Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Události

Armáda ČR: Soutěž průzkumných hlídek 2016

Datum přidání 23.08.2016    Rubrika rubrika: Události     komentáře 1 komentářů    autor autor: kapitán Petr Šiler

Mokrou studenou letní nocí běží za svitu měsíce v tichosti čtveřice mužů. Jen při občasných krátkých zastávkách protne noční tmu světlo „čelovky", ozve se šustot mapy a mezi jednotlivými nádechy zaznívají slova: azimut, čtverec, vzdálenost či bonusový bod. Za pár okamžiků vše opět přikryje tma a pomalu utichají i kroky neomylně mířící k blízkému červenému světélku.

Soutěžní tým 153. ženijního praporu Olomouc

Foto: Soutěžní tým 153. ženijního praporu Olomouc. / 53. pPzEB, 102. pzpr

 

Tím světélkem je označen jeden z desítky orientačních bodů první etapy VII. ročníku Soutěže průzkumných hlídek, která odstartovala ve městě Libavá a ve Vojenském újezdu Libava v noci z 22. na 23. srpna. 

 

"Prologem k první z celkem šesti etap je právě orientační závod. Úkolem hlídek je posbírat co nejvíce kontrolních bodů s cílem ověřit znalost práce s mapou, orientaci v terénu a vyčítání bodů v různých souřadnicových systémech. Stejně jako všechny další části a jejich jednotlivé disciplíny prověří skutečné teoretické a hlavně praktické dovednosti jednotlivých „průzkumáků" z celé Armády České republiky, kteří opět přijeli změřit síly v tomto závodě," doplňuje dlouholetý organizátor akce nadrotmistr Tomáš Jandera z pořádajícího 102. průzkumného praporu z Prostějova.


Do sedmého ročníku soutěže vyběhlo celkem 18 soutěžních týmů. Vedle vojáků 102. průzkumného praporu a týmu aktivních záloh 102. průzkumného praporu jsou zastoupeny týmy 4. brigády rychlého nasazení, 7. mechanizované brigády, 13. dělostřeleckého pluku, 15. ženijního pluku a Univerzity obrany.


Soutěžící plní celkem 16 disciplín, například činnost na pozorovacím stanovišti, překonání vodní plochy, přepad budovy, střelby z pistole a útočné pušky, ženijní přípravu, vyzvedávání „mrtvé schránky" či ničení objektů.

 

„Na rozdíl od předchozích ročníků jsme se opět více přiblížili reálnému zasazení průzkumných jednotek a plnění úkolů více disciplín jsme zařadili v noci. To samozřejmě klade na hlídky vyšší nároky," přibližuje některá specifika letošního ročníku ředitel soutěže podplukovník Pavel Hriník.


Čtyřčlenné hlídky překonají v průběhu následujících čtyř dnů 100 km v zalesněném terénu s nesenou výzbrojí, výstrojí a stravou o váze nejméně 20 kg. Náročný závod tedy vyžaduje značnou fyzickou zdatnost a psychickou odolnost. Současně umožní porovnat znalosti, schopnosti, dovednosti a sladěnost průzkumných týmů napříč AČR.

 

Průběžné pořadí, aktuální novinky a fotografie můžete sledovat také na FaceBooku Průzkumné hlídky 2016.

 

Fotogalerie

 

 

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
fotr Datum: 23.08.2016 Čas: 17:32

Určitě zajímavá akce, škoda že naše armáda nedělá více pro propagaci a přiblížení veřejnosti. Na západě (v USA) se o tomhle točí dokumenty, píše tisk, pořádají se společné akce, dny otevřených dveří. Přeci se nemáme za co stydět? Naopak a mělo by se to ukazovat protože velká část lidí u nás má o dnešní armádě zcela zkreslené představy. Před lety jsem měl možnost vidět v Řecku Americkou letadlovou loď, po dobu co tam kotvila (cca týden) na ní stačili udělat 2 návštěvní dny (bohužel jen pro osoby s US pasem) na břehu pak zorganizovali fotbálek, koncert a akci pro rodiny s dětma. Za týden měli tisíce fanoušků a věřím že dodnes na ty námořníky spousta lidí v dobrém vzpomíná. U nás by se mělo také něco dělat a pak by snad více lidí pochopilo proč tu armádu máme a jací jsou v ní lidé.

arr