Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Šok a úžas: Američané nasadili matku všech bomb GBU-43/B MOAB

Datum přidání 14.04.2017    Rubrika rubrika: Události     komentáře 93 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Ve čtvrtek americké letectvo shodilo ve východním Afghánistánu na pozice Islámského státu vůbec poprvé obří konvenční pumu GBU-43/B MOAB (Massive Ordnance Air Blast). Puma vznikla v roce 2003 v rámci vojenské doktríny “šoku a úžasu” (shock and awe).

Foto: GBU-43/B MOAB / US Air Force

 

Vojenskou doktrínu šoku a úžasu představili světu v roce 1996 Harlan Ullman a James Wade. Doktrína je založena na využití drtivé palebné síly a velkolepé demonstraci síly s cílem ochromit morálku a zničit vůli nepřítele bojovat.


Oba autoři doktrínu definují jako: “ovlivňovat vůli, vnímání a chápání protivníka vést boj … ovládnout prostředí a paralyzovat nebo zahltit schopnosti nepřítele vnímat a pochopit probíhající události (na bitevním poli - pozn. red.) tak, aby nebyl schopny odporu na taktické a strategické úrovni.”


Američané poprvé doktrínu šoku a úžasu použili při invazi do Iráku v roce 2003, která se zásadně lišila od první války v Zálivu v roce 1991. V roce 1991 Američané sestavili koaliční armádu o síle milionu mužů a před invazí do Kuvajtu probíhalo 40 dní dlouhé bombardováni.


V roce 2003 se Američané do Iráku pustili pouze s 200 000 muži prakticky bez předchozí bombardovací kampaně. Tehdejší ministr obrany Spojených států Donald Rumsfeld, jeden z ideologických vůdců válečné kampaně v Iráku, nechtěl v roce 2003 ztrácet čas půlročním sestavováním armády, jako v roce 1991.


Strategie úžasu a síly měla umožnit Američanům projektovat sílu a dosáhnout vítězství mnohem rychleji. Nebylo tak nutné čekat půl roku pokaždé, když Američané měli potřebu vnucovat svou vůli nepřátelům. Následující události po invazi však ukázaly, že okupace Iráku bude mnohem krvavější a náročnější, než se čekalo, ale to už je jiný příběh.


Pro invazi do Iráku a v rámci doktríny šoku a úžasu americké letectvo zadalo požadavek na rychlý vývoj a výrobu obři přesně naváděné (GPS) letecké pumy GBU-43/B MOAB. Puma byla určena především k ničení živé síly na volném prostranství, lehké techniky a také k čištění prostoru od min a improvizovaných výbušných zařízení (IED).

 


Video :Testování GBU-43/B v roce 2003. / YouTube

 

Z vojenského hlediska GBU-43/B má velmi omezené vojenské využití - především kvůli krkolomnému doručování pumy na cíl. Díky své délce 9,2 m a hmotnosti 10,3 t nelze pumu umístit na žádný americký bombardér. GBU-43/B je na cíl vyhazována z nákladového prostoru dopravního letadla C-130, resp. verzí pro speciální operace MC-130E Combat Talon I nebo MC-130H Combat Talon II.


GBU-43/B ničí živou sílu na otevřeném prostranství od epicentra výbuchu až na vzdálenost 1,5 km. Podle amerického letectva puma dokáže zničit “devět městských bloků” (městský blok má ±100x200 m)


Celkově bylo vyrobeno 15 pum MOAB. Podle deníku The New York Times vývoj pumy stal 300 milionů dolarů a jedna puma přijde na 16 milionů dolarů.


Nasazení pumy MOAB ve východním Afghánistánu je součástí nové agresivnější politiky prezidenta Donalda Trumpa, který “rozvázal ruce” Pentagonu. Nižší vojenští velitelé díky tomu získali větší volnost a svobodnu v rozhodování, kdy, kde a jak zaútočí na militanty v Sýrii, Iráku, Afghánistánu nebo kdekoliv na světě (Somálsko, Jemen). To zásadně zvyšuje účinek použití vojenské síly, protože velitelé nemusí pokaždé čekat na schválení úředníků ve Washingtonu.


“Máme největší armádu na celém světě,” uvedl Trump. “Dali jsme armádě oprávnění a upřímně řečeno, díky tomu, co dělají, jsem byl v poslední době tak úspěšný.”


“Trump přenechal odpovědnost nižším vojenským velitelům a zdá se, že věnuje jen malou pozornost operačním detailům (“vedlejším ztrátám” - pozn. red.),” řekl pro The New York Times Derek Chollet, bývalý náměstek ministra obrany v administrativě Baracka Obamy. “Tady je otázka: Trump je velmi hrdý na jeho udělené oprávnění armádě, tedy pokud jde vše dobře, ale člověk si klade otázku, zda bude mít stejný smysl pro sdílenou odpovědnost, když se něco pokazí, protože to se určitě stane.”

 

Zdroj: The New Yortk TimesBusiness Insaider

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
semtam Datum: 22.04.2017 Čas: 21:34

skelet

Jasně a nechat si překroutit své komentáře. Díky

avatar
skelet Datum: 22.04.2017 Čas: 21:31

tím "sorry jako" jsi to měl ukončit

avatar
semtam Datum: 22.04.2017 Čas: 21:17

skelet

Sorry jako, psal jsem, že za 10 let od shozu první FOAB je technicky možné, že by šla skutečně nasadit na TU-160. Nikde jsem nepsal, že TU-160 je běžně vyzbrojen FOAB, to asi zafungovala něčí fantazie...

Z technického hlediska je potřeba jiného stabilizačního/brzdícího padáku a případná úprava stabilizačních ploch (zhruba to nejnutnější), proto také jsem již několikrát poznamenal, že není otázka, zda to nejde, ale jestli je to technicky možné. Nikdo nenapsal, co tomu ve skutečnosti brání, psalo se jen o bombě z roku 2007.

Ohledně TU-160, tak jeho úprava pro shoz bomby takové váhy a rozměru není opět nic nemožného. V minulosti se s tím počítalo a zásahy do vnitřního prostoru nebudou nijak zvlášť velké a hlavně dočasné. Srarlight navíc mylně tvrdí, že TU-160 musí shodit své bomby při velké, prakticky v nadzvukovém letu. Což je zavádějící jak prase, protože záleží na misi, na výzbroji a protivníku.

Ale znovu po 10-té, FOAB a spol nejsou strategické zbraně, jsou psychologické s trapnou dopravou na cíl. Tudíž se používají (zatím jen MOAB) na nesofistikovaného protivníka. TU-160 pro lety nad Sýrií obletí celou Evropu. Laik by řekl, že je to úplně debilní cesta, jenže Rusko s tím dokazuje své dovednosti a jako druhořadá věc je výcvik pilotů. Dáte ruku do ohně, že TU-160 v Sýrii útočí nadzvukovou rychlostí a to pokaždé? Asi ne co.

Navíc pro válku v Sýrii jsou zbytečné, neekonomické. Přesto jsou nasazeny, protože jejich skutečný cíl není ten na zemi v Sýrii, ale aby to viděli ostatní, co umí.

avatar
skelet Datum: 22.04.2017 Čas: 20:39

fantazíruješ v tom, že Starlight popsal, proč je nesmysl používat FOAB v Tu-160. Ty zde oponuješ v lepším případě širší veřejnosti neznámou úpravou FOAB, tak aby se dala použít. V horším případě je pouze v tvé fantazii.
No a stejně tak je nesmyslné nasazovat Tu-160 jinak, než jak popsal Starlight, na to je to příliš drahý a cenný letoun. Z prominutím tak idiotsky jak se tu někdo (myslím ty) snažil naznačit nejsou nasazované ani B-52, které jsou pro konvenční bombardování mimojiné určeny.
A teď čekám další řeči o tom, jací jsme všichni idioti..

avatar
semtam Datum: 22.04.2017 Čas: 20:16

raziel87

Jen chci, aby napsal v čem fantazíruju, to je celý. Problém je ten, že žádná fantazie z mé strany nepadla. Ale fantazie jsme si v této diskuzi užili víc než dost.

avatar
raziel87 Datum: 22.04.2017 Čas: 15:49

2 semtam

Asi bych se nepouštěl do křížku zrovna se Skeletem :-) není zrovna jednoduché ho přebít povědomím o vojenské technice, taktice, historii i současnosti. To, že ho moc nevidíš přispívat na AN neznamená, že je "greenhorn" - jsou i jiná fóra.

Každý se někdy zmýlí, ale na českých fórech není moc lidí, kteří by dlouhodobě přispívali s tak akurátními informacemi a objektivním pohledem na globální situaci,
jako právě Skelet.....škoda že sem tupej ignorant a nestíhám si v práci přečíst, o čem se chlapi přete, asi dvě stránky nejsem v obraze, večer napravím

avatar
semtam Datum: 21.04.2017 Čas: 19:29

skelet

Tak popiš tu mojí fantazii. Fantazii objevující se v této diskuzi jsem již popsal.

avatar
skelet Datum: 21.04.2017 Čas: 18:56

semtam: diskutuješ ze říši vlastní fantazie, v tom je ten problém

avatar
semtam Datum: 21.04.2017 Čas: 18:30

Shania

Ne, nepovažuji 1800m za moc. Měl jste mylný předpoklad.

skelet

No, asi jste četl jinou diskuzi. Fantazie je, že někdo si myslí, že bomba poškodí nosič, že se musí bombardovat rychlostí zvuku, že za dobu 10 let se nic nestalo, nic nepohlo.

avatar
skelet Datum: 21.04.2017 Čas: 10:47

semtam: diskuzi jsem právě četl.. problém je, že ty se rozčiluješ kvůli něčemu co je pouze v tvé fantazii. ;)

avatar
Shania Datum: 21.04.2017 Čas: 09:35

semtam: ne? tak prosím jmenuj kolik sorties litaji pod 5-6km a kolik jsi vůbec viděl letu pod 2 km?

Jen letadla SyAF lítájí níž.

Nad 2km lítají i SyAF vrtulníky shazující bomby a barelové bomby, jejich cep je okolo jednoho kilometru....

avatar
semtam Datum: 21.04.2017 Čas: 06:39

Shania

ne

skelet

Kdyby, kdyby, kdyby...
Kdyby jste četl diskuzi, tak FOAB v TU-160 byla myšlena FOAB upravená, myšleno ta FOAB, která pravděpodobně byla vypuštěna z transportního letadla. Myšlenka byla taková, že technicky je možné do TU-160 takovouto bombu dát. Vznikly tu výpočty a odůvodnění veskrze nepřesná a zavádějící, že bombu nést a použít v TU-160 nelze. Což nikdo dosud nevyloučil, protože se chytá té ze záznamu z roku 2007 a k tomu navíc méně šťastným způsobem.
Takže pokud máte bombu upravenou tak, aby šla shodit z transportního letadla, horko těžko ji takto můžete použít ve strategickém bombardéru a naopak. Tady bohužel kdyby neplatí...

logik

Myšlenka byla pro upřesnění meteorologických podmínek (rozuměj doplňující údaj pro výpočet). Byla to jakási hypotéza jak by to mohlo fungovat (ne striktně), protože jak přesně funguje SVP-24 tu nikdo neví.

avatar
logik Datum: 20.04.2017 Čas: 23:44

semtam: ad SVP
- pro shoz pumy nelze získat údaje z meteorologických stanic, protože závisí na lokálním stavu a ten ti žádná meteorologická stanice nezjistí

- nepřesnost shozu narůstá přinejmenším kvadraticky s časem pádu. Proto pro neřízené pumy s padákem bude sebelepší zaměřovač velmi nepřesný. Navíc padák funguje jako "plachta na vítr", čímž opět ještě snižuje přesnost, protože násobí účinky "rušení".

- ze stejného důvodu by Ti ani příliš nepomohlo měření stavu atmosféry před shozem, protože proudění je chaotický systém a tedy hodně špatně se predikuje (tak výkonnej počítač a tolik měřidel v SVP nemaj)....

Jinak představa, že letěj s Tu-160 pomalu nízko nad zemí je fakt absurdní.

avatar
stronger.p Datum: 20.04.2017 Čas: 20:42

Děsím se dne, až se nějakým islamistickým teroristům povede někde v centru "našeho světa" povede odpálit špinavou bombu nebo zas s něčím do něčeho narazí a imbecilní novináři budou psát titulky, ŠOK, ÚŽAS, TERORISTÉ ODPÁLILI PMOAB (proroka M****všech bomb)

avatar
skelet Datum: 20.04.2017 Čas: 20:22

semtam: a o tom to přesně je .. na "kdyby" se nehraje.. kdyby MOAB byl o pár cenťáků menší, tak se dá naložit do B-2. Kdyby.. kdyby.. kdyby..

arr