Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Slovenská elitní jednotka 5. PŠU v Afghánistánu

Datum přidání 25.01.2012    Rubrika rubrika: Události     komentáře 4 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Slovenská armáda má v Afghánistánu v současné době 324 vojáků. Kromě strážných a ženijních jednotek je mezi nimi i dvacet specialistů ze slovenské elitní jednotky 5. PŠU (5. pluk špeciálneho určenia). Slovenští speciálové začali plnit své úkoly v Afghánistánu od záři minulého roku. Mezi jejich hlavní úkoly, při kterých spolupracují s americkými kolegy, je výcvik afghánských speciálních policejních jednotek, jejich mentorování a provádění společných zásahových akcí. Cílem mužů z 5. PŠU je vybrat a vycvičit z afghánských policistů nejlepší bojovníky, kteří budou v budoucnu schopni samostatně zasahovat proti nejnebezpečnějším zločincům, povstalcům a teroristům.

5. PŠU

Foto: 5. PŠU na mezinárodním cvičení SOF Night Hawk 2011 / OSSR


Prvopočátky 5.PŠU můžeme vystopovat do roku 1992, kdy v rámci dělení Československa došlo k odštěpení od 22. speciální skupiny - předchůdce české 601. jednotky speciálních sil. V roce 1994 dostal 5.PŠU, tehdy ještě 3. speciální oddíl, čestný název "Žilinský pluk Jozefa Gabčíka". Konečně o rok později došlo k reorganizaci a přejmenovaní pluku na 5. pluk špeciálneho určenia.
 
Slovenští speciálové plní celé spektrum speciálních operací. Jsou jimi v prvé řadě speciální průzkum, úderné akce, vojenská asistence (mentorování) nebo protiteroristická činnost. V současné době se 5. PŠU zaměřuje především na výcvik a mentorování afghánských speciálních jednotek a nasazení v mírové operaci Evropské unie EU ALTHEA v Bosně a Hercegovině.

 

5. PŠU

Foto: 5. PŠU na mezinárodním cvičení SOF Night Hawk 2011 / OSSR

 

Jednotka bude v následujících měsících a letech podstupovat náročný výcvik a řadu cvičení s americkými speciálními jednotkami. Veškeré výcvikové úsilí směřuje k výstavbě samostatného úkolového seskupení slovenských speciálních sil, s jehož ostrým nasazením se počítá v roce 2014 – pravděpodobně v Afghánistánu.
 
V současné době se 20 slovenských specialistů účastní první bojové mise v novodobých dějinách Slovenské republiky. Společně s americkými kolegy připravují v rámci afghánské policie tzv. Special Response Teams (SRT), tedy jakousi obdobu amerických SWAT týmů.

 

5. PŠU

Foto: 5. PŠU při dynamické ukázce / OSSR


Avšak úkoly afghánských SRT a amerických SWAT jednotek jsou výrazně odlišné. Afghánská policie je vlastně polovojenská síla, která nebojuje jen proti zločincům, ale musí se bránit také Talibanu a jiným teroristickým skupinám. Běžnou součástí výcviku je tak drilování postupů při výbuchu IED nebo obrana proti infiltraci povstalců do policie.


Slovenští speciálové již vycvičili první jednotky SRT. Několik desítek jejich žáků dostalo certifikát o úspěšném dokončení výcviku. Nyní jsou muži SRT týmů oprávnění provádět speciální operace ve své provincii. Ti nejlepší z nich se již ostrých akcí zúčastnili.

 

Video: Slovenští speciálové mentorují afghánské policisty / YouTube


To, že vojáci mají horkou půdu pod nohama, dokazuje i incident z listopadu minulého roku, kdy došlo k výbuch IED pod jedním vozidlem převážející slovenské vojáky. Ve vozidle cestovalo šest osob, z toho tři příslušnici 5. PŠU. Naštěstí vozidlo odolalo výbuchu a vojákům se nic nestalo.


Slovenští speciálové mají mandát v Afghánistánu na šest měsíců, takže domů se vrátí již v průběhu příštího měsíce. Poté se budou vojáci z 5. PŠU připravovat na své samostatné bojové nasazení plánované na rok 2014 – podobného typu jakou nyní prochází naše 601. skupina speciálních sil.

 

Zdroj: OSSR

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
brno Datum: 13.01.2013 Čas: 14:45

Trenuju buducich teroristov... Nechapem, co vobec robia nasi vojaci v cudzej vojne. Predali sme dusu za par dolarov. Hanba.

avatar
Voodoo Datum: 23.12.2012 Čas: 12:03

Tak toto som nevedel že máme špeciálne jednotky som na to hrdý a ako už spomínali predchádzajuci prispievatelia že táto jednotka podlieha našej vláde tak to aj dopadne ako vždy: "Pre šetrenie verejných financií rozpustamé špeciálne jednotky "oznámil premier Robert Fico :D :D :D :D

avatar
palo Datum: 30.01.2012 Čas: 19:26

Tom: len skoda ze podliehaju takym drbnutym vladam ako na slovensku vzdy mame

avatar
Tom Datum: 26.01.2012 Čas: 14:59

aspon v niecom mozem byt na slovensko hrdy...

arr