Umělá inteligence pro bojová vozidla pěchoty CV90 MkIV

Společnost BAE Systems se minulý týden zúčastnila ... Více

Nové verze vozidla ASCOD 2 se představily na Eurosatory

Pařížský veletrh Eurosatory je místem, kde se ... Více

Armádě České republiky se odkrývají nové schopnosti BVP PUMA

V Austrálii je diskutován program „Program ... Více

Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o ... Více

Události

Stát se leteckým návodčím Armády ČR

Datum přidání 06.11.2014    Rubrika rubrika: Události     komentáře 6 komentářů    autor autor: 22.zVrL

Ve čtvrtek 30. října bylo na 22. základna vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou (22.zVrL) zahájeno výběrové řízení na obsazení systematizovaných míst předsunutých leteckých návodčí FAC (Forward Air Controller) v rámci struktur AČR. Z několika desítek došlých životopisů bylo vybráno několik uchazečů, kteří dostali pozvání.

Foto: Předsutnuty letecký návodčí Armády ČR; ilustrační foto / MO ČR

Foto: Předsutnuty letecký návodčí Armády ČR; ilustrační foto / MO ČR

 

Stát se předsunutým leteckým návodčím znamená přijmout obrovský kus zodpovědnosti. Nejen za sebe, ale především za ostatní, kteří na Vás spoléhají.

 

Každý FAC by měl mít několik schopností a znalostí, které jsou pro vykonávání této profese nepostradatelné. Předně se jedná o výbornou znalost anglického jazyka slovem i písmem, jelikož veškerý rádiový provoz se vede právě v tomto jazyce.

 

Požadována je i velmi dobrá fyzické kondice, schopnost práce ve vysoce stresovém prostředí, orientace v terénu, týmovost, rychlý úsudek a flexibilní reakce na vzniklou situaci. Všechny tyto atributy jsou během přijímacího řízení několikrát prověřeny a zaznamenány do profilu uchazeče.

 

Foto: Zájemci o práci FAC musí prokázat skvělou kondici. / npor. Bc. David Broum, kpt. Ing. Jana Skřivánková

 

Podle odhadů spojeneckých vojsk nepřítel v asymetrickém konfliktu utrpí přibližně 10 % ztrát pěchotními zbraněmi, 30 % dělostřeleckou palbou a 60 % leteckými zbraněmi. Jediný předsunutý letecký návodčí je přitom schopen navádět leteckou i dělostřeleckou munici současně tak, aby neohrozil své vlastní jednotky a působil nepříteli fatální škody.

 

Úvodní slovo pro sedmičlennou skupinu vybraných účastníků výběrového řízení měl velitel základny plukovník Miroslav Svoboda a vrchní praporčík Miloš Hošek, donedávna dlouholetý člen jednotky FAC. „Hlavně to nevzdávejte při prvním nezdaru a bojujte až do konce,“ povzbudil kandidáty nadpraporčík Hošek. Hodně štěstí popřál i velitel letky podplukovník Aleš Cápal a pak už nastal čas pro kandidáty a přezkušující členy komise.

 

Dlouhý a náročný den pro vybrané kandidáty byl zahájen testem z anglického jazyka. Tento test nebyl posledním a na kandidáty čekalo ještě několik disciplín, při kterých byla jejich znalost anglického jazyka přezkoušena. Fyzické přezkoušení, které následovalo, bylo sestaveno podle modelu US Army a nároků výsadkové přípravy AČR.

 

Foto: Perfektní znalost angličtiny je základ. / npor. Bc. David Broum, kpt. Ing. Jana Skřivánková

 

Uchazeče čekal přespolní běh i překážková dráha. Kandidáti postupně procházeli jednotlivé fáze výběrového řízení, při kterém byla přítomna i psycholožka Oddělení operační psychologie Vzdušných Sil, která po celou dobu zaznamenávala reakce uchazečů na nastalé situace.

 

Práce ve stresovém prostředí, talentové zkoušky nebo psychologická hra byly jen některé z mnoha strastí, kterými museli kandidáti projít. Z těchto dat byl na konci dne vyhotoven osobnostní profil uchazeče.

 

Společně s výsledky fyzických i jazykových testů byl k dispozici celkový obraz kandidáta, k posouzení jeho vhodnosti, na místo předsunutého leteckého návodčího.

 

Foto: Testována je všeobecná fyzická zdatnost zájemců. / npor. Bc. David Broum, kpt. Ing. Jana Skřivánková

 

Ze sedmi kandidátů byl nakonec vybrán jediný. Tento uchazeč musí ještě projít zdravotními testy v Ústavu leteckého zdravotnictví a teprve poté je přiřazen k jednotce na základní výcvik.

 

Pokud další požadavky splní, čeká jej ještě zahraniční certifikační kurz a závěrečná kvalifikační část, kterou bude plnit již v rámci jednotky FAC a v případě, že je i v této části výcviku bude úspěšný, stane se dotyčný předsunutým leteckým návodčím.

 

Tento rok se jednalo o druhé a poslední výběrové řízení k jednotce. Další výběrové řízení je naplánováno na první polovinu roku 2015.

 

Autoři: npor. Bc. David Broum, kpt. Ing. Jana Skřivánková

Zdroj: 22.zVrL

Redakčně upraveno

Udělte článku metály:

Počet metálů: 5 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Sickboy Datum: 11.11.2014 Čas: 18:42

ToDe:
Musím souhlasit s Yettim, to že jsou dnes na území např. afrických států drony využívány samostatně a v rámci Afghánistánu "jen" ve spolupráci s návodčím je dáno typem konfliktu. V asymetrické válce, kde vybojujeme vzdušnou nadvládu si drony, F-16ky a návodčí mohou dělat téměř co chtějí. Ve chvíli, kdy se prostředí změní na non-permissive a taktika zteče letadla na "low level" to bez návodčího půjde jen velice obtížně.

Hubňa:
Je relativně malá :)

avatar
Yetti Datum: 10.11.2014 Čas: 05:33

ToDe: FAC nemusí být využíváni pouze pro blízkou leteckou podporu. Jak už napovídá "předsunutý" v klasickém konfliktu mohou být využiti pro vyhledávání cílů a jejich ničení samostatně. To že teď slouží hlavně při využívání let. podpory je věc typu konfliktu.

avatar
Hubňa Datum: 09.11.2014 Čas: 17:13

Jak velká je vlastně ta naše jednotka leteckých návodčích?

avatar
ToDe Datum: 09.11.2014 Čas: 10:54

Teoreticky byste měl pravdu, kdyby ovšem drony byly v nějaké významné míře používány pro blízkou palebnou podporu.
Nicméně dobře, zeptám se jinak. Jak velké "ztráty" byly nepříteli způsobeny leteckými údery bez účasti leteckých návodčích?

avatar
Arccos Datum: 09.11.2014 Čas: 08:56

To není pravda. Drony jsou jen nosičem jinak stejných zbraní jako používají i pilotované stroje. Stejné zbraně, stejný způsob navedení. Tam, kde je vyžadován návodčí pro F-16, bude potřeba i pro Predátora.

avatar
ToDe Datum: 09.11.2014 Čas: 00:35

Mohu se zeptat, z jakého zdroje pocházejí čísla o účinnosti jednotlivých druhů zbraní?
Pokud je to tajné, zeptal bych se alespoň, kolik procent "ztrát nepřítele" mají na svědomí drony typu Predator, které žádné návodčí nepotřebují a už nikdy potřebovat nebudou.

arr