Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výstroj

Slavné nože – nůž „SMATCHET“

Datum přidání 21.08.2014    Rubrika rubrika: Vojenská výstroj     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Horn

Po F-S dýce si představíme model opět z dílny pana W. E. Fairbairna - nůž  „SMATCHET“. Můžete narazit i na nepřesné tvrzení, že jeho autorem je Rex Applegate, ale ve skutečnosti je pravda obojí.  

Smatchet

Foto: Nůž Smatchet. / Archív autora

 

Za původní verzí nože Smatchet stojí Fairbairne a teprve pod jeho pozdější modifikaci, pocházející ze závěru druhé světové války, se podepsali oba pánové. Můžete se tak setkat i s označením „Applegate-Fairbairne combat Smatchet“.

 

Nyní už ale k noži samotnému. Zatímco dříve zmiňovaná F-S dýka byla „tichým zabijákem“, Smatchet byl její dokonalý opak. Měl dýku ve výzbroji doplnit a podpořit pro případ, kdy byl voják nucen přežít v boji, aniž by měl pušku, bajonet a konečně i odpovídající výcvik.

 

Díky své délce (420 mm) , hmotnosti (téměř 700 g) a tvarovým dispozicím, se Smatchet stával efektivní a smrtící zbraní i v neškolené ruce. Z doby britských operací v Norsku dokonce kolovala legenda, že Smatchet zabil více nacistů, než kulky.

 

Smatchet

 

Název vznikl spojením slov „SMAshing haTCHET“ („drtivá sekerka“) a mnoho odborníků věří, že nůž sám je prostou kopií zákopového meče regimentu královských střelců z první světové války – i přestože se z doby jeho vzniku, nedochovaly podklady, které by tento názor podpořily.

 

Část dříve zmíněné Fairbairnovy cvičebnice „Get though“, je věnována právě tomuto noži a nabízí sedm základních technik na zneškodnění protivníka s pomocí Smatchet – přímý bod do oblasti žaludku, sek nebo řez do pravé a levé strany krku, sek nebo řez na zápěstí a paže, a dva údery na bradu a obličej masivní kovovou hlavicí. I samotný psychologický efekt na soupeře po vytasení pomáhal při následné aplikaci jednoduchých smrtících technik.

 

Původní verze byla broušená jednostranně. Pozdější modely už nesly oboustranné ostří. Rukojeť se vyráběla z nejrůznějších materiálů – od pryže a bakelitu, přes klasičtější ořech a dub, až po exotický mahagon a teak.

Smatchet

Stejně tak i materiály na záštitu a hlavici oscilovaly podle možností válečných dodávek. Originální Smatchet se tak může vyskytovat v řadě různých variant.

 

Dá se říci, že Smatchet sice nedosáhl věhlasu F-S dýky, ale přesto si své místo v historii zaslouží a - byť v menší míře – i on přežil do dnešních dnů.

 

Nůž, který z něj koncepčně vychází, můžete najít za 40 dolarů např. u firmy Cold Steel. Vyrábějí se ale i věrné repliky. A pokud byste stáli o historický originál tohoto nože a zároveň se potápíte, máte šanci.

 

Je známo, že díky ponorkám skončila na dně oceánu přepravní loď se zásilkou čítající 10 000 kusů tohoto unikátního nože, určených pro americkou armádu.

 

Technická data:

Celková délka: 

420 mm 

Délka ostří:  

270 mm 

Váha nože: 

680 g 

Materiál hlavice a záštity:  

ocel, hliník, mosaz 

Materiál čepele: 

kalená pružinová ocel 

Materiál střenky: 

dřevo, pryž, bakelit 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.1 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr