Evropská zbrojnice pro tanky Leopard 2

Německá firma KMW (Krauss-Maffei Wegmann) za ... Více

Německé bojové vozidlo pěchoty Puma pro Armádu ČR?

Redakce Armádních novin si ve výrobních prostorách ... Více

S-70M Black Hawk: Univerzální vrtulník pro Armádu ČR?

Ministryně obrany Karla Šlechtová zadala ... Více

Experimentální přesun mechanizovaného praporu AČR

Přesun je nedílnou součástí vojenského umění. ... Více

Události

Sobotní smrt 24 pákistánských vojáků pod drobnohledem

Datum přidání 29.11.2011    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Před pár dny bylo při leteckém útoku NATO zabito 24 pákistánských vojáku. Šlo o nejtěžší a nejsmrtelnější incident mezi jednotkami NATO v Afghánistánu a pákistánskou armádou. Tento smrtelný omyl těžce narušil vztahy mezi USA a NATO na jedné straně a Pákistánem na druhé straně. Prvotní indicie ukazují, že smrt pákistánských vojáku způsobila chybná identifikace nepřítele provedená americkým velitelem. Vrtulníky a letouny NATO zaútočily na dva tábory, o kterých si americké velení myslelo, že jsou využívány bojovníky Talibanu. Ukázalo se však, že šlo o tragický omyl s dalekosáhlými důsledky.

pakistan

Foto: Mapa Pákistánu / ilustrační foto, CIA

 

Podle amerických záznamů celý incident začal ve chvíli, kdy se americko-afghánská patrola dostala pod nepřátelskou střelbu z malých ručních zbraní a minometů. Hlídka v rámci standardního postupu zavolala na pomoc leteckou podporu.

 

Záznamy ale také ukazují, že hlídka kontaktovala pákistánskou armádu s dotazem, zda se v oblasti nacházejí jednotky pákistánské armády. Odpověď byla z pákistánské strany negativní.

 

Po dvou hodinách bojů s povstalci, kdy nepřátelští bojovnici utíkali směrem do bezpečí k pákistánské hranici, si americký velitel napadené jednotky všiml dvou táborů. Nabyl přesvědčení, že se jedná o dva tábory povstalců s těžkými zbraněmi.

 

Společná americko-afghánská hlídka se rozhodla v 02:21 pákistánského času povolat letecké údery, aniž si uvědomila, že se už nacházejí na pákistánské straně hranice. Záznamy ukazují, že osudový útok provedly bitevní letadla AC-130 a bojové vrtulníky AH-64 Apache.

  

Klíčovým momentem celého případu je otázka, proč američtí vojáci věřili, že oba tábory jsou využívány bojovníky Talibanu a že v oblasti nejsou žádné spřátelené jednotky. Vše se snad dozvíme 23. prosince, kdy má být předložena závěrečná vyšetřující zpráva.

 

Jednu z tragických hlavních rolí může hrát samotná afghánsko-pákistánské hranice. Hranici tvoří tzv. Durandova linie (Durand line), která byla vytyčena Brity v roce 1893. Bohužel dodnes existuje malá shoda, kde vůbec hranice přesně leží. Různé mapy ukazují linii hranice až s pěti kilometrovými rozdíly.

 

Tak nebo tak, incident silně narušil americko-pákistánské vztahy. Kromě jiného došlo k zavření pákistánské hranice pro nákladní auta vezoucí zásoby pro jednotky NATO. Smrtelnému riziku útoku je tak vystaveno více než 300 plně naložených kamiónů určených pro spojenecké vojáky v Afghánistánu.

 

Pákistán rovněž dal americké armádě 15 denní lhůtu, aby opustila pákistánskou leteckou základnu Shamsi, odkud Američané vysílali bezpilotní stroje do boje s povstalci. Ve světle obou událostí se silné protiamerické nálady, které v těchto dnech cloumají celým Pákistánem, jeví jako nejmenší problém.

 

Zdroj: Military Times

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr