Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Slovensko zvažuje nákup vrtulníků UH-60 Black Hawk

Datum přidání 13.01.2015    Rubrika rubrika: Události     komentáře 74 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Slovensko, podobně jako Česká republika, řeší modernizaci svého vrtulníkového letectva. Slovensko nyní dostalo ze Spojených států zajímavou nabídku. Američané nabízejí devět víceúčelových vrtulníků UH-60 Black Hawk v hodnotě 300 milionů euro.

Foto: UH-60 Black Hawk / Sikorsky

Foto: UH-60 Black Hawk / Sikorsky

 

Česká republika před několika lety dostala z Ruska nové střední vrtulníky Mi-171š. Česká strana si ruské vrtulníky rozhodla ponechat a modernizovat je.

 

Česká armáda mimo jiné plánuje nákup 18 nových vrtulníků, má jít však o lehčí víceúčelové stroje hmotnostně a výkonnostně spadající pod střední vrtulníky kategorie Mi-17 nebo UH-60 Black Hawk.

 

Ve slovenském letectvu léta jedenáct vrtulníků Mi-17. Ruským vrtulníkům však již za šest let končí technická životnost a slovenská strana uvažuje o jejich výměně.

 

Ministr obrany Martin Glváč, který nedávno navštívil Spojené státy, novinářům v Bratislavě řekl, že USA nabídly devět strojů UH-60 Black Hawk od firmy Sikorsky Aircraft Corporation. Američané nabízejí vrtulníky Slovensku vrtulníky skrze fond zahraniční vojenské pomoci FMS (Foreign Military Sales).

 

Fond FMS slouží k prodeji amerických vojenských technologií a služeb zahraničním vládám. Kupující nejedná přímo s výrobcem, ale s americkou Agentura pro obrannou a bezpečnostní spolupráci DSCA (Defense Security Cooperation Agency).

 

Americká vláda od výrobce nakupuje vojenskou techniku a služby ve velkém množství, proto může zajistit lepší ceny. Zahraničním zájemcům poskytuje také případně výhodné možnosti školení, výcviku nebo poradenství.

 

„Slovensko nebo jiná země je schopná nakoupit vojenskou techniku, jako nakupují naše ozbrojené síly,“ řekl deníku SME Theodore Sedgwick , americký velvyslanec na Slovensku. „Protože nakupujeme ve velkém, dostáváme velké slevy.“

 

„Akvizice vrtulníků je pro nás prioritou. Po akvizici taktických letadel může dojít k akvizici víceúčelových vrtulníků, jejichž dodávka může nastat dříve než dodávka letadel. Pokud bychom přijali nabídku, tak (…) první dva vrtulníky by zde mohly být do roka,“ dodal Martin Glváč, slovenský ministr obrany.

 

Glavač však zdůraznil, že jde pouze o nabídku. Ve hře jsou také další možnosti (modernizace a prodloužení technické životnosti Mi-17) a typy vrtulníků, např. evropský EC725 Caracal.

 

Výhod nákupu vrtulníků UH-60 Black Hawk je však řada. Jde o roky prověřený stroj otestovaný v nejnáročnějších podmínkách po celém světě. Vrtulník je mimořádně modulární a může plnit řadu rolí – dopravu vojáků a materiálu, podporu speciálních operací, převoz zraněných, záchranné a pátrací operace, atd.

 

Nespornou výhodou nákupu UH-60 Black Hawk je také široké školicí a výcvikové zázemí. Dále pak snadná a stabilní dostupnost náhradních dílů.

 

Podle Glaváče je nákup vrtulníků první fázi modernizace slovenského letectva. Druhou fázi ministr nepřiblížil. Slovensko však dlouhodobě řeší obměnu svého stíhacího letectva. Ve hře je vytvoření společných leteckých jednotek s Českou republikou vyzbrojených stíhačkami JAS-39 Gripen.

 

Slovensko se v poslední době odhodlalo k zásadním nákupům vojenské techniky. Nynější vláda premiéra Roberta Fica na podzim například uzavřela kontrakt s italskou společností Alenia Aermacchi na dvě nová vojenská dopravní letadla C-27J Spartan.

Zdroj: SME

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Ďuri Datum: 29.04.2015 Čas: 17:09

Slovensko uz nezvazuje, ale nakupuje :
http://www.ta3.com/clanok/1060889/slovensko-kupuje-americke-cierne-jastraby-za-stvrt-miliardy.html

avatar
Nesher Datum: 02.03.2015 Čas: 16:15

Podle toho co píší na konkurečním webu militarybox.cz je hotovo, americký kongres dostal ke schválení kontrakt mezi USA a SK na dodávku 9 UH 60M + náhradní díly. Cituji "S vrtulníky Black Hawk bude na Slovensko dodáno celkem dvacet motorů T700-GE-701D, dvacet satelitních-inerciálních navigačních systémů, dvacet radiostanic ARC-231, jedenáct identifikačních systémů AN/APX-123, jedenáct přijímačů VOR / ILS ARN-147, jedenáct taktických navigačních systémů ARN-153, jedenáct radiostanic ARC-201D a dvě stanice plánování mise. Hodnota transakce je asi 450 milionů dolarů, přičemž vrtulníky budou dodány v rámci amerického vládního programu Foreign Military Sale řízeného agenturou pro obrannou a bezpečnostní spolupráci DSCA (Defense Security Cooperation Agency)."

avatar
peterLuk Datum: 02.03.2015 Čas: 15:36

J.D., Migom končí životnosť a zmlvuy o rok a riešiť sa to začína len teraz. :D Pre zmenu...

avatar
fulcrum Datum: 20.01.2015 Čas: 16:55

AgustaWestland nabízí Slovensku vrtulníky AW-139M.
http://www.janes.com/article/48102/agustawestland-offers-aw139m-to-slovakia

avatar
Blake Datum: 18.01.2015 Čas: 23:12

ggtt:
porovnaním údajov o rozmeroch BH z wikipedie s údajnými rozmermi nákladového priestoru Spartana tu:

http://www.globalsecurity.org/military/systems/aircraft/c-27j.htm
http://www.military-today.com/aircraft/c27j_spartan.htm

to vyzerá, že chvost je privysoký, ale ten je, ak sa nemýlim, skladací, kvôli preprave Herculesom a ten má, podľa wikipedie cargo hold dokonca o pár centi užší, čiže s veľkou pravdepodobnosťou áno, Black Hawk pôjde prepraviť Spartanom, jedine, že by bol aj po príprave na transport stále vyšší, než 2,25m.

avatar
J.D. Datum: 18.01.2015 Čas: 20:29

no je ale super že Slováci myslí takhle dopředu, životnost jim končí až za šest let ale oni schání už teď :D

avatar
ggtt Datum: 16.01.2015 Čas: 16:07

podla toho, co vravel americky velvyslanec, ak je to naozaj ako vyberat si z jedalneho listka, ktory je stale k dispozicii, by sa vlastne dalo vzdy spravit vyberove konanie s priamym porovnavanim z polozkami z FMS. a to plati nie len pre vrtulniky, ale pre cokolvek.. ?
http://www.ta3.com/clanok/1054408/americka-ponuka-pre-oz-sr-stary-most-v-sklze.html

avatar
apache Datum: 16.01.2015 Čas: 13:36

Strikehawk, co to kecáte za blbosti? Z jakých důvodů by nám USA stoply přísun ND? Třeba když bychom odešli z Áčka? Nebo nepodpořili sankce? Nesnažte se jim podsouvat principy, které zde byly za komančů, kdy si nikdo v naší vládě nemohl bez souhlasu z Kremlu ani uprdnout, a velitelství armády jsme měli v Moskvě. Dnes jsme suverénní stát. Jsme v NATO, ale armádu si řídíme sami, podle rozhodnutí vlády. Američani můžou remcat, ale nejsou to rusáci, aby nás vydírali nebo posílali tanky na Václavák, protože je nechceme v něčem poslouchat. Smiřte se s tím.

avatar
ggtt Datum: 16.01.2015 Čas: 11:21

mozno zla otazka..
ak sa nasadi BH v zahranici.. bude tam presunuty pravdepedobne nejakym lietadlom. zmesti sa BH do Spartanu?

avatar
strikehawk Datum: 16.01.2015 Čas: 08:18

mu7705

a nebyl problém spíš v tom, že naše MO kupovalo ND přes X-prostředníků zcela obskurní pověsti? Pokud vím, tak jakmile byla navázána spolupráce přímo z výrobcem přes LOM, tak žádné problémy nejsou.

ND a opravy vám mohou odříznout i USA. Prostě přestanete poslouchat a začnou problémy. O exportu vyřazené techniky bez jejich souhlasu si můžete nechat leda zdát.

Pokud jsou nové vrtulníky potřeba, třebas i náhrada Mi-17, tak je nutno přijmout evropské řešení....

avatar
semtam Datum: 15.01.2015 Čas: 21:56

Myslím, že vidíme dobrý tah na krále...
Sankce EU můžou vyřadit stroje MI-17 z provozu i trhu. Státy bývalého východního bloku se pomalu ale jistě blíží k výměně stárnoucích MI-8/17. Západní Evropa nakupuje nově vyvinuté NH90. Chudší východ, pokud by nebylo pnutí Rusko-NATO, tak by některé země mohli buďto sáhnout k modernizaci, nebo dokonce z důvodů ceny pro nákup nových MI.
Nová ruská technika politicky nepřijatelná a provoz současných strojů se může ukončit díky sankcím. To je pro všechny uživatele ( země bývalé VS i Jugoslávie) velký tlak. Nabídky Sikorského pro Polsko a Slovensko (je patrné, že neskončí jen u těchto zemí) přichází velmi vhodně načasované. Není tajemstvím, že nové státy NATO čeká výměna pomalu komplet celé techniky. Díky politickému pnutí v Evropě se zájem vlád zaměřuje na zastaralé armády. Obměna techniky si nyní žádá míň času než se plánovalo a vše vyžaduje nemalé finance. Evropští výrobci mohou konkurovat jen z Agusty-Westland díky ceně, NH-90 je drahý a ještě dražší pro ty, kteří obměňují více druhů vojsk. BH má svůj zenit za sebou (i když je to stále dobrý stroj) a světová poptávka po něm klesá. Velká šance pro něj jsou nové členské státy NATO, které se nyní dostali do tlaku ohledně výzbroje a Sikorsky může ještě výrazně zabodovat v exportu. Proto ty současné nabídky.

avatar
mu7705 Datum: 15.01.2015 Čas: 21:15

Provozování Mi-17/171 je do budoucna zcela zcestné. Rusko od roku 1989 již několikrát mělo období, kde se s nimi nedalo domluvit a několikrát prakticky uzemnili některé typy techniky. V 90. letech byla třeba aféra, že nám Rusové dodali jako nové náhradní díly součástky, které byly již použité. Týkalo se to třeba rotorových listů na Mi-24 a Mi-17 atd. Pokud se kupují součástky jinde než v Rusku, tak jsou 100% demontovány z nelétající techniky. Pokud Rusko deklaruje, že nám součástky neprodá, tak si také může být každý jistý, že i cena použitých součástek na trhu bude raketově stoupat. Nákup ruských vrtulníků byl chybou. Stejně tak by bylo chybou nakoupit cokoliv jiného z Ruska, protože by to byl stejný problém.
Otázkou je, nakolik se obdobný problém neprojeví ze strany USA. Zažil to například Irán, který jen s vypětím všech možných sil dokázal nouzově provozovat flotilu amerických letadel.

avatar
redrou Datum: 15.01.2015 Čas: 20:13

pre Jura99 http://zpravy.idnes.cz/miliardove-nakupy-armady-2015-dp3-/domaci.aspx?c=A150115_174317_domaci_hro ..pisem sa tam aj o viacucelovych vrtulnikoch....tak sa uvidi.

avatar
Jura99 Datum: 15.01.2015 Čas: 19:45

redrou: problém je v tom, že AČR hledá stroje pro jiné účely (bitevní), protože Mi-171Š se při troše štěstí, když Rus bude dodávat ND, budou provozovat ještě řadu let, jsou celkem nové a průběžně modernizované. Jinak u UH-60 mi tak trochu schází nákladová rampa, je to spíš vrtulník pro dopravu osob než nákladu. Co tak se podívat po něčem jako NH90 ? Ale chápu, že když dá Američan cenu, tak to bude UH-60. Nakonec rádi budou i ve Vodochodech, kde se (pokud se nepletu) vyrábí podstatná část tohoto vrtulníku.

avatar
redrou Datum: 15.01.2015 Čas: 18:35

a teraz som sa docital na idnes ze cesky minister obrany behom 1-2 mesiacov vyhlasi tender na nove vrtulniky. cize mi podla vas gripeny a vy BlackHawk/UH60M. ked ze budeme mat spolocne nebo tak nech mame spolocne aj stroje.

arr