Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

SM-3IIA: Nová chlouba americké protiraketové obrany

Datum přidání 14.06.2016    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 87 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americká Agentura pro raketovou obranu MDA (Missile Defense Agency) a firma Raytheon otestují poslední model protiraketové střely SM-3 (Standard Missile 3). Nová střela SM-3 Block IIA (SM-3IIA) při testu zničí simulovanou balistickou raketu středního doletu v její střední fázi letu - v kosmickém prostoru.

Foto: Raketa SM-3 ve výrobní závodě Raytheon. / Raytheon

Foto: Raketa SM-3 ve výrobním závodě Raytheon. / Raytheon

 

Nová střela SM-3IIA je určená mimo jiné pro protiraketovou obranu NATO v Evropě. Střely budou (společně s radary) rozmístěny od roku 2018 na pozemních základnách v Polsku a Rumunsku. Ostatně před měsícem Američané zprovoznili vojenskou základnu s naváděcím radarem v Rumunsku.


Velký radar včasné výstrahy evropské protiraketové obrany vyroste v Turecku. Součástí deštníku budou i vojenské lodě se systémy Aegis plující ve Středozemním moři.


Střely SM-3 jsou určeny především k ničení balistických raket krátkého a středního doletu (3000 – 5500 km). SM-3 umí rovněž ničit satelity na oběžné dráze Země. V současné době SM-3 najdeme výhradně na amerických a japonských válečných lodích.


SM-3 má místo klasické tříštivé hlavice třetí stupeň s raketovým pohonem a manévrujícím tělesem LEAP (Light Exo-Atmospheric Projectile). Tento prostředek má infračervené navádění a svůj cíl ničí pouze kinetickou energií přímého zásahu. Magazín PR Newsire popisuje energii zásahu jako náraz nákladního auta o hmotnosti 10 tun, jedoucím rychlostí 1000 km/h, do betonové zdi.


Podle Američanů základny v Polsku a Rumunsku ochrání státy NATO před útoky balistickými raketami. Rozmístění raket v Polsku a Rumunsku je součástí širšího technického programu “Aegis na pevnině” (Aegis Ashore), který přenese protiraketové schopnosti lodí na pevninu.


Obecně hlavní komponenty systému Aegis tvoří řízené střely, jejich odpalovací zařízení, systém řízení palby a sofistikovaný radar. Aegis vznikl v době studené války pro obranu amerických úderných svazů (a zejména letadlových lodí) před hromadným útokem sovětských nadzvukových protilodních střel.

 

Video: Pozemní a námořní testy (2012) raket SM-3; ilustrační video / YouTube


Samotné rozmístění antiraket v Evropě se řídí plánem Bílého Domu EPPA (European Phased Adaptive Approach), který je součástí budované komplexní protiraketé obrany NATO. V poslední fázi EPPA (2020) budoucí střely SM-3 Block IIB (SM-3IIB) ochrání Evropu i Spojené státy před balistickými střelami středního doletu i před mezikontinentálními balistickými raketami ICBM (Inter-Continental Ballistic Missile).


Zpět do současnosti. Nová třístupňová střela SM-3IIA navazuje na předchozí verzi SM-3 Block IB (SM-3IB). Obrovskou změnou je použití motorů stejného průměru u všech třech stupňů, což výrazně zlepší letové výkony. Střely série Block IIA ničí ve střední fázi všechny balistické rakety krátkého a středního dosahu. “Ukázkový” cíl tvoří například ruské rakety Iskander.


“Tohle je rozšíření schopností SM-3IB. Je to především kvůli tělu o větším průměru 21 palců (533 mm - pozn. red.). Dokážeme tak chránit mnohem větší prostor. Vložili jsme také nějaké nové schopnosti do naší kinetické bojové hlavice, takže máme větší citlivost - máme lepší vyhledávací senzor,” komentuje blížící se testy Amy Cohen, ředitelka oddělení raket SM-3 ve firmě Raytheon.


Testy nových raket SM-3IIA jsou naplánovány na konec roku. Při testech proti simulované balistické střele středního doletu se mimo jiné ověří, zda nový senzor skutečně dokáže vidět cíle ve větším zorném poli na větší vzdálenost.


Pentagon v minulém roce objednal za 543 milionů dolarů 17 střel SM-3IIA pro testování a počáteční rozmístění v Polsku a Rumunsku. Na výrobě střel SM-3 se podílí 50/50 Japonsko a USA, přičemž sestavení raket probíhá ve firmě Raytheon.


Ostatně také Japonsko plánuje rozmístit v rámci technického programu Aegis Ashore střely SM-3 na pevninu, jako obranu před možnými raketovými útoky z Číny a Severní Koreje.

 

Zdroj: National Interest 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Luky Datum: 02.07.2016 Čas: 08:41

Většina samozřejmě nemá zájem otevřeně útočit na Rusa s vizí smradlavé války. Najdou se ale zájmové skupinky s podivnými ambicemi. A skoro všichni by chtěli plíživě Rusovi přiložit ke spánku kvér a pak jednat z pozice síly.
Takže Amíci právě teď třeba nechtějí válku na Donbase, ta jim už posloužila. Teď by chtěli Ukrajinu v NATO a posunout se zase více na východ. Jestli to nejsi schopen rozeznat, sniž si dávky léků.

avatar
KOLT Datum: 02.07.2016 Čas: 08:32

Proč mám pocit, že si většina rusofilů ve skutečnosti přeje, aby se nějaký konflikt odehrál, protože pak by jejich milovaný mužik konečně nakopal imperialistickému amerikánci zadek a ukázal, kdo je na světě pánem.... Dejte si radši studený hadr na hlavu a zvyšte dávky léků, nikdo z NATO nemá nejmenší zájem útočit na Rusko.

avatar
svang Datum: 01.07.2016 Čas: 20:12

System instalovany v Polsku ma byt stejneho typu jako v Rumunsku, cili strely budou odpalovany pomoci vertikalniho odpalovaciho zarizeni MK 41. To umoznuje vypoustet ruzne typy strel napr. RIM-66 Standard, RIM-67 Standard, RIM-174 Standard ERAM, strely s plochou drahou letu Tomahawk a uz zminene SM-3.

Z toho plyne, ze instalovany system muze byt lehce pouzit i pro utocne ucely s celou radou nicivych strel. Prezentovat jej jako "obranny" je velmi alibisticke, asi stejne jako tvrdit, ze nakladak muze vozit pouze sterk a ne hlinu, pisek, cihly nebo jakykoliv jiny material.

Obrovske nebezpeci spociva v tom, ze instalovane zarizeni je obsluhovane US Army, ktere nepodleha veleni prislusne zeme. Muze tak lehce dojit ke zneuziti k akci typu false flag jako byl treba Tonkinsky zaliv, aniz by si to hostujici zeme prala a vyvolat konflikt na evropske pude.

avatar
asdf Datum: 18.06.2016 Čas: 09:20

svang > Raketu sundavas vo faze 2.

avatar
asdf Datum: 18.06.2016 Čas: 09:19

A teraz si zober, ze mas protiraketovu obranu niekde pri pobrezi ako je na tom tvojom obrazku bod 1.
Sundavas celu raketu. Ziadne MIRV ta nemusi zaujimat. Strielas na rakate, ktora je v rozbehu. Hlavice este nie su oddelene. Motory rakety bezia na plno, takze nie je ju problem infracervene zameriavat. Raketa je podstatne vecsi ciel ako len hlavica. Raketa je mekky ciel. Jednoduchsie ju znicis ako samotnu hlavicu.

avatar
Luky Datum: 18.06.2016 Čas: 08:54

Jde o to co považuješ za střední fázi....těžko se to odehraje na půli cesty a o tom je řeč.
Že se to rozdělí před vstupem do atmosféry nemá na to co jsme řešili vliv.

avatar
svang Datum: 18.06.2016 Čas: 01:57

K vypousteni MIRV muze dochazet uz ve stredni fazi letu. Jak vyplyva z nazvu, kazda hlavice je vybavena navratovym telesem s tepelnou ochranou pro vstup do atmosfery ve vysce okolo 100 km v posledni fazi letu.

Nejnovejsi ruske rakety Sarmat jsou schopne nest 10-15 MIRV a maji letat po tzv. suborbitalni trajektorii. To znamena, ze nebudou muset pouzivat "klasickou" cestu pres severni pol, ale budou moci zasahnout cil kdekoliv na svete, treba na jiznim polu. Krome toho budou od roku 2020 schopne nest jaderne nebo konvencni hypersonicke hlavice Yu-71 umoznujici i kineticky uder v nejadernem konfliktu. CEP ma byt u Sarmatu o 1-2 rady lepsi a dosahovat pouze 10 metru (napr. Bulava 200 m, Minuteman 100 m).

https://en.wikipedia.org/wiki/Multiple_independently_targetable_reentry_vehicle#/media/File:Minuteman_III_MIRV_path.svg

avatar
Luky Datum: 17.06.2016 Čas: 16:48

Co si pamatuji z různých videí, animací nebo schemátek, tak se hlavice oddělují až v té poslední, sestupné fázi letu...což je i logické, protože cestou sdílejí pohonný systém toho hlavního modulu.

Pokud tedy SM-3IIA sundá raketu už cestou nebo po startu, tak ji prostě zneškodní.
Podle mě ty lodě můžou hlídkovat i kolem Grónska, kde můžou sundat ICBM, pokud budou disponovat takto výkonnými střelami.

Jinak si myslím, že ochrana základen v Evropě může taky být dost slušným motivem. Přesun těžký techniky není taková sranda.

avatar
Slavoslav Datum: 17.06.2016 Čas: 15:50

Luky

preto sa pitam kedy dojde k oddeleniu hlavic. Priznam sa, ze o atome toho vela neviem. ZBrane posledneho sudu ma nikdy nezaujimali, pretoze ked pridu k slovu ...

Ostatne, sam si nemyslim, zeby tie zakladne americania budovali z lasky k EU. Ono zhodou okolnosti su tie zakladne na trase striel z blizkeho vychodu do USA co by som za motiv pokladal skor

avatar
Luky Datum: 17.06.2016 Čas: 11:51

US základny v Evropě jsou součástí amerického vojenského komplexu.

Myslel jsem, že řešíme poměrně jednoznačné otázky technického charakteru, které padly v debatě o bez-celeru...ne dětinské věci typu, zda "když to chrání i Amíky, tak to ale chrání i Brusel a to ty ne né a ne jo jó, jak teď říkáš že jó".

Politické otázky bych nechal raději bokem, ale je spousta ofiko záznamů Bushe mluvící k celé planetě o "novém světovém řádu". Takže i tato část bez-celeru by šla docela reálně dotvořit a nepůsobila by brakově, jak povídačka o Žirinovským a jeho světovládě.

avatar
Shania Datum: 17.06.2016 Čas: 11:35

Luky: jo ale ty základny v Evropě nebraní a ani nebudou branit USA ale když ne nás, tak západní evropu.

avatar
Luky Datum: 17.06.2016 Čas: 11:21

No tak chlapi já fakt nevím, jestli jste ten článek četli nebo přišli jenom diskutovat.
Z článku:
"Nová střela SM-3 Block IIA (SM-3IIA) při testu zničí simulovanou balistickou raketu středního doletu v její střední fázi letu - v kosmickém prostoru..
Nová střela SM-3IIA je určená mimo jiné pro protiraketovou obranu NATO v Evropě...
V poslední fázi EPPA (2020) budoucí střely SM-3 Block IIB (SM-3IIB) ochrání Evropu i Spojené státy před balistickými střelami středního doletu i před mezikontinentálními balistickými raketami ICBM (Inter-Continental Ballistic Missile)."

Grull:
mnoho těch systémů je na lodích a sever je tak trochu samá voda....navíc nikdy nevíte co můžou rozvinout na Thule, když už je to vymyšlený....

avatar
Shania Datum: 17.06.2016 Čas: 10:21

Tady je FAQ NATO:
NATO Ballistic Missile Defense (BMD): Myth vs. Fact
https://nato.usmission.gov/nato-ballistic-missile-defense-bmd-myth-vs-fact/

Pozemní základny v Evropě nedokáži sestřelit ICBM proti státům a i AEGIS lodě by museli být hodně na severu a blízko k místu odpálení.

Takže možná nakonec ta "zločinecká organizace" nekecala když říkali na čí ochranu ty základny jsou.

Pro ilustraci jaký systém je na co:
http://en.citizendium.org/images/thumb/2/22/Missile_Defense_Interceptor_Basics.png/600px-Missile_Defense_Interceptor_Basics.png


Co se týká toho cernakusova scenare, tak taky pár podobných teorii znám, ale to bylo v dobe kdy rusove byli na dne a měli diry v systemu vcasneho varovani a cele to navic pada na tom jestli limitovany pocet B2 dokaze ulovit ruske mobilni ICBM... A podle toho jak "uspesny" byl hon na SCUDy v Iraku....

avatar
Grull Datum: 17.06.2016 Čas: 09:37

A právě proto, že USA nemá jak zastavit rakety letící přes severní pól, k žádnému Armageddonu zatím nedojde.
Až něco vymyslí i proti tomu, tak bych se začal bát. Ale krom laseru na oběžné dráze mě nic jiného nenapadá.
Nevíte, jestli pokračují ve vývoji toho laseru co měl nést Boing 737?

avatar
Slavoslav Datum: 17.06.2016 Čas: 09:23

Hej, na stranu číslo 2. To sa v diskusiách stáva a ak budeme pokračovať pôjde dalej :)

Áno, jeho príspevok ma havu a petu. No ja hovorím o iných expertoch co sa všade po svete rojili ked bol tento system v kurze.

Apropo, ked si vezmem, že zem je gulata ohľadom detekcie radarom, system zasahuje nad europov nebudú už jednotlivé hlavice oddelene v case ked system dostane šancu zasiahnuť? To iste pre aljasku obranu v smere cez pol? Neviem pitam sa keďže toto bolo v minulosti už niekde riesene že najefektívnejší zásah je pred oddelenim hlavic no to vraj žiaden pozemny system nezvladne z týchto dôvodov.

arr