Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Ruční protitankové zbraně Dynamit Nobel Defence pro Armádu ČR

Záměr České republiky modernizovat portfolio ... Více

Letecká technika

Špionážní satelity a živý přenos z orbity

Datum přidání 28.12.2011    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 3 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Na rozdíl od představ filmařů mohou špionážní satelity pořizovat pouze statické fotografie. Avšak pořídit živé video nebo videozáznam to už je větší problém. Nejen, že by satelit potřeboval obří optiku, ale musel by také synchronizovat svou rychlost s rotací Země (36 000 km/h) tak, aby zůstal nad jediným bodem - vzhledem k povrchu Země. V současné době pokud chtějí vojenští představitelé vidět živé video z určitého místa, musí se spoléhat na špionážní letadla. Jak víme z posledních událostí z Iránu, ani supermoderní neviditelná letadla nemusí být vždy stoprocentně spolehlivá.

satelit

Foto: Špionážní satelit s průžnou memebranou podle představ agentury DARPA / DARPA


Řešením živého přenosu z orbity se zaobírají výzkumníci z americké agentury pro vývoj pokročilých zbraňových systémů (DARPA). Navrhují využít superlehkou optiku složenou z pružné membrány (clony) a samotné záznamové aparatury uvnitř satelitu.

DARPA plánuje sestrojit špionážní družice s "pružnou clonou" o průměru 20 metrů. Clona neboli plocha, ze které se bude koncentrovat světlo do záznamové aparatury uvnitř samotného satelitu, bude rozprostřena mnoho desítek metrů před vlastním tělesem. K družici bude uchycena třemi rameny.

Pro srovnání, NASA během pár let vypustí do vesmíru nástupce slavného Hubblova teleskopu. Ponese jméno James Webb Space Telescope. Avšak jeho optika bude mít průměr 3x menší než v případě vojenského satelitu od agentury DARPA. Holt vojenské zájmy jsou důležitější než pozorování vzdáleného vesmíru.

Vojenský satelit s clonou o průměru 20 metrů dokáže například živě natáčet vozidla jedoucí rychlostí až 100 km/h. Z toho vyplývá požadavek agentury DARPA, aby optika měla rozlišení menší než 3 metry na jeden obrazový bod (pixel).

Nejprve ze všeho však bude třeba vyrobit menší 6 metrový prototyp, na kterém se odzkouší potřebné technologie. V další fázi se plánuje vyrobit letuschopný satelit s clonou o průměru 10 metrů. Družice již bude předobrazem budoucích satelitů a bude testována přímo na oběžné dráze.

Pokud půjde vše dobře, mohou se v budoucnu američtí velitelé těšit na živé přenosy z bojiště, prakticky z každého místa na světě. Navíc popsané technologii se meze nekladou. Budoucí družice tak mohou mít rozlišení mnohem lepší než 3 metry.

 

Zdroj: INNOVATION

Udělte článku metály:

Počet metálů: 4 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Ionor Rea Datum: 31.12.2011 Čas: 21:19

Toto mi príde oproti plánovaným výškovým vzducholodiam ako ešte drahší a krehkejší špás. Zaujma ma ako chcú vyriešiť ochranu, keď civilne dostupné lasery to budú veľmi pravdepodobne schopné poškodiť. O vojenských laseroch, ktoré sú už dnes aj v prípade elektrických v kW výkonoch ani nehovorím.

avatar
Jan Grohmann Datum: 29.12.2011 Čas: 09:05

Děkuji za připomínku. Opraveno.

avatar
cech Datum: 29.12.2011 Čas: 03:08

cestina zna slovo HOLD jen jako poctu, kterou muzeme necemu vzdavat. Jako povzdech existuje podobne slovo, HOLT, vychazejici z nemeckeho HALT. Ktere se ve spouste mist v CR dodneska pouziva prave ve vyznamu (na jinych mistech pouzivaneho) HOLT.

arr