Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výzbroj

Sonické zbraně a kontrola davu

Datum přidání 22.05.2012    Rubrika rubrika: Vojenská výzbroj     komentáře 3 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Dav je zvláštní sociální útvar. Pokud jste součástí davu, přestanete myslet jako nezávislý jedinec a kontrolu nad vaším rozhodováním převezme kolektivní myšlení davu. Pokud lidé v davu začnou křičet - křičíte také, pokud začnou s něčím nesouhlasit - nesouhlasíte také, pokud lidé začnou rabovat - rabujete také. Zvládnout dav ovládaný primitivními pudy není jen problémem policistů, ale v poslední době také prostých vojáků. Ukázkovým příkladem jsou zfanatizované davy v Afghánistánu a Iráku, kde je vše znásobeno nevzdělaností a přílišnou emotivitou místních obyvatel.

LRAD

Foto: Zvukové dělo LRAD na palubě amerického válečného plavidla / LRAD Corporation

Kontrola davu v bojových zónách

Na začátku invaze do Iráku nebo Afghánistánu neměli spojenečtí vojáci žádné prostředky, jak usměrňovat nebo rozhánět naštvané obyvatele - kromě svých zbraní. Velení armád brzy pochopilo, že střílení do vzduchu není zrovna efektní způsob, jak kontrolovat dav - ba právě naopak. Výsledkem může být větší vyhrocení situace, nemluvě o negativních titulcích v novinách.

 

Armádní inženýři začali proto přemýšlet o konstrukci neletálních (nesmrtících) zbraní schopné paralyzovat, ochromit, odehnat nebo jiným způsobem upozornit osoby nacházející se v moci davu. Jedním z nejúčinnějších prostředků byl "vynález" moderní sonické zbraně, schopné pomoci zvuku o vysoké hlasitosti upozornit nebo paralyzovat zasažené osoby.

 

Video: Ukázka zfanatizovaného davu v Afghánistánu. Vsazování myšlenek, psychická i fyzická manipulace podobné skupiny lidí je velmi snadná – Taliban toho také umně využívá. / YouTube

Dav - skupina větší než cca 40 lidí
V davu vzniká tzv. davová
psychóza - člověk v davu potlačuje svou vlastní individualitu, prosazují se primitivní pudy, mizí pocit zodpovědnosti. Dav vyvolává pocit anonymity a bezpečí. Člověk se může chovat tak, jak by se sám nikdy nechoval. Wikipedia

Ač existuje mnoho typů sonických zbraní (např. flash-bang), v našem případě se budeme bavit o tzv. sonických (zvukových) dělech. Jde vlastně o velmi výkonné směrové reproduktory, schopné pouze v určitém směru vysílat zvuk o velmi vysoké energii.

Sonické dělo LRAD

Jakýmsi etalonem mezi zvukovými děly je americké zařízení LRAD (Long Range Acoustic Device) schopné přivodit až nesnesitelnou bolest zasaženým osobám nebo vysílat důrazné hlasové příkazy.

 

LRADFoto: Sonické dělo LRAD / US Navy

 

LRAD vysílá ohraničený zvukový paprsek v kuželu o úhlu 30° o frekvenci 2,5 kHz a hlasitosti až 150 dB. Ač se to příčí selskému rozumu, v tomto případě se zvuk nešíří celokruhově, ale právě a jen v onom úzkém kuželu. Pokud stojíte jen pár metrů od zasažené zóny, budete jen nechápavě pozorovat svíjející se lidi na zemi, ležící jen pár metrů od vás.

Zvuk je mechanické vlnění v látkovém prostředí, které je schopno vyvolat sluchový vjem. Frekvence tohoto vlnění, které je člověk schopen vnímat, jsou značně individuální a leží v intervalu přibližně 16 Hz až 20 000 Hz. Mechanické vlnění mimo tento frekvenční rozsah sluchový vjem nevyvolává, přesto se někdy také označuje jako zvuk.
Frekvenci nižší než 16 Hz má infrazvuk, slyší jej např. sloni. Frekvenci vyšší než 20 kHz má ultrazvuk, který mohou vnímat např. psi, delfíni či netopýři. Děje, které jsou spojeny se vznikem zvuku jeho šířením a vnímáním, se nazývají akustika. Wikipedia

Připomeňme, že zvuk není elektromagnetické vlnění, jako třeba světlo nebo rádiové vlny, ale mechanické vlnění. Vzniká tak, že nějaký zdroj zvuku - chvějící se těleso - rozkmitá atomy okolního prostředí, nejčastěji vzduchu. Kmity se pak šíří v prostředí, tak že atomy své kmitání předávají sousednímu atomu, až k přijímači - nejčastěji lidskému uchu. V případě děla LRAD musí tedy zdroj zvuku vibrovat rychlostí 2500 kmitů za sekundu.

 

LRADFoto: Schéma působení sonického děla LRAD / LRAD Corporation

 

Účinný dosah sonické zbraně LRAD je zhruba 300 metrů, ve kterém zasažené osoby cítí silné bolesti hlavy a psychické nepohodlí. Pokud se však osoby přiblíží až na vzdálenost 100 metrů od zářiče LRAD, začne být bolest nesnesitelná. Kritická vzdálenost je pak cca 15 metrů, kdy dochází k trvalému poškození sluchu.  

 

LRAD však nemusí jen sloužit k paralyzaci davu, ale dokáže také vysílat mluvené příkazy - v tomto případě až do vzdálenosti skoro 9 km. Navíc jeho elektronika dokáže hlas modulovat tím způsobem, aby zněl důrazně a autorativně. Jistě sami uznáte, že je rozdíl, když na vás mluví člověk se slabým písklavým hlasem nebo s hlasem pevným a důrazným.  

Sonické zbraně mohou i zabíjet

Zajímavou vlastností sonických děl je schopnost rozkmitat na dálku určitý druh materiálu - v případě lidí třeba nejrůznější měkké tkáně. Inženýr Vic Tandy například experimentoval s různými frekvencemi, které dokáží rozkmitat lidské oko.

 

Výsledkem takových pokusů bylo zdeformované vidění zasažených osob. Závěry pokusů zněly dokonce až strašidelně, neboť testované osoby hlásily, že před očima viděly zneklidňující a intenzivní záblesky šedých "přízraků". Tohle ale zrovna asi nebude cesta, jak uklidnit rozvášněný dav.  

 

Video: LRAD v akci. Sílu zvuku neznáme, ale předpokládame, že plný výkon to není / YouTube

 

Avšak to ani není vše, při frekvencích několik stovek kHz až MHz (milióny kmitů za sekundu), což je oblast ultrazvuku - lidským uchem neslyšitelná, může se "rozkmitat" nervový systém člověka a vnitřní orgány - vše s fatálními následky. Při pokusech na myších byly při tak vysokém výkonu a frekvencí zaznamenáno například rozsáhlé poškození plic a srdce…

 

Zmiňme, že s nasazením sonické zbraně LRAD počítají i organizátoři na olympijských hrách v Londýně.  Zbraň však není primárně určena proti demonstrantům, ale proti podezřelým lodím plující po řece Temži.

 

Zdroj: Wikipedia/Sonic weapon, LRAD Corporation, Wikipedia/Zvuk, Wikipedia/Crowd

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.6 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Left Datum: 23.05.2012 Čas: 21:32

Tady je ještě asi lepší ukázka:
http://www.youtube.com/watch?v=z7ORW_k8fKs&feature=player_embedded

avatar
Left Datum: 23.05.2012 Čas: 21:26

Tohle si budem muset pořídit na ty naše odboráře a ono by je přešlo krmit lidi primitivními názory. :D
To ale opravdu není špatný nápad, jak na to tak znova koukám...dokavaď nebudou mít plnohodnotý argumenty, tak jim to bude pouštět do jejich centrály...

avatar
Márty Datum: 23.05.2012 Čas: 11:43

Nevím jestli je to přímo proti povstalcům v AFG a IR ,ale nalezne to uplatnění při protestech lidí proti systému po celém světě a to vyhrotí protesty ještě víc...

arr