Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) ... Více

Armáda ČR chce německé Pumy. Jaká je finanční stránka?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje nakoupit za ... Více

Nesmrtící obranné prostředky Piexon AG

Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci v ... Více

Letecká technika

Stealth pro 21. století? Rychlost!

Datum přidání 30.11.2013    Rubrika rubrika: Letecká technika     komentáře 2 komentářů    autor autor: Jan Grohmann

Současné stealth letouny sázejí na svou „neviditelnost“ před radary a jiným průzkumnými prostředky. Letouny první poloviny 21. století však vsadí na jinou kartu. Ochranu před protiletadlovými prostředky protivníka zajistí vysoká hypersonická rychlost.

Foto: Bez šance na reakci. Hypersonické letouny při překonávání protiletadlové obrany vyvinou rychlost až 6500 km/h. / DARPA

 

Rychlost nebo neviditelnost

Boj mezi rychlostí a „neviditelností“ se ve Spojených státech odehrál již v 60. letech minulého století. Do této doby spadají začátky ambiciozních projektů, jako byl dálkový bombardér XB-70 Vakyre a vysoce nadzvukový letoun pro jaderné údery A-12 (ozbrojený předchůdce S-71 Blackbird).

 

Vývoj vysokorychlostních letounů však americké ministerstvo obrany utlumilo. Tehdejší američtí vojenští analytici prosazovali názor, že Sovětský svaz může skrze protiletadlový systém S-200 i stíhací MiGy-25 sestřelovat i velmi rychlá letadla letící ve velkých výškách.

 

Koncepce rychlých letadel šla tak stranou a přednost dostaly klasické stealth letouny, jako byl např. F-117 Nighthawk. Problém však je, jak poznamenává prestižní letecký magazín Aviation Week, že tehdejší vojenští analytici zřejmě neměli pravdu.

 

Ve velkých nadmořských výškách, kde je řídký vzduch, nemohou střely a letadla tak snadno manévrovat. Navíc dostat cokoliv (střela, letoun) do potřebný výšky stojí spoustu paliva. Ve výsledku je tak no-escape zone (zóna, z které nemůže letoun střele uletět) protiletadlové střely, působící proti letounům ve velkých výškách a rychlostech, poměrně malá.

 

Hypersonická rychlost = stealth pro 21. století

Vysokorychlostní letouny se však derou znovu na výsluní. V legendárních Skunčích dílnách (Skunk Works) Lockheed Martin vzniká průzkumný a útočný hypersonický letoun SR-72. Nový stroj má zaplnit mezeru mezi pilotovanými/nepilotovanými podzvukovými průzkumnými letouny a průzkumnými satelity.

 

V současné době roste potřeba sledovat (případně zaútočit) bodové a mobilní cíle v nepřátelských územích. Jde často o území států s propracovanou protiletadlovou obranou (Sýrie, Írán) a často s perfektními znalostmi o pohybech amerických špionážních satelitů.

 

SR-72 patří do skupiny výzvědných, sledovacích a průzkumných ISR (Intelligence, Surveillance, Reconnaissance) platforem schopných podniknout přesný pozemní úder. Relativní nezranitelnost má zajistit právě velmi vysoká rychlost a výška letu (20 km a výše).

 

Snaha Lockheed Martin zapadá do cestovní mapy US Air Force, která vyzývá k podpoře vývoje nadzvukových zbraní do roku 2020 a hypersonických ISR/útočných platforem do roku 2030. Hlavní požadavek na budoucí hypersonické letouny jsou schopnost operovat 24 hodin zcela samostatně (bez komunikace, bez GPS) a vysoká schopnost průniku do těžce bráněných území.

 

Americké letectvo rovněž klade čím dál větší požadavky na cestovní rychlost letounu. V roce 2010 byla požadováná minimální rychlost Mach 4, nyní to je již + Mach 5. Jednou z podmínkou je start a přistání na klasické letištní dráze.

 

Ostatně stejnou filozofii se řídí i koncepce nového amerického dalekonosného bombardéru (Long-Range Strike – Bomber). Letoun má pronikat hypersonickou rychlostí skrze nejtěžší protiletadlovou obranu.

 

V ruku v ruce s rozvojem vysoce nadzvukových letounů běží v Americe i vývoj hypersonických raketových zbraní. Na rok 2018 je plánován ostrý test hypersonické střely HSSW (High-Speed Strike Weapon). V případě potřeby pak lze SR-72 těmito zbraněmi vybavit.

Zdroj: Aviation WeekUdělte článku metály:

Počet metálů: 4.7 / 5

Nahlásit chybu v článku

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
Lelda Datum: 01.12.2013 Čas: 21:25

Zdravim,
Jen technická, ani jedna z mých encyklopedii nevi nic o tom, že by A12 byla pro nuklearní útoky. Bylo to letadlo special pro CIA a jejich průzkumy . Jedině YF-12 byla vyzbrojená střelami, které teoreticky mohly nést jadernou nálož AIM-47 Falcon.Ale pak stejně použili konvenční hlavici. Takže asi tak.

Ale jinak web dobrej :-) Jeden z mála.

avatar
Ultramarinus Datum: 30.11.2013 Čas: 21:27

menší šotek: do potřebnÝ výšky. Čtvrtý odstavec, druhý řádek, zhruba první třetina.

Dobrý článek, který nepřináší nové a nečekané info - spíš sumarizuje předcházející informace a zasazuje je do kontextu. I tak to bylo příjemné číst.

arr