Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

USA poskytnou Iráku výzbroj za stovky milionů dolarů

Datum přidání 07.01.2015    Rubrika rubrika: Události     komentáře 21 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Americká armáda poskytne Iráku nově vojenské vybavení v hodnotě 300 milionů dolarů. Iráčané dostanou další tanky, obrněná vozidla, balistickou ochranu pro vojáky nebo útočné pušky. Cílem je zvýšit schopnost irácké armády vést bojové operace proti jednotkám Islámského státu.

Foto: Irácké tanky M1A1 Abrams. / Public Domain

Foto: Irácké tanky M1A1 Abrams. / Public Domain

 

Nová irácká armáda za dobu své existence dostala od Spojených států 140 starších tanků M1A1 Abrams. Jde o tanky vyzbrojené dělem ráže 120 mm a se slabším pancéřováním (oproti M1A2 Abrams) bez ochuzeného uranu.

 

Irácká armáda v bojích s bojovníky Islámského státu přišla asi o 40 tanků M1A1 Abrams. Řada tanků byla zničená protitankovými střelami, jako je ruský 9M133 Kornet, které povstalci získali ze skladů syrské armády. Magazín DoD BUZZ dokonce tvrdí, že irácká armáda má v současné době pouze 40 provozuschopných tanků M1A1, zbytek byl zničen nebo poškozen.


V Irácké armádě rovněž slouží 10 000 vozidel HMMWV (Humvee), které Iráčanům přenechala americká armáda. I na této technice Iráčané utrpěli v boji se sunnitskými bojovníky z Islámského státu značné ztráty. Navíc se odhaduje, že stovky vozidel se zmocnili sunničtí povstalci.


Kromě darované výzbroje Iráčané projevili zájem o 175 tanků M1A1. Iráčané chtějí také pro tanky získat reaktivní pancéřování, které je účinné proti protitankovým granátům (RPG) a řízeným střelám – ty způsobují iráckým tankovým jednotkám největší ztráty.


Dohoda za necelé 3 miliardy dolarů obsahuje také dodávky 700 lehkých vojenských pick-upů M1028 Commercial Utility Cargo Vehicles, 15 vyprošťovacích vozidel M88A2, 45 000 kusů ostré a 10 000 kusů cvičné tankové munice, nebo 175 kulometů M2 a 350 kulometů M240.


Stejně tak vláda v Bagdádu požaduje 1000 vozidel Humvee vyzbrojených těžkými kulomety M2 a granátomety Mk19, včetně logistického a výcvikového vybavení. Cena této druhé zakázky je 579 milionů dolarů.


Požadavky Iráčanů schválilo americké ministerstvo zahraničí, ale prodej musí posvětit americký Kongres.


Během následujících dvou měsíců se mohou prozatím Iráčané těšit na šest tanků M1A1 a 50 vozidel Humvee v rámci bezplatné pomoci od Spojených států. Irácké a kurdské síly rovněž získají bezplatně 250 vozidel kategorie MRAP.


„Nebezpečí číslo jedna pro irácké síly jsou bomby na silnicích a v autech," řekl americký velvyslanec v Iráku Stuart Jones. „Vozidla MRAP poskytují zvýšenou ochranu iráckým bezpečnostním silám proti minám."


Za pozornost stojí i další americká vojenská pomoc. Washington iráckým bezpečnostním silám poskytl zdarma 12 000 sad neprůstřelných vest a kevlarových helem, balíčky pro bojové mediky nebo vybavení pro boj s nastražnými výbušnými systémy. Připravuje se také dodávka 10 000 pušek M16.

 

Mít kvalitní výzbroj je jedna věc, ale jak ukazuje smutný příklad irácké armády, důležitější je kvalitní výcvik a morálka. V rámci vojenské pomoci začnou také američtí vojáci cvičit irácké síly v používání nové výzbroje, taktice nebo v boji proti nástražným výbušným systémům.  

 

Zdroj: DoD BUZZDefense News

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
tomas.benus Datum: 08.01.2015 Čas: 17:14

drobne doplnenie k prispevku od Ultramarinus: tiez ma nahnevalo prirovnavanie k biblickemu "kto je bez viny, nech hodi kamenom". Ja som bol vychovavany v krestanskej viere, a tento vyrok mi bol vzdy vysvetlovany tak, ze nemam ludi odsudzovat, lebo nikto z nas nie je uplne bez viny...

avatar
David Datum: 08.01.2015 Čas: 14:07

Irák také projevil zájem o BVP Bradley a Strykery. Podle všeho ale nebudou součástí této dodávky.
A jinak -tato koncepce budování armády mi připomíná strategii Saddáma Husajna, za kterého také byla nakupována moderní výzbroj v ohromném množství, ale vzhledem k nízkosti výcviku atd. ji pak irácká armáda nedokázala použít. Takže se mi zdá, že to je taková národní tradice

avatar
RiMr71 Datum: 08.01.2015 Čas: 13:39

Jojo... Tady je ten náš zdejší umírněný muslimský boss:
http://www.osacr.cz/2013/06/16/sef-ceskych-muslimu-alrawi-ucte-deti-nenavidet-neverici-a-bijte-ty-ktere-se-nechteji-modlit/

avatar
Ultramarinus Datum: 08.01.2015 Čas: 06:18

Musime chudaky dovezene muslimy chapave prijimat aby nebyli nabozensky urazeni. Oni se nam pak odmeni zavedenim stejne svinskeho rezimu, jaky okupuje Syrsko-Iracke pohranici. Jo s reakcemi na humor kde se vyskytuje Mohamed a jaky je v danych regionech proti krestanstvi a Jezisi celkem oblibeny, co by se z toho pozvracel i praktikujici kat. Policajt co lezi na zemi skucici bolesti a svine ho hrdinsky dodela zblizka do hlavy. Neozbrojeny sjezd novinaru rozdeli na chlapy a zenske a pak strili podle vyvolavanych jmen. Otevreme se vic. Tolerujme islam v Cechach. A tahle prasata v ulicich nam budou odmenou. Predseda ceskeho islamu se ostre ohrazuje proti terorizmu, ale kamenovani je ok, protoze "to napsal buh". Pravdive neopomnel zduraznit, ze i v bibli stoji "kdo jsi bez viny hod kamenem". Ponekud uz ale zapomnel dodat, ze v zadne z krestanskych zemi se to uz jako trest nepouziva a kdyz to dav pouzije, autority to resi jako kriminalni cin, nikoliv akt spravedlnosti. A to je "umirneny" a "integrovany" do ceska spolecnosti. Evrope uz nic jineho, nez plosne deportace a protiislamske zakony pred prechodem z liberalni demokracie na rigorozni stredovekou teokracii nepomuze, proste proto, ze s oslabenym a "osvicene chapavym" krestanstvim neexistuje adekvatne silna protifilozofie.

avatar
memo Datum: 08.01.2015 Čas: 01:38

Podle padající ceny ropy je spíš možné očekávat opotřebovávací válku mezi Iránem/Ruskem a Saudskou Arábii/Pákistánem. A to už během začátku jara. Na jaké straně jen bude stát Irák a také USA?

avatar
xreht06 Datum: 08.01.2015 Čas: 01:08

Ahojte,

myslím, že pokud nějakou armádu cvičíte a vyzbojujete x let, dáte ji (na poměry regionu) špičkovou výzbroj a ona (kdyby nebylo Kurdů a spojeneckých náletů) de facto nezaznamená žádný významnější úspěch, naopak z boje utíká a onu výzbroj ztrácí/nechává nepříteli..... Tak si nejsem vůbec jist, že recept typu: dáme/prodáme jim další výzbroj a další výcvik je tou správnou cestou.

Myslím, že je to jen taková labutí píseň (ty nálety a výcvik) snahy ten region zbavit fanatiků/extrémistů a pokud se tam nenasadí pěchota ve velkém počtu (jakože nenasadí) tak se to tam bude tak akorát nějakou dobu "plácat" a pak si Američani řeknou, že v tomhle koutě světa "to prostě nemá cenu" a zabalí si fidlátka.

avatar
GAVL Datum: 07.01.2015 Čas: 23:40

liberal shark měl na mysli zřejmě něco ve smyslu tohoto odstavce

Během následujících dvou měsíců se mohou prozatím Iráčané těšit na šest tanků M1A1 a 50 vozidel Humvee v rámci bezplatné pomoci od Spojených států. Irácké a kurdské síly rovněž získají bezplatně 250 vozidel kategorie MRAP.

Ještě musíme přičíst i to co jim dali předtím, abychom měli ucelený objem darů.

avatar
GAVL Datum: 07.01.2015 Čas: 23:31

liberal shark

Nějaký ty rotačáky pro vrtulníky jsme dostali, jestli jsem správně pochopil z jednoho článku. Takže asi sem tam taky něco kápne.
Faktem je , že USA mají své zájmy a je jasné, že budou svou snahu směrovat na své zájmy nikoli na ty naše.

Možná by bylo něco jiného pokud bychom se jim zavázali, že postavíme např. mechanizovanou brigádu třebas o síle 5 praporů, kterou nasadíme když někam vlítnou. V takovém případě by možná pomohli významnou měrou. Dávat nám však něco jen abychom si s tím hráli na vojáky pro ně nemá smysl.

avatar
Garret Datum: 07.01.2015 Čas: 22:49

Poskytli? A čím by jsme je zaplatili? Pokud se správně dívám, tak se tentokráte jedná o obchod, nikoli dárek. Nehledě na to, že Abramsy by pro nás nebyly zrovna optimální stroje. (Pokud nemyslíte darované vesty a helmy, pro které by jsme momentálně taky neměli užití)

avatar
liberal shark Datum: 07.01.2015 Čas: 20:21

Nebylo by přínosnější, kdyby ty zbraně USA poskytli raději nám ?

avatar
GAVL Datum: 07.01.2015 Čas: 19:28

Osobně si myslím, že je to především o zahraniční politice USA.
Takže by bylo fajn bavit se o tom co tím USA sleduje tam a nesleduje jinde. Proč jednomu dá a druhému nedá. Porovnávat s jinými regiony v podobné situaci je naprosto přirozená věc.


Souhlasím s dusan a přidal bych trošku něco málo.

Korupci a jiné špatné jevy USA nepřehlížejí, ale je to jasný důsledek a zároveň prostředek jejich ambicí. USA jasně řekli, že jdou do Iráku a Afghánistánu aby přenesli bojiště teroristů od sebe k nim. Takže to , že to bouchá v Iráku a Afghánistánu je vlastně to co chtěli. Pokud by zavládl v těchto regionech mír, hrozilo by automaticky , že to zas začne bouchat v USA.

Otázka Kurdů je jasná, nikdo nemá zájem aby Kurdové měli kvalitní výzbroj, protože by vznikl vojensky silný subjekt, který by předělal hranice.
Pokud dáte Kurdům Abrams , tak je to jako jim dát vlastní stát.

avatar
ujo Marek Datum: 07.01.2015 Čas: 18:38

Iracká armád ako taká je nebojaschopná, je to kolos o tisícoch mŕtvych duší(ako sa nedávno zistilo, vojaci boli iba na papieri, ale mzdy a všetky náležitosti im plynuly).
To sa nemusia američania skrývať za pomoc pre Irackú armádu, ale môžu tie zbrane rovno poslať IS, ktorý ich aj tak nakoniec ukoristí.

avatar
CerVus Datum: 07.01.2015 Čas: 18:24

Celkem zajímavé by bylo porovnání jak si vedou ohledně ztrát tankové jednotky Syrské armády. Ti mají horší výzbroj, ale z videí je patrné, že dokáží lépe koordinovat postup s pěchotou. Videa z Iráku prakticky neexistují.

avatar
alexa123 Datum: 07.01.2015 Čas: 18:00

Od okupácie Iraku naliala Amerika do irackej armády miliardy USD na výcvik a nákup rôznej podotýkam modernej techniky. Kde teda do pekla je tá technika a vycvičená armáda (tanky, vozidlá, automatické pušky a množstvo inej techniky). Iracká armáda nie je o technike a výcviku pretože iracká armáda je zberba negramotných vojakov vrátane ich veliacich dôstojníkov a generálov, ktorí zdupkajú pri prvom "bu bu bu" akéhokoľvek nepriateľa. Aj keby im Američania dali tisíc najmodernejších tankov a lietadiel, pri prvom "bu bu bu" pustia do gatí a utečú. A to isté sa týka aj "takzvanej" armády v Afganistane.

avatar
apache Datum: 07.01.2015 Čas: 17:54

Irácká armáda toho zatím moc nepředvedla, na rozdíl od Kurdů. Sebelepší technika je na nic, pokud ji dáte lidem, kterým se bojovat nechce. Daleko efektivnější by bylo dát několik (takový počet, který by do budoucna nepředstavoval hrozbu dejme tomu pro Turecko) Abramsů právě Kurdům, ti by toho s nimi dokázali podstatně více.

arr