Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

SOV: Německo-polské vozidlo pro speciální jednotky

Datum přidání 08.09.2014    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

KMW (Krauss-Maffei Wegmann) představila na polské vojenské výstavě MSPO 2014 nové taktické vozidlo SOV (Special Operations Vehicle). Německá firma vozidlo připravila společně s polskou AMZ Kutno. Jak název napovídá, SOV je určen pro operace speciálních sil.

Foto: KMW SOV. Vysoko umístěný prostor posádky zajišťuje vynikající schopnost přežití při výbuchu nástražných výbušných zařízení a min. / KMW

Foto: KMW SOV. Vysoko umístěný prostor posádky zajišťuje vynikající schopnost přežití při výbuchu nástražných výbušných zařízení a min. / KMW

 

Prototyp SOV byl představen v červnu letošního roku. Vozidlo již otestovali příslušníci německých a rakouských speciálních sil. SOV je také jedním z hlavních adeptů na vítězství v polském programu Pegaz, který hledá nové víceúčelové vozidlo pro polské speciální síly.

 

Německo-polská spolupráce začala v roce 2012. Vozidlo SOV je postaveno na dvounápravovém podvozku italské firmy Bremach. Úprava vozidla pro potřeby speciálních sil probíhá v polské AMZ Kutno. Poláci při návrhu SOV vycházeli ze zkušeností s výrobou a provozem polského terénního vozidla Swistak.

 

Vozidla pro speciální síly se vyznačují velkou palebnou silou. SOV má na centrálním rámu lafetovaný těžký kulomet ráže 12,7 mm nebo 40mm granátomet. Spolujezdec nebo zadní výsadek se spoléhá na lafetované kulomety ráže 5,56 a 7,62 mm.

 

Na vozidle SOV najdeme také víceúčelové granátomety 40/76 mm firmy Wegmann. Z granátometů lze vystřelovat nejrůznější škálu specializované munice, od infračervené osvětlující, přes zadýmovací až po protipěchotní.

 

Foto: Na korbu je možno umístit nejrůznější vybavení - zbraně, průzkumné prostředky, munici, atd. / KMW

 

SOV je konstruován s ohledem na snadnou přepravitelnost vzduchem. Pouhé dvě minutstačí k přípravě vozidla pro transport uvnitř nákladového prostoru vrtulníků CH-47 Chinook nebo CH-53 Sea Stallion. Po vyložení je SOV praktickokamžitě připraven k boji.

 

Pohotovostní hmotnost vozidla je 5 tun, z toho velká část připadá na balistickou a protiminovou ochranu. Užitečná nosnost je 2,5 tuny. Vozidlo uveze 3 až 6 operátorů. V případě potřeblze SOV použít jako platformou pro nejrůznější zbraňové a elektronické systémy.

 

Pohon zajišťuje italský 3l motor IVECO (125 kW). Maximální rychlost není známa, ale u tohoto typu vozidla není až tak podstatná. Interní nádrže vystačí na 900 km (zpevněné cesty) dlouhou jízdu.

 

Vozidlo je nabízeno ve třech základních variantách. Taktické vozidlo s otevřenou střechou, obrněný pick-up a lehké nákladní obrněné vozidlo.

Fotogalerie


Zdroj: KMW

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr