Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

Slavné nože: F-S dýka

Datum přidání 26.06.2014    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 2 komentářů    autor autor: Jan Horn

Toto pásmo si klade za cíl představit, respektive připomenout nože, které se sice výrazně zapsaly do historie, ale dnes už leží ztraceny a zapomenuty pod gigantickým nánosem moderní produkce. Přesto právě tyto nože se účastnily skutečných bojů a vojenských operací a díky tomu se mohou skutečně pyšnit titulem – vojenský nůž.

Foto: Ppropagandistický obal časopisu s dýkou F-S. /

Foto: Propagandistický obal časopisu s dýkou F-S.


První model, který si v rámci pásma představíme, je tichý zabiják anglických commandos – slavná F-S dýka. Název F-S je odvozen od příjmení jejích tvůrců (nebo, jak bychom dnes řekli - designérů), pánů W. E. Fairbairna a E. A. Sykese, kteří jí v roce 1941 navrhli a vymysleli.

 

Autorství je jim přisuzováno i přes viditelnou inspiraci středověkými italskými stilety. Koluje dokonce legenda, že je v tomto ohledu přímo oslovila jakási středověká malba. Ale vraťme se k faktům a doložených datům.

 

Jisté je, že podle návrhu Fairbairna a Sykese začala společnost Wilkinson Sword Ltd. vyrábět tyto dýky a vyzbrojovat s nimi primárně anglické jednotky commandos, a následně i výsadkáře a SAS. Později, na základě obliby tohoto modelu, vznikaly upravené kopie F-S dýky, např. americká, určená pro US Marine Corps, nebo upravená verze pro druhoválečné jednotky americké zpravodajské agenury OSS (Office of Strategic Services).

 

F-S dýkaFoto: F-S dýka. / Archív autora

 

Primárním účelem tohoto nože byl překvapivý útok, tiché zabití (např. hlídky, nebo stráží) a schopnost vytvoření hluboké, silně krvácející rány, díky které měl být protivníkovi znemožněn odpor, nebo vyvolání poplachu. Úzká středohrotá čepel snadno pronikala i více vrstvami vojenského oděvu a překážku pro ni netvořily ani kosti hrudního koše. Masivní soustruženou rukojeť mohl navíc nositel využít jako úderovou zbraň.

 

Fairbairn – který byl mimo jiné zkušený bojovník a instruktor osobních soubojů – dokonale popsal techniky pro boj s dýkou F-S ve své knize „Get Tough!“ , z roku 1942. Za jeho spolupráce vzniklo dokonce i několik instruktážních filmů, kde předvádí jednoduché a účinné techniky použití F-S dýky při kontaktu s nepřítelem a ve kterých kombinuje techniky boje beze zbraně a s využitím dýky.

 

Foto: Jeden z dochovaných instruktážních filmů. / YouTube

 

Nebezpečný Dan – což byla Fairbairnova přezdívka od kolegů z britských tajných služeb – a jeho kolega Sykes, byli navíc pověřeni nejen konstrukcí nože jako takového, ale právě i vypracováním technik a školení, k jeho použití.

 

A v tomto ohledu odváděli práci precizní a důslednou, což vidíme na příkladu toho, že účastníci jejich kurzů se nejprve museli naučit životně důležité body na lidském těle. Těch bylo šest, a to konkrétně: brachiální artérie, vřetenní tepna, krční tepna, podklíčová tepna, srdce a žaludek. Tyto body byly podle jejich metodiky nejdostupnější pro efektivní boj s nožem a na jejich zasažení byla směrována celá metodika výcviku.

 

Foto: Při dobrém provedení útoku neměl protivník šanci. / Archív autoraFoto: Při dobrém provedení útoku neměl protivník šanci. / Archív autora

 

Dalším problémem byl nedostatek času, kdy vojáci museli zvládnout tyto techniky ve velice krátkém čase, před vlastním nasazením. Tento problém vidíme i na výše zmíněném filmu, kdy je během necelých dvou minut názorně a jednoduše předvedeno několik útočných a obranných technik, vedoucích k rychlému ukončení boje.

 

Koncept F-S dýky přetrvává v různých obměnách až do dnešních dnů. Pokud Vás tento legendární nůž zaujal, můžete si opatřit historický originál za cenu kolem 3 000,- . Moderní kopie jsou samozřejmě levnější, ale často nesou známku úprav a invence současných výrobců.

 

Technická data

Celková délka:

290 mm

Délka ostří:

180 mm

Šířka čepele:

25 mm

Váha nože:

261 g

Materiál čepele:

kalená pružinová ocel

Materiál střenky:  

mosaz

 

Konstrukční výkres F-S dýky

F-S dýka

 

Máte svůj oblíbený bojový nůž a chcete o něm vědět více? Napište nám do diskuze.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Serža Datum: 26.06.2014 Čas: 12:21

já už dlouhý léta používám nůž Bundeswehru...ale ten asi nemá tak slavnou historii
http://www.fieldserviceantiquearms.co.uk/ekmps/shops/lesadamsonaam/images/german-bundeswehr-infantry-knife-1105-p.jpg
šikovnej do ruky, čepel super drží ostří...jen ten futrál jsem vyměnil za lepší...

avatar
krystofmraz Datum: 26.06.2014 Čas: 12:16

Já bych jen podotknul že, podle některých zdrojů, ač je to výborná funkční a jednoduchá věc, byla příliš jednoúčelová a netěšla se tak velké oblibě jako smatchet, který byl ale vyráběn hlavně (?jenom?) v USA a loď která jich měla přepravit velké množství do UK pro použití v evropských bojích byla potopena - proto to byli zbraně dosti vzácné. Nevím co je na tom pravdy, nejsem odborník přes WW2 ale když sem měl tu zbraň v ruce tak bych jí přednost jednoznačně dal :-D

arr