Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Vojenská výstroj

Speciální neprůstřelné vesty pro ženy

Datum přidání 27.07.2012    Rubrika rubrika: Vojenská výstroj     komentáře 4 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Armáda již není dlouhou dobu výsadou pouze mužů. Stále více žen slouží v armádě nejen jako zdravotnice, ale i jako regulérní příslušnice pozemních bojových jednotek. S rostoucím počtem žen v armádě, a především v první bojové linii, však nastávají problémy, způsobené odlišnou fyziologii ženského těla. Jednou z takových potíží je neexistence vhodné neprůstřelné vesty pro ženy, které si tak musí vystačit s nevhodnými „mužskými“ vestami.

Vojákyně

 Foto: Armáda již není dlouhou dobu výsadou pouze mužů / army.mil

 

Připomeňme, že jen v naší armádě slouží okolo 14 % žen, což je mimochodem stejná hodnota jako v americké armádě. Právě Američané se v posledních letech nejvíce potýkali s nasazením žen v přední bojové linii. Díky negativním bojovým zkušenostem, z důvodů chybějících vhodných neprůstřelných vest pro ženy, se tak v posledních letech objevil požadavek na vývoj speciálně tvarované ženské vesty.

 

Problém se současnými vestami je v tom, že ženy jsou průměrně menšího vzrůstu než muži, mají užší ramena a kratší trup vzhledem k ostatním částem těla. Americké vojákyně oblečené do současné americké vesty Improved Outer Tactical Vest (IOTV) mají tak problémy se špatným usazením vesty na ramenou, omezeným pohybem paží, problémy při sezení (vesta tlačí do stehen) a omezenou pohyblivostí způsobenou příliš nízko usazenou vestou. Výsledkem je samozřejmě nepohodlí, frustrace a snížená bojová výkonnost.

 

Americká vládní organizace starající se o zavádění nových výstrojních součástek do armády PEO Soldier (Program Executive Office Soldier), tak před časem začala pracovat na nápravě. Výsledkem je prototyp vesty určená přímo ženám - má zmenšené otvory pro paže, je kratší a sedí také blíže k ženskému krku.

 

Video: Prototyp nové vesty určené vojákyním / Youtube

 

Další úpravou bylo přidání více záhybů tkaniny, podobně jako u dámských blůz, aby vesta měla více trojrozměrný tvar pro pevnější a pohodlnější nošení.  Nový tvar umožňuje vkládání pancéřových plátů do vesty pod větším úhlem.


Bohužel vše má své proti, takto šikmo uložena deska ztrácí něco ze svých balistických schopností. Navíc složitě tvarovaná vesta není příliš ideální pro vkládání měkké (ale ne příliš poddajné) kevlarové tkaniny, jenž je nedílnou součásti každé neprůstřelné vesty.

 

Jak si nová vesta povede, uvidíme již příští rok, kdy bude elitní americké 101. Výsadkové divizi posláno 100 testovacích „ženských“ vest. V případě úspěchu budou vesty zavedeny v celé americké armádě.

Zdroj: Army.mil

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Márty Datum: 29.07.2012 Čas: 16:31

Snaha je to pěkná ,ale žena nikdy nebude plnohodnotný voják v přední boj. lajně (pokud nebude mít víc testosteronu než kolegové :) , Je mnoho výrobků pro ženy hlavně pro diplomat. nošení ,ale vnější vesta opravdu schází.

avatar
Ondřej Lacina Datum: 29.07.2012 Čas: 10:39

Britskejm vojákům zase například armáda radši zaplatí chirurgické zmenšení velkých prsních svalů, než aby jim musela přeobjednávat vesty :D ;)

avatar
Stalker Datum: 28.07.2012 Čas: 15:15

Každý chlap má jinou velikost postavy, obvod hrudníku apod. , proto se dělají univerzální velikosti v tom bude asi ten problém.

avatar
HlTo Datum: 27.07.2012 Čas: 13:19

A já myslel, že jsou problémem hlavně prsa. Ale hádám, že na to narážíte v tom odstavci zmiňujícím blůzy.

Co se týče těch rozdílných rozměrů (nižší; užší ramena), to je jen jediná velikost mužských vest? COpak chlapi jsou všichni jako přes kopírák?

arr