Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Situace v Čečensku je klidná, terorismus ale trápí Severní Kavkaz dál

Datum přidání 11.09.2012    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: Ctirad Sviták

Situace v někdejší vzbouřenecké Čečenské republice se v posledních letech výrazně zklidňuje. Ohnisko nepokojů se ale přesunulo do okolních regionů Severního Kavkazu. Celkově v této oblasti došlo za první pololetí letošního roku k 326 teroristickým útokům.

Machačkal

Foto: Záchranáři zasahují na místě teroristického útoku v Machačkale / RIA

 

Informovala o tom ruská tisková agentura RIA s odvoláním na zprávu regionální pobočky Generální prokuratury Ruské federace. Jak RIA dále uvádí, počet teroristických útoků na Severním Kavkaze představuje 90 procent ze všech trestných činů tohoto typu, které byly na území Ruské federace v uvedené době spáchány.

 

Jak ze zprávy dále vyplývá, nejnestabilnějším územím v rámci Severního Kavkazu v současné době není Čečensko, ale sousední Dagestán. Zřejmě přitom nejde o náhodu. Druhé čečenské válce mezi Moskvou a čečenskou separatistickou vládou v Grozném, která začala v srpnu 1999 a skončila v dubnu 2009, totiž předcházely aktivity militantních islamistů na dagestánském území.

 

MachačkalFoto: Vyšetřovatelé na místě teroristického útoku v dagestánské Machačkale / ITAR-TASS

 

Místní náboženští fundamentalisté se tehdy pokusili s podporou Islámské mezinárodní brigády pod velením Šamila Basájeva, která se do Dagestánu přesunula z Čečenska, zde vytvořit ortodoxní sunitský stát, hlásící se k striktnímu uplatňování islámského práva šaría.

 

O skutečnosti, že za teroristickými útoky v této republice stojí i dnes islámští fundamentalisté, svědčí skutečnost, že v čele místních „povstalců“ stanul nedávno Rustam Aseldorov, přezdívaný „Mohamedmuchtar“. V ruských médiích se v této souvislosti objevila spekulace, že Aseldonov byl na tento post dosazen přímo vůdcem kavkazských islamistů Doku Umarovem.

 

Útoky ozbrojenců na vládní bezpečnostní síly na Severním Kavkaze se však neomezují pouze na území Dagestánu. Druhou nejneklidnější oblastí je území Ingušska, které v době existence Sovětského svazu tvořilo s Čečenskem jeden územněsprávní celek. Poslední konflikt se zde odehrál jen před několika dny, kdy na jedné ze zdejších hlavních silnic místní ozbrojenci zaútočili, poté co první z vozidel najelo na nastraženou minu, na policejní kolonu a čtyři policisty zabili.

 

DagstánFoto: Příslušníci ruských bezpečnostních sil během protiteroristické operace v Dagestánu /RIA

 

RIA s odvoláním na zprávu generální prokuratury také uvádí, že ruské bezpečnostní síly stále nejsou schopny dopředu zjistit, kde a kdy teroristé zaútočí. Nedaří se jim také odhalit, jakými kanály se dostávají ke zbraním a kdo financuje jejich aktivity. Jediné, co je zřejmé, že za teroristickými akcemi stojí militantní islamisté. Jejich cílem je sjednotit muslimy z celého Kavkazu a osamostatnit se od Ruské federace.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr