Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Slovensko modernizuje protivzdušný systém S-300 PMU

Datum přidání 05.06.2015    Rubrika rubrika: Události     komentáře 39 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Premiér Robert Fico na návštěvě Moskvy potvrdil zájem Slovenska modernizovat protiletecký a protiraketový systém S-300 PMU. Slovensko a Rusko rovněž dojednávají modernizaci slovenských vrtulníků Mi-17.

Foto: S-300 PMU Vzdušných síl Slovenské republiky. / EllsworthSK, CC BY-SA 3.0

Foto: S-300 PMU Vzdušných sil Slovenské republiky. / EllsworthSK, CC BY-SA 3.0 

 

Československo dostalo ze Sovětského svazu v roce 1990 jednu baterii protivzdušného systému S-300 PMU. Po rozdělení Československa komplet S-300 PMU putoval na Slovensko. V současné době je S-300 PMU zařazen u slovenské 1. protiletadlové brigády v Nitře.


Díky S-300 PMU Slovensko vlastní jeden z nejmodernějších systémů protivzdušné obrany ve střední Evropě. S-300 PMU je schopen ničit vzdušné cíle pohybující se rychlostí až 4300 km/h - taktická i strategická letadla, střely s plochou dráhou letu, letecké řízené střely nebo balistické rakety.


Slovenské letectvo dokáže proti protivníkovi nasadit až 48 střel. Dálkový dostřel kompletu S-300 PMU je podle stránek Ministerstva obrany Slovenské republiky 75 km a výškový 27 km.


Slovensko ústy premiéra Reboerta Fica nyní projevilo zájem modernizovat systém S-300 PMU. Zájem modernizovat S-300 PMU potvrdil tento týden Robert Fico při návštěvě Moskvy. Nejsou však žádné zprávy o rozsahu nebo časovém plánu modernizace.


„Nevyhnuli jsme se rovněž tématu, které se týká naší spolupráce ve vojenské oblasti. Chtěl bych potvrdit zájem Slovenské republiky o modernizaci systémů S-300", řekl Fico novinářům v úterý po skončení jednání s ruským premiérem Dmitrijem Medveděvem.


Je zde však problém. Výrobcem S-300PMU je ruská společnost Almaz-Antej, která je na evropské sankční „černé listině" ruských společností. Oficiálně Slovensko v současné době nemůže s firmou Almaz-Antej na modernizaci S-300 PMU spolupracovat .


Robert Fico rovněž s ruskou stranou mluvil o modernizaci vrtulníků Mi-17. „Věřím, že v krátkém čase bude podepsaná smlouva o opravách a modernizacích vrtulníků Mi-17 na území Slovenska," prohlásil Fico v Moskvě.


Zda půjde o modernizaci v pravém slova smyslu nebo o generální opravu, nebylo upřesněno. Slovensko však plánuje vrtulníky Mi-17 během několika let nahradit americkými stroji UH-60 Black Hawk.

 

Zdroj: SputnikNews

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Luky Datum: 10.06.2015 Čas: 08:47

Ačkoli s tím, co jste napsal Fenri celkem souhlasím, tak si myslím, že jak to je napsané ("nad věcí")....je trošku matoucí.
Ani Rusko, ani EU opravdu nemají žádný zájem na válce mezi sebou a ta rétorika je trošku habaďůra. Ale je tu ještě třetí hráč ze zámoří. Já osobně jsem věc bedlivě sledoval a nad věcí jsem fakt nebyl.
Teď jsem spíš optimista, ale pokud někdo dál žije v prozíravých obavách, nepokládal bych ho za ovci. Amerika dělá často nesmyslné kroky a EU ji v tom často naprosto iracionálně a sebedestruktivně podporuje.

avatar
fenri Datum: 10.06.2015 Čas: 08:09

Také jsem myslel, že to s hospodářskou válkou je ironie.
Jinak kdo se bojí sere v síni a já bych se Rusa nebál. je to jen takové kočkování, reality show pro ovečky. Kreml potřebuje udržet své ovečky ve varu, že přijde zlý Němec a sežere je. Brusel potřebuje udržet ve varu nás, abychom se báli Rusa a moc neřešili, co nám dalšího zakážou, omezí, seberou a kolik nám sem nalifrují negramotných muslimů. Bruselu se reality show na Donbase hodí, stejně jako Kremlu. Reálně ani jedna strana neplánuje mýrnuxtýrnyx (kruci to je hezké spojení) vletět k druhé. Ale lid se baví, zbrojení se udržuje a nad vším duha.

avatar
semtam Datum: 10.06.2015 Čas: 08:02

liberal shark

Nechci porušovat pravidla diskuze, proto Vám odpovím velmi stručně. Nevyhrožuje, jen se asi rok zpátky zmínilo, že má zbraně pro svoji obranu. Hospodářsky asi těžko to pomalu od Vás vypadá jako ironie. Vlivové operace, nevím co tím přesně myslíte. Informační válka? No nevim, ale při srovnání s námi (EU a spol) tak to jsou nýmandi.

avatar
Robaizz Datum: 09.06.2015 Čas: 14:17

Možná by nebylo od věci pro místní diskutéry brát v potaz i kroky Západu vůči Rusku,potažmo Ukrajině. Nic není černobílé a krve na rukou má současné Rusko daleko méně, než obranný pakt NATO, který nikdy nebyl napaden a přesto válčí v půlce světa (nadneseně).

Nebýt nelegitimního převratu na UA, je tam stále klid a mír a Krym by byl stále autonomní republikou v rámci UA. Rusku celá tato sága jen škodí. (osobně mám zato, že to je i jedním z hlavních cílů celé Operace Ukrajina).

avatar
liberal shark Datum: 09.06.2015 Čas: 12:06

To semtam : Opravdu nelze tvrdit, že Rusko je naším potenciálním nepřítelem, ono je totiž nepřítelem zcela reálným :-(. Vede proti nám informační a hospodářskou válku, vyhrožuje nám jadernými zbraněmi, organizuje proti nám podvratné vlivové operace. To rozhodně není chování přátelského státu.

avatar
liberal shark Datum: 09.06.2015 Čas: 11:56

Tak to vypadá, že se Fico zbláznil - modernizovat zastaralý systém S-300 PMU a vrtulníky bez perspektivy ?

avatar
peter123x Datum: 07.06.2015 Čas: 20:31

No ja len tolko k tej politike. Pokial EU neudeli sankcie na dovoz ruskeho plynu a ropy, a pokial bude USA neochotne nam tieto komodity dodavat, tak dovtedy budu tieto dva geopoliticke celky ruskym spojencom a ukrajinskym nepriatelom, kedze len vdaka nim moze Rusko financovat svoje aktivity. Lebo zatial aj tych co mali silne protiruske vyhlasenia, som nezachytil, zeby o tomtom vobec uvazovali. Takze mi pride smiesne, ze uroven politikov sa posudzuje podla toho ako silne protirusky sa vyjadri, pricom zatial zatial v pohode podporuju rusku ekonomiku v podobe odberu plynu a ropy...

avatar
Luky Datum: 07.06.2015 Čas: 19:25

tady ještě pár obrázků z fabriky:
http://i-korotchenko.livejournal.com/818605.html
a mě se samozřejmě moc líbí ten modýlek areálu...

avatar
Luky Datum: 07.06.2015 Čas: 18:25

IvanBA84:
z palby:
S-300PM má v oddíle až 12OZ (ve výzbroji RA asi vždy 12OZ, ale může být méně) 1 RL 30N6 (pro navádění ŘS) a 1 RL 76N6 (Pro vyhledávání nízkoletících cílů). A pochopitelně logistické a servisní prostředky.
------------------------------------------------------------------------------
Do bývalého Československa byl dodán oddíl systému S-300PS (exportní označení S-300PMU). Byl zařazen jako 20. plro do 71. protiletadlové raketové brigády.
V jeho sestavě byly 4 komplety 5P85SD s jedním OZ 5P85S a dvěma 5P85D, to je celkem 12 OZ. V této sestavě by měl sloužit dnes u 2. protiletadlové raketové brigády ASR Nitra. Jestli tomu tak je nevím.
----------------
Ku S 300 v Nitre, on to nie je celý komplet, iba časť. Prvý oddiel (skupina) bola do roku 1994 dislokovaná v L. Mikuláši, potom vytvorená brigáda v Nitre a tam presunutý. To je ten z delenia ČSR. Ďalší bol dodaný v rámci deblokácie dlhu RF. Posledná časť , mala byť dodaná po roku 98, ale "chytrí" Dzurinda to stopol. Dôvody politické. Údajne tá časť, ktorá prišla z "deblokácii" slúžila pred tým v zostave PVOS ochrany Moskvy. Zdroj JPP.
Presné zloženie asi bude ešte tajné, aj keď medzi odbornou verejnosťou známe.
-------------------------
Ponúkam jeden záber na palebné postavenie plro vyzbrojeného systémom S-300PMU pri obci Alekšince na Slovensku.
http://www.palba.cz/forumfoto/displayimage.php?pid=21740
Pretože oddiel pôsobí autonomne, je vyzbrojený 1xST-68UM(slovensky zmodernizovaný) a 1xNVO (prieskumné prostriedky).

Otázka je, jak se jim podařila prodloužit životnost raket (nemluvím o nátěru kontejneru :) Pokud se dobře pamatuji, tak je ten hermetický konťák navržen výrobcem na 10let. No ale možná si to můžou omlazovat sami, nevím.

avatar
Jura99 Datum: 07.06.2015 Čas: 18:09

Každý den provozu S-300 jsou pro Slovensko vyhozené peníze. Modernizace je už vůbec zcela mimo, snad jen kdyby se vykuchala elektronika, radary, toto se nahradilo novou západní konstrukcí (např. nějaká z radarových firem v Pardubicích by to mohla umět) a z té ruské se ponechaly pouze rakety a jejich nosiče.

avatar
Pavel1 Datum: 07.06.2015 Čas: 18:02

Těm blábolům o tom jak bychom s ruskem měli řešit uprchlickou krizi a islámské nebezpečí se normálně uvažující člověk musí nutně smát. Za prvé jak by mělo rusko řešit ekonomické imigranty (o uprchlíky jde pouze v menšině) plavící se přes Středozemní moře? Za druhé, pokud si opravdu někdo myslí, že lze ve věci islamismu spolupracovat s putinem, tedy jedincem, který zve do kremlu hámásníky, paktuje se ajtoláhy a podporuje islamistického banditu kadyrova, tak lze vážně pochybovat o jeho mentálním zdraví.

avatar
IvanBa84 Datum: 07.06.2015 Čas: 16:32

tak ma napada, vie sa kolko kusov S-300 mame ? na nete stale narazam na to, ze je to 1. bateria, ale neviem najst ziadne info co konkretne to znamena. Kolko radarov, odpalovacich zariadeni a pod. vlastne mame ?

avatar
daxik Datum: 07.06.2015 Čas: 16:05

Treba sa modliť, aby budúcoročné volby vyhrala pravica. Lebo tento ľulpas by nás keby mohol pripojil k Ruskej federácii.
Orbán, Fico a Zeman. 3 trójske kone Ruska na území EU. Velebnosti jdu blejt.

avatar
Nesher Datum: 07.06.2015 Čas: 11:37

Superme, Semtam
Myslím, že na to koukáte příliš extrémně, buď hluboký mír nebo totální jaderná válka. Přičemž mezi těmito extrémním polohami je možností hned několik, od opakování ukrajinského scénáře např. v Estonsku, případně ukrajinský scénář kombinovaný s omezenou pohraniční válkou (bez snahy obsadit celé území) na celé hranici NATO - Rusko. Rusko otevřeně deklaruje nespokojenost s výsledky studené války, živí mýtus o tom, že neprohrálo (paralela s německým mýtem po prohrané 1 světové) a snaží se o revizi. Tím pádem musí logicky narazit na Západ (včetně ČR), kterému naopak současný stav vyhovuje. Tedy Rusko se snaží obnovit svůj vliv a jelikož nemá v politicko-ekonomicko-civilizačně-kulturní rovině co nabídnout, nezbývá než to zkoušet takto.
Proto posílat do Ruska dolary či Eura za věci, které můžeme koupit jinde, což zbraňové systémy na rozdíl od některých surovin jistě jsou, znamená dávat prostředky zemi jejíž deklarované zájmy jsou v rozporu s těmi vašemi.

avatar
jj284b Datum: 06.06.2015 Čas: 22:40

Slovensko nic modernizovat nebude.. firma ktora tie modernizacie robi, je na ciernej listine EU... a Fico zasa tak okato proti EU nepojde... este by mohli stopnut jeho sponzorom nejake projekty... tieto jeho dristy su len na oko, na nalakanie oportunistickych hlasov doma.. treba robit bu bu bu, aby ludia prehliadali skandaly ako naposledy Vahostav.

arr