Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Letecká technika

Spojené státy vyvíjejí nástupce jaderné střely Minuteman III

Datum přidání 14.07.2015    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 36 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Životnost současných amerických mezikontinentálních balistických střel ICBM (InterContinental Ballistic Missile) Minuteman III končí v roce 2030. Americké letectvo již začalo hledat nástupce, který nahradí střely Minuteman III v americké jaderné triádě.

Foto: Noční testovací start střely LGM-30G Minuteman-III. / USAF

Foto: LGM-30G Minuteman-III / USAF

 

Mezikontinentální balistické rakety LGM-30 Minuteman slouží v americkém letectvu od roku 1962. Poslední a jediná zavedená verze LGM-30G Minuteman-III pak od roku 1970.


Minuteman-III společně se střelami Trident v ponorkách Ohio a dalekonosnými bombardéry B-2 a B-52 (bomby B61, B83 a střely AGM-86 ALCM) tvoří jadernou triádu Spojených států. Americko-ruská smlouva New START (New Strategic Arms Reduction Treaty) omezuje počet střel Minuteman-III na 400 kusů (50 neozbrojených v rezervě).


Podle smlouvy START II mohou jaderné střely Minuteman-III nést pouze jednu bojovou hlavici (W78, W87). Každá hlavice je schopná doručit na cíl nálož o síle 335 až 475 kt. Dosah střely je odhadován na 13 000 km – přesná hodnota je tajná.

Video: Animace konce světa. / YouTube

 

Střely LGM-30G Minuteman-III procházejí postupnými opravami a modernizacemi (naváděcí systém, pohonná jednotka). Americké letectvo také pravidelně provádí testy. V květnu letectvo odpálilo tři střely Minuteman-III ze základen v Kalifornii a Montaně směrem do Tichého oceánu.


I když střely procházejí postupnou modernizací (naváděcí systém, pohon), konec technické životnosti se nezadržitelné blíží. Životnost střel lze prodloužit maximálně do roku 2030.


Americké letectvo proto začalo s vývojem nové střely schopné doručit na druhý kontinent jadernou nálož. Podle firmy Boeing, jakožto výrobce střel Minuteman, lze nové střely zavést do výzbroje již v roce 2027.

Foto: Noční test střely LGM-30G Minuteman-III. / YouTube

 

Pentagon v lednu letošního roku vystavil žádost o informace RFI (Request For Information), ve které vyzývá potenciální výrobce k zaslání informací o nových amerických jaderných střelách. Program vývoje a pořízení nových střel se označuje jako Pozemní strategický odstrašující prostředek GBSD (Ground Based Strategic Deterrent).


Technické detaily nových střel nejsou k dispozici. V současné době americké letectvo na základě odpovědí výrobců (vývojové a výrobní možnosti) upřesňuje své technické požadavky.


Američané neplánují modernizovat pouze střely Minuteman-III, ale celou jadernou triádu. Připravuje se nástupce bombardérů B-52H Stratofortess, jaderných střel vzduch-země AGM-68 a ponorek Ohio. Modernizace jaderného arzenálu mezi roky 2021 až 2035 přijde americké daňové poplatníky na 270 miliard dolarů.

 

Zdroj: Air Force Times

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Torong Datum: 25.07.2015 Čas: 09:01

Muž co zírá na kozy: Panama rozhodně není analogie: Noriega vyhlásil USA válku (o podobném kroku Ukrajiny nevím, ale možná mě ardz poučí), Občané USA byli na rozdíl od Rusů na Krymu skutečně ohroženi, protože došlo k zabití jednoho mariňáka a pronásledování několika občanů PŘED invazí, Noriega byl drogový boss, což ho dělalo nebezpečným nejen USA, ale i ostatním okolním zemím - s rizikem podobného vývoje v těchto zemích. Další VELMI DŮLEŽITÝ rozdíl je ten, že armáda USA se z Panamy stáhla a Panama je dál suverénní zemí. Za akci jako byla Panama bych Rusku tleskal.

avatar
Muhaha Datum: 15.07.2015 Čas: 21:43

Životnost stávajících lze prodloužit "maximálně" do roku 2030 a nové lze zavést do výzbroje "již" v roce 2027 ?? To aby se dali na modlení, že to tak skutečně vyjde.

No ale hlavně, že budou mít Zumwalty a podobné prudce moderní vymoženosti v počtech několika kusů.

Hlavouni z Pentagonu by potřebovali pořádně proplesknout.

avatar
ardz Datum: 15.07.2015 Čas: 17:45

Vrata asi ste ešte nehľadal odpoveď na otázku prečo rusko anektovalo krym po štátnom puči na ukrajine a nie kedykoľvek predtým ak veríte že to bolo snáď plánované. Z hľadiska ruska by bolo najlepšie keby nemuseli krym anektovať. Im stačilo mať túto geostrategickú oblasť pod svojou vojenskou kontrolou.
Na Kryme žije väčšina rusov, v iraku žijú američania? Išli tam koho chrániť? V paname hovorili že idú chrániť amerických občanov a v iraku koho? Väčšina krymčanov nechcela sa stať súčasťou ruska? Západná propaganda hovorí o okupácii. Keď niekde prídu USA zbombardujú danú krajinu, rozvrátia, množstvo mŕtvych. Na kryme nič také nebolo ale strašná okupácia. Zaujíma vás vôbec čo chcú obyvatelia krymu?

avatar
Muž, co zírá na kozy Datum: 15.07.2015 Čas: 15:47

Vrata: Jestli hledáte analogii, tak obsazení Krymu je velice podobné obsazení Panamy američany v roce 89, včetně hraní na nacionalistickou strunu ohledně ochrany krajanů v této zemi, jako zástupného zdůvodnění invaze. Sice Panamu formálně nepřipojili, ale dosazením vazalské vlády ji mají neustále pod kontrolou. A kdyby se vymkla kontrole obsadili by ji bez váhání znovu.
To ale není odsudek američanů, jen náhled do toho, jak si velmoc hlídá svoji geopolitickou strategickou nadřazenost.
Jak řekl profesor Robejšek, EU předvedla amatérizmus nejvyššího kalibru, když bez politických analýz nakráčela na Ukrajinu v naivní domněnce že se Rusko bude opět jen dívat jak ztrácí Krym, který je pro něj nesmírně důležitý jak historicky, tak především strategicky, protože je bránou na Kavkaz.

avatar
Luky Datum: 15.07.2015 Čas: 14:19

Oni ale jsou Amíci na mnoha základnách po celém světě (koukněte se kolik jich třeba mají i v bývalých svazových republikách). Dlouhodobě Rusy obkličují. Jestli chtějí hned válku, těžko říci, ale určitě chtějí Rusko oslabit a přejí si změnu vlády.

Z US základen jsou nejkřiklavější Camp Bondsteel v Kosovu a Guantanamo na Kubě. Vedle těchto v podstatě násilně držených, je hlasování parlamentu autonomní republiky Krym o připojení k Rusku z hlediska mezinárodního práva dost košer. A to také historicky. Co mají například Američané historicky společného s Uzbekistánem nebo Kirgizstánem?
Jinak já jsem US základnu v Brdech nikdy nechtěl. Jednak z právních důvodů, jednak proto, že s naší ochranou neměla nic společného. Kdo vidí v USA spasitele, tak to mohl vnímat jinak. I když by nás ty rakety technicky nechránily, někteří vidí bezpečí v možné US přítomnosti. Já to tak necítím, ale došel jsem k tomu sám, bez nějakých kampaní.

avatar
Jezevec Datum: 15.07.2015 Čas: 14:14

Vrata: Nejsou teď v Iráku vojenští instruktoři?

Dovolím si menší všeobecný offtopic.
Nejlepší obrana na trolly v takové diskuzi je nevšímat si jich. Nechat je vyhnít. Oni s vámi nechtějí diskutovat na stejné rovině. Nepřipouští vaše argumenty. Jen chrlí svoje. Řeknete A oni odpoví B. Argumentujete na B oni odpoví C. Když se necháte strhnout, mají vás. Admin s tím nic moc dělat nemůže. Ale nezájem ostatních, je to, co jim bere vítr z plachet.

avatar
Vrata Datum: 15.07.2015 Čas: 13:38

ardz: me ty rozpravky vubec neprijdou smesne. Pred rokem a par mesici Rusko obsadilo Krym a pripojilo ho ke svemu uzemi.
USA sice svrhly Saddama, ale Irak nebyl pripojen k USA a na jeho uzemi, na rozdil od Ruskych jednotek na Krymu, zadne US jednotky (pokud vim) dnes jiz nejsou.

avatar
ardz Datum: 15.07.2015 Čas: 12:39

čo je na tom smiešne? Tie rozprávky ktoré tu niektorí vypisujete že rusko chce útočiť na toho a na toho tie sú smiešne

avatar
Shania Datum: 15.07.2015 Čas: 12:19

Stav US protiraketové obrany pár let zpět

https://www.youtube.com/watch?v=d1bNuajx8vY

avatar
oranžová opice Datum: 15.07.2015 Čas: 12:11

KOLT:

V zásadě souhlas, nicméně počátky americké jaderné doktríny (viz hromadná odveta - 50. léta) teoreticky počítaly též s jaderným holokaustem a obětováním (nejen) spojenců v případě jakékoli konfrontace - tedy i třeba hraničního sporu. Nic se nesmí brát černobíle. Jinak není důvod sčítat ruské a čínské hlavice, zatímco v rámci NATO to má určité opodstatnění. Ne, že by těch cca 400 hlavic něco měnilo...

ardz:

No asi nemá cenu vést s vámi nějakou seriózní debatu, ale vždycky mě zajímalo, jestli jsou podobné názory myšleny vážně nebo jsou motivovány jinak.

avatar
misanex Datum: 15.07.2015 Čas: 11:23

Ardz díky za zpestření dne, jediná nevýhoda je, že jsem si poprskal klávesnici jak jsem se smál...

avatar
ardz Datum: 15.07.2015 Čas: 11:06

kolt čo by z toho mali? Likvidáciu konkurenta, ktorý ich odmieta poslúchať - keď prestali poslúchať americké elity husajn a kaddáfí tak ich zabili - ide proti ich záujmom potom by už zostala len čína, ktorú sa snažia taktiež oslabovať a obrovské suroviny ruska. To by si západné koncerny pošmákli.

avatar
KOLT Datum: 15.07.2015 Čas: 10:08

Petr M: A ty počty mají nějaký význam? Rozdíl 10 % nehraje v tom množství velkou roli, zvlášť, když se jedná jen o počty, neznáme "tonáž". Proč navíc sčítáte USA, Fr a VB a nesčítáte R a Č?

Musím se smát, když si někdo myslí, že JZ jsou jediný důvod, proč USA ještě nezaútočily na SSSR/Rusko. Co by z toho jako měly? Navíc to nebyly USA ani NATO, kdo připravovaly plány pro masivní ofenzivu na území protivníka. Na rozdíl od SSSR a VS, aneb za čtrnáct dní na Rýně i za cenu jaderného zničení Československa, o jeho armádě nemluvě.

avatar
Shania Datum: 15.07.2015 Čas: 09:42

Taty je vidět kdo kdy měl kolik hlavic

http://imgur.com/FhLpI4O

avatar
Ledna Datum: 15.07.2015 Čas: 08:26

Petr M, tak NATO by melo o par set hlavic vic nez ma rus, ale ono to je asi jedno...jestli na teb miri2000, 2500 nebo 10000 hlavic, vysledek je stejnej. Navic historicky se ve vedeni v pctu hlavic usa a sssr stridali a to byly jina cisla!
https://en.m.wikipedia.org/wiki/File:US_and_USSR_nuclear_stockpiles.svg

arr