Útočná puška CZ BREN 2: Nový přístup, nové myšlení

Armáda ČR v těchto dnech dokončuje převzetí 2600 ... Více

Big 6+1: Podoba americké armády v 21. století

Americká armáda (US Army) představila modernizační ... Více

Německé tanky Leopard 2A4 v Sýrii

Turecká armáda v prosinci poprvé nasadila do bojů ... Více

Elitní 601. skupina speciálních sil: Vše je o lidech

Největší hodnotou 601. skupiny speciálních sil ... Více

Pozemní technika

Slovensko modernizuje bojová vozidla pěchoty

Datum přidání 29.06.2016    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 116 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Slovenský DennikN včera informoval o záměru slovenského ministerstva obrany modernizovat 18 bojových vozidel pěchoty BVP za 27 milionů euro. Kontrakt podepsal čtyři dny před svým odchodem z úřadu bývalý slovenský ministr obrany Martin Glváč.

Foto: Bojové vozidlo pěchoty BVP-2 slovenské armády. Ministerstvo obrany Slovenské republiky rozhodlo modernizovat 18 vozidel; ilustrační foto / MO SR

Foto: Bojové vozidlo pěchoty (BVP-2) slovenské armády. Ministerstvo obrany Slovenské republiky rozhodlo modernizovat 18 vozidel; ilustrační foto / MO SR

 

Slovensko, podobně jako Česká republika nebo Polsko, dlouhodobě řeší náhradu nebo modernizaci svých letitých bojových vozidel pěchoty (BVP) sovětské konstrukce. Zatímco Česká republika a Polsko kupují nová pásová vozidla pěchoty, Slovensko naopak modernizuje minimálně část původních BVP.

 

Původně o modernizaci sovětských BVP uvažovalo také Ministerstvo obrany ČR. Na zájem českého i slovenského ministerstva reagovala česká firma Czechoslovak Grop (dříve Excalibour Group) a slovenské VOP Trenčín a EVPÚ.

 

Zmíněné firmy představily modernizaci sovětských BVP označovanou jako BVP Šakal (původně BVP-M2 SKCZ).


Technologický demonstrátor BVP Šakal má větší korbu (pro silnější protiminovou ochranu a větší prostor pro výsadek), novou pohonnou jednotku, kompletně nové vnitřní vybavení a zcela novou výzbroj. Technologický demonstrátor byl viděn se slovenskou věží TURRA-30 nebo izraelskou Samson Mk II.


Zásadní nevýhodou modernizace Šakal jsou omezení původní konstrukce, především v oblasti protiminové ochrany a celkové balistické ochrany.


Zvýšená korba umožnila instalaci přidávaného pancéřování, přesto odolnost podvozku vozidla BVP Šakal proti minám dosahuje pouze Level 1 (ruční granáty, dělostřelecká submunice a podobně silné výbušniny) podle NATO normy STANAG 4569 a Level 2a (6 kg TNT) při výbuchu pod pásy.


Například švédské bojové vozidlo pěchoty CV90, které zvažuje česká i polská armáda, dosahuje úrovně Level 4 podle STANAG 4569 - ochranu proti explozi 10 kg TNT kdekoliv pod podvozkem nebo pojezdovými koly.

 

Navíc je zde i otázka původního podvozku, který je nastaven na určitou přípustnou hmotnost. Jak připomíná slovenský vojenský publicista Vladimír Bednár na svém blogu, během testování BVP Šakal například praskaly torzní tyče přetíženého podvozku. Hmotnostní omezení původního podvozku tak neumožňuje instalovat těžké pancéřování nebo další vybavení.


I přes nejlepší snahu není možné konstrukční omezení původních sovětských BVP obejít. Samozřejmě pro modernizace typu BVP Šakal hraje cena - modernizace (podle rozsahu) sovětských BVP vyjde 2x až 3x levněji než nákup nových vozidel.


Nemluvě o tom, že v případě modernizace vozidel domácím průmyslem roste šance na export do zahraničí a navíc část peněz se do rozpočtu vrací ve formě daní.

 

Foto: Modernizované vozidlo BVP Šakal se slovenskou věží TURRA 30. Lze předpokládat, že slovenská modernizace, vzhledem k zapojeným firmám, se nebude příliš odlišovat. / Czechoslovak Group


Slovenská modernizace

Podle DennikuN Martin Glváč těsně před svým odchodem z funkce podepsal smlouvu na modernizaci 18 vozidel za 27 milionů euro. Jedná se o třetí největší zbrojní projekt slovenské armády, po nákupu vrtulníků Black Hawk (235 milionů euro) a dopravních letadel Spartan (100 milionů euro).


V současné době jsou BVP-1 a BVP-2 ve výzbroje všech pěti praporů slovenských pozemních sil. Slovenská 1. mechanizovaná brigáda má ve výzbroji modernější BVP-2 a 2. mechanizovaná brigáda straší BVP-1.


Vladimír Bednár na svém blogu píše, že jeden mechanizovaný prapor potřebuje minimálně 32 bojových vozidel pěchoty - 10 BVP pro každou ze tří mechanizovaných rot, dvě BVP pro rotu velení a ještě čtyři průzkumné BVP pro průzkumnou četu a jedno vyprošťovací BVP.


Zmiňovaný počet modernizovaných vozidel tak nestačí na obměnu techniky ani jednoho praporu. Podle DennikuN mohou nová vozidla sloužit právě u průzkumných čet.


Pokud pomineme technickou a ekonomickou stránku věci, včetně podpory domácího průmyslu, nákup provázejí kontroverze.O modernizaci nevyšla nikde žádná tisková zpráva a DennikN získal informaci o smlouvě až tři měsíce po podpisu.


„Modernizácia bojových vozidiel zvýši operačné spôsobilosti našich jednotiek. Zmluva bola uzatvorená 1. marca 2016 v režime utajenia,“ odpověděla DennikuN Danka Capáková, tisková mluvčí slovenského ministerstva obrany.


„Požiadavka na uvedenú vojenskú techniku vychádzala priamo z ozbrojených síl a súvisí so splnením cieľov voči NATO,“ uvedl na dotaz bývalý ministr obrany Glváč. „Tento program bol jediným východiskom pre deklarovanie špecifických spôsobilostí v rámci cieľa pre mechanizovanú brigádu.“

 

Video: Modernizace sovětských BVP má velký exportní potenciál. Ale jako ve všech jiných případech, podmínkou exportního úspěchu je zavedení produktu do vlastních ozbrojených sil. / YouTube


Není ani jasné, v jakém rozsahu budou vozidla modernizována. „Zmluva podlieha zákonu o utajovaných skutočnostiach,“ uvedla tisková mluvčí Capáková.


Papírově vychází na jedno modernizované vozidlo 1,5 milionů euro - nové pásové bojové vozidlo pěchoty lze přitom koupit za cca 4 miliony euro. Otázkou však je, kolik peněz poputuje přímo do modernizace a kolik do vybudování nezbytného výcvikového, servisního a logistického zázemí, nebo do pořízení náhradních dílů a munice.


Cena za munici se přitom může značně vyšplhat, pokud v rámci modernizace dojde i k nakoupení protitankových řízených střel (PTŘS). Právě se schopností používat moderní PTŘS počítaly předchozí návrhy modernizace BVP.


Dlužno dodat, že slovenské ministerstvo obrany neuveřejnilo rozsah modernizace ani seznam zapojených firem. Podle DennikuN však modernizaci zastřeší slovenský státní podnik DMD Holding.


Opoziční poslanci Národní rady Lubomír Galko a Richard Vašečka již iniciovali zasedání Výboru Národní rady pro obranu a bezpečnost. Oba poslanci chtějí diskutovat o modernizaci BVP a chtějí pozvat současného ministra obrany Petra Gajdoša, aby vysvětlil pozadí zakázky.


Galko a Vašečka zároveň požádají Nejvyšší národní kontrolní úřad k prošetření zakázky Poslanci také zvažují podaní trestného oznámení pro podezření ze spáchaní trestného činu porušování práv při správě cizího majetku.


Dodejme, že modernizace slovenských BVP se připravuje již řadu let. Již v roce 2013 právě Glvač mluvil o nezbytnosti modernizovat BVP ve výzbroji slovenské armády.

 

Zdroj: DennikN

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Nesher Datum: 04.07.2016 Čas: 11:40

Rase
A není ten rozdíl v ceně mezi Ajaxem a CV90 dán hlavně tím, že Ajax není primárně BVP, ale spíš průzkumně-bojové vozidlo, které bude nacpané nejmodernější elektronikou ke sledování bojiště, odhalení pozic protivníka a jejich označení pro další jednotky, které takto odhaleného protivníka zničí (dělestřelectvo, tanky, BVP či letectvo)? Je to spíše vozidlo ISTAR než to co shání AČR (byť část těch uvažovaných 210 vozidel bude mít i obdobnou výbavu jako Ajax).

avatar
KOLT Datum: 04.07.2016 Čas: 10:49

Rase, proč myslíte, že je ASCOD o tolik lepší než CV90? Ohledně ceny myslím, že máte do značné míry pravdu. Navíc velkou část ceny tvoří systémy, které se do vozidel namontují – železo kolikrát netvoří ani polovinu celkové ceny!

avatar
Rase Datum: 04.07.2016 Čas: 10:20

Puma je sice drahá, ale to ostatní vozidla také. Záleží na konfiguraci. Přeci jen ASCOD pro brity (Ajax) byl ještě dražší než Puma (!). Pokud chceme to nejlepší co je na trhu, tak bych vozidla seřadil takto: Puma, ASCOD, mezera, CV90, K21, Lynx a někde daleko Šakal. - mělo by to sedět i podle ceny.
Moderní stroje jsou na tom hodně podobně, dají se libovolně upravit a není problém z nich vytvořit pořádně masivní stroje. Záleží jen na tom, jak bytelný je základ (což vyřazuje Šakala , a možná i plavbyschopný, lehký K21). Záleží tedy co přesně bude AČR od stroje chtít. Cena samotného stroje není tak důležitá, vzhledem k tomu, kolik stojí vybudovat zázemí, servisní podmínky atd. tak ten rozdíl v ceně se ztratí

avatar
niko Datum: 04.07.2016 Čas: 10:00

peterLuk: Tak ono koncepcia rozvoje OS SR sa chysta. Gajdos sa vyjadril, ze bude hotova v july. Co znamena, ze bude hotova v septembri. Nasledne sa ma spustit objednavanie techniky, pricom OS SR vyslovene vyzaduju v prvej varke 1 prapor obrnencov 4x4 a jeden prapor obrnencov 8x8.

avatar
peterLuk Datum: 03.07.2016 Čas: 16:24

Je treba uznať, že keď sa stal ministrom Glváč, Slovensko akoby znovu od vstupu do NATO zistilo že má niečo ako OSSR. Konečne mal o ne niekto záujem. Toto a toto jediné naozaj oceňujem. Spôsob, akým k modernizácii a rozširovaniu našej armády dochádza ale už nie. Glváč sa všade oháňa ako kupujeme to najlepšie, ako vyvíjame najlepšiu techniku na svete, ako sa lacnejšie kupovať nedá, ako to odborníci považujú za skvelý krok apod. Ale keď má niečo ukázať, tak nie.... Žiadne výberové konanie, žiadne porovnania, nič. Keby aspoň ukázal nejaké akože grafy, keby sa aspoň pokúsil naznačiť že sa vyberá, porovnáva, že skutočne ide o kvalitu, ale on sa zo dňa na deň rozhodne že toto potrebujeme a že to kúpime v takej konfigurácii a kúpi od takej firmy. A potom podpíše zmluvu štyri dni pred svojim odchodom. On sa ani nepokúša tváriť, že tu ide o to čo naozaj potrebujeme... Áno, niektoré modernizácie naozaj pomôžu, nové zbrane, nové vrtulníky, ale s formou ako sa nakupujú a ako ich vybrali nemôžem súhlasiť. O nejakej koncepcií, vízí tu nemôžeme ani hovoriť. A čo viacerých prípadoch si myslím, že by bolo lepšie radšej nekupovať a neplatiť nič, ako tie peniaze vyhadzovať. Je snáď jedno, či máme (sorry za výraz) hovno, alebo naleštené hovno, stále je to to isté. Som zvedavý, čo z toho bude, že pôjde o Šakala našťastie ešte nieje potvrdené, ale bojím sa, že aj pokiaľ nie, takto veľmi lepšie asi byť ani nebude môcť... Osobne by som videl ako najlepšiu možnosť nákup pár CV-90 a "ľahkú modernizáciu" (lepšia elektronika, aktívna obrana a zbraňové systémy) súčasných BVP-čiek. Rozsiahlou modernizáciou v štýle Šakala si veľmi nepomôžeme...

avatar
KOLT Datum: 03.07.2016 Čas: 15:09

pro TrewSx: Puma je asi skutečně mimo naše možnosti. Ono Puma pro Bundeswehr je drahá mimo jiné kvůli elektronice, možná by ji šlo pořídit levněji v nějaké "sociální" versi ;-) Každopádně nákup BVP je v plánu, takže je logické, že se dělá "sondáž" trhu. Jak moc budeme postupovat ve spolupráci s Polskem je otázka. Poláci přecijen mají trochu jiné požadavky než my. S ohledem na dostupné typy a na snahu jejich výrobců, jsou v podstatě dva favorité – ASCOD a CV90. První tlačí CSG (bývalý Excalibur), druhý tuším VOP. Oboje by nebyla špatná volba. Další možností je nedávno v článku popisovaný Lynx. Osobně moc nevěřím na exotiku typu korejských strojů.

avatar
beepee Datum: 03.07.2016 Čas: 15:08

TrewSx - V té reportáži nikdo z armády ani MO nemluvil o konkrétních typech, byla tam jen ukázána tabulka s možnými kandidáty. Kromě PUMY tam byla dvojice ASCOD/CV90 a (pánbůhnáschraň) taky ŠAKAL. Doufám, že si ty obrázky jenom vygůglil nějaký snaživý reportér. Ta PUMA je evidentně mimo naše možnosti a o ŠAKALOVI snad nikdo soudný a alespoň trochu čestný neuvažuje.

avatar
strikehawk Datum: 02.07.2016 Čas: 18:48

hurvo
omlouvám se, v tvým případě jsem přestřelil

avatar
TrewSx Datum: 02.07.2016 Čas: 18:40

Mel bych dotaz, ktery tak nejak nesouvisi s clankem, ale i tak bych se rad optal na Vas nazor.
Asi tak pred tydnej jsem videl na CT24 ve hlavnich zpravach, ze ACR se zajima o nemecke Pumy. Nejdrive jsem se hlasite zasmal a pak jsem si zasel na wiki a porovnal ceny lehkych bojovych vozidel a MBT. Puma vychazi draz nez nejaky Leopard 2, Abrams, atd.
Toto ma byt spolecny nakup Polska a CR, ale i tak si nedokazu predstavit, ze by si nase armada se smesnym ropoctem mohla dovolit nakup Pum. Pokud jsou nasi predstavitele aspon trosicku soudni tak proc premysleji o nakupu techniky, kterou si nemuzou dovolit.
Rad bych videl Pumy zarazene do nasi armady, ale jaka je sance, ze k tomu doopravdy dojde ?

avatar
strikehawk Datum: 02.07.2016 Čas: 16:43

Vzdy me na tomto diskusním portále fascinovali individua typu nick KOLT. Nikdy se nevyjadruji k podstatě diskuse nebo článku, neprispivaji názorem ani technickým nebo jiným pouze nevybíravě napadají ostatní s jiným názorem který jim nesedí. Nejhorší na tom je to ze tito idioti mají ještě tu drzost svoje oponenty obviňovat s údajne placené práce pro nějakou mocnost což je samozřejmě úplně směšné kdyby to rada diskutujících zde, pod vlivem zhovadilych plku našich tajných služeb, plytvajici kapacity na manželské trojuhelniky - viz kauza Nečasová, nebrala
smrtelne vázne. Vím ze pan Grohmann to má těžké, ale neškodilo by cas od času temto jedincům připomenout aby se věnovali vecne kritice nebo problému a nenapadali další diskutujici

Hurvo je trochu mírnější slovenský odvar

avatar
KOLT Datum: 02.07.2016 Čas: 08:26

pro hurvo: Světonázor je třeba dávat najevo co nejčastěji a nejhlasitěji, stokrát opakovaná lež se přeci také může stát pravdou...

avatar
hurvo Datum: 01.07.2016 Čas: 21:51

tak oni by mohli tento nastroj sovietskej imperialnej politiky urceny na zotrocenie slobodnych narodov mohli nahradit niecim normalnym napr. CV9035, aby sme boli schopni ubranit seba a spojencov pred ruskou imperialnou politikou s cielom zotrocit kazdeho naokolo.
Co strikehawk znie to takto lepsie? Alebo ta to rozculuje tak ako normalnych ludi tie tvoje poznamky smerom k NATO?

avatar
strikehawk Datum: 01.07.2016 Čas: 21:12

Pokud bude modernizace pojmuta rozumne bez zbytečných pokusů překonstruovat BVP na kočkopes podle západní filozofie, může to být nakonec vcelku rozumný krok. Rozumným myslím nové přístrojové vybavení vč termokamery a systému řízení palby, nové PTŘS, možná motor a automat. převodovka. Pokud se u modernizovaného BVP nepočítá s nasazením v koloniálních válkách pod patronací NATO ale ryze pro defenzivní a manévrový způsob boje na domácím území, může se směle vypustit protiminová ochrana apod....
Myslím si ale že to bratia zvorají stejně jako my a nechají si vnutit něco co nepotřebují za astronomickou cenu

avatar
niko Datum: 01.07.2016 Čas: 08:53

Mna by inak celkom zaujimalo ake BVP sa budu modernizovat. Ci "nove" BVP 2, alebo sa pristupi logickejsie k modernizacii BVP 1, ktorych ma Slovensko aj ako ulozeniek haba fuk.

hurvo: Tak objektivne treba povedat, ze nejake utvary vznikli. Aj v zverejnenych poctoch vojakov cisla rastu. Netvrdim, ze nejako dramaticky, no po 10rocnom obdobi suchot, je to aspon nieco.

avatar
hurvo Datum: 01.07.2016 Čas: 08:14

Jura99: mne je v zásade uplne jedno kto tie tatry vyrobil/zmontoval a pod akou značkou keď majú takéto nedostatky.
Niko: počet vojakov a útvarov rastie možno tak na papieri, niečo ako ten ad-hoc prápor s putovnou výzbrojou a vystrojou, ktorý certifikuje vždy v inom meste.

arr