Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Smrt slovenských vojáků v Afghánistánu

Datum přidání 30.12.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 1 komentářů    autor autor: Mgr. Ondrej Rajkovič

Černý pátek, tragické zakončení roku, tragédie v Afghánistánu. Takové titulky se objevily v médiích po pátku 27. prosince 2013, kdy si výbuch nástražného výbušného systému vyžádal životy dvou operátorů slovenského 5. pluku špeciálneho určenia z Žiliny.

Foto: Příslušníci  5. pluku špeciálneho určenia z Žilinyv Afghánistánu. / MO SR

Foto: Příslušníci 5. pluku špeciálneho určenia z Žilinyv Afghánistánu. / MO SR

 

Rotný Patrik Fraštia (39) z Kysuckého Nového Mesta a Edmund Makovník z Košic (34) se při výjezdu ze základny Camp Phoenix v afghánském hlavním městě Kábulu nacházeli v prvním vozidle celého konvoje. Spolu s nimi byl v tomto vozidle i kapitán amerického letectva David L. Dle zjištěných informací celý konvoj tří až čtyř vozidel projížděl jednou z hustěji obydlených čtvrtí Kábulu,když se čelní vozidlo dostalo na úroveň zaparkovaného osobního auta.

 

To sloužilo jako nosič improvizovaného výbušného zařízení, které bylo právě v tom okamžiku iniciováno buď na dálku, nebo přímo sebevražedným útočníkem vevnitř vozidla. Následná exploze úplně zničila vozidlo nesoucí IED a stejně tak i první vozidlo konvoje.

 

Tolik je možné zjistit z dostupných a ověřitelných faktů bez spekulací. Diskuse o tom,jaký typ vozidla byl použit při útoku a v jakém vozidle seděli všichni tři padlí vojáci, je v tomto bodě nepodstatná. Na jedné straně se jedná o součást vyšetřování celého incidentu, které probíhá pod společným dohledem amerických i slovenských ozbrojených sil. A na straně druhé to život nikomu nevrátí.

 

Oba příslušníci 5. pluku působili v Afghánistánu jako součást předsunuté skupiny, která připravuje zázemí pro příjezd hlavní části kontingentu vyslaného tímto plukem. Na základě mandátu parlamentu z března 2013 vyšle Slovensko do Afghánistánu dvě rotace úkolové skupiny pro speciální operace (SOTG) v celkovém počtu do 150 osob.

 

Úkolem obou rotací je podílet se na mentorování příslušníků speciálních jednotek afghánských bezpečnostních sil. Toto poslání není pro žilinský pluk ničím novým. Od září 2011 až do dubna letošního roku se v operaci ISAF vystřídaly tři úkolové jednotky pro speciální operace (SOTU).

 

Druhá vyslaná SOTU se v březnu 2012 podílela spolu se svými svěřenci z armádní Provinční hotovostní roty (PRC) na zadržení povstaleckého velitele ve východním Afghánistánu. Celé nasazení přineslo nejen mnoho pozitivních ohlasů ze strany spojeneckých velitelů speciálních operačních sil (SOF), ale také ze strany afghánských partnerů. A značně také zvýšilo úroveň zkušeností u této jediné slovenské SOF jednotky.

 

Právě zkušenosti získané při nasazení SOTU se zhodnotí při tomto novém nasazení,kdy bude oblast působení i míra odpovědnosti více v rukou důstojníků a poddůstojníků ze Žiliny. Několik podřízených úkolových jednotek bude mít tak možnost předat své znalosti, schopnosti, ale i přístup k vedení speciálních operací v ještě větší míře než dosud.


Skutečnost, že právě počátek této mise je poznačen takovou tragickou událostí je připomínkou každodenní reality válečného konfliktu. Této realitě se nevyhne žádná jednotka, která působí v oblasti kde takový konflikt probíhá. A to bez ohledu na to zda provádí mentorování bezpečnostních jednotek domovského státu a nebo zda provádí bojové operace.

 

Redakce Armádních novin se tímto přidává k vyslovení upřímné soustrasti rodinám obou padlých operátorů i jejím spolubojovníkům z Žiliny. Čest jejich památce!

 

Zdroj: Ministerstvo obrany SR, TASR, www.5psu.mil.sk

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
mino Datum: 30.12.2013 Čas: 14:00

Odpočívajte v pokoji :(

arr