Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Skandinávie a Pobaltí zvyšují vojenské výdaje

Datum přidání 29.06.2015    Rubrika rubrika: Události     komentáře 52 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Ruská anexe Krymu vyvolala napětí v zemích ležících na hranici Ruska. Baltské státy v reakci na novou bezpečnostní situaci v Evropě pokračují ve zvyšování vojenských rozpočtů. V neutrálních skandinávských zemích Finsku a Švédsko běží debata, zda bezpečí obou zemí zajistí Severoatlantická aliance.

Foto: Estonský voják; ilustrační foto / Eesti Kaitsevägi

Foto: Estonský voják; ilustrační foto / Eesti Kaitsevägi

 

Pobaltí zvyšuje vojenské výdaje

Baltské státy usilovaly o rozmístění jednotek NATO na svém území od roku 2014, kdy Rusko anektovalo Krym. Podle Juozas Olekase, ministra obrany Litvy, jde o nejúčinější způsob zajištění vojenské bezpečnosti Estonska, Litvy a Lotyšska. „Tento silný a důvěryhodný systém aliančního zastrašování, spolu s vyhrazenými vojenskými silami a předsunutou technikou, má zásadní význam pro bezpečnost Pobaltí," uvedl Olekas.

 

V roce 2016 „přinejmenším dočasně" zamíří do Pobaltí 250 kusů těžké bojové techniky americké armády. Američané pošlou do Estonska, Litvy, Lotyšska tanky, bojová vozidla pěchoty a dělostřelectvo. Také Německo plánuje nasadit v Pobaltí rotující jednotky pěchoty.

 

Mimo to všechny tři státy ležící u Baltu, i přes hospodářské problémy, zvyšují své vojenské výdaje. Všechny země přesunuly část finančních prostředků z ostatních resortů právě do obranných rozpočtů.

 

Pro porovnání připomeňme, že české ministerstvo obrany operuje v roce 2015 s rozpočtem ve výši 1,73 miliardy dolarů (1,04 % HDP). Do roku 2020 Česká republika vydá na obranu 1,4 % svého HDP.

 

Litva zvýšila obranný rozpočet pro rok 2015 o 35 % na 476 milionů dolarů (1,1 % HDP). V příštím roce plánuje Litva na obranu vydat 1,6 % svého HDP a v roce 2020 Severoatlantickou aliancí doporučovaných 2 % HDP.

 

Rozpočet estonského ministerstva obrany dosáhl v letošním roce výše 463 milionů dolarů (2,1 % HDP). Stoupající estonský obranný rozpočet souvisí především s budování infrastruktury a ubytovacích kapacit pro příchozí alianční vojáky.

 

Lotyšsko vydalo v roce 2015 na obranu 1 % svého HDP – 285 milionů dolarů. Oproti minulému roku došlo k nárůstu obranného rozpočtu o 12 %. Všechny tři země Pobaltí přitom v roce 2020 plánují vydávat na obranu 2 % HDP.

 

Švédsko a Finsko na námluvách s NATO

Švédsko a Finsko, dvě vojensky neutrální země, které zajišťují vojenskou bezpečnost pouze vlastními silami, rovněž se znepokojením sledují zvýšenou vojenskou aktivitu Ruska. Důvodem není jen anexe Krymu - Rusko se rovněž aktivně vojensky angažuje v Arktidě a na dálném severu.

 

Nově vznikající ruské vojenské jednotky, nacházející se nedaleko finských hranic, mají chránit především ruské ekonomické zájmy v této na suroviny bohaté oblasti. Finsko s Ruskem sdílí více než 1300 km dlouhou hranici.

 

Finsko stále více prohlubuje spolupráci se Severoatlantickou aliancí. Takové snahy samozřejmě nelibě nese Rusko.

 

Před dvěma týdny v Moskvě jednal o hospodářské spolupráci Finska a Ruska finský prezident Sauli Niinistö. Během jednání Vladimír Putin uvedl, že neutralita Finska zajišťuje „optimální model pro trvalé a udržitelné dobré vztahy mezi nezúčastněnými zeměmi."

 

Rusko je pro Finsko jedním z nejdůležitějších obchodních partnerů. Do Ruska směřuje 9,5 % finského exportu. Dovoz zboží z Ruska tvoří největší objem finského importu (18 %).

 

Stejně tak debata o možném přistoupení země k NATO běží ve Švédsku. Viktor Tatarintsev, ruský velvyslanec ve Švédsku, již skandinávskou zemí varoval, že rusko-švédské vtahy se „přes noc změní", pokud se Švédsko připojí k NATO.

 

„Pokud se to stane, přijdou protiopatření. Prezident Putin zdůraznil, že vše bude mít následky, Rusko se bude muset uchýlit k vojenské odpovědi a přeorientovat naše vojáky a rakety. Země, která je spojená s NATO, musí si být vědoma rizik, jakým se vystavuje," uvedl Tatarintsev v rozhovoru pro švédský deník Dagens Nyheter.

 

Podle bezpečnostního analytika Karla Dofnera, Rusko pro Švédsko a Finsko nepředstavuje z krátkodobého hlediska přímou vojenskou hrozbu. Problémem Ruska je však jeho nízká „předvídatelnost", což činí skandinávské státy opatrnějšími.

 

"Švédsko a Finsko chtějí zlepšit vztahy. Zlepšit vztahy chce i Moskva, ale zábor Krymu a události na Ukrajině změnily bezpečnostní prostředí v severských a pobaltských regionech. Rusko je viděno jako málo předvídatelné a více náchylné k používání slovních výhrůžek nejbližším sousedům, ve stylu Studené války," uvedl Dorner.

 

Na rozdíl od tři států Pobaltí jsou finské a švédské síly na mnohem vyšší úrovni. Finsko vydalo v roce 2015 na obranu 2,66 miliardy dolarů (1,29 % HDP) a Švédsko 6 miliard dolarů (1,24 % HDP). Obě země přitom plánují navýšení svých obranných rozpočtů.

Zdroj: Defense News

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
ardz Datum: 02.07.2015 Čas: 23:17

leviathan USA robia všetko preto aby vrazili klin medzi EÚ a Rusko. Ak to nevidíš si slepý.

Na kryme sú ruskí vojaci už 200 rokov v kuse

rusko teda zaútočilo na ukrajinu a nie je schopné ani len oslobodiť malý donbas.

Anexiu krymu považuješ za strašnú agresiu kde rusi krym nezbombardovali nepovraždili množstvo ľudí ale USA keď zbombardujú iné krajiny a vraždia vo veľkom tak to teda nie je agresia

Že nacistický argument. Čo je moc to je moc, na to nemá zmysel reagovať.

O pobaltí sme sa už bavili a som si zakonšpiroval keď už tu konšpirujete viacerí že rusko čaká kým sa pobaltie maximálne posilní a potom zaútočí. Predsa nebude útočiť na slabé pobaltie. To dá rozum !!!

avatar
leviathan Datum: 02.07.2015 Čas: 14:40

KazdiceOpice : :D :D jasne, svojim prispevkom si dokazal, ze ja som demagog :D

--- Rusko robi vsetko preto, aby rozdelilo EU a znicilo spolocny postup. Robi to cez plyn, ropu, atom ... uz sa im podarilo rozkolisat Slovensko, Madarsko, Grecko, Cyprus a teraz sa bojuje o Nemecko. Ak to nevidis, si slepy.

--- Ziadny dokaz o pritomnosti Ruska na UA????? Toto sa uz fakt da merat iba vyskou IQ! Len pre presnost - Krym je stale de jure sucastou UA!! Asi sa nebudes hadat, ze tam nie su Rusky vojaci.

--- historicky narok na Krym??? :D :D :D Madari maju historicky narok na Slovensko?? :D to je co za fasizmus toto??
--- 90% obyvatelstva Dunajskej Stredy su Madari, cize by mala patrit Madarsku?? Uz ti to dochadza? Ci?
--- smer uteku utecencov nieco dokazuje? Keby Madari zautocili na SR a my by sme ich zastavili na linii Nitra - Levice, kam asi by utekali Madari z linie frontu?
--- Nejake Estonsko Rusov vobec nazaujima?? Ty si asi fakt blazon - -sledujes najnovsie spravy? Putin nechava sudne preskumat "legitimitu" nezavislosti Pobaltia"!!!!! Nonsens!!
--- 70% obyvatelstva Cecenska v 90. rokoch nechcela zit v Rusku, pre nich neplati pravo na sebaurcenie? (odhliadnuc od toho, ze na Kryme maju Rusi vacsinu az po brutalnej etnickej cistke a od toho, ze Krym patril Turecku dlhsie , ako Rusku.)

- -- no a nakoniec: film Leviathan natocili Rusi!!! Asi vlastizradcovia a americki spioni, ze? :D :D

avatar
leviathan Datum: 02.07.2015 Čas: 14:21

Ardz : Ak by Rusko zautocilo na UA bolo by do 2 dni v Kyjive? ALE Rusko ZAUTOCILO na UA - to je proste fakt a vy sa mozete postavit na hlavu! Putin rozdal medaile ruskym vojakom za obsadenie Krymu. Klamal celemu svetu do oci! Anexia Krymu pomocou vlastnych vojakov bez oznacenia je bezperecedentny akt agresie voci inemu statu a nic na tom nemeni ani fakt, ze nedoslo ku krvyprelievaniu.

" Z hľadiska bezpečnostných záujmov rusko nemohlo dopustiť aby po štátnom pučiv kyjeve kedy sa proamerické sily dostali k moci dovolili aby USa získali vojenskú kontrolu na strategickým krymom. " --- tak toto vazeny pane je nacisticky argument -- na zaklade takychto argumentov je mozne vyvolat vojnu kdekolvek a kedykolvek! Hanbite sa! Toto moze vypustit jeden dospely clovek z ust? Ci nie ste dospely? No, to by vela vysvetlovalo.

Argument ad USA, ake typicke pre rusofilov --- tomuto sa vazeny pane hovori slizky sled - red herring

Krym je geostrategicky a Pobaltie nie?? :D :D :D ty teda nakladas! Ake ze to uzemie zavadza Rusom medzi Kaliningradom a Petrohradom?

Na moju otazku si neodpovedal!

avatar
ardz Datum: 01.07.2015 Čas: 21:27

Rase štartovať hádky? Tento výmysel ako dôvod cenzúry a vymazania príspevku?

avatar
Rase Datum: 01.07.2015 Čas: 20:23

ardz:
vykřik do tmy, nebo jen pokus nastartovat hádky (jako v jiných tématech) ?

avatar
Jezevec Datum: 01.07.2015 Čas: 07:52

m164: Také jsem ten článek viděl. Také bez komentáře.
Docela mě dostala definice historického nároku. Nic takového v naší společnosti neexistuje. Naše společnost, zjednodušeně řečeno, nyní funguje na smlouvách a dohodách. Na to se Rusové vykašlali a předvedli starou a stále platící poučku o silnějším psu který víme co.
Pokud berete zabrání Krymu jako hru na šachovnici tak se vám ji pokusím převést na něco co by mohlo potkat i vás.
Odpoledne přijdete z práce a zjistíte, že si soused přes vaši zahradu udělal příjezdovou cestu. Zdůvodnil to jednoduše. Když pojede přes vaši zahradu tak to má kratší (geostrategické) a ten pozemek patřil po 5 generací jeho rodině než ho jeho fotr prodal vašemu fotrovi(historické). Že na to má právo odsouhlasili jeho kamarádi co s ním chlastaj v garáži a zbytek vesnice odmítavě kroutí hlavou. Tohle je pánové můj pohled na Krym převedený do situace běžného člověka. Věřím, že vy by jste drželi hubu a skopili hlavu.

avatar
m164 Datum: 01.07.2015 Čas: 00:11

Veľmi aktuálny článok k tejto téme: https://dennikn.sk/175329/rusi-chcu-presetrit-nezavislost-pobaltskych-krajin-litva-hovori-o-absurdnej-provokacii/?ref=tit
Nechám ho bez komentára.

logik: Vždy, keď niekto povie, že zverstvá nepáchali Rusi, ale Gruzínec, tak pripomeniem, že Krym pripojila Pruska a vždy, keď niekto povie, že Krym bol 200 rokov pod správou Kremľa, pripomeniem, že bol 350 pod správou Ottomanov ako vazal. :) Všetky tieto pseudoargumenty padajú skôr než sa postavia. Práve preto je nezmysel ich používať.

fenri: v tom máte pravdu. Pojmy ako historický nárok patria do minulosti. Nemali by sme nikoho povzbudzovať v ich znovuzavádzaní do súčasnej politiky. Osvojenie vlastnej histórie zas vyžaduje buď jej úplne prijatie i s kostlivcami, alebo vzdanie sa zásluh. Nie je možné jedno bez druhého.

avatar
logik Datum: 30.06.2015 Čas: 23:20

" Ale domnivám se, že něco jako "historický nárok" prostě v hlavách lidí rezonuje a odvíjí se od toho mj. ochota lidí za danou věc bojovat. Prostě je to jeden z faktorů na šachovnici, který se v nějaké míře promítá do případných konfliktů. Nějaký vyšší princip marvní či naopak racionální úvaha v tom roli tolik nehraje."

To jste vystihl vcelku dobře.
Já k tomu dodám, že dokud se budou ovšem státy chovat na tomto principu: využívaní hrubé síly, primitivního lidského nacionalismu a ignorování morálky - jak to přesně udělalo Rusko na Krymu - tak prostě budou dál a dál války.

Proto u civilizovaných států je snaha tyto principy omezit (byť samozřejmě stát klaďas není žádný) a je třeba alespoň naprosto jasně pojmenovat tyto principy jako špatné.

avatar
logik Datum: 30.06.2015 Čas: 23:15

"na základě toho, že tam Rusové žijí v naprosté převaze,"
Takže když někde provedu genocidu původního obyvatelstva, tak na území získávám historický nárok?

"že tam vybudovali veškerou infrastrukturu, postavili města"
Je krásné, že jakmile SSSR udělá něco špatného, tak je to SSSR, které nemá s dnešním Ruskem nic společného, protože to bylo společenství mnoha národů, včetně Ukrajinců. Jakmile ale jde o něco pozitivního, najednou je SSSR totéž co Rusko.

" a na základě toho, že jich strašné sumy padly při jeho obraně?"
A ukrajinců snad ne? A víte, kolik za nás padlo jak Rusů, tak např. Britů? A?

"Pobaltí má svoje obyvatelstvo a kulturu, kde Rusové sice tvoří jeho/její součást, ale nedominují a rozhodně nelze tvrdit, že by těm zemím vtiskli svojí kulturu, postavili tam města atd."
Ano, v Pobaltí se narozdíl od Krymu nepodařilo rusům zlikvidovat původní obyvatelstvo a kulturu. Zakládáte historický nárok na fakt dobrých argumentech.

"Německo má historické právo na Kaliningrad, až porazí Rusko ve válce. Pokud jste si všiml, začli válku a projeli jí. Osud poražených. "
A jestli jste si nevšiml, zločinný SSSR začal studenou válku, ve které obsadil mnoho zemí - některé během IIWW, některé později, např. Maďarsko nebo nás - a tuto studenou válku po právu prohrálo.
To, co dělá rusko teď je snaha o revizi této prohry a rehabilitaci SSSR - a je to stejné zvěrstvo, jako kdyby Německo se snažilo získat Kaliningrad a rehabilitovat Hitlera.

avatar
fenri Datum: 30.06.2015 Čas: 21:51

To Blake - celkem souhlas. Ale domnivám se, že něco jako "historický nárok" prostě v hlavách lidí rezonuje a odvíjí se od toho mj. ochota lidí za danou věc bojovat. Prostě je to jeden z faktorů na šachovnici, který se v nějaké míře promítá do případných konfliktů. Nějaký vyšší princip marvní či naopak racionální úvaha v tom roli tolik nehraje.

avatar
Blake Datum: 30.06.2015 Čas: 21:47

Fenri, zatial co suhlasim, ze rozdiel medzi pobaltim a Krymom je podstatny, dovolim si nesuhlasit s tym, ze by existovalo nieco ako historicky narok, ci pravo existovat na nejakom uzemi.

Take argumenty patria do ust ludom podobnym tym, co tvrdia, ze slovensky narod je stary 6000 rokov, alebo inym jednoduchym skupinam, ktore citia potrebu legitimizovat svoju existenciu, pretoze nie su schopne spoluprace s inymi, ci uz preto, lebo nemaju co ponuknut, alebo paradoxne, na zaklade historickej nevrazivosti. Obe tieto priciny su smutne.

Debata by nemala byt o tom, ci ma Rusko "historicky narok" na Krym, ale o tom, ci je v poriadku, ak politicka elita krajiny, ktora sa radi medzi najvplyvnejsie na svete, vyuziva tak primitivny a hostilny koncept na umocnenie svojho vplyvu.

avatar
fenri Datum: 30.06.2015 Čas: 21:19

Logik:"Kazdicka opice - a na základě čeho má Rusko historické právo na Krym? Na základě toho, že ho cca 200 let ovládalo?

Má také Rusko historické právo na pobaltí, které ovládalo déle? A má Německo historické právo na Kaliningrad?"

- na základě toho, že tam Rusové žijí v naprosté převaze, že tam vybudovali veškerou infrastrukturu, postavili města a na základě toho, že jich strašné sumy padly při jeho obraně? Co z toho udělali Ukrajinci? Přišli k němu jak Romové k dávkám-bez hnutí prstem, bez zásluh...

Pobaltí má svoje obyvatelstvo a kulturu, kde Rusové sice tvoří jeho/její součást, ale nedominují a rozhodně nelze tvrdit, že by těm zemím vtiskli svojí kulturu, postavili tam města atd.

Kalinigrad je snad český ne? Založil ho Přemysl Otakat II. :-)
Německo má historické právo na Kaliningrad, až porazí Rusko ve válce. Pokud jste si všiml, začli válku a projeli jí. Osud poražených. Také jsme mívali Kladsko, kus Saska a Lužice... a to jsme ty války ani nezačali, ani Němcům nepozabíjeli pár milionů lidí...

avatar
ardz Datum: 30.06.2015 Čas: 20:17

Shania ukrajina nie je pasák, ktorý mláti ženu za to, že nerobí čo chce?
Čo sa týka kuby treba dodať, že ZSSR reagoval na rozmiestnenie jadrových zbraní USA v turecku.
My z pozície USA ako svetového policajta profitujeme? Profitujú z toho najviac samozrejme USA a potom menej ostatné západné krajiny. Zaostalejšie krajiny ako aj nás či vás majú na to aby z nich profitovali a ľudí využívali ako lacnú pracovnú silu.

Agresor zo USA útočí na iné krajiny bežne, okupujú ich a snáď oni sú tí dobrí? Ak by bol dôvod udeliť sankcie rusku tak by museli byť v minulosti udelené aj sankcie voči USA za odtrhnutie kosova od srbska či za útok na irak, Francúzom, Angličanom za útok na Líbyu ...
Tiež používaš dvojitý meter.

Je naivné veriť, že USA nešlo o strategický krym skrze ktorý mohli vojensky kontrolovať čierne more s priľahlými oblasťami, tá krajina ktorá má vojenské základne po celom svete by si ju nedali na krym a to v blízkosti ruska. Pre rusko je to neprijateľné a tiež by ich to veľmi vojensky oslabilo keby v sevastopole velil americký admirál.

Rusko má právo hájiť svoje bezpečnostné záujmy. Sankcie sú nezmyselné. USA našich poskokov v EÚ k nim dotlačili, my strácame miliardy EUR a USA ešte obchod s ruskom zvýšili. Rusko práve chce aby sa k nim západné elity správali ako k rovnocennému. Lenže oni používajú len reč diktátu a ultimát.

Rusko má zlé vzťahy s väčšinou krajín? Západná propaganda nám klame, že rusko je medzinárodne izolované – toto klamstvo povedal aj obama. Rusko je členom BRICS, Euroázijskej únie, Šanghajskej organizácie pre spoluprácu a len v krajinách ktoré sú v týchto organizáciách žije polovica obyvateľov tejto planéty. V poslednom čase napr. podpísalo rusko dohodu o voľnom obchode s vietnamom, zmluvy s argentínou, egyptom … S krajinami ktoré nie sú v týchto organizáciách.
Prednedávnom v petrohrade bolo medzinárodné ekonomické fórum na ktorom sa zúčastnili zástupcovia 120 krajín a podpísali dohody vo výške viac ako 290 miliárd dolárov. To, že tam neboli z USA a ich vazalských krajín? To je menšia časť sveta. Rusko má s väčšinou krajín sveta dobré vzťahy.

Zaujímavá je kauza venezuela versus USA i to ako sa celá latinská amerika pridala na stranu venezuely proti USA. A vyzvali tiež USA aby zrušili v latinskej amerike všetky svoje vojenské základne. Latinská amerika si toho dosť užila špinavou politikou USA.

avatar
Sgt Murphy Datum: 30.06.2015 Čas: 18:20

Poviem to asi takto. Jediná akcie schopná armáda NATO v EU bola armáda USA, GB, FR, GER a ostatný sú názorovo nejednotný a neschopný rýchlo a adekvátne reagovať na bezpečnostnú hrozbu. To si Putin uvedomuje. Pokiaľ USA držalo v EU silnú armádu, s Ruskom sa viedla spolupráca, keď sa armáda od roku 2013 redukovala, Putin si začal nárokovať. To je jedna vec.

Druhá vec je to že USA v prípadnom konflikte v EU nedávno prehlásilo že sa nebude angažovať s ťažkou technikou a vojakmi vo veľkých počtoch na zemi. To že USA ako jedna zo zakladajúcich krajín a člen NATO s najväčším príspevkom poskytne smiešne počty do Pobaltia a Poľska ako súčasť vojska NRF je myslím normálne.

avatar
logik Datum: 30.06.2015 Čas: 16:28

Jinak důkazy ruské intervence nikdo neviděl? A co ti zajatí vojáci?

arr