Bez Ukrajiny Rusko svět jadernou válkou nevystraší

Rusko prodlouží životnost mezikontinentálním ... Více

Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Události

Soutěž odstřelovačů RIDE OF THE KINGS 2013 končí

Datum přidání 29.03.2013    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: Milan NĚMEC

Od neděle 24. března do čtvrtka 28. března 2013 se uskutečnila meziresortní soutěž služebně zařazených odstřelovačů AČR a ostatních ozbrojených složek ČR pod záštitou generálmajora Aleše Opaty, zástupce náčelníka Generálního štábu a ředitele Společného operačního centra MO, ve vojenském výcvikovém prostoru Boletice.

RIDE OF THE KINGS 2013

Foto: Odstřelovač měří vzdálenost k cíli. / Poručík Milan NĚMEC, Jakub ŠINDELÁŘ

 

Cílem této týmové soutěže bylo zdokonalit odstřelovače a pozorovatele Armády České republiky v dovednostech a schopnostech, porovnat jejich schopnosti s ostatními ozbrojenými složkami ČR, využít a vzájemně si předat zkušenosti ze zahraničních operací.

 

V rámci taktické části byli soutěžící prověřováni v orientaci v terénu. Museli ve velmi náročných klimatických podmínkách absolvovat přesuny do míst soustředění, a to nepozorovaně v nočních i denních hodinách dle námětu, a plnit různá náročná cvičení střeleb. Střeleckou část tvořilo více než 30 různých cvičení střeleb určených pro odstřelovače a jejich pozorovatele. Každá disciplína byla ohodnocena počty bodů dle časového limitu či počtu zásahů na úlohu.

 

RIDE OF THE KINGS 2013Foto: Odstřelovači zasáhnou cíl na vzdálenost 1000 metrů. / Poručík Milan NĚMEC, Jakub ŠINDELÁŘ

 

Mezi nejatraktivnější cvičení patřily především noční střelby, během nichž museli odstřelovači zasáhnout cíle na 600 m při osvícení cíle osvětlovací raketou a pod rušivou palbou kulometů, souboj týmů odstřelovač proti odstřelovači s časovým limitem (jeden výstřel jeden mrtvý). Další disciplínou bylo navedení palby minometů na cíl.

 

Soutěže se zúčastnilo 18 dvoučlenných družstev z ozbrojených složek celé ČR. Jejich zástupci patřili například k Vojenské policii, Zásahové jednotce PČR, Útvaru rychlého nasazení (URNA) PČR, k 4. brigádě rychlého nasazení, 7. mechanizované brigádě, 102. průzkumnému praporu. Dvě družstva vzdala tuto soutěž předčasně ze zdravotních důvodů, ostatní náročnou soutěž dokončila s velmi dobrými výsledky.

 

RIDE OF THE KINGS 2013Foto: Soutěžící musejí zasáhnout na čtvrt kilometru cíl o velikosti několika centimetrů. / Poručík Milan NĚMEC, Jakub ŠINDELÁŘ

 

Na prvním místě se umístili odstřelovači z Útvaru rychlého nasazení (URNA) Policie ČR, druzí byli zaslouženě odstřelovači Vojenské policie Olomouc a třetí ze Zásahové jednotky Středočeského kraje PČR. V kategorii nejlepší jednotlivec se umístil soutěžící z Útvaru rychlého nasazení (URNA). Ani 4. brigáda rychlého nasazení nezůstala pozadu a 4. místo, které obsadili odstřelovači ze 41. mechanizovaného praporu ze Žatce, a 5. místo patřící vojákům ze 42. mechanizovaného praporu z Tábora poukazují na vysokou úroveň vycvičeností vojáků 4. brigády rychlého nasazení.

 

RIDE OF THE KINGS 2013Foto: Palebná podpora odstřelovačů, kulomet MINIMI / Poručík Milan NĚMEC, Jakub ŠINDELÁŘ

 

"Děkuji, jste jedni z nejlepších," pochválil soutěžící generálmajor Aleš Opata při předávání cen. "V neposlední řadě bych chtěl poděkovat všem, kteří participovali na této soutěži jako pořadatelé," dodal ještě.

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr