Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Armáda ČR: Soutěž průzkumných hlídek 2016

Datum přidání 23.08.2016    Rubrika rubrika: Události     komentáře 1 komentářů    autor autor: kapitán Petr Šiler

Mokrou studenou letní nocí běží za svitu měsíce v tichosti čtveřice mužů. Jen při občasných krátkých zastávkách protne noční tmu světlo „čelovky", ozve se šustot mapy a mezi jednotlivými nádechy zaznívají slova: azimut, čtverec, vzdálenost či bonusový bod. Za pár okamžiků vše opět přikryje tma a pomalu utichají i kroky neomylně mířící k blízkému červenému světélku.

Soutěžní tým 153. ženijního praporu Olomouc

Foto: Soutěžní tým 153. ženijního praporu Olomouc. / 53. pPzEB, 102. pzpr

 

Tím světélkem je označen jeden z desítky orientačních bodů první etapy VII. ročníku Soutěže průzkumných hlídek, která odstartovala ve městě Libavá a ve Vojenském újezdu Libava v noci z 22. na 23. srpna. 

 

"Prologem k první z celkem šesti etap je právě orientační závod. Úkolem hlídek je posbírat co nejvíce kontrolních bodů s cílem ověřit znalost práce s mapou, orientaci v terénu a vyčítání bodů v různých souřadnicových systémech. Stejně jako všechny další části a jejich jednotlivé disciplíny prověří skutečné teoretické a hlavně praktické dovednosti jednotlivých „průzkumáků" z celé Armády České republiky, kteří opět přijeli změřit síly v tomto závodě," doplňuje dlouholetý organizátor akce nadrotmistr Tomáš Jandera z pořádajícího 102. průzkumného praporu z Prostějova.


Do sedmého ročníku soutěže vyběhlo celkem 18 soutěžních týmů. Vedle vojáků 102. průzkumného praporu a týmu aktivních záloh 102. průzkumného praporu jsou zastoupeny týmy 4. brigády rychlého nasazení, 7. mechanizované brigády, 13. dělostřeleckého pluku, 15. ženijního pluku a Univerzity obrany.


Soutěžící plní celkem 16 disciplín, například činnost na pozorovacím stanovišti, překonání vodní plochy, přepad budovy, střelby z pistole a útočné pušky, ženijní přípravu, vyzvedávání „mrtvé schránky" či ničení objektů.

 

„Na rozdíl od předchozích ročníků jsme se opět více přiblížili reálnému zasazení průzkumných jednotek a plnění úkolů více disciplín jsme zařadili v noci. To samozřejmě klade na hlídky vyšší nároky," přibližuje některá specifika letošního ročníku ředitel soutěže podplukovník Pavel Hriník.


Čtyřčlenné hlídky překonají v průběhu následujících čtyř dnů 100 km v zalesněném terénu s nesenou výzbrojí, výstrojí a stravou o váze nejméně 20 kg. Náročný závod tedy vyžaduje značnou fyzickou zdatnost a psychickou odolnost. Současně umožní porovnat znalosti, schopnosti, dovednosti a sladěnost průzkumných týmů napříč AČR.

 

Průběžné pořadí, aktuální novinky a fotografie můžete sledovat také na FaceBooku Průzkumné hlídky 2016.

 

Fotogalerie

 

 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
fotr Datum: 23.08.2016 Čas: 17:32

Určitě zajímavá akce, škoda že naše armáda nedělá více pro propagaci a přiblížení veřejnosti. Na západě (v USA) se o tomhle točí dokumenty, píše tisk, pořádají se společné akce, dny otevřených dveří. Přeci se nemáme za co stydět? Naopak a mělo by se to ukazovat protože velká část lidí u nás má o dnešní armádě zcela zkreslené představy. Před lety jsem měl možnost vidět v Řecku Americkou letadlovou loď, po dobu co tam kotvila (cca týden) na ní stačili udělat 2 návštěvní dny (bohužel jen pro osoby s US pasem) na břehu pak zorganizovali fotbálek, koncert a akci pro rodiny s dětma. Za týden měli tisíce fanoušků a věřím že dodnes na ty námořníky spousta lidí v dobrém vzpomíná. U nás by se mělo také něco dělat a pak by snad více lidí pochopilo proč tu armádu máme a jací jsou v ní lidé.

arr