Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Slovensko chce nakupovat evropské zbraně

Datum přidání 18.08.2017    Rubrika rubrika: Události     komentáře 148 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Slovenský premiér Robert Fico a ministr obrany Peter Gajdoš na společné tiskové konferenci (10. srpna) zdůraznili nutnost modernizovat pozemní i letecké síly Ozbrojených sil Slovenské republiky (OSSR). Podle Fica při modernizaci dostanou přednost především evropské zbrojní firmy.

Foto: Slovensko musí v nejbližších letech najít náhradu za stíhačky MiG-29. Řešení příjde podle Fica z Evropy. / OSSR

 

OSSR v následujících letech čekají nevyhnutelné investice v řádu miliard euro do modernizace leteckých a pozemních sil. Podle Roberta Fica je přitom určující, aby Slovensko nevypadlo z rozhovorů o jádru EU a spolupracovalo s nejdůležitějšími zeměmi Evropské unie - Francií a Německem.

 

"První oblastí, kde se od nás očekává evropské chování, jsou vojenské kapacity," uvedl Fico s tím, že EU na podzim spustí evropský obranný fond (European Defence Fund) na pomoc zemím, které chtějí více spolupracovat v obraně. Podle Fica Slovensko nemůže zaváhat a musí se stát součástí této iniciativy.


Evropská unie do fondu ročně pošle 5,5 miliardy euro (143 miliardy Kč) na spolufinancování v oblasti společného mezinárodního výzkumu, vývoje a akvizic vojenského materiálu. Členské státy mohou například společně investovat do vývoje technologií bezpilotních prostředků, satelitní komunikace nebo hromadně pořizovat vrtulníky, aby snížily náklady. Samozřejmě způsobilé budou jen společné mezistátní vojenské projekty.


“Odhaduje se, že nedostatečná spolupráce mezi členskými státy v oblasti obrany a bezpečnosti s sebou nese náklady ve výši 25 až 100 miliard eur ročně. Jelikož 80 % zakázek a více než 90 % výzkumu a technologického rozvoje probíhá na vnitrostátní úrovn2, sdruženým zadáváním veřejných zakázek by se dalo ročně ušetřit až 30 % výdajů na obranu,” dočteme se na stránkách Evropské komise.


Premiér Fico proto vyzval ministra obrany Gajdoše, aby se ministerstvo obrany na podzim zapojilo do všech evropských vojenských iniciativ a zároveň ho požádal, aby při nákupu hledal evropské řešení. "Pokud chceme, aby Slovensko bylo v jádru EU, musíme našim partnerům ukázat, že umíme přijímat rozhodnutí, která jsou evropská a která říkají, že to myslíme s EU naprosto vážně,” uvedl Fico.

 

Ministr obrany na konferenci připomněl, že Slovensko nechce budovat společné evropské ozbrojené síly ani evropskou armádu. V rámci probíhající spolupráce však chce Bratislava rozvíjet společné obranné schopnosti EU. Gajdoš dodal, že je třeba mít vybudované vlastní ozbrojené síly a následně lze jejich schopnosti nabízet do společných vojenských iniciativ EU.


Video: Společná tisková konference Roberta Fica a Petera Gajdoše. / YouTube

 

Slovensko musí v dohledné době především najít náhradu za stíhačky MiG-29. V případě evropského řešení se pro OSSR nabízí evropské stíhačky Eurofighter, Rafale a Gripen. Vzhledem k pořizovacím a provozním nákladům, i zkušenostem okolních zemí, je jasným favoritem švédská stíhačka JAS-39 Gripen. Konečně rozhodnutí padne v záři, kdy ministerstvo obrany dokončí posouzení vhodných kandidátů.

 

Nejbližším velkým modernizačním projektem OSSR je nákup 81 kolových bojových vozidel pěchoty na podvozku 8×8 a 404 víceúčelových taktických obrněných vozidel na podvozku 4×4. OSSR plánuje na nákup všech vozidel vynaložit až 1,2 miliardy euro. V případě vozidel 4×4 je favoritem domácí stroj Aligator Master II.

 

“Máme vyčleněny prostředky na nákup obrněných transportérů a také musíme v dohledné době vyřešit nákup letadel,” uvedl Fico.

 

Video: Přílet BlackHawků na leteckou základnu v Prešově. / YouTube

 

V záři ministerstvo obrany předloží vládě strategický plán dlouhodobého rozvoje OSSR. Kromě nových stíhaček a obrněných vozidel jsou největšími zbrojním projekty nákup/provoz dopravních letadel C-27J Spartan, nové radary (MADR) a nákup/provoz víceúčelových vrtulníků UH-60M Black Hawk. V případě C-27J a UH-60M jsou splátky rozloženy do několika let a Bratislava již se splácením začala.

 

OSSR získá dva letouny C-27J (s opcí na další kus) - první v říjnu letošního roku. Cena za dvě letadla je 69 milionů euro, samozřejmě včetně pozemního zabezpečení. 

 

Za devět vrtulníků UH-60M Bratislava zaplatí 261 milionů dolarů. První dva vrtulníky dorazily na Slovensko v červnu. Další dva Black Hawky OSSR získají příští rok a posledních pět kusů bude dodáno v roce 2019. Slovensko ministerstvo obrany také v současné době studuje možnost vybavit vrtulníky palubními zbraněmi.

 

Zdroj: Europa.euPravda

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
PavolR Datum: 30.09.2017 Čas: 18:53

Zaujímavý článok o našich Migoch: https://komentare.sme.sk/c/20658137/myty-o-migoch-ako-by-mali-vyzerat-nase-nakupy-lietadiel.html

avatar
mikojan29 Datum: 22.09.2017 Čas: 07:48

Rase

Táto teória o JAIS, aj keď má vežu TURRA 30, nezdopovedá požiadavkám na KBVP pre OS SR. Zameraním je to skôr niečo ako Titus, len tu je navyše väčšia veža z KBVP. Mne to pripadá skôr ako MRAP a tam má OS SR zastúpenie v podobe nie síce najnovšieho, ale zatiaľ dostatočného Tatrapanu.

avatar
Rase Datum: 21.09.2017 Čas: 21:19

Teoreticky by mohli lidé od VOP CZ, nabídnout pro OSSR obrněný transportér JAIS (N35) 6x6, na který koupil licenci NIMR. právě VOP CZ má se společností NIMR domluvené zastoupení pro střední evropu (V4). Byla by to zajímavá konkurence tuzemskému Corsacu co nabízí CSG. Licenci k výrobě koupili u NIMR od společnosti Denel (BAE). Na začátku roku 2017 bylo vozidlo představeno s věží Turra 30.

https://21stcenturyasianarmsrace.files.wordpress.com/2017/08/uae-nimr-mrap-weapon-turret-e1502203310866.jpg

avatar
mikojan29 Datum: 21.09.2017 Čas: 08:03

Ako som predpokladal, zase sa ukázala slovenská nátura. Nejde im o zlepšenie situácie s prestarnutou technikou, ale o svoje ego a naplnenie si vreciek od provízií. Stále sa tu všetko zatajuje, ututláva, hovorí klišé, nie je tu žiadna odborná diskusia, len kusé informácie, ktoré keby niekde nevykutrali novinári, človek by o ničom nevedel. Stále je to ako v socializme - všetko čo sa týka problematiky armády je tajné.
Ak boli ponúknuté F16V tak by mali byť ako ekvivalent ponúknuté Gripeny E/F. Je to najnovšia verzia, ponúkaná aj iným letectvám. Iné ponuky sú pre nás ekonomicky nevýhodné z dôvodu vyšších nákladov na prevádzku. Dúfam, že vyberú racionálne riešenie, aby z toho nebola nejaká slovenská blamáž, ktorá tu teraz prebieha.

avatar
Flader Datum: 20.09.2017 Čas: 21:23

Už som to písal na Palbe:

Čo ak to predlžovanie a naťahovanie je schválne, aby sme sa dostali do úplnej časovej tiesne. Nie však preto, aby sme podpisovali ďalšie zmluvy s Ruskom. Čo ak ide o to, aby sa v tiesni kúpil iný stroj ako sa doteraz uvažovalo. Doteraz sa stále hovorilo, že MO chce novovyrobené jednomotorové stroje. Ale ak bude čas naozaj súriť tak to môžu zrazu kľudne už byť aj nejaké olietané modernizované ktoré by teraz asi neprešli. Predsa len tých "lietaniek" je momentálne na trhu dosť. F-16, Gripen, MiG-35 sú len zverejnené oficiálne priznané ponuky. Neoficiálnych (alebo zatiaľ neopriznaných) môže byť viac. To podporuje aj to dnešné vyhlásenie, že sa rokuje s viacerými európskymi krajinami.

avatar
PavolR Datum: 20.09.2017 Čas: 19:28

V dnešných hlavných správach RTVS pokračovanie ...

Osobne začínam pochybovať, či Slovenskej národnej strake ide pri stíhačkách iba o vydieranie ohľadom obmeny kolesových vozidiel, pretože Gajdoš a spol. mali toho času sami vyžiadať cenovú ponuku na Mig-35 a následne začať púšťať reči o tom, že nové stíhačky by mali byť dvojmotorové, lebo ... Skôr sa mi zdá, že to celé naťahujú v nádeji, že budú zrušené sankcie EÚ voči Rusku.
Na vláde sa zatiaľ o odklade nerokovalo, tak dúfam, že sa vyhúta nejaký spôsob ako poriadne zatočiť so SNS a čo možno naviac ich ponížiť.

avatar
Flader Datum: 19.09.2017 Čas: 12:11

Teraz bdue záležať na tom, ako veľmi chcú smeráci dotiahnuť gripenovský obchod. Ak by veľmi chceli tak by sa to snáď ešte mohlo rozbehnúť. On už včera bolo neskoro nielen na tie stíhačky ale v podstate na všetko, čo je v tom pláne budovania ozbrojených síl.

avatar
mikojan29 Datum: 19.09.2017 Čas: 09:56

https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/11580/136220#200

Tu je tá správa.

Neviem, čo zase špekulujú, už včera bolo neskoro, ale to je tá blbá politika.
Z týchto informácií jasne vyplýva, že by sa malo rozhodnúť do júna 2018. Alibizmus Dlhodobého plánu je asi kamufláž, ako píše Flader a kým sa neodklepnú 8x8 a 4x4 od tej "správnej firmy", stíhačky zatiaľ nepustia ďalej.
Gripen je asi jasný favorit, ale isté je len to, že každý raz zomrie. V politike nie je isté nič. MiG 35 je pasé z dôvodu NATO, F16 - cena nepustí a záležalo by aj na verzii. To isté bude záležeť aj pri Gripene, tam sa hovorí o verzii C/D - bohužiaľ. E/F by bola super, ale je zrejmé, že za tie peniaze to asi nebude možné. Dosť záleží aj aká výzbroj sa kúpi. Potešujúca je správa, že by ich malo byť 14.

avatar
Flader Datum: 18.09.2017 Čas: 21:01

tak to je na ... :/ Asi dokedy neodsúhlasia obmenu kolesovej tak dovtedy bude zase blokovať stíhačky :/

avatar
PavolR Datum: 18.09.2017 Čas: 20:39

Pozrite si v dnešných hlavných správach RTVS až budú v archíve.
Zhrnutie:
Gajdoš požiadal, aby padlo rozhodnutie v roku 2018 namiesto konca tohoto septembra. To by malo údajne znamenať predĺženie zmluvy o údržbe Migov-29, lebo nikto vraj nestihne dodať lietadlá za menej než dva roky. Musí to ešte schváliť vláda. Údajne sú tri ponuky - F-16, Gripen, Mig-35. Na základe objemu prostriedkov, vyčlenených na nákup, však F-16 zrejme vypadávajú z hry.

avatar
Flader Datum: 18.09.2017 Čas: 19:58

Nejaké bližšie info???

avatar
PavolR Datum: 18.09.2017 Čas: 19:47

No super ... Gajdoš žiada o odloženie rozhodnutia o nákupe stíhačiek na rok 2018...

avatar
mikojan29 Datum: 16.09.2017 Čas: 15:12

mafky

Tiež ma zaujíma, či bude výzbroj v sovietskej alebo NATO ráži. Ide hlavne o 8x8 veže či 2A42 alebo Bushmaster?
Taktiež kedy a za čo bude vymenený vz. 58? Aj toto sú dôležité modernizačné akvizície, ale nikde som o nich nevidel žiadnu informáciu.
Zatiaľ máme náčrt, konkrétne projekty sa budú asi čoskoro odhaľovať z "rúška tajomstva".

avatar
Flader Datum: 15.09.2017 Čas: 21:21

Belly mali stat nejakých 150M ale dolárov, takže by to +- sedelo. V materiály sa píše o nákupe bojových alebo viac kusov BH podla rozhodnutia.
Navyšovať tabuľkové kapacity momentálne veľký význam nemá, zakiaľ sú neni naplnené už stávajúce. Výstavba 23. motorizovaného práporu stále ešte prebieha, plus začne výstavba tankového práporu a ďalšie.

avatar
mafky Datum: 15.09.2017 Čas: 21:19

Inak vie niekto ci je stale v plane vyzbroj v sovietskej razi, alebo uz v razi nato? Navyse nikde som necital o novych puskach, gulometoch... To budeme pouzivat 58 az kym nebudu mat 100 rokov?

arr