Ruské střely 40N6 s doletem 400 km pro systémy S-400

Podle deníku Izvestija ruská armáda letos získá ... Více

Česká puška CZ BREN 2 pro maďarskou armádu

Na konci minulého měsíce byla podepsána dohoda o ... Více

Německá armáda certifikovala systém protitankových raket na BVP PUMA

Pozemní síly Německého Bundeswehru úspěšně ... Více

Ruční protitankové zbraně Dynamit Nobel Defence pro Armádu ČR

Záměr České republiky modernizovat portfolio ... Více

Události

Stát se leteckým návodčím Armády ČR

Datum přidání 06.11.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 6 komentářů    autor autor: 22.zVrL

Ve čtvrtek 30. října bylo na 22. základna vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou (22.zVrL) zahájeno výběrové řízení na obsazení systematizovaných míst předsunutých leteckých návodčí FAC (Forward Air Controller) v rámci struktur AČR. Z několika desítek došlých životopisů bylo vybráno několik uchazečů, kteří dostali pozvání.

Foto: Předsutnuty letecký návodčí Armády ČR; ilustrační foto / MO ČR

Foto: Předsutnuty letecký návodčí Armády ČR; ilustrační foto / MO ČR

 

Stát se předsunutým leteckým návodčím znamená přijmout obrovský kus zodpovědnosti. Nejen za sebe, ale především za ostatní, kteří na Vás spoléhají.

 

Každý FAC by měl mít několik schopností a znalostí, které jsou pro vykonávání této profese nepostradatelné. Předně se jedná o výbornou znalost anglického jazyka slovem i písmem, jelikož veškerý rádiový provoz se vede právě v tomto jazyce.

 

Požadována je i velmi dobrá fyzické kondice, schopnost práce ve vysoce stresovém prostředí, orientace v terénu, týmovost, rychlý úsudek a flexibilní reakce na vzniklou situaci. Všechny tyto atributy jsou během přijímacího řízení několikrát prověřeny a zaznamenány do profilu uchazeče.

 

Foto: Zájemci o práci FAC musí prokázat skvělou kondici. / npor. Bc. David Broum, kpt. Ing. Jana Skřivánková

 

Podle odhadů spojeneckých vojsk nepřítel v asymetrickém konfliktu utrpí přibližně 10 % ztrát pěchotními zbraněmi, 30 % dělostřeleckou palbou a 60 % leteckými zbraněmi. Jediný předsunutý letecký návodčí je přitom schopen navádět leteckou i dělostřeleckou munici současně tak, aby neohrozil své vlastní jednotky a působil nepříteli fatální škody.

 

Úvodní slovo pro sedmičlennou skupinu vybraných účastníků výběrového řízení měl velitel základny plukovník Miroslav Svoboda a vrchní praporčík Miloš Hošek, donedávna dlouholetý člen jednotky FAC. „Hlavně to nevzdávejte při prvním nezdaru a bojujte až do konce,“ povzbudil kandidáty nadpraporčík Hošek. Hodně štěstí popřál i velitel letky podplukovník Aleš Cápal a pak už nastal čas pro kandidáty a přezkušující členy komise.

 

Dlouhý a náročný den pro vybrané kandidáty byl zahájen testem z anglického jazyka. Tento test nebyl posledním a na kandidáty čekalo ještě několik disciplín, při kterých byla jejich znalost anglického jazyka přezkoušena. Fyzické přezkoušení, které následovalo, bylo sestaveno podle modelu US Army a nároků výsadkové přípravy AČR.

 

Foto: Perfektní znalost angličtiny je základ. / npor. Bc. David Broum, kpt. Ing. Jana Skřivánková

 

Uchazeče čekal přespolní běh i překážková dráha. Kandidáti postupně procházeli jednotlivé fáze výběrového řízení, při kterém byla přítomna i psycholožka Oddělení operační psychologie Vzdušných Sil, která po celou dobu zaznamenávala reakce uchazečů na nastalé situace.

 

Práce ve stresovém prostředí, talentové zkoušky nebo psychologická hra byly jen některé z mnoha strastí, kterými museli kandidáti projít. Z těchto dat byl na konci dne vyhotoven osobnostní profil uchazeče.

 

Společně s výsledky fyzických i jazykových testů byl k dispozici celkový obraz kandidáta, k posouzení jeho vhodnosti, na místo předsunutého leteckého návodčího.

 

Foto: Testována je všeobecná fyzická zdatnost zájemců. / npor. Bc. David Broum, kpt. Ing. Jana Skřivánková

 

Ze sedmi kandidátů byl nakonec vybrán jediný. Tento uchazeč musí ještě projít zdravotními testy v Ústavu leteckého zdravotnictví a teprve poté je přiřazen k jednotce na základní výcvik.

 

Pokud další požadavky splní, čeká jej ještě zahraniční certifikační kurz a závěrečná kvalifikační část, kterou bude plnit již v rámci jednotky FAC a v případě, že je i v této části výcviku bude úspěšný, stane se dotyčný předsunutým leteckým návodčím.

 

Tento rok se jednalo o druhé a poslední výběrové řízení k jednotce. Další výběrové řízení je naplánováno na první polovinu roku 2015.

 

Autoři: npor. Bc. David Broum, kpt. Ing. Jana Skřivánková

Zdroj: 22.zVrL

Redakčně upraveno

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Sickboy Datum: 11.11.2014 Čas: 18:42

ToDe:
Musím souhlasit s Yettim, to že jsou dnes na území např. afrických států drony využívány samostatně a v rámci Afghánistánu "jen" ve spolupráci s návodčím je dáno typem konfliktu. V asymetrické válce, kde vybojujeme vzdušnou nadvládu si drony, F-16ky a návodčí mohou dělat téměř co chtějí. Ve chvíli, kdy se prostředí změní na non-permissive a taktika zteče letadla na "low level" to bez návodčího půjde jen velice obtížně.

Hubňa:
Je relativně malá :)

avatar
Yetti Datum: 10.11.2014 Čas: 05:33

ToDe: FAC nemusí být využíváni pouze pro blízkou leteckou podporu. Jak už napovídá "předsunutý" v klasickém konfliktu mohou být využiti pro vyhledávání cílů a jejich ničení samostatně. To že teď slouží hlavně při využívání let. podpory je věc typu konfliktu.

avatar
Hubňa Datum: 09.11.2014 Čas: 17:13

Jak velká je vlastně ta naše jednotka leteckých návodčích?

avatar
ToDe Datum: 09.11.2014 Čas: 10:54

Teoreticky byste měl pravdu, kdyby ovšem drony byly v nějaké významné míře používány pro blízkou palebnou podporu.
Nicméně dobře, zeptám se jinak. Jak velké "ztráty" byly nepříteli způsobeny leteckými údery bez účasti leteckých návodčích?

avatar
Arccos Datum: 09.11.2014 Čas: 08:56

To není pravda. Drony jsou jen nosičem jinak stejných zbraní jako používají i pilotované stroje. Stejné zbraně, stejný způsob navedení. Tam, kde je vyžadován návodčí pro F-16, bude potřeba i pro Predátora.

avatar
ToDe Datum: 09.11.2014 Čas: 00:35

Mohu se zeptat, z jakého zdroje pocházejí čísla o účinnosti jednotlivých druhů zbraní?
Pokud je to tajné, zeptal bych se alespoň, kolik procent "ztrát nepřítele" mají na svědomí drony typu Predator, které žádné návodčí nepotřebují a už nikdy potřebovat nebudou.

arr