 kg, lze ho tak umístit prakticky kdekoliv na loď. V případě zájmu pult může být vybaven softwarem pro automatické rozpoznávání a sledování cílů.

 

Zdroj: Naval-technology, Wikipedia

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
David Khol Datum: 20.02.2013 Čas: 14:35

Už původní varianta Simbadu měla zajímavé výsledky - a to i v protiraketové obraně, která je vzhledem k schopnostem dnešních protilodních raket hodně obtížná. A tahle nová verze je tedy ještě lepší - nu, hodně zajímavé. Škoda jen, že ČR nemá také válečné námořnictvo

avatar
Ultramarinus Datum: 20.02.2013 Čas: 13:47

Proti asymetrickym problemum na vode a v blizkem vzdusnem prostoru to vypada pomerne uzitecne.

arr