Evropská zbrojnice pro tanky Leopard 2

Německá firma KMW (Krauss-Maffei Wegmann) za ... Více

Německé bojové vozidlo pěchoty Puma pro Armádu ČR?

Redakce Armádních novin si ve výrobních prostorách ... Více

S-70M Black Hawk: Univerzální vrtulník pro Armádu ČR?

Ministryně obrany Karla Šlechtová zadala ... Více

Experimentální přesun mechanizovaného praporu AČR

Přesun je nedílnou součástí vojenského umění. ... Více

Vojenská výstroj

SPARCS: 40mm granát s kamerou

Datum přidání 24.02.2014    Rubrika rubrika: Vojenská výstroj     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Singapurská firma ST Engineering představila zcela nový typ bezpilotního průzkumného systému SPARCS (Soldier Parachute Aerial System Reconnaissance Camera). Zapomeňte na velké a neskladné bezpilotní letouny. SPARCS se nad cílovou oblast vystřeluje ze 40mm granátometu.

Foto:  SPARCS granát. Lepší foto bohužel není k dispozici. /  ST Engineering

Foto: SPARCS granát. Lepší foto bohužel není k dispozici. / ST Engineering

 

Bezpilotní průzkumné systémy se v posledních letech staly nenahraditelnými společníky vojáků. Bezpilotní stroje zásadním způsobem zvyšují situační povědomí nejen velících prvků, ale také jednotlivých vojáků v přední linií.

 

Právě vojáci v přední linií potřebují operativně a velmi rychle prozkoumat zájmovou oblast. Příkladem jsou nádvoří domů, vesnice, druhá strana kopce nebo vádí v Afghánistánu.

 

Bezpilotní letouny či vrtulníky mohou úkol splnit, jsou ale bohužel neskladné, rozměrné a pro drsné bojové podmínky také velmi křehké. Voják v první linií potřebuje průzkumný systém, který lze okamžitě vyslat do vzduchu, vyjde se do taktické vesty a nepotřebuje komplikovaný startovací mechanismus.

 

Singapurská firma ST Engineering přišla s geniálně jednoduchým a účinným řešením. Vytvořila speciální padákový průzkumný prostředek SPARCS (označován také jako náboj S407) ráže 40 mm. Pro jeho vypuštění lze využít například 40mm granátomet podvěšený pod útočnou puškou.

Foto:  SPARCS granát. Lepší foto bohužel není k dispozici. /  ST EngineeringFoto: Průzkumné granáty S407 lze vystřelovat z libovolných 40mm granátometů. / US Marine Corps

 

Průzkumný granát S407 váží 220 gramů a na délku měří 136 mm. Náboj S407 se vkládá do granátometu a vystřeluje standardním způsobem – žádné nastavování, žádná příprava. Výškový dosah je 150 metrů.

 

Podle ST Engineering je náboj velmi levný a odolný. Lze ho také bez problémů přenášet na taktické vestě.

 

Po dosažení maximální výšky se otevře padák a „průzkumný granát“ začne v reálném čase snímkovat prostor pod sebou. Snímkování obstarává kamera se snímačem typu CMOS (Complementary Metal Oxide Semiconductor).

 

Obrazový výstup má podobu řady snímků, které počítač skládá do jediného obrazu. Signál přichází do kufříkového přijímače a lze ho dále distribuovat na tablety nebo na přilbové průhledové displeje vojáků.

 

Podle ST Engineering je navíc software SPARCS kompatibilní s řadou operačních systémů. Není tak problém obrázky přijímat na svém iPhonu nebo jiném chytrém telefonu.

 

Zdroj: ST Engineering

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr