Bitevní tank (MBT) vs. bojové vozidlo pěchoty (IFV) pro armádu malého státu

Při diskusích ohledně budoucnosti našich obrněných ... Více

Ruská vojenská politika v roce 2018

Ruský politolog Pavel Luzin v článku Limity ... Více

Ruský Rostech – současnost a plány zbrojního giganta

Ruský státní technologický holding Rostech je obří ... Více

Rakouské granáty pro Armádu ČR

Česká zbrojovka dodá české armádě nové útočné a ... Více

Události

Soutěž odstřelovačů RIDE OF THE KINGS 2013 končí

Datum přidání 29.03.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: Milan NĚMEC

Od neděle 24. března do čtvrtka 28. března 2013 se uskutečnila meziresortní soutěž služebně zařazených odstřelovačů AČR a ostatních ozbrojených složek ČR pod záštitou generálmajora Aleše Opaty, zástupce náčelníka Generálního štábu a ředitele Společného operačního centra MO, ve vojenském výcvikovém prostoru Boletice.

RIDE OF THE KINGS 2013

Foto: Odstřelovač měří vzdálenost k cíli. / Poručík Milan NĚMEC, Jakub ŠINDELÁŘ

 

Cílem této týmové soutěže bylo zdokonalit odstřelovače a pozorovatele Armády České republiky v dovednostech a schopnostech, porovnat jejich schopnosti s ostatními ozbrojenými složkami ČR, využít a vzájemně si předat zkušenosti ze zahraničních operací.

 

V rámci taktické části byli soutěžící prověřováni v orientaci v terénu. Museli ve velmi náročných klimatických podmínkách absolvovat přesuny do míst soustředění, a to nepozorovaně v nočních i denních hodinách dle námětu, a plnit různá náročná cvičení střeleb. Střeleckou část tvořilo více než 30 různých cvičení střeleb určených pro odstřelovače a jejich pozorovatele. Každá disciplína byla ohodnocena počty bodů dle časového limitu či počtu zásahů na úlohu.

 

RIDE OF THE KINGS 2013Foto: Odstřelovači zasáhnou cíl na vzdálenost 1000 metrů. / Poručík Milan NĚMEC, Jakub ŠINDELÁŘ

 

Mezi nejatraktivnější cvičení patřily především noční střelby, během nichž museli odstřelovači zasáhnout cíle na 600 m při osvícení cíle osvětlovací raketou a pod rušivou palbou kulometů, souboj týmů odstřelovač proti odstřelovači s časovým limitem (jeden výstřel jeden mrtvý). Další disciplínou bylo navedení palby minometů na cíl.

 

Soutěže se zúčastnilo 18 dvoučlenných družstev z ozbrojených složek celé ČR. Jejich zástupci patřili například k Vojenské policii, Zásahové jednotce PČR, Útvaru rychlého nasazení (URNA) PČR, k 4. brigádě rychlého nasazení, 7. mechanizované brigádě, 102. průzkumnému praporu. Dvě družstva vzdala tuto soutěž předčasně ze zdravotních důvodů, ostatní náročnou soutěž dokončila s velmi dobrými výsledky.

 

RIDE OF THE KINGS 2013Foto: Soutěžící musejí zasáhnout na čtvrt kilometru cíl o velikosti několika centimetrů. / Poručík Milan NĚMEC, Jakub ŠINDELÁŘ

 

Na prvním místě se umístili odstřelovači z Útvaru rychlého nasazení (URNA) Policie ČR, druzí byli zaslouženě odstřelovači Vojenské policie Olomouc a třetí ze Zásahové jednotky Středočeského kraje PČR. V kategorii nejlepší jednotlivec se umístil soutěžící z Útvaru rychlého nasazení (URNA). Ani 4. brigáda rychlého nasazení nezůstala pozadu a 4. místo, které obsadili odstřelovači ze 41. mechanizovaného praporu ze Žatce, a 5. místo patřící vojákům ze 42. mechanizovaného praporu z Tábora poukazují na vysokou úroveň vycvičeností vojáků 4. brigády rychlého nasazení.

 

RIDE OF THE KINGS 2013Foto: Palebná podpora odstřelovačů, kulomet MINIMI / Poručík Milan NĚMEC, Jakub ŠINDELÁŘ

 

"Děkuji, jste jedni z nejlepších," pochválil soutěžící generálmajor Aleš Opata při předávání cen. "V neposlední řadě bych chtěl poděkovat všem, kteří participovali na této soutěži jako pořadatelé," dodal ještě.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr