Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Speciální jednotky v Mexické drogové válce

Datum přidání 17.09.2012    Rubrika rubrika: Události     komentáře 0 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Nejkrvavější vojenský konflikt současnosti nepobíhá na africkém kontinentě nebo v Afghánistánu, ale doslova na opačné straně světa - v Mexiku. Od roku 2006, kdy mexická vláda otevřeně vyhlásila válku mexickým drogovým kartelům, zahynulo v Mexické drogové válce podle nejčernějších odhadů okolo 100 000 lidí. Nyní, po letech krvavých bojů, se mexická vláda snaží o znovuzískání iniciativy. Jedním z nástrojů má být i rozsáhle nasazení armádních speciálních jednotek.

Mexicka armáda

Foto: Mexičtí Mariňáci v operaci proti drogovým kartelům / Wikipedia

 

Připomeňme, že mexické drogové kartely ovládají trh s kolumbijským kokainem, který pašují do USA. Odhaduje se, že celkový obrat z prodeje kolumbijských drog v USA dosahuje až 50 mld. dolarů (1 bilión Kč) každý rok, tedy přibližně stejné výše, jaký dosahuje český státní rozpočet. Výnos z drog tak umožňuje drogovým kartelům pořizovat ty nejmodernější zbraně. Byly dokonce zaznamenány pokusy o získání protiletadlových raket Stinger.  

 

Nápad na rozsáhlejší využití speciálních sil de facto přišel z Washingtonu. Ten má s použitím speciálních jednotek vynikající zkušenosti z bojů proti povstalcům z FARC (Revoluční ozbrojené síly Kolumbie) v Kolumbii, ale i z Iráku a Afghánistánu.

 

Bývalý prezident Mexika Felipe Calderóna, jenž začal tažení proti drogovým kartelům, využíval pro boj především regulérní armádní jednotky a policii. Nynější prezident Enrique Peña Nieto, právě na popud Washingtonu, naznačil změnu strategie směrem k rozsáhlejšímu použití armádních speciálních jednotek.

 

Mexické speciální jednotky mají hrát hlavní roli ve sledování, identifikaci a následné likvidaci hlavních členů drogových kartelů. Pozornost mexické vlády lpí především na drogovém kartelu Los Zetas, který má na svědomí masové vraždy mexických civilistů.

Masakr v San Fernandu: Jednalo se o masové vraždy civilistů, kteří byli unášení z autobusů na mexické federální silnici 101. Pozdější vyšetřování objevilo na ranči La Joya u města San Fernando 47 masových hrobů, kde bylo nalezeno 193 těl.
Unesení cestující museli nejprve mezi sebou bojovat na život a na smrt. Poražení lidé byli mučeni a zastřeleni, vítězové byli přijati do kartelu Los Zetas jako noví zabijáci. Wikipedia

Drogový kartel Los Zetas vznikl v roce 1999, kdy ho založilo 31 bývalých příslušníků mexických speciálních jednotek. Nejprve působili jako soukromá armáda pro „Golfský kartel“ (Gulf Cartel). Po zatknutí čelních představitelů Golfského kartelu se však bývalí příslušníci speciálních jednotek chopili příležitosti a ozbrojeným pučem převázali kontrolu nad zbraněmi, lidmi a prodejní síti svého dřívějšího mecenáše. Nyní jsou Los Zetas jedním z největších a nejnebezpečnějších drogových kartelů v Mexiku.

 

Zdroj: Altair

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr