Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Spojené státy zabily již 20 000 bojovníků Islámského státu?

Datum přidání 19.10.2015    Rubrika rubrika: Události     komentáře 26 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Jak měřit úspěch leteckého bombardováni? Podle shozených bomb, podle počtu náletů? Jedním z mediálně nejvíce vděčných údajů jsou zabití nepřátelé. Americké nálety údajně zabily již 20 000 bojovníků Islámského státu. Dá se ale takovému údaji věřit a vypovídá o něčem?

Foto: Stíhačky V-15E Strike Eagle shazují bomby JDAM (Joint Direct Attack Munition) v Afghánistánu; větší foto; ilustrační foto / U.S. Air Force

Foto: Stíhačky F-15E Strike Eagle shazují bomby JDAM (Joint Direct Attack Munition) v Afghánistánu; větší foto; ilustrační foto / U.S. Air Force 

 

Mrtvá těla jako měřítko úspěchu

Před několika dny noviny USA Today citovaly anonymní zdroj, podle kterého koaliční útoky v Sýrii a Iráku zabily již 20 000 bojovníků Islámského státu. V červenci stejné noviny uvedly, že americké vojenské a zpravodajské zdroje odhadují 15 000 zabitých bojovníků Islámského státu v důsledku koaličního bombardováni.


Oficiálně Pentagon nevydává prohlášení o zabitých nepřátelských bojovnících. Pro své vnitřní potřeby se však Pentagon snaží počty zabitých bojovníků odhadnout.


Různými informačními cestami se pak počty mrtvých dostávají na veřejnost. Navíc “tradice” není někdy dodržována a především politici využívají počty mrtvých jako měřítko úspěchu válečné kampaně před veřejností.


Vyjadřuje však počet mrtvých nepřátel míru úspěšnosti nebo neúspěšnosti vojenské tažení? A jsou vůbec podobné údaje relevantní?


Již v 19. století slavný pruský vojenský teoretik Carl von Clausewitz varoval, že počítání mrtvých nepřátel je zavádějícím měřítkem efektivity vojenské kampaně a nevypovídá nic o stavu války. “Počty mrtvých nejsou nikdy přesné,” napsal Clausewitz.


Podle Clausewitze počty mrtvých nevypovídají nic o míře ztráty morálky protivníka. “Zanechání boje zůstává jediným skutečným důkazem vítězství,” napsal Clausewitz. Jinými slovy, nikdo neví, kolik musí zabít nepřátel, aby se zbývající síly vzdaly boje.


Pentagon s oblibou počty mrtvých nepřátel uváděl v průběhu Vietnamské války. Podle počátečních odhadů americké síly zabily 971 000 vietnamských bojovníků. Později Pentagon přiznal nadhodnoceni zabitých o třetinu. Podle článku The New York Times z roku 2003, američtí důstojníci ve Vietnamu jednoduše ve zprávách úmyslně navyšovali počty zabitých, aby dosáhli snáze povýšení a jejich jednotka vypadala dobře.


Ani silné ztráty však nezabránily jednotkám Severního Vietnamu převzít kontrolu nad celým Vietnamem. Po konci Vietnamské války Pentagon oficiálně upustil od zveřejňováni počtu zabitých nepřátel, jako o způsobu, jak informovat veřejnost o úspěšnosti válečné kampaně.  


Během války v Perském zálivu Pentagon již odmítal zveřejňovat počty zabitých protivníků. “Počítání těl nic neznamená. Vůbec nic,” řekl v roce 1991 novinářům generál Norman Schwarzkopf. V roce 2002 generál Tommy Franks rovněž odmítl spekulovat, kolik Talibánců americké jednotky zabily v prvním roce války v Afghánistánu.


“Konec konců, čísla nelze zjistit. Kromě toho, čísla nevypovídají o ničem,” přizvukoval v té době námořní kapitán Frank Thorp, mluvčí velitelství US Central Command, které dohlíží na operace na Středním východě a ve Střední Asii.


Počty zabitých nepřátel začala znovu zveřejňovat vláda George Bushe. Cílem bylo jednoduchým a jasným způsobem informovat veřejnost o úspěšnosti válečné kampaně v Iráku a Afghánistánu. V roce 2004 například důstojník námořní pěchoty řekl novinářům, že Mariňáci zabili během bojů ve Fallúdži 1600 nepřátelských bojovníků.


V současné době Pentagon se opět zdráhá podávat údaje o počtu mrtvých nepřátel. Odhady zabitých jsou však dostupné v neveřejných dokumentech, které jsou (byť s určitým omezením) přístupné díky zákonu o svobodném přístupu k informacím.


Propagace bombardování proti Islámskému státu

Jak je to s počtem zabitých bojovníků Islámského státu? V lednu na přímý dotaz novinářů tiskový tajemník Pentagonu John Kirby odhadl počty zabitých bojovníků Islámského tátu na “stovky”.  “Pro nás není ale hlavním tématem počítání těl… to prostě není relevantní údaj,” uvedl Kirby,


O několik týdnů později, tehdejší ministr obrany Chuck Hagel, veterán Vietnamské války, potvrdil “tisíce” zabitých. “Nemyslím si však, že to je měřítko pokroku. Myslím tím, byl jsem ve válce, kde jsme počítali spousta těl každý den. A my jsme tu válku prohráli,” uvedl Hagel.


Přesto jsou počty těl stále zveřejňovány, a to z oficiálních zdrojů. V únoru generál Lloyd Austin velitel US Central Command uvedl, že po šesti měsících Spojené státy a spojenci zabili 8500 bojovníků Islámského státu. V červnu (v závislosti na zdroji) noviny uváděly 9000, 10 000 nebo 13 000 zabitých bojovníků. V červenci 15 000, dnes již 20 000 bojovníků.


Podle odhadů CIA se přitom počet bojovníků Islámského státu pohybuje mezi 20 000 až 31 500 muži. Pokud jsou obě čísla správná, musí Islámský stát některé své jednotky obnovovat až ze 100 %. Možností, jak číst údaje, je samozřejmě více. Buď CIA počty bojovníků Islámského státu hrubě podcenila, nebo počty zabitých jsou hodně nadnesené - případně kombinace obojího.


V této souvislosti je třeba zdůraznit, že počet zabitých nepřátel je pouze marketingový údaj určený médiím a veřejnosti. Sám o sobě nemá žádný význam.


Otázkou navíc je, jak jsou počty zabitých nepřátel relevantním údajem. Při leteckém bombardováni je jednou polovinou problému najít, rozpoznat, identifikovat a zničit cíl. Druhou polovinou pak vyhodnotit úspěšnost leteckého útoku.


Při bombardováni Islámského státu se výsledky vyhodnocují prakticky pouze pomocí průzkumných letadel. Pomocí fotek a videií lze odhadnout škody na objektech a vozidlech, hůře už počty zabitých nepřátel.


Navíc v případě Islámského státu počty mrtvých, počty útoků nebo zničených vozidel a budov mají prakticky nulovou vypovídající hodnotu. Šéf amerického sboru náčelníků štábů generál Martin E. Dempsey opakovaně uvedl, že Islámský stát nelze porazit vojensky. Islámský stát není vojenský problém, ale především společenský, politický a historický.


Jinak řečeno, vojensky lze Islámský stát stokrát porazit, ale pokud se nezačnou řešit příčiny, Islámský stát se stokrát objeví.

Zdroj: Defense One

Udělte článku metály:

Počet metálů: 3.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
danny Datum: 22.10.2015 Čas: 13:52

Pokud je informace o 370 islamistech ku 127 vedlejších ztrát relevantní, tak by se jednalo o excelentní výsledek. Zvlášť pokud vezmu v úvahu např. nedávno zveřejněné materiály, které hodnotí úspěšnost útoků za pomocí dronů za pomocí přesné munice... http://www.theguardian.com/us-news/2015/oct/16/drone-documents-whistleblower-edward-snowden-daniel-ellsberg
https://theintercept.com/drone-papers/ Skóre 3:1 proti 1:10, a to za použití převážně hloupých bomb...

avatar
Vrata Datum: 22.10.2015 Čas: 08:52

Zprava z dnesnich Aktualne .cz (22.10.15) v clanku o Ruskem bombardovani polni nemocnice (13 mrtvych):

Od zacatku tohoto mesice provedlo Ruske letectvo pres 500 leteckych naletu (tj. pres 25 denne), dle SOHR zabili 370 lidi, z toho 127 civilistu.

avatar
Kolos Datum: 21.10.2015 Čas: 23:02

Bombardování bez pozemní operce celkem nic moc neřeší. Doufejme, že Syrská armáda s leteckou podporou Ruska, co nejvíc teroristů zlikviduje. bylo by dobré, kdyby s nimi NATO koordinovalo své letecké útoky, ovšem k tomu není politická vůle.

avatar
Petr M Datum: 21.10.2015 Čas: 21:58

Samozřejmě čísla vycucaná s prstu, propaganda, jakt skoro vše v našich velký médiích, ale čím více islamistů nálety Nato i Ruska zlikvidují, tím lépe i když zdaleka nedosahují těch 20 000.
Pokud islamistů ubylo, je to způsobeno nejspíš jejich přesunem do EU v řadách "uprchlíků" se smartfony v značkových hadrách.


jsk1. Většina lidí prchá před asadem...podobné blbosti tu psal logik nebo troldomach, už nevím.

avatar
semtam Datum: 21.10.2015 Čas: 05:35

Otázky Václava Moravce mě celkem překvapili. Hlavně pan Schwarznberg měl na jeho osobu celkem střízlivé názory. Zaorálkovi se nedá upřít přehled i když v něčem vaří z vody. Osobně bych si teda představoval muže (ženu) na tomto místě z větším přehledem. Ale na naše poměry celkem kvalitní.

O podobných věcech mluvil v nedávném rozhovoru i prezident RF Putin. Doporučuji zhlédnout v mnohém se informace o ruském angažmá v Sýrii liší, než kolem čeho mluvil třeba Zaorálek.

https://www.youtube.com/watch?v=aemk4X_u6-I

A ještě další rozhovor, zde jsou souvislosti více zřetelné

https://www.youtube.com/watch?v=4JytrLTT068

avatar
peter123x Datum: 20.10.2015 Čas: 23:52

Jj284b No tak obcianska vojna v Syrii to regulerne stale je, nieze nie. Aj ked je tam zapleteny nabozensky fundament. Inak neda sa jednoducho povedat ze v Syrii bojuju len siti proti sunitom. Napr. vladnuca mensina Allaviti, sa, ako Wenet uviedol, neda povedat ze su siti, je to skratka svojsky smer islamu, alebo kurdi su sunitskeho vyznania, aj tak proti nim sunitsky islamsky stat bojuje. Alebo dalsi priklad sunitska Al nusra bojuje proti sunitskym povstalcom, Assadovi aj sunitskemu Islamskemu statu. Ten konflikt je skratka tazky a zlozity, a je tam vela aspektov, nielen nabozenskych ale i nacionalnych, lebo napr. Kurdi su navyse perzania, preto ich nemaju radi araby, aj ked su to sunitsky moslimovia, ci jednoducho len nevrazivost a rivalita ako Al nusra vs Islamsky stat.

avatar
mastodont Datum: 20.10.2015 Čas: 23:49

Tu musela velmi klesnut sledovanosť, za posledne clanky co som si len letmo pozrel.
A úroveň diskutujúcich stále pod bodom mrazu.

avatar
Wenet01 Datum: 20.10.2015 Čas: 20:15

Jasně, muslimská třicetiletá válka atd. Pokud vím USA se poslední dekádu zabývají výhradně likvidací sunnitů - jsou tak i oni na straně šiítů? Myslím, že těžko. Rusko podporuje svého spojence, shodou okolností Alavitu (což mimochodem není šiíta), poměrně sekulárního a na tamní poměry prakticy bez nábožesnkých projevů...válku proti sunnitům se z toho nyní snaží vytvářet ti, kterým vadí, že teroristé dostávají přes zadní části těla a rádi by zapojili do bitvy polofanatiky z poloviny muslimského světa co tam ještě nejsou a na boj za sunnitské přetvrvání uslyší...západní rusobijci to pochopitelně začnou časem nafoukávat v médiích, ačkoliv Irán a Hizzbaláh jako šiítské síly podporují Assada v boji proti sunnitským hrdložezům už tři roky a západní koalice sype bomby na sunnity - nicméně při zatápění rusům se to jistě bude hodit.
Každopádně Rusko má dobré vztahy s Egyptem, který je sunnitský, postavilo největší mešitu v Evropě rovněž Sunnitskou atd.
Co se týká té genecidy tak sunnitská menšina vládla šiítské většině v Iráku po generace - to jak jsou všichni na Assada naštvaní ilustruje, že 60% obyvatelstva je stále pod jeho vládou...Váš přehled o tamní situaci bych chtěl každopádně mít, jen doufám ,že si ho nevytváříte dle imigrantů, kde každý jistě EU rád potvrdí ,že zdrhá před ledním medvědem a to jen pokud bude mít pocit,že to chtějí hostitelé slyšet

avatar
jj284b Datum: 20.10.2015 Čas: 20:01

Wenet01: problem je ze Syria uz davno nie je obycajna obcianska vojna.. je to len pokracovanie nabozenskej vojny medzi Sunitmi a Siitmi.. a Rusi sa pridali na stranu Siitov (Iran, Hissballah, Assad)... tym ze je v Syrii 75% obyvatelstva sunitska, ich vyhra je nerealna, alebo bude znamenat genocidu sunitskeho obyvatelstva. (s ohladom na to ze umiernenych uz niet, vsetci su uz na Assada nastvani... radikali z Nusry len pozbierali zvysky)

avatar
Wenet01 Datum: 20.10.2015 Čas: 19:03

Klidně mohou napsat 40 000, ale faktem je, že IS nijak neoslabuje a to včetně počtu náletů ze strany koalice jen potvrzuje fakt, který otevírá mnohým oči a to, že USA IS zničit buď nechtějí nebo nemohou - narozdíl od mnohých je nepodezírám přímo z podpory té zrůdnosti, ale jejich angažmá včetně neustálehé hledání jakýchsi neexxistujících umírněných (jejichž faktickou neexistenci dokazuje jak spojení FSA a Al-kajdy tak US výcvik a jeho efektivita) vyznívá do ztracena.
Zkrátka od své další agrese v ropozru s mezinárodním právem v Iráku podělali nač sáhli, podporou Šítských Iráčanů proti vládnoucím sunnitům včetně rozpoštěním armády, pomohli tu hydru stvořit a nedělám si iluze, že jí chtěli v počátcích (než se jim logicky vrhla na Irák) proti Ruskému spojenci i využít.
Kolik pobili teroristů, nebo civilních obyvatel se stejně nikdy nedozvíme, shrnutí jejich bezpilotních operací je samo o sobě varující - takže pochmurný marketing celkově k ničemu...
Rusko oproti nim podporuje nejmenší zlo v oblasti, doufám, že každý kdo nesnáší diktaturu už už čeká kdy vtrhneme s demokracií k Saudům, má díky tomu pozemní sílu a bez ohledu na to jak dlouho to může trvat postupuje správným směrem. Okopávání kotníků v mediálním prostoru jde naštěstí proti logice tentokrát tak přehnaně, že to hodně spolubočanům otevírá oči. Ono stačí si představit kdyby lékaře bez hranic vybombardovali rusáci - ČT by o tom pak vysílala snad i ve studiu kamarád

avatar
Muhaha Datum: 20.10.2015 Čas: 18:39

Islámský stát lze stokrát porazit, ale pokud se nezačnou řešit příčiny, Islámský stát se stokrát objeví?

Většina současných pnutí v arabském světě vyplývá z toho, že změny v medicíně o staletí předběhly změny sociokulturní.

Takže jsem na ta řešení "příčin" vážně zvědav.

Politici a analytici lusknou prsty a věková struktura v arabských zemích (víc jak 1/3 populace mladší 15ti let; jen 6% obyvatel starších 60ti let) se sama upraví?

Nebo např. Jemencům na výjezdním zasedání vysvětlíme, že v dnešní době není zapotřebí, aby polovinu jejich populace tvořily děti a oni zmoudřele pokývají hlavami, odvrhnou ortodoxní výklad islámských norem, stanou se liberálními muslimy a umožní svým ženám dosáhnout rovného postavení ve společnosti?

Je tedy sice faktem, že velmi vysoká plodnost arabských žen, žijících mimo EU, v posledních několika letech trochu klesala, ovšem současně dále značně klesla kojenecká úmrtnost.

Nebo naše bližní "nezištně" pozveme k nám a ukážeme jim pozitiva našeho způsobu života?

Byť je naprosto šílený, musím uznat, že plán Evropská komise a paní Angely jistou zvrácenou logiku má. Ale dopadnou jako Lenin se Stalinem - ti také nakonec rolníky do továren sice dostali, ale mužici si svůj venkovský svět přinesli s sebou.

avatar
GAVL Datum: 20.10.2015 Čas: 17:49

Pokud občané USA a jiných demokratických států chtějí slyšet pro své pobavení počty mrtvých a nějakým způsobem je to uspokojuje počítat kolik stojí zabití jednoho člověka a tak podobně, tak jsou dost hnutý a asi by se mělo začít bombardovat je aby si uvědomili, že nepočítají skore ve fotbale , nebo hokeji.

Tolik k marketingu.

avatar
niko Datum: 20.10.2015 Čas: 16:00

No SU 25 a SU 24 s konvencnou municiou tam lietaju od zaciatku konfliktu. Koniec koncov, kedze Rusi tam riesia vo velkej miere CAS (Close Air Suport) pre utociace jednotky SAA, inak sa to ani neda. Samozrejme si Rusi nemozu dovolit privelku angazovanost v Syrii kedze ich ekonomika je v nie dobrom stave. No musi sa im nechat, ze aj s malou leteckou skupinou (ca. 50 strojov) dokazali vyvynut väcsiu bombardovaciu iniciativu ako USA a jeho spojenci, ktori tam maju niekolkonasobne viac masin (moj odhad 200, kludne ma opravte). Otazne je ako dlho toto Rusi vydrzia. Je totiz len otazka casu kedy im zacnu po technickej stranke odchadzat masiny (stare zlate pravidlo 60 % letuschopnych a 40 % v pozemnej udrzbe). Tak isto ako je otazka casu, kedy im niekto "sunda" Mi 24 s MANPADom. Podla toho, co som videl ako lietaju to dlho trvat nebude. Nulove straty ruskych MI 24 treba skor pripisovat neschopnosti povstalcov ako sikovnosti ruskych pilotov.

avatar
jj284b Datum: 20.10.2015 Čas: 15:37

peter123x: Situacia v Libyi je dosledok toho ze EU cast NATO si myslelo ze vyskoli USA z efektivity a mysleli si ze vsetko zriesia zo vzduchu.. Americania nad Libyiou lietali len jeden mesiac, potom to uz mali plne v rezii Francuzi a Briti. To ako to nakoniec dopadlo je len dosledkom toho ze sledovali len kratkodobe ciele (odstranenie Kaddafiho) no potom uz neriesili mocenske vakuum ktore z toho vzniklo. Po Iraku a Avghanistane skratka nebola chut posielat tam pozemne jednotky... tak to nechali tak, a vakua vyuzili extremisti...

Rusko v Syrii je v podobnej situacii... Assad len za vzdusnej podpory nezvitazi. Bude potrebovat pozemne jednotky, ktore mu zatial dodava Iran a Hisballah.. no kludne moze nastat cas, kedy to uz nebude stacit a Rusi budu nuteni poslat svoje bojove jednotky, co sa ale moze pekne predrazit (uz teraz Rusi minaju velke mnozstvo drahej presnej municie ktoru budu mat problem nahradit, takze budu nuteny via a viac pouzivat obycanu municiu.. uz dnes nad Syriou napr lietaju Su-25 vyzbrojene cisto len nenavadzanymi bombami a neriadenymi raketami..)

avatar
Shania Datum: 20.10.2015 Čas: 15:02

Jan Grohmann: diky, dobrá debata od obou.

Docela mě pozitivně překvapil projev premiera a ministra obrany na zasedni vlady o uprchlické krizi.

arr