Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Slovenská armáda získá obrněná vozidla za miliardu euro

Datum přidání 27.04.2017    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 185 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Ministerstvo obrany Slovenské republiky (MO SR) připravuje obří nákup obrněných vozidel. Za více než 1 miliardu euro (26,9 miliardy Kč) nakoupí 404 víceúčelových obrněných vozidel 4×4 a 81 bojových vozidel pěchoty 8×8. 

Foto: Velké šance na úspěch v tendru má slovenské obrněné vozidlo Aligator Master II; větší foto / Kerametal 

 

V roce 2015 MO SR plánovalo nakoupit  66 bojových vozidel pěchoty Scipio od polské firmy PGZ (Polska Grupa Zbrojenowa), kterými měly být vyzbrojeny dva prapory slovenské armády. Scipio využívá podvozek polského obrněného vozidla Rosomak a slovenskou věž TURRA 30 s 30mm kanónem. 


Na oplátku se měly slovenské firmy účastnit modernizace polských samohybných houfnic DANA. V roce 2016 ale MO SR oznámil konec jednání s PGZ, kvůli “ekonomické nevýhodnosti” obchodu pro Slovensko.


Ve stejné době MO SR oznámilo, že nákup bojových vozidel pěchoty 8×8 bude vyřešen po roce 2018 a přednost dostane nákup taktických obrněných vozidel 4×4. Před několika dny ale MO SR vypsalo novou soutěž na nákup vozidel 4×4 i 8×8.


Na nákup 81 obrněných vozidel 8×8 MO SR vyčlenilo 417 milionů euro a na nákup 404 vozidel 4×4 782,7 milionu euro, celkově tedy 1,2 miliardy euro (32,28 miliardy Kč). V ceně zakázky je vybudování potřebné infrastruktury pro provoz vozidel, logistická podpora, školení, munice, atd.


Slovenská armáda nová vozidla urgentně potřebuje. Kromě 40 moderních taktických vozidel Iveco M65E 4×4 LMV se slovenská armáda opírá o starší vozidla domácí výroby Aligator 4x4, o zastaralé obrněné transportéry OT-64 a neméně zastaralá pásová bojová vozidla pěchoty BVP-1 a BVP-2. Kromě vozidel Iveco LMV jsou jmenovaná vozidla již prakticky nepoužitelná pro střet s vyspělým protivníkem.


MO SR se zatím nerozhodlo pro způsob nákupu vozidel. V úvahu připadá přímé oslovení dodavatele, otevřená soutěž nebo obchod vláda-vláda - slovenská vláda povede jednání přímo s vládou země, kde se vozidla vyrábí.


Podpis s vítězi obou tendrů se očekává ještě letos a hned poté začne vyroba ověřovací série vozidel pro vojskové zkoušky. Sériová výroba a jejich dodávky proběhnou mezi roky 2018 až 2029. V příštím roce slovenská armáda získá prvních deset vozidel 8×8 a sedm 4×4.

 

Foto: Corsac 8×8 na výstavě IDEB 2016; větší foto / On War | On Peace, Samuel Kolesár 


Přezbrojení prvního praporu slovenské armády na nové obrněnce 8×8 se očekává do roku 2021, druhého praporu do roku 2024. Vozidla 4×4 získají prapory ISTAR, 23. motorizovaný prapor, 21. a 22. mechanizovaný prapor, 5. pluk speciálního určení a vojenská policie.


Šance jednotlivých uchazečů budou přímo úměrné tomu, jaký způsob nákupu MO SR zvolí. U vozidla 4×4 připadají v úvahu dva kandidáti - ve výzbroji již zavedené vozidlo Iveco LMV nebo vozidlo Aligator Master II slovenského výrobce Kerametal.


Pro firmu Kerametal je úspěch v tendru životně důležitý, protože nebývá zvykem, aby zbrojní firma, která nedodala výrobek domácím ozbrojeným silám, uspěla se stejným výrobkem i v zahraničí. Firma Kerametal má přitom jednu klíčovou výhodu na své straně - MO SR požaduje maximální zapojení slovenských firem do dodávek vozidel.


V případě vozidel 8×8 se rovněž nabízejí dva kandidáti - polsko-slovenské vozidlo Scipio a česko-slovenské vozidlo Corsac, které využívá podvozek v Česku vyráběného rakouského vozidla Pandur II.


V obou případech obrněnci s největší pravděpodobností získají slovenskou bezosádkovou věží TURRRA 30 od firmy EVPÚ

 

Zdroj: Aktuality.sk

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Flader Datum: 25.07.2017 Čas: 22:49

Nejak zostalo po 3 mesiacoch ticho zrazu ...

avatar
Tecka Datum: 07.05.2017 Čas: 21:31

Rase . Leo 3 to skomplikowana sprawa,nasz obecny rząd (jaki jest ,wszyscy widzimy) po cichu próbuje dogadać sie z Niemcami , trudno powiedziec co z tego wyniknie...

avatar
Lukas Datum: 07.05.2017 Čas: 21:11

Tyle że nie ma tych "mitycznych" leopardów...

A bynajmniej nie tyle by ostatecznie rozwiązać temat.

Przy dużej flocie - były i są dwie generacje - nowsza i starsza
dziś nowsza to leopardy, a starsza to PT-91 i T-72
Jutro to będzie "Gepard" i Leopard
Tyle czym będzie Gepard nie wiadomo
Może Gepard będzie Wilkiem?
A może Rydwanem?

Cała zabawa polega na tym że przemysł udaje że opracowuje czołg, a MON udaje że wierzy że przemysł zrobi ten czołg...

A wszyscy liczą na to co wykuje się z projektów niemieckich i niemiecko-francuskich...

avatar
Rase Datum: 07.05.2017 Čas: 21:10

Tecka:
přiznám se, že se o budoucí pásovou techniku pro Polsko (a jinde) hodně zajímám, ale je pořád se v tom moc nevyznám. Na jednu stranu, probíhá v polsku spousta projektů (Borsuk, Gepard atd.), ale reálně vzato jsou dost podfinancované (stačí porovnat polské BVP s cenou Ajaxe, nebo Pumy) a nejsem si jistý, zda se za ty peníze dá vyvinout pořádný stroj (tříští se zdroje). Co se týče tanků, tak pokud vím, tak oproti nám, už polští politici ohlásili zájem, zapojit se do projektu MCGS (Leo3) - jako nástupce tanků Leopard 2 v polské armádě. V ČR víme jen to, že nechceme T-72 a chceme něco kompatibilního s NATO - možností ale moc není a žádná mi nepřijde zrovna ideální. Naštěstí na ty tanky moc nespěcháme.

avatar
Tecka Datum: 07.05.2017 Čas: 20:57

Opcja "gepard" to dla mnie ślepa uliczka. Nawet gdybyśmy kupili po cenach rynkowych zmagazynowane Leo od Niemców ,to wyjdzie taniej niż pchanie się w ten projekt. To tylko wyciąganie pieniedzy podatnika.
Co do Borsuka to jestem większym optymistą ,trzeba poczekać do tegorocznego MSPO .

avatar
Lukas Datum: 07.05.2017 Čas: 20:31

Geparda nie będzie w tym roku
Ani w 2020...

Cały ten projekt istnieje "na papierze". Jego istotą jest uzasadnienie braku programu modernizacji czołgów PT-91/T-72
Gdy dziennikarz " Panie ministrze dlaczego nie modernizujemy PT-91, skoro Rosjanie masowo modernizują T-72B?"
Minister odpowie "Nie modernizujemy, bo przemysł opracowuje nowy czołg średni - Gepard"

W praktyce to armia czeka aż pojawi się nowa generacja pojazdów...
Ale to nie bedą pojazdy polskiej konstrukcji

My w najlepszym przypadku opracujemy Borsuka - nowy BWP - analog Kurgańca-25
Choć i tu są problemy i poważne opóźnienia w (ambitnym) programie

avatar
Rase Datum: 07.05.2017 Čas: 20:26

peterLuk:
Tak MEXA by měl být o něco vylepšenějším Šakalem, nějaké změny se týkají i korby, ale hlavně jde o věž. Podvozek je ale stejně přetížený - nebo na hranici nosnosti. Pokud by je pořizovala AČR, jako druhosledová vozidla, tak nemám problém s tím, aby byla věž nahrazena zbraňovou stanicí s granátometem a velkorážovým kulometem. Přeci jen věže na kanón (30mm) jsou dost těžké a samotný Bushmaster je docela drahý, nemluvě o PTŘS. Osobně mám rád myšlenku mít z BVP-2 jen OT a váhovou úsporu investovat do pohyblivosti a ochrany. Pak by zbraňová stanice stačila. Navíc, tyhle věže zvládáme vyrábět i v tuzemsku. Co se ušetří na ceně (za věže) se dá investovat do většího množství vozidel. On vlastně jediný důvod, proč jsem přišel s možností Mexy i pro AČR je jen v tom, že mi přijde škoda je sešrotovat - nic víc.

avatar
Tecka Datum: 07.05.2017 Čas: 20:21

Rase
Masz racje,też nie do końca ogarniam o co chodzi z tym programem...można tłumaczyć chęcią wyciagnięcia pieniędzy z budżetu co jest dosyć częstym przypadkiem u nas. Lepiej sie skupić na następcy leoparda i w miarę możliwości jak w naszym przypadku pozyskać leopard 2a4 i modernizować do PL . Jedynie chciałem sie podzielić plotkami ,ktore krążą w eterze . Zobaczymy w tym roku co z tego wyniknie...mozliwe,ze nic jak wczesniej .

avatar
Rase Datum: 07.05.2017 Čas: 20:12

Tecka:
mno pokud jde o Gepard, tak ten by měl být dokončený letos. Z našeho pohledu má smysl jen ta věž, podvozek by měl být na novém BVP, ať to bude co to bude. Přeci jen u nás by šlo o menší množství a tak by měl být podvozek kompatibilní s BVP (v polsku je to jedno, vám jde o stovky vozidel).
Přemýšlel jsem nad Leopardem a pokud by se měly vyrábět nové, tak má smysl použít kanón ráže 130mm (Rheinmetall), přeci jen u nás nemáme zásoby munice ráže 120mm. Na druhou stranu nevíme, zda bude ráže 130mm opravdu rozšířená v NATO (až u Leo3, Leclerc2). Nakupovat nový leopard v ráži 120mm nemá moc smysl. Celkově je tahle otázka problém. Za sebe vidím smysl v nákupu polských věží z Gepardu a jejich osazení na podvozek z BVP, s tím, že si počkáme na nový evropský MBT.

avatar
Double Datum: 07.05.2017 Čas: 19:11

modernizacia svatavy sa tu uz riesila, dali tam novu Turru. Ohladom mexy, dufam, že to robia pre nejaku Ugandu. U nas to vozidlo nema ziadnu perspektivu.

avatar
Tecka Datum: 07.05.2017 Čas: 16:03

Rase
Ciekawe ale u nas tamat "leopard" odżył ! Podobno dość intensywnie rozglądają się za potencjalnymi tankami. Opcja północ , pogranicze Europy i Azji tez... ;) ale pojawia sie ciekawy kierunek europejski.... Trzeba poczekać czy cos bedzie z tego czy wielkie NIC . Temat " gepard"(opcja budżetowa) ,podobno nadal zyje...chodzą plotki,ze coś moze sie wyjaśnić w drugiej połowie tego miesiąca . Ja jednak obstawiam MSPO

avatar
peterLuk Datum: 07.05.2017 Čas: 15:26

Všimol som si, že MEXCA tu má celkom silnú podporu (hoc ako kompromis či stroj do záloh). Čím sa líši od Šakala? Ten si vyslúžil slušnú kritiku, viem že boli problémy s torznými tyčami, s obrazovkami a ani za ochranu nebol práve chávlený. Je MEXCA o toľko lepšia?

avatar
mikojan29 Datum: 07.05.2017 Čas: 14:30

Juhelak

Peňazí je dosť, len sú zle prerozdelené, resp. stále je privilegované určité ministerstvo, ktoré by chcelo byť viac ako armáda. Majú všetko na čo si zmyslia a aj to, čo ešte nie je vymyslené. Hlavne, že sa to dá nejako prefinancovať cez spriaznené fy. Všetko je to o tom, za akú stranu kopeš.
Možno sa teraz začnú robiť nejaké zmyselné akvizície techniky, ale nemalo by to skončiť po zmene vlády. A aj keď sa niečo urobilo, urobilo sa to v tajnosti a všetko vyšlo najavo, až keď sa v tom začali angažovať novinári. Snáď sa už pôjde podľa aktualizovanej BK.

avatar
puuupava Datum: 07.05.2017 Čas: 12:31

No to je bohužial pravda. BVPčka Ficovi hlasi nepridajú, vlaky zadarmo áno. Uvás aspon niekto rozmýšla nad tým že sa nedá len spoliehať na NATO. Vid teraz USA a Turecko. Unás by sme sa nových BVPčiek dočkali jedine keby sa dali nakúpiť z eurofondov a niekto z Fivových alebo Kaliňákovych ludí by sa na tom riadne nabalil :)))

avatar
Rase Datum: 07.05.2017 Čas: 11:06

puuupava:
Mno sice to zní jako pohádka, ale vycházíme z reality. Zástupci ČR byli okouknout španělské Leopardy, tedy očividně někdo nahoře uvažoval o nějaké formě Leopardů pro AČR (jedno, zda nové, nebo jeté). Pokud jde o Pumy, tak Němci znají náš finanční strop a stejně přihlásili do tendru Pumu, tak to není nereálná možnost pro AČR. PzH2000 se daly donedávna pořídit velice levně, teď už nejspíš ne, ale šlo to. Raketomety nevím, o nějaké zájem patrně je - není to úplně aktuální věc. Mexa jako druhosledová je jenom moje zbožné přání .D Nereálné to není, BVP-2 si nechali i Finové, rovněž jako druhosledové BVP, vedle CV90. F35 je hodně vzdálená budoucnost - stejně tak Gripen E...
U OSSR podobný vývoj nevidím, jak jsem psal, umím si představit, že by pilířem armády byl třeba kolový Boxer. Pokud ale chcete pásy, tak jedině dobře

arr