Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Vojenská výzbroj

Slavné nože: F-S dýka

Datum přidání 26.06.2014    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 2 komentářů    autor autor: Jan Horn

Toto pásmo si klade za cíl představit, respektive připomenout nože, které se sice výrazně zapsaly do historie, ale dnes už leží ztraceny a zapomenuty pod gigantickým nánosem moderní produkce. Přesto právě tyto nože se účastnily skutečných bojů a vojenských operací a díky tomu se mohou skutečně pyšnit titulem – vojenský nůž.

Foto: Ppropagandistický obal časopisu s dýkou F-S. /

Foto: Propagandistický obal časopisu s dýkou F-S.


První model, který si v rámci pásma představíme, je tichý zabiják anglických commandos – slavná F-S dýka. Název F-S je odvozen od příjmení jejích tvůrců (nebo, jak bychom dnes řekli - designérů), pánů W. E. Fairbairna a E. A. Sykese, kteří jí v roce 1941 navrhli a vymysleli.

 

Autorství je jim přisuzováno i přes viditelnou inspiraci středověkými italskými stilety. Koluje dokonce legenda, že je v tomto ohledu přímo oslovila jakási středověká malba. Ale vraťme se k faktům a doložených datům.

 

Jisté je, že podle návrhu Fairbairna a Sykese začala společnost Wilkinson Sword Ltd. vyrábět tyto dýky a vyzbrojovat s nimi primárně anglické jednotky commandos, a následně i výsadkáře a SAS. Později, na základě obliby tohoto modelu, vznikaly upravené kopie F-S dýky, např. americká, určená pro US Marine Corps, nebo upravená verze pro druhoválečné jednotky americké zpravodajské agenury OSS (Office of Strategic Services).

 

F-S dýkaFoto: F-S dýka. / Archív autora

 

Primárním účelem tohoto nože byl překvapivý útok, tiché zabití (např. hlídky, nebo stráží) a schopnost vytvoření hluboké, silně krvácející rány, díky které měl být protivníkovi znemožněn odpor, nebo vyvolání poplachu. Úzká středohrotá čepel snadno pronikala i více vrstvami vojenského oděvu a překážku pro ni netvořily ani kosti hrudního koše. Masivní soustruženou rukojeť mohl navíc nositel využít jako úderovou zbraň.

 

Fairbairn – který byl mimo jiné zkušený bojovník a instruktor osobních soubojů – dokonale popsal techniky pro boj s dýkou F-S ve své knize „Get Tough!“ , z roku 1942. Za jeho spolupráce vzniklo dokonce i několik instruktážních filmů, kde předvádí jednoduché a účinné techniky použití F-S dýky při kontaktu s nepřítelem a ve kterých kombinuje techniky boje beze zbraně a s využitím dýky.

 

Foto: Jeden z dochovaných instruktážních filmů. / YouTube

 

Nebezpečný Dan – což byla Fairbairnova přezdívka od kolegů z britských tajných služeb – a jeho kolega Sykes, byli navíc pověřeni nejen konstrukcí nože jako takového, ale právě i vypracováním technik a školení, k jeho použití.

 

A v tomto ohledu odváděli práci precizní a důslednou, což vidíme na příkladu toho, že účastníci jejich kurzů se nejprve museli naučit životně důležité body na lidském těle. Těch bylo šest, a to konkrétně: brachiální artérie, vřetenní tepna, krční tepna, podklíčová tepna, srdce a žaludek. Tyto body byly podle jejich metodiky nejdostupnější pro efektivní boj s nožem a na jejich zasažení byla směrována celá metodika výcviku.

 

Foto: Při dobrém provedení útoku neměl protivník šanci. / Archív autoraFoto: Při dobrém provedení útoku neměl protivník šanci. / Archív autora

 

Dalším problémem byl nedostatek času, kdy vojáci museli zvládnout tyto techniky ve velice krátkém čase, před vlastním nasazením. Tento problém vidíme i na výše zmíněném filmu, kdy je během necelých dvou minut názorně a jednoduše předvedeno několik útočných a obranných technik, vedoucích k rychlému ukončení boje.

 

Koncept F-S dýky přetrvává v různých obměnách až do dnešních dnů. Pokud Vás tento legendární nůž zaujal, můžete si opatřit historický originál za cenu kolem 3 000,- . Moderní kopie jsou samozřejmě levnější, ale často nesou známku úprav a invence současných výrobců.

 

Technická data

Celková délka:

290 mm

Délka ostří:

180 mm

Šířka čepele:

25 mm

Váha nože:

261 g

Materiál čepele:

kalená pružinová ocel

Materiál střenky:  

mosaz

 

Konstrukční výkres F-S dýky

F-S dýka

 

Máte svůj oblíbený bojový nůž a chcete o něm vědět více? Napište nám do diskuze.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Serža Datum: 26.06.2014 Čas: 12:21

já už dlouhý léta používám nůž Bundeswehru...ale ten asi nemá tak slavnou historii
http://www.fieldserviceantiquearms.co.uk/ekmps/shops/lesadamsonaam/images/german-bundeswehr-infantry-knife-1105-p.jpg
šikovnej do ruky, čepel super drží ostří...jen ten futrál jsem vyměnil za lepší...

avatar
krystofmraz Datum: 26.06.2014 Čas: 12:16

Já bych jen podotknul že, podle některých zdrojů, ač je to výborná funkční a jednoduchá věc, byla příliš jednoúčelová a netěšla se tak velké oblibě jako smatchet, který byl ale vyráběn hlavně (?jenom?) v USA a loď která jich měla přepravit velké množství do UK pro použití v evropských bojích byla potopena - proto to byli zbraně dosti vzácné. Nevím co je na tom pravdy, nejsem odborník přes WW2 ale když sem měl tu zbraň v ruce tak bych jí přednost jednoznačně dal :-D

arr