Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Pozemní technika

Special Vehicles pro britskou armádu

Datum přidání 07.09.2014    Rubrika rubrika: Pozemní technika     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Britská armáda před pár dny podepsala smlouva na 589 vozidel Special Vehicles (SV) za 3,5 miliard liber (114 miliardy Kč). Rodina vozidel SV v různých verzích postupně nahradí v britské armádě letitá vozidla CVR(T) (Combat Vehicle Reconnaissance (Tracked)).

Special Vehicles

Foto: PMRS (Protected Mobility Reconnaissance Support). / General Dynamics

 

Hlavním typem, podle kterého se někdy označuje celý program, je průzkumná varianta Scout SV. Dalším v řadě je průzkumný obrněný transportér PMRS (Protected Mobility Reconnaissance Support) a z něho vycházející vyprošťovací/odtahové (Recovery SV) a opravárenské vozidlo (Repair SV).

 

Na podvozku vozidla, vycházející ze španělsko-rakouského ASCOD 2, však postupně vzniknou i další užitné verze. V budoucnu se počítá s verzí pro přímou palebnou podporu se 120mm kanonem, mostní nebo zdravotnické vozidlo, atd.

 

Scout SV se oproti průzkumným verzím CVR(T) vyznačuje značným nárůstem palebné síly, balistické a protiminové ochrany a především násobně větší schopností vést zpravodajství, průzkum, sledování a získávání údajů o cíli ISTAR (Intelligence, Surveillance, Target Acquisition and Reconnaissance).

 

„Poskytuje (Scout SV - pozn. redakce)  pokročilé zpravodajské, sledovací a průzkumné schopnosti a bude ´oči a uši´ velitelů na bojišti budoucnosti. Při digitálním propojení na další naše systémy bude moci plnit široký rozsah bojových rolí,“ říká generál Sir Peter Wall, náčelník generálního štábu armády Velké Británie.

 

Dodávky vozidel Scout SV jsou rozloženy mezi roky 2017 až 2024. “První tréninková jednotka a bojový prapor získají vozidla v polovině roku 2019 tak, aby byly nasaditelné do konce roku 2020,“ dodává Wall.

 

Britové si objednali 244 vozidel ve verzi Scout SV a 344 vozidel ve verzi PMRS. Mezi Scout SV podvarianty patří především 198 průzkumných a útočných variant se 40mm automatickým kanónem CTAS (Cased Telescoped Armament System). Dalších 23 vozidel je určeno dělostřeleckým návodčím a 23 specializovaných průzkumných variant získá pozemní radarový systém.

 

Verze PMRS poskytne platformu pro 59 obrněných průzkumných transportérů, 112 velitelských vozidel, 34 vozidel pro vytváření situačního přehledu a pro 51 inženýrských průzkumných vozidel.

 

Královští električtí a mechaničtí inženýři (Royal Electrical and Mechanical Engineers) získají 88 vozidel ve verzi Recovery SV a Repair SV. Recovery SV je určeno především k opravě a odtahování poškozených vozidel z bojiště, Repair SV pak jako opravárenské a údržbové vozidlo.  

 

A jaký bude osud vozidel CVR(T)? Britům se v rámci obměny podařilo odprodat 20 % vozidel CVR (T) ze své výzbroje do Lotyšska. Baltský stát za 120 vozidel zaplatí 70 milionů eur.

 

Zdroj: IHS Janes

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.8 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr